Naše dílenská technika a nářadí..

Odpovědět
Uživatelský avatar
sk2018
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 161
Registrován: sob říj 06, 2018 5:07 pm

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od sk2018 »

Já vím, že by to mělo být v jiné sekci, ale kombinace soustruh a dlouhý rukáv ve mně probudila dávnou vzpomínku na průmyslovku a dílny. Měli jsme na ně „svérázného“ učitele, který nám vyprávěl své příběhy. A právě při seznamování se soustruhem nám vyprávěl, že když byl nasazený v Německu, tak si takhle jednou nezapnul rukáv a soustruh ho za něj chytil a přehodil na druhou stranu. A pak nám položil otázku „A co jsem já udělal soudruzi?“ hrobové ticho ve kterém si sám odpověděl „Přenesl jsem si svačinu a soustružil z druhé strany.“ Nebo nám vyprávěl, že právě při tom nasazení měl v hale tolik soustruhů na starosti, že je musel objíždět na kole, a že při tom i několikrát za šichtu o špony píchnul. Měli jsme ho i na občanskou nauku a tom to bylo ještě horší.
Subaru XV 1.6i AE MY2018
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od marek.sm »

Jsem slyšel historku jak motorovka skrz tu mřížku nacucla a kompletně namotala čouhající kaničku v pase z modráku na to hliníkový kolo větráku, až mu ty modráky spadly ke kolenům. :-D
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22757
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od spm »

Za korunky dík :-) Jak jsem psal, přesnost zrovna u téhle aplikace mi nějak nevadí, jenom jsem měl strach, jestli na tý boženě fakt nemám nějakou větší vůli, než je normální. Ale je to teda asi v cajku ;-D

S těma rukávama, dá se teda u práce s flexou použít něco, co mi nespálí ruce a zároveň nehrozí, že se mi to na ní namotá? To řezání bylo ještě v pohodě, to jsem dokázal řezat tak, že ty jiskry šly do země (pominu že jsem měl 3/4 kalhoty :-DDD), horší bylo, když jsem na to hodil brusnej kotouč a chtělo jsem to nějak srovnat. Pak i při různém hraní s tím krytem, jsem dostával jiskry přesně do předloktí levý ruky (jsem pravák, takže levou jsem to držel za to šroubovací madlo). Nebo jsem prostě cimprlich a mám se začít preventivně pálit nedopalkama, abych si zvyknul? :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49208
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od VDC »

Ta Božena se samozřejmě trošku hebe v těle, když vrtáš korunkou, která hází. To je normální.

To je cvik. Musíš brousit tak, abys nebrousil na sebe. To je celý.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14872
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od Tapan »

On dlouhej rukáv nemusí ničemu vadit, ale musíš si uvědomit to riziko a manipulovat s flexou podle toho. A samozřejmě rukávy do zvonu se nedoporučujou :-) Čím těsněji na ruce, tím líp. Klasický modráky zrovna v tomhle ohledu nic moc.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od marek.sm »

Možná dlouhý svařečský rukavice.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22757
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od spm »

Asi bych po včerejším vysoce úspěšným večeru v garáži potřeboval zase radu :-DDD Jen tak pro pobavení, od Marcela jsem dostal pozinkový plech, který bude sloužit jako rozvaděčová deska do skříňky s 3D tiskárnama. Po tom, co jsem ten plech vyvrtal, jsem se rozhodnul, že ho i nalakuju. Měl nějaký škrábance, zbyl mi tam ten alkyton ve spreji, jehož barva i docela hezky ladí s tím antracitovým laminem, ze kterého mám poličky, tak že to použiju. Fikaně jsem začal lakovat zadní stranu desky, která nebude vidět, abych to natrénoval. I přes nepřízeň osudu (zaschla a ucpala se tryska ve spreji) jsem to nalakoval překvapivě fakt hezky. Tak to otočím, nalakuju přední stranu. Docela dobrý, v jednom místě trochu prosvítal plech, tak že udělám druhou vrstvu... a v půlce druhý vrstvy mi ten spray došel a jak došel, tak z něj na ten plech vyletěl nějakej chrchel barvy. Málem mě šlehlo :-DDD

No nic, ale k tématu. Na to kopavější elektro jsem si koupil takovou obyčejnou plastovou rozvaděčovou krabici. Myšlenka byla do té jedné stěny (ta, která je na té fotce už celá vypižlaná ven vyřezat díry na panelové C13/C14 zásuvky a kolébkové spínače. Prostě čtvercové díry o rozměrech 2-3,5cm. A upřímně nevim, jak to nějak normálně udělat. Primárně jsem to teda podělal tím, že mi někde ujelo pravítko a u C13 zásuvek jsem tu díru udělal větší, než měla být. Nicméně i nebýt toho, tak ty díry byly strašný, takže mi tam třeba všechno šlo zasadit, ale bylo vidět, že je to usazený na křivo. Dělal jsem to dremelem, do kterýho jsem nasadil frézu a nějaký nástavec na řezání do dlažby nebo čeho, prostě kus plastu, který opřu o stěnu té krabice a nastavím tam výšku tak, abych řezal do té stěny. Řeže to sice docela pěkně, ale jak se to zakousává, tak to stejně různě ujíždí. Od ruky tím prostě rovný řez neudělám ani za prase.

Tuhle zprasenou krabici teda už asi vyřeším jinak - opižlal jsem tu stěnu úplně celou, je to teda hnusný, nicméně si ten panel se správnýma dírama vytisknu a udělám mu protikusový rámeček. Takže ten opižlaný humus přikreju, že nebude vidět a díry udělá přesně tiskárna a bude to ve výsledku snad i vypadat docela hezky. Nicméně, jak případně do takovýhle krabice udělat příště ty díry dobře? Horní frézu na to ze shora asi nenasadím, je to malé, vratké... Asi by o něco lépe mohlo fungovat něco jako má Marcel, kdy horní fréza je přidělená ze spodu pracovní desky a nahoru kouká jenom fréza, takže se jezdí obráběnou věcí po stole. Nicméně i tak si nejsem jistý, jestli se tou lehkou krabicí dá jezdit podle nějakého vodítka tak, aby to zase někam neujelo... Takže, nějaký lepší nástroj na takovéhle věci? :-)
Přílohy
20210222_083701.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14872
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od Tapan »

Hele Jeníku a co vzít to čímkoliv nahrubo (nechat rezervu na úběr, abys nepřetáh) a pak vzít do ruky pilník? :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22757
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od spm »

No mám trochu strach, že pilníkem taky čtvercovou díru zrovna neudělám... a ještě jí budu dopižlávat tak hodinu jednu :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14872
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od Tapan »

No ještě to můžeš zkusit flexou, když ji teď máš :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49208
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od VDC »

Ten dotazovej elaborát je na mě moc dlouhej, že jsem se při jeho čtení ztratil v tom, co je vlastně smyslem dotazu. :-DDD

Hele udělat výřez do plochy v podstatě v jakýmkoliv materiálu lze různými způsoby. Do plastu a dřeva je nejjednodušší vzít oscilačku a vyříznout.
Když nemáš, tak je nejjednodušší do rohů navrtat díry a pak to něčím proříznout mezi nimi. Flexou, kocourem, šukačkou, ponornou pilou a nebo třeba tím Dremmelem. No a když jsi dřevěnej, tak holt nesmíš řezat na první dobrou na přesno, ale říznout to na hrubo a pak to dobrousit. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20643
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od námořník »

S tou spodní frezkou by to určitě šlo, akorát nesmíš zapomenout, že to v ruce neudrzíš, takže určitě budeš potřebovat nějaký pravítko. Ten dremel má ale nějakou pilku ne? Takže bych to s nim spíš řezal, než frezoval. Rohy samozřejmě vyvrtat díry.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22757
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od spm »

VDC píše:Ten dotazovej elaborát je na mě moc dlouhej, že jsem se při jeho čtení ztratil v tom, co je vlastně smyslem dotazu.

Hele udělat výřez do plochy v podstatě v jakýmkoliv materiálu lze různými způsoby. Do plastu a dřeva je nejjednodušší vzít oscilačku a vyříznout.
Když nemáš, tak je nejjednodušší do rohů navrtat díry a pak to něčím proříznout mezi nimi. Flexou, kocourem, šukačkou, ponornou pilou a nebo třeba tím Dremmelem. No a když jsi dřevěnej, tak holt nesmíš řezat na první dobrou na přesno, ale říznout to na hrubo a pak to dobrousit.
No potřebuju vyřezat díry do plastový krabice, co je na fotce. Jenže díry jsou do 4cm v jednom rozměru, takže flexa, oscilačka, šukačka nejspíš padají, protože tím tak malou díru nejspíš neudělám. Dremel asi dobrý, ale nevim jak s tim zacházet, abych udělal rovný řez a ne tu hrůzu, co je na fotce :-DDD
námořník píše:S tou spodní frezkou by to určitě šlo, akorát nesmíš zapomenout, že to v ruce neudrzíš, takže určitě budeš potřebovat nějaký pravítko. Ten dremel má ale nějakou pilku ne? Takže bych to s nim spíš řezal, než frezoval. Rohy samozřejmě vyvrtat díry.
Dremel je rotační, pilku jsem na to neviděl... sice bych nějakou přímočarku chtěl, ale zase, tím bych možná zvládnul udělat tu díru, co tam teď je, ale ne 2x3cm :-D No a s tim pravítkem, nevim moc kam ho dát... kdybych to řezal do rovný desky, tak přes to si pravítko položim. Jenže tady mi ta krabice stojí na boku (kde je už sama o sobě dost vratká) a do kraje nemám ani centimetr, takže na tom taky pravítko neudržim :-/
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od marek.sm »

Tak už zbejvá jen stará trafopájka a vypálit to. :-|
Přímočarkou s jemným plátkem se dá i 2x3 cm, nebo pokud jsi puntíčkář tak třeba lupínkovou pilkou ručně, to se dá udělat dost přesně a čistě, pokud to je to v místě kam se dostaneš.
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2174
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Naše dílenská technika a nářadí..

Příspěvek od parabolD »

Zamluvil jsi tomův oblíbený "vibrátor", na tohle podle mě ideální...
Díry tam uděláš podle velikosti nástroje, 15mm šířka není problém. Koukni na nějaký videa, jak se s tím řeže. Prostě na kolmo posadìš a najednou máš list skrz...
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“