Hašení ohně, hasící přístroje

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

nothink píše:To bude asi hydrantový systém, ale u něj je problém, že médiem je voda a s tou se moc nemusí vše co je spojené s elektrickou energií. A pak nastává druhá otázka, jaký je tam typ, protože, pokud je tam ten starý, tj. zploštitelná hadice, tak tu je nejdříve v celé délce potřeba rozvinout, což obnáší 2 x 10 m nebo 20 m vcelku hadice, a na schodišti v paneláku toho prostoru moc není, aby až se začne hadice plnit vodou nedošlo k tomu, že se hadice někde zlomí a voda se už nikdy nedostane k proudnici, ale to už …
Ha, tak je vidět, že i tato teoretická diskuze má nějaký přínos, páč jsem se byl schválně kouknout, jestli na tom něco nepíšou a zjistil, že u mě na patře hydrant není a je o patro níž. Je to stavba cca 4 roky, tak nevím, zda je tu "nový" nebo "starý" systém. Je to zaplombovaný, tak do toho nepolezu.

Jinak ty 2 metry odemě na chodbě je 6 kg prášek. Takže to vidím na ten 2 kg CO2, co si dám do předsíně a bude. A možná ještě sprej hned do linky, jak psal ybrcek.
nothink píše:Tak cena přes 2 litry za 5 kg CO2 je vcelku dost. Snad to nebude porušovat žádná pravidla fóra, ale do 1600 s DPH je rozumná cena (a je to vč. držáku, kontroly, atd.) a to je nákupka ještě o něco níže.
Nijak extra jsem to nehledal, ale běžný ceny na eshopech se pohybovaly, co jsem koukal, kolem 1000 Kč za 2 kg a 2100 za 5 kg. Cenovou rešerši jsem ale zatím nedělal. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC píše:Pak je také varianta halotronový hasící přístroj, což je náhrada dnes zakázaných halonových přístrojů. To bývaly chlorbromové a tetrachlorové přístroje. Ty hasí na principu inhibice, to jest chemická reakce. Hasební účinnost je skvělá a nemají tu negativní vlastnost jako prášek, že nadělají dodatečný bordel. Akorát jsou děsně drahý.
Tohle jsem si chtěl koupit do auta, právě aby si to člověk nezničil práškem. Protože jestli ten halotron stojí třeba 4 tisíce, tak je to furt míň, než vyčištění celého motoru. Zatím vozím sprej do interiéru (už jsem jednou viděl, jak za jízdy vyšlehly plameny z pod palubky) a přiznám, že ani ten práškový nevozím, ačkoliv mám někde 2x 1 kg. Co si myslíš o tom halotronu do auta? Má to smysl? Jakou to má tak životnost? Nikde jsem to moc nenašel.

A taky by mě ještě zajímalo, jak je to s tím, když zastavíš u cizího hořícího auta a uhasíš ho práškem? Už jsi slyšel o případu, že by majitel pak řešil, že jsi mu tím práškem vlastně způsobil škodu? To aby člověk s sebou vozil papír, který si nechá nejdřív podepsat. :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

HonzaCZ píše:Myslím, že ten chránič tam dneska už musí být (v nové instalaci).
Pokud se jedná o novou, a nebo rekonstrukci el. instlace, tak proudový chránič - koupelna světla, koupelna zasuvky a zásuvky byt (dům) musí být. Světla jinde být zatím nemusím, ale do budoucna se předpokládá, že bude chránič na všechny okruhy vč. světel a to z důvodu toho, že výměna žárovek pro některé méně zdatné jedinnce může být životu nebezpečná 8() .
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC píše:Honzo do bytu, kde je spousta elektroniky, je CO2 určitě vhodný. CO2 je hasivo absolutně vhodné do uzavřených prostor, protože vytěsňuje kyslík, potřebný pro hoření. To je hlavní hasící princip. To, že to chladí je vedlejší efekt, který to urychluje. To s sebou ovšem nese riziko, že když céóčkem budeš intenzivněji hasit v uzavřeném prostoru, můžeš nejen vyhořet, ale omdlít a uhořet. To je trošku katastrofickej scénář, ale zcela reálnej. Ale CO2 je samozřejmě optimální na uhašení jakékoliv elektroniky a elektriky.
Prášek izoluje hořlavinu od kyslíku, což je hlavní princip hašení práškem. Jeho použití je samozřejmě spojeno s bordelem nejen …
OK, tak nějak to udělám. Sprej do linky, 2kg CO2 do předsíně, 6kg prášek je na chodbě a o patro níž hydrant s vodou. A pak už jenom pocit sucha a bezpečí. :-DDD :-DDD :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

nothink píše:
Pokud se jedná o novou, a nebo rekonstrukci el. instlace, tak proudový chránič - koupelna světla, koupelna zasuvky a zásuvky byt (dům) musí být. Světla jinde být zatím nemusím, ale do budoucna se předpokládá, že bude chránič na všechny okruhy vč. světel a to z důvodu toho, že výměna žárovek pro některé méně zdatné jedinnce může být životu nebezpečná .
Tak to mám nadčasovou instalaci. :-D Já mám chránič na přivodu do bytu a pak už jenom jističe na jednotlivé okruhy. A u elektroměru vně bytu hlavní jističe, jak jsem psal. To mě tak napadá, že už dlouho jsem si s tím chráničem necvaknul. Ale kdo má pak nastavovat hodiny na troubě... =)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

HonzaCZ píše:Je to stavba cca 4 roky, tak nevím, zda je tu "nový" nebo "starý" systém. Je to zaplombovaný, tak do toho nepolezu.
Pokud je to takhle starý objekt, tak to bude s největší pravděpodobností nový systém a u toho odpadá rozmotávání hadice (*_^) |,,,, .
HonzaCZ píše: A taky by mě ještě zajímalo, jak je to s tím, když zastavíš u cizího hořícího auta a uhasíš ho práškem? Už jsi slyšel o případu, že by majitel pak řešil, že jsi mu tím práškem vlastně způsobil škodu? To aby člověk s sebou vozil papír, který si nechá nejdřív podepsat.
Je úplně jedno čím mu to uhasíš, jelikož do tohoto vnesl velké nejasno NOZ, takže ja bych těd bez podpisu papíru, že smím hasit cizí auto, vůbec tyto úkony neprováděl. Mimo to, dnes v případě použití hasičáku na hašení vozidla, a případné náhradě financí spojených s naplněním HP, je nutné toto žádat po tom, komu člověk hasil auto a to už ty peníze taky nikdy nemusí vidět. Dříve toto řešil HZS z fondu.
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od sima »

VDC píše:Honzo do bytu, kde je spousta elektroniky, je CO2 určitě vhodný. CO2 je hasivo absolutně vhodné do uzavřených prostor, protože vytěsňuje kyslík, potřebný pro hoření. To je hlavní hasící princip. To, že to chladí je vedlejší efekt, který to urychluje. To s sebou ovšem nese riziko, že když céóčkem budeš intenzivněji hasit v uzavřeném prostoru, můžeš nejen vyhořet, ale omdlít a uhořet. To je trošku katastrofickej scénář, ale zcela reálnej. Ale CO2 je samozřejmě optimální na uhašení jakékoliv elektroniky a elektriky.
Prášek izoluje hořlavinu od kyslíku, což je hlavní princip hašení práškem. Jeho použití je samozřejmě spojeno s bordelem nejen …
Ano jak jsem psal,práškový mě byl doporučen našimi profi hasiči,pro jeho univerzálnost,ale jak píše tu Tomáš taky hlavně pro skvělý hasící účinek,jednoduchý všestranný pomocník.Já mám minimum elektroniky-natož drahé,to už vůbec ne,takže za mě radši zkusit co nejrychleji a nejbezpečněji zachránit velké škody,střechu nad hlavou,to ostatní je jednodušeji nahraditelné.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
plukovník

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od plukovník »

HonzaCZ píše:Tak to mám nadčasovou instalaci. Já mám chránič na přivodu do bytu a pak už jenom jističe na jednotlivé okruhy. A u elektroměru vně bytu hlavní jističe, jak jsem psal. To mě tak napadá, že už dlouho jsem si s tím chráničem necvaknul. Ale kdo má pak nastavovat hodiny na troubě...
Tak nevím, jestli máš zrovna nadčasovou instalaci.

Vyjádřil bych to spíše mým oblíbeným Vančurovským rčením "tento způsob instalace, zdá se mi poněkud nešťastným..." ;-D

Vhodnější způsob by byl přesně opačný. Tedy na přívodu do bytu klasický jistič (25A) a na jednotlivé okruhy potom chrániče (kombinované chrániče s jističem).

V případě, že máš totiž chránič na hlavním přívodu, tak ti jakýkoliv "únikový" proud nad 30 mA shodí napájení celé instalace.
A tyto malé únikové proudy mohou často mít starší sporáky, vařiče, bojlery, topidla, aniž by to jinak pro běžný provoz vadilo.

Takže když nebudeš doma, a některý tento "únikový" proud v dílčím okruhu ti shodí celou instalaci, tedy i lednici a mrazák, tak se ti znehodnotí zásoby žrádla a to může být třeba horší, než vyhořet... :-DDD
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

nothink píše:Je úplně jedno čím mu to uhasíš, jelikož do tohoto vnesl velké nejasno NOZ, takže ja bych těd bez podpisu papíru, že smím hasit cizí auto, vůbec tyto úkony neprováděl. Mimo to, dnes v případě použití hasičáku na hašení vozidla, a případné náhradě financí spojených s naplněním HP, je nutné toto žádat po tom, komu člověk hasil auto a to už ty peníze taky nikdy nemusí vidět. Dříve toto řešil HZS z fondu.
No, tak tím, že ten hasičák pořídím a vozím ho, tak nějak počítám, že ho třeba někdy použiju a to na vlastní náklady. Je fakt, že v případě toho holotronu už to jsou nějaký nezanedbatelný peníze. Takže ok, píšu si, k budoucímu hasičáku do auta si vytisknout "souhlas s hašením". Neměl by mít člověk i potvrzení na zavolání sanitky, hasičů nebo PČR? Aby nějak neohrozil práva a svobodu jiných lidí. To je zkurvenej svět. Pak maj lidi zastavovat u nehod. :-/ :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14859
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od Tapan »

Souhlasím, že mít vše za jedním chráničem je sice možná bezpečné, ale to je tak všechno. Lednici a případné mrazáky rozhodně mimo chránič. Zbytek za chrániče, ale lépe rozdělit nějak logicky do více okruhů.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
nothink
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 862
Registrován: ned pro 30, 2018 8:34 pm
Jméno a příjmení: Vojtěch Hvězda
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od nothink »

plukovník píše:
Tak nevím, jestli máš zrovna nadčasovou instalaci.

Vyjádřil bych to spíše mým oblíbeným Vančurovským rčením "tento způsob instalace, zdá se mi poněkud nešťastným..."

Vhodnější způsob by byl přesně opačný. Tedy na přívodu do bytu klasický jistič (25A) a na jednotlivé okruhy potom chrániče (kombinované chrániče s jističem).

V případě, že máš totiž chránič na hlavním přívodu, tak ti jakýkoliv "únikový" proud nad 30 mA shodí napájení celé instalace.
A tyto malé únikové proudy mohou často mít starší sporáky, vařiče, bojlery, topidla, aniž by to jinak pro běžný provoz vadilo.

Takže když nebudeš doma, a některý tento "únikový" proud …
Líp to napsat nejde. Co jsem si teď dělal el. instalaci doma a i na doporučení revizáka, tak okruh na lednici jede solo na jistič a bez chrániče, právě z důvodu výše popsaného. Mimo to nemusí se jednat ani tak o moc staré spotřebiče, někdy se indukční varné desky nemusí s proudovým chráničem, a i proto by se neměla indukce s lednicíc dávat na jeden okruh, ale to se spíše jedná o doporučení.
SUBARU OUTBACK BE/BH H6 3.0 AT 154kW MY2003
SUBARU OUTBACK BE/BH 2.5i MT 115kW MY2002
ŠKODA OCTAVIA COMBI 2.0FSI AT 110kW MY2007
TOYOTA PROACE (DODÁVKA) 2.0D MT 94kW MY2014
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od sima »

Musím se podívat jaký typ hasičáků mám vlastně v autě,asi práškový?Mrknu a jaký máte teda vy?Jaký místní od fochu doporučují?
Elektroinstalace-my máme na chalupě myslím,že dva okruhy,oba na chrániče s jističem a samozřejmě na přívodu jistič(klasika-shazovací).Vlastně jističe dva,ledničku máme zapojenou samostatně-spešl kábl,za to jsem rád,velice dobrá věc =) Jinak tomu moc či spíše vůbec nerozumím,ale mám za to,že do třeba do koupelny by dnes už nikdo bez chrániče elektriku neměl dát,ne oficiálně?Nemusí být dle mě nutně všude,ale je to rozhodně lepší.
Taky jsem se trochu obával jak to bude fungovat,zda nebudou zbytečně elektriku vyhazovat některé spotřebiče-jak staré tak i nové,četl jsem pár zamotaných story,ale šlo určitě jen o špatné provedení zapojení elekroinstalace,nám zatím funguje vše bezvadně,navíc skvěle provdená práce,měli jsme štěstí na elektrikáře,lepší být už nemohl.
Ale zpět k RHP :-|
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
plukovník

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od plukovník »

Jelikož jsem opatrný člověk, mám doma asi patnáct hasičáků od dvou do šesti kg, práškové, CO2, i halonové.
Nejvíce těch CO2. (*_^) |,,,,

Problém je, že jsou vesměs starší než 25 let. Tenkrát jsem je všechny dostal od jednoho kamaráda, velitele jedné stanice. ;-D

Nikdy jsem je nepoužil a jsou pokryté prachem.

Zajímalo by mě, zda ty velké CO2, s tou velkou černou proudnicí, kterých si nejvíce cením a mám jich asi šest, mohou po takové době ztratit tlak. Jsou to ty v těch těžkých nádobách a nevím kolik má být váha plného brutto...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

plukovník píše:A tyto malé únikové proudy mohou často mít starší sporáky, vařiče, bojlery, topidla, aniž by to jinak pro běžný provoz vadilo.
Tyto spotřebiče naštěstí nemám.
plukovník píše:Takže když nebudeš doma, a některý tento "únikový" proud v dílčím okruhu ti shodí celou instalaci, tedy i lednici a mrazák, tak se ti znehodnotí zásoby žrádla a to může být třeba horší, než vyhořet...
Souhlasím, znehodnocení obsahu ledničky by byla katastrofa. :-) Jinak mi to nedalo a teď jsem to šel vyzkoušet a je to zapojený chytře. Tedy zásuvka pro ledničku není přes ten chránič, ale samostatně. Problém je trošku ten, že koncepce kuchyně je jiná, než zamýšleli, když to stavěli a já v zásuvce pro ledničku mám zapojenou troubu... :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49189
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od VDC »

Ten halotron je pod stálým tlakem, jako bývaly halony. Osobně vozím v autě pro sebe starý chlorbrom a protože by se mohlo stát, že už nebude fungovat, protože to prostě nelze se 100% jistou říct, tak mám ještě dvoukilový prášek v kufru. Ale mám těch starých halonových hasičáků ještě pár a používám to jako odmašťovadlo a ve valné většině případů pořád fungujou.
Tím 2 kg práškem lze uhasit fakt poměrně dost, pokud to bude včas. Takže já, kdybych na silnici viděl, že je to potřeba, nebudu váhat a použiju to.
Halotron do auta pro vlastní ochranu smysl určitě má, byť ty ceny jsou příšerný.
Životnost je hodně dlouhá.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“