Hašení ohně, hasící přístroje

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

nothink píše:Pokud ti nejde o místo, tak vždy hasicí přístroj s větším obsahem hasiva je lepší, což dokládá i hasební schopnost uvedená na HP. Co se týká životnosti tak papírová je u CO2 40 let a u prášku 20 let. Pokud narazíš na dobrý kus, tak není problém, aby byly provozuschopné i více než je uvedená jejich životnost, ale je to kus od kusu a výrobce od výrobce tak, jak u všeho. Co se týká kontroly, i když by to měla kontrolovat oprávněná osoba, tak pro domácí účely, kde člověk nepotřebuje papír, tak bych prováděl kontrolu osobně a ne skrze …
Super, moc díky za info. Takže teď už si jenom rozhodnout 2 vs 5 kg. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

spm píše:Jinak já mám ve spodním patře (obývák s kuchyní) 6kg prášek a nějaký spraye, v horním patře u pracovny 2kg CO2. Beru to tak, že něco typu doutnající 3D tiskárna, blbě opřená páječka, atd. ten 2kg uhasí.
To jsi slušně vybavený a nemáš se čeho bát :-), i když bude vždy lepší to nikdy nepotřebovat. Mimo to, dnes u nově kolaudovaných objektů rodinných domu či garáží jsou požadavky na HP jasně stanoveny.
HonzaCZ píše: Takže doma mi jde o hašení přesně toho, když prostě začne hořet nějaká elektronika, něco od páječky, případně něco menšího v kuchyni. Prostě mít něco doma okamžitě po ruce.
CO2 je primárně učené k hašení hořlavých kapalin, což už značí typový štítek, ale je super na hašení elektriky i elektrotechniky jako PC, atd. (nezasviní popř. neponičí ji jako prášek, ale určitě raději budu hasit tím co mám po ruce, než půl hodiny hledat CO2).

Prášek se zase považuje za univerzální hasicí přístroj - pevné, kapalné a plynné hořlavé látky, jen to dělá neskutečný bordel :-D.

Mimo to doporučuji číst prostřední část typové štítku HP, tam je uvedeno zda s tím smím hasit elektrické zařízení pod napětím nebo ne.
HonzaCZ píše:V horším případě mám 2 m za vchodovejma dveřma vodní hasící systém, nebo jak to nazvat, prostě hadici s pevným přívodem vody. Ale jako člověk si nechce úplně vyplavit byt, když mu tam blafne něco menšího.
To bude asi hydrantový systém, ale u něj je problém, že médiem je voda a s tou se moc nemusí vše co je spojené s elektrickou energií. A pak nastává druhá otázka, jaký je tam typ, protože, pokud je tam ten starý, tj. zploštitelná hadice, tak tu je nejdříve v celé délce potřeba rozvinout, což obnáší 2 x 10 m nebo 20 m vcelku hadice, a na schodišti v paneláku toho prostoru moc není, aby až se začne hadice plnit vodou nedošlo k tomu, že se hadice někde zlomí a voda se už nikdy nedostane k proudnici, ale to už je možná moc informací B-).
HonzaCZ píše: Teď jsem koukal, že ještě jsou nějaké účinnosti - KTe, H, B... Cenový rozdíl minimální. Takže jako něco typu CO2 BC 5 kg B za něco přes 2 litry? Není to overkill cca na výše nebo v spm-ově příspěvku uvedené příklady?
Tak cena přes 2 litry za 5 kg CO2 je vcelku dost. Snad to nebude porušovat žádná pravidla fóra, ale do 1600 s DPH je rozumná cena (a je to vč. držáku, kontroly, atd.) a to je nákupka ještě o něco níže.
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od sima »

Já mám právě ten sníh,jsem si vědom zasrání všeho a zničení a těžkého odstranění,ale je to holt univerzál na vše.Proto jsem si ho zvolil.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

sima píše:Já mám právě ten sníh,jsem si vědom zasrání všeho a zničení a těžkého odstranění,ale je to holt univerzál na vše.Proto jsem si ho zvolil.
;-D vždy je to něco za něco :-)
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
Uživatelský avatar
ok1mpx
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1346
Registrován: ned bře 06, 2016 2:49 pm
Jméno a příjmení: Zbyněk Trojan
Bydliště: okres Česká Lípa

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od ok1mpx »

Tak se nám to tu pěkně rozjelo, nothinku, díky za nabídku, i když koukám, že bys udal i plnou garáž :-D
Já tu kotelnu mám pod kuchyní - která je jakožto středobod vesmíru, co si budeme namlouvat - a je na půli cesty ven. Tam dole bydlí ještě věcný břemeno, 70let se spotřebou 10l zlatavého za den který pálí jednu za druhou. Tam vidím velké riziko.

U mě v patře hrozí právě nějaká ta pájka, ve víru vášní blbě odložená horkovzduška, jiskry vs suché dřevo při řezání a sváření výztuže do betonu třeba v té stodole a pak ta kuchyň. Zde mám štěstí, že jsem ulovil ten vzácný poddruh lepší polovičky, která neběží ječíc s hořícím hrncem podpálit celej barák, ale chladnokrevně ho zaklopí pokličkou... Mě jen zatrnulo, co by se stalo, kdy chytil zamaštěný filtr v digestoři. Proto chci něco po ruce. A vyvléci ten 6kg prášek do schodů v našem zdravotním rozpoložení není až tak nezanedbatelná námaha. A tahat do patra 6kg COčko, to bych dobrovolně nedělal ani sám, mám dost, když ho prázdný cpu do auta...

V nabídce jsou třeba i italský HP. Dají se v pohodě plnit?
Na bazoši je často k mání i nějaká tlaková lahev na CO2. Za jakou cenu má smysl jít do rizika, že bude prošlá a nepoznám to a z omylu mě vyvedou až při přejímce v plnírně?
Zbyněk
Forester SG5LK, 2.0 MT*2005,, daily car XV, 2.0D MT*2013, taťkovo daily car
Forester SF5LJ, 2.0 MT*1999, 4 kousky v různém stádiu rozpracovanosti
Outback 4S4BR, 3.6 AT*2010, Outback 4S3BG, 2.5 MT*1996, synkovy, Legacy BG7LJ, 2.2 MT*1996, K.O.na srazu v Bělé
Uživatelský avatar
ybrcek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5315
Registrován: sob lis 12, 2016 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Vetyška
Bydliště: Půlpánov u Štatlu
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od ybrcek »

Do kuchyně klidně v lince hasici sprej s pyrocoolem.
Navíc když si prvně nastrikas na ruce nepopalis se.
Na malé ohniska v bytě super .
RHP doporučuji si vyzkoušet hašení v klidu.

nasmrdlany v NOTE 9
AUDI quattro A6 Avant 2,7V6 TDI
ex Tribeca 3,6 H6
ex Forester 2,5 XT SG9
ex VeCe GTS 1,9CDTI
ex VeBe CC 2,5V6
ex Kadett GSi 2,0i
ex Škoda 100
ex Škoda 110R

http://www.drkteam.cz/team_member/martin-vetyska/
KTM 950 SuperEnduroR
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od VDC »

Honzo do bytu, kde je spousta elektroniky, je CO2 určitě vhodný. CO2 je hasivo absolutně vhodné do uzavřených prostor, protože vytěsňuje kyslík, potřebný pro hoření. To je hlavní hasící princip. To, že to chladí je vedlejší efekt, který to urychluje. To s sebou ovšem nese riziko, že když céóčkem budeš intenzivněji hasit v uzavřeném prostoru, můžeš nejen vyhořet, ale omdlít a uhořet. To je trošku katastrofickej scénář, ale zcela reálnej. Ale CO2 je samozřejmě optimální na uhašení jakékoliv elektroniky a elektriky.
Prášek izoluje hořlavinu od kyslíku, což je hlavní princip hašení práškem. Jeho použití je samozřejmě spojeno s bordelem nejen od ohně, ale ještě od prášku, ale hasební účinek je skvělý.
Takže osobně bych si domů dal 2kg CO2 pro případ, kdy do toho hned potřebuješ fouknout a 5kg prášek, kdyby fakt hořelo a šlo o to to uhasit. V tu chvíli je fuk, že tam bude trochu bordelu z prášku. Tak holt se to vyluxuje. Furt je to míň škody, než vyhořet. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

ok1mpx píše: V nabídce jsou třeba i italský HP. Dají se v pohodě plnit?
To záleží, kde to koupíš. Pokud obchodní řetězce, nejmenuji, ať neděláme nějakému reklamu, tak je možné, že mimo HP do ČR nikdo nevozí nahradí díly a už na HP nikdy nic nevyměníš, když bude nezbytná oprava. V plnění bych problém asi úplně neviděl. Pokud je to ke koupi u "profesionálního" prodejce hasicí techniky, tak nějaká šance, že budou mít náhradní díly je.
ok1mpx píše:Na bazoši je často k mání i nějaká tlaková lahev na CO2. Za jakou cenu má smysl jít do rizika, že bude prošlá a nepoznám to a z omylu mě vyvedou až při přejímce v plnírně?
Tak pokud má čtverhrannou patku a ne kulatou, tak nebrat, ty se dělaly do roku cca 1979, což už dnes je HP za životnosti, takže se orientovat na kruhovou patku. Foto na tu špatnou patku, viz níže.
Screenshot_2019-02-05 Hasící přístroj co2 6kg Aukro.png
A pokud je platové kolečko kulového ventilu uchyceno šestihrannou plastovou matkou, která vyčnívá nad "profil" toho plastového kolečka, tak to je též starý typ ventilu, na poměrně dosti starých HP, takže též nebrat.
VDC píše: Takže osobně bych si domů dal 2kg CO2 pro případ, kdy do toho hned potřebuješ fouknout a 5kg prášek, kdyby fakt hořelo a šlo o to to uhasit. V tu chvíli je fuk, že tam bude trochu bordelu z prášku. Tak holt se to vyluxuje. Furt je to míň škody, než vyhořet.
Jako vždy má předseda pravdu, též bych tuto variantu viděl jako rozumnou možnost. Jen doplním, že ten prášek bude 6 kg, pokud těch 5 kg nechceš skládat, z HP 1 kg + 2 x 2 kg, většina výrobců dnes prodává HP 6 kg prášku.
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od spm »

nothink píše:
To jsi slušně vybavený a nemáš se čeho bát , i když bude vždy lepší to nikdy nepotřebovat. Mimo to, dnes u nově kolaudovaných objektů rodinných domu či garáží jsou požadavky na HP jasně stanoveny.
Dík, já taky doufám, že to nebudu potřebovat :-) Mimoto to mám ještě v bytě, takže ve společných prostorách na chodbě jsou ještě další hasičáky, co jsou povinné. Byť teda nevím, jak je povinné jejich umístění, protože u nás to evidentně design vzal za své :-D Je to malá bytovka, 2 patra s byty, pak patro s půdou a sklepy, na chodbách jsou 3x 6kg prášky a všechny 3 jsou vedle sebe pod schodama do sklepa :-)

Ikdyž místní urban legend praví, že se tam doběhnout dá, ale nehasí to. Respektive tu kdysi dávno jeden z bytů hořel - někdo se do něj stěhoval, položil krámy v krabici na elektrický sporák a při odchodu nahodil hlavní jistič a odešel. A sporák byl zapnutý. Jeden ze sousedů tam tenkrát údajně vletěl s tím práškem, přičemž za chvíli ho zmohl kouř a vylezl na balkón. Čímž si nepolepšil, hořelo to dál a zůstal uvíznutý na balkóně. Pak mu druhý soused na laně na balkon poslal CO2, kterým to prý už dohasil. Ale co je na tom pravdy... :-)
nothink píše: Mimo to doporučuji číst prostřední část typové štítku HP, tam je uvedeno zda s tím smím hasit elektrické zařízení pod napětím nebo ne.
Tohle je mimochodem další smutná věc bytových elektroinstalací, že se uvnitř bytu nedá elektrika jednoduše shodit. Typicky elektroměr s hlavním jističem je někde ve stoupačce a v bytě už jenom jednotlivý jističe na okruhy. Já si teda při rekonstrukci do té rozvodnice dával i vypínač, takže shozením vypínače vyhodím elektriku v celém bytě. Ale asi budu zase rarita :-)
nothink píše: Tak cena přes 2 litry za 5 kg CO2 je vcelku dost. Snad to nebude porušovat žádná pravidla fóra, ale do 1600 s DPH je rozumná cena (a je to vč. držáku, kontroly, atd.) a to je nákupka ještě o něco níže.
No, nezdražilo to? Já jsem za to 2kg dával přes litr... a to mi přišlo, že jsem ho ani někde jinde nějak výrazně levněji nenašel :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49211
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od VDC »

Pak je také varianta halotronový hasící přístroj, což je náhrada dnes zakázaných halonových přístrojů. To bývaly chlorbromové a tetrachlorové přístroje. Ty hasí na principu inhibice, to jest chemická reakce. Hasební účinnost je skvělá a nemají tu negativní vlastnost jako prášek, že nadělají dodatečný bordel. Akorát jsou děsně drahý.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
plukovník

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od plukovník »

VDC píše:Pak je také varianta halotronový hasící přístroj, což je náhrada dnes zakázaných halonových přístrojů. To bývaly chlorbromové a tetrachlorové přístroje. Ty hasí na principu inhibice, to jest chemická reakce. Hasební účinnost je skvělá a nemají tu negativní vlastnost jako prášek, že nadělají dodatečný bordel. Akorát jsou děsně drahý.
To je pravda.
2 kg za cca 4000,- Kč...
Tak si tak říkám, jestli ta "zachráněná hodnota", v reálných možnostech tohoto pidi hasícího přístrojem by ve výsledku vlastně nebyla nižší ;-D

P.S.
Chtěl bych se tě zeptat jako důstojníka hasičského sboru,
myslíš si,že opravdu má smysl vozit v autě dvoukilový hasičák ?
Tím spíše, že pokud ho už v autě máš, tak musí mít platnou revizi ?
Uživatelský avatar
ok1mpx
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1346
Registrován: ned bře 06, 2016 2:49 pm
Jméno a příjmení: Zbyněk Trojan
Bydliště: okres Česká Lípa

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od ok1mpx »

Aha, já myslel, že ten prášek se teplotou rozkládá a vytváří hasící látky. Takže on je v podstatě jen "pískový"?

Ty dvě 6kg CO2 lahve co mám jsou myslím hranatý.To zkoutroluju až se vrátím snad za dva týdny domů. Každopádně musím počítat s tím, že se blíží okamžik, kdy mi to odmítnou naplnit.

Takže když někdo bude mít levný zdroj, dejte nabídky. [THNX]
Zbyněk
Forester SG5LK, 2.0 MT*2005,, daily car XV, 2.0D MT*2013, taťkovo daily car
Forester SF5LJ, 2.0 MT*1999, 4 kousky v různém stádiu rozpracovanosti
Outback 4S4BR, 3.6 AT*2010, Outback 4S3BG, 2.5 MT*1996, synkovy, Legacy BG7LJ, 2.2 MT*1996, K.O.na srazu v Bělé
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

spm píše:
Tohle je mimochodem další smutná věc bytových elektroinstalací, že se uvnitř bytu nedá elektrika jednoduše shodit. Typicky elektroměr s hlavním jističem je někde ve stoupačce a v bytě už jenom jednotlivý jističe na okruhy. Já si teda při rekonstrukci do té rozvodnice dával i vypínač, takže shozením vypínače vyhodím elektriku v celém bytě. Ale asi budu zase rarita.

No, nezdražilo to? Já jsem za to 2kg dával přes litr... a to mi přišlo, že jsem ho ani někde jinde nějak výrazně levněji nenašel
Je též dobré mít tu kličku, aby se šlo do toho rozvaděče na chodbě dostat, i když v zápalu úprku z hořícího bytu bude člověk myslet na jiné věci než na kličku k rozvaděči. Cena HP pravidelně nesleduji ale 2 kg CO2 pravidelně vychází na 2/3 ceny velkého.
VDC píše: ... halonových přístrojů. To bývaly chlorbromové a tetrachlorové přístroje.
Jó to byly super hasičáky, hasily úžasně, dost často byly i v garážích. Jediná jejich nevýhoda byla nevhodnost použití v malých uzavřených místnostech, to většinou už nikdo odtamtud nevylezl.
plukovník píše: ... opravdu má smysl vozit v autě dvoukilový hasičák ?
nejsem důstojník HZS, takže na tu část odpovídat nebudu :-) . Ale otázka je spíše jiná. Většinou v autě hoří např. bužírka kabelu, ta se dost špatně práškem hasí, jelikož u gumy tak dobře k té reakci izolace, jenž popsal předseda výše nedochází, i když se prášek na té gumě speče, dojde k narušení procesu hoření, tak ten spečený prášek velmi snadno z gumy opadá, prostě tam nedrží, jako na jiných materiálech a proces hoření může pokračovat dál. Mimo to jak se ten kouř dostane do ventilace, tak to už nikdo z auta nedostane a je více méně vozidlo neprodejné, a nebo velice obtížně. Tak je otázkou zda ho vůbec zkoušet hasit. Ty 2 kg asi na počáteční fází jsou dobrý, ale zjistit na dálnici, že hoří vozidlo, tak než bezpečně zastavím tak dle mého s těmi 2 kg moc parády udělat nejde.
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22764
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od spm »

nothink píše: Je též dobré mít tu kličku, aby se šlo do toho rozvaděče na chodbě dostat, i když v zápalu úprku z hořícího bytu bude člověk myslet na jiné věci než na kličku k rozvaděči. Cena HP pravidelně nesleduji ale 2 kg CO2 pravidelně vychází na 2/3 ceny velkého.
V bytě je to v pohodě, tam mám takovou tu vezděnou rozvodničku, která má plastovou kličku na sobě, takže se otevírá bez kličky. Horší je to u nás s tou skříní s elektroměrama na společné chodbě. Tam je normální rozvaděč na takový ten pitomý půlměsíc, který ve většině univerzálních kliček chybí a ani tam není. U nás teda běžně se ten rozvaděč na kličku nezavírá (je stejně u sklepů, že se okolo něj běžně nechodí a má další krytí, takže z něj žádná živá část nečouhá), ale pravidelně každý rok ty retardi při odečtu elektřiny ten rozvaděč na tu kličkou zavřou...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21977
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Tohle je mimochodem další smutná věc bytových elektroinstalací, že se uvnitř bytu nedá elektrika jednoduše shodit. Typicky elektroměr s hlavním jističem je někde ve stoupačce a v bytě už jenom jednotlivý jističe na okruhy. Já si teda při rekonstrukci do té rozvodnice dával i vypínač, takže shozením vypínače vyhodím elektriku v celém bytě. Ale asi budu zase rarita
Já mám v bytě proudový chránič, který shodí vše. A pak na chodbě u elektroměru ještě jistič. Vše samozřejmě na 3 fáze. Předpokládám, že tady je to podle posledních norem. Myslím, že ten chránič tam dneska už musí být (v nové instalaci).
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“