Hašení ohně, hasící přístroje

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od VDC »

Thanantos píše:
Mě dnes udělala radost taková blbinka že jsem si konečně do TypeR pod sedadlo spolujezdce udělal úchyt na malý hasicí přístroj :845: Věřím že to je lepší umístění než v kufru pod rezervou :811:
(s ohledem na zákon scvhálnosti to považuji za účinné opatření k tomu aby oheň vůbec nevznikl)
Rozhodně je to lepší umístění, než v kufru. Důležitý je, hlavně ho u sebe vůbec mít. Zákon schválnosti si často pro zažehnutí ohně vybere bílé místo na mapě, kde žijí lvi. :) Zrovna před dvěma dny jsem posílal hasiče na požár osobního vozu, doprostřed lesů nedaleko státní hranice na Domažlicku. Dojezd první jednotky asi tak 25 minut. Nemusím asi rozvádět, co z toho auta zbylo... :)
Tak jako ve většině případů, příčina technická závada na elektroinstalaci...

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám udělalo radost?

Příspěvek od M a r c e l »

Ono to ale stejně většinou i s hasicakem v autě,i když je po ruce,skončí špatně,vetsinou ještě s bonusem ve formě popaleneho řidiče,protože lidi neumějí auto hasit a v dobré víře většinou haubnu pod kterou hoří otevřou,čímž to nakrmi vzduchem,blafne jim to do xichtu a v tu chvíli hacici přístroj tak leda zahodí a utíkají stranou...
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Kdo nebo co vám udělalo radost?

Příspěvek od Jackylle »

A jak to teda správně hasit? Nebo utíkat rovnou a neriskovat zbytečně spálený xicht? Že přísun vzduchu = nakrmení plamene je jasné, ale jak se k tomu ohni jinak dostat?

Ad elektroinstalace - ještě pořád vzpomínám na jiskřičky, které vesele sršely mezi rozvody starého půjčeného otíka (ale jen když byla mlha) ... a majitel to komentoval slovy "ty furt něco řešíš, furt posloucháš nějaké zvuky, pusť si rádio a budeš v klidu ..." :655:

Takže zpětně mi může udělat radost, že jsem měla více štěstí než rozumu a auto vrátila dříve, než se něco fatálního stalo. A můj "anděl strážný" si musel taky oddechnout :-)
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám udělalo radost?

Příspěvek od M a r c e l »

U motoru neotvirat a fouknout to tam spodem...
Nebo to jen priotevrit,teď jsou auta dost poctivě zakrytovany a kolikrát to tam není kudy poslat...
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám udělalo radost?

Příspěvek od HonzaCZ »

No říká se, že kapotu jen opatrně pootevřít a hasit škvírou. Nebo tam nacpat třeba deku, ale to jsou teorie. Jde zejména o to, jak moc to už hoří. Hořící benzín na povrchu motoru by se asi nejlépe uhasil tou dekou, ale jak chytnou nějaký plasty, hadice, izolace atd, tak to je asi dost marný.

Jinak pozor na práškové hasící přístroje. Pokud se s nimi uhasí motor, tak je pak potřeba udělat zřejmě kompletní rozborku a vyčistit od toho prášku.

Koukal jsem, že do auta by se hodil ještě CO2 a halon, ale u CO2 je jaksi problém s objemem (na stejný hasící výkon je mnohem větší hasičák) a halon je drahej jak prase a zdraví škodlivej.

Prosím, kdyžtak předsedu, aby upřesnil, případně vyvrátil nějaké omyly.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Kdo nebo co vám udělalo radost?

Příspěvek od kiti »

No já byl kdysi na nějaké sportovní motoristické akci a záchranáři tam používali něco co se jmenovalo pokud se nepletu "Pyrokul" a podle nich to byl v té době zázrak.
Asi by to chtělo někoho kdo tomu rozumí, aby to uvedl na správnou míru, prostě neznám tyhle věci jak se nechat upéct v peci ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD:
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám udělalo radost?

Příspěvek od VDC »

Když tak to pak Honzo přesuň do samostatnýho vlákna, jestli budeš mít chvilku, nebo to udělám večer....
Je to tak, hasit motorový prostor se musí v první fázi přiotevřenou haupnou, tedy škvírou, která tam vznikne. Spodem se uhasí prd, když je to dneska všechno zadeklovaný. Jak psal Honza, práškový hasící přístroj je výbornej pomocník, ale motor spolehlivě zničí. :) Prášek se na ty rozžhavený části napeče a co nezničil oheň, dokončí prášek. Ale hasí bezvadně. :) Ideální do auta je bohužel dnes zakázaný halonový přístroj, což byly buď chlorbromové nebo tetrachlorové hasící přístroje. Způsob, kterým hasí je na principu inhibice, neboli chemicky zabrání hoření jako takovému. Do auta ideální. Bohužel, halony dělají ozonovou díru, tak jsou zakázaný.
Pyrocool je fajn, ale sám jsem se ztrapnil kdysi na jednom srazu, kde jsem předváděl hasící schopnosti pyrocoolového spreje a nechal jsem trochu rozhořet pneumatiku. Dva spreje jí neuhasily a víc jsem jich neměl. Naštěstí v publiku byl k dispozici práškový přístroj, tak se to s ním uhasilo. :) Pamětníci tuto humornou historku jistě neopomenou připomenout... :):)
CO2 by bylo fajn, ale je to tlaková lahev a při teplotách 60 a více stupňů si nejsem jistej, co by na to říkal ventil. Myslím, že by to céóčko postupně ušlo. Ale nejsem odborník na tlakové lahve, tak trošku vařím z vody.

Takže když to shrnu, co vozit v autě, toho co je dnes běžně dostupné, tak asi prášek a klidně k tomu jeden ten sprej. Možná, že jsou na trhu ještě nějaké další alternativy, o kterých nevím, protože přece jen už dlouho sedím na operačním středisku a reálně už jsem 12 let nehasil. Ale ať je to, co je to, lepší si zmrvit motor práškem, než stát a koukat, jak to hoří celý. Je to dost tristní pohled. :)

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

No úplně zakázaná tato technologie nebude, někde jsem četl, že vyvinuli náhradní hasiva se stejným efektem, ale menší (žádnou?) škodlivostí. Našel jsem Halotronové hasící přístroje, přímo určené k použití v autě, ale verze s 0,9kg hasiva stojí kolem 2-3 tisíc... eh, 2kg pak 3-4 tisíce...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od M a r c e l »

tetrachlorovej jsem mel ve Š120, ale jednou mi do nej omylem Netopyr kopnul tak sikovne, ze ho otevrel a vyhnalo me to z auta ven, skoda zadna, jen jsem o nej prisel...

letos jsem k vanocum dostal od brachy hasicak do auta (dojdu se kouknout co to je vlastne za typ), neprisel jsem na zadne rozumne misto, kam ho bezpecne a pritom dosazitelne umistit, pod sedacku na pricku, tedy za nohy ridice, nebo spolujezdce, se mi ho davat nechce, pac mam strach, aby mi to neprerazilo nohy, v kufru jsem ho vozil nekolik dni a tak me sralo, jak se to tam porad nekde valelo a kutalelo, ze jsem ho dal v garazi na ponk a tam je doted, nekde...
bracha ho ma v merglu vedle sedacky v prostoru dveri ridice rovnobezne s podelnou osou auta, to mi prijde naprosto idealni, ale do FORESTa se to bohuzel nevejde B-(


ted jsem koukal v praci a prasek ma teplotni rozmezi -20 > +60, CO2 -30 > +60, ale nikde jsem tam nenasel, v jakych teplotach se to smi skladovat...
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
Subaru70
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4010
Registrován: pát led 31, 2014 10:58 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od Subaru70 »

..sice to není uplně k věci,ale před mnoha lety jsem měl Sierru a fičel jsem si to rychlostí blesku :drive: , když tu na mě lidi zezadu blikaj jako vzteklý a ukazovali mi na kola..ťukám si na hlavu :713: ,,vo co jim jako de" No při asi pátem člověku co na mě blikal jsem se podíval z okýnka a mě šlehaly plameny z motoru podběhem ven....Jééénže, jak už jsem jel asi dlouho s hořícím motorem (bylo mi asi 22let..ehm)..tak mi normálně někde prohořela hadice od vody (nebo se uvolnila svorka)..no a mě tim tlakem ta voda ten oheň uhasila..Takže hasící systém výbornej...Záhy jsem zjistil, že jsem měl děravý (prorezavělo) ventilový víko kudy mi vylítal olej a všechno tam pěkně čaplo..
SUBARU Forester 2,0i Comfort MY16 (SJ) Spotřeba - 8,4l
Subaru Forester 2.0D Comfort MY13 Prodáno
Subaru Forester 2,0D MY11 Prodáno
Citroen C4 Grand Picasso 1,8i
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od M a r c e l »

jak je vlastne udelanej hasici system u zavodnich aut?

ovladani je v kabine a venku, veskera vystroj je predpokladam nekde vzadu za sedackama, pekne prikurtovana a hadicema vse rozvedeno do motoroveho prostoru? nebo i po kabine?
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

Subaru70: Co jsi to měl za Sierru? Správná Sierra má ventilový víko plastový :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Subaru70
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4010
Registrován: pát led 31, 2014 10:58 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od Subaru70 »

..tady byl plech..na něm bylo oko (zde to prohnilo ))a skrze něj šlo nějaký táhlo a už si ani nepamatuju k čemu vedlo. Bylo to cupé a rok výroby někdy kolem 1988...Modrá klasika s dvojitým karbecem...
SUBARU Forester 2,0i Comfort MY16 (SJ) Spotřeba - 8,4l
Subaru Forester 2.0D Comfort MY13 Prodáno
Subaru Forester 2,0D MY11 Prodáno
Citroen C4 Grand Picasso 1,8i
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od HonzaCZ »

OHC s karbecem, tak to jo :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mamut
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1905
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Lukáš
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Hašení ohně, hasící přístroje

Příspěvek od mamut »

Tome, na tvoje neúspěchy nikdo rozhodně vzpomínat nebude, to už je dávno zapomenuto.

Ale mám tady jedno takové asi čtyřminutové video o tom, jak je pyrocool na hořící kapaliny nevhodný a malý práškový hasičák na hořící pneu nedostačující ::-DD: ::-DDD:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nJRPtSat ... e=youtu.be[/youtube]
jediné světlo mého života, je světlo v ledničce

Subaru Impreza GT (1999) Obrázek
Fiat Ducato 3.0 CNG (2010) Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“