Kunologie :-)

Odpovědět
ozawasan
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2356
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Bydliště: Lipová u Chebu

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od ozawasan »

Dejf je poslal tam, odkud není návratu- se sparťanskou šálou na krku na stadion Baníku..... a dobře jim tak mrchám hryzavejm...
4hrnky hnané na 4 - takže 4x4
Subaru XV AT
ex Subaru Forester 2.0XT AT
ex Subaru Outback 2,5 AT 2002
ex Subaru Outback H6 AT 2007
ex Subaru Forester 2,5XT AT 2006
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od mnov »

Jo taky máme chalupu na polosamotě a kuny se prohání po půdě. To mi nevadí, nemám tam žádnou izolaci. Do auta nyní nelezou, ale u minulého vozu mi něco rozcupovalo izolaci na haubně. Tak jsem ji vyhodil a byl klid. U toho Forejse je tam jen takový náznak izolace a tom jim za to asi nestojí. :-) Myši to je horší. :1774:
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
David
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 320
Registrován: úte srp 04, 2009 12:00 am
Bydliště: Kosov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od David »

JO Ozzy ! Mar recht ! Dooofam, ze uz se wot-tam-tat nevrati.... (teda pokawath to nebyl pref-teleleney Chuck NORIS !) o)))

Volal sem kamosovi - nimrodovi 'Horynovi' coze jako mam delath....esik jako neni chranena....a won nato, ze je to Kuna Skalni a ze NE, neni chranena ! Ze se moze normalne wotlovith....a ze bych je mel wotvist nekam mooooc daleko, aby se nemohli vratith....taxem HO vzal za slovo...

Spis ted resim co dal...pac mam barak u lesa... a dnes mi dole soosed rikal, ze mu taky behay po baraku a ma je snath zalezeny negde ve dreve....taxi rikam, esik to cely neni preden prohrany 'boj'... :-(

Odeslano z NOKIA N8
TURBO-Fast & TURBO-Furious

Subaru Impreza 2.0 WRX sportwagon MY99
Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od mnov »

Asi před dvaceti lety jsem dělal lovecký lístek. Už tenkrát nebyla žádná "škodná zvěř". :-) Jak jsem psal, na chalupě žijeme s kunou v pohodě. Je to asi o tom jaké stavby se dnes na venkově staví. Jen tak pro zajímavost:
řád: šelmy
čeleď: lasicovití
podčeleď: lasice

Je asi tak velká jako kočka domácí - měří 30-50cm, huňatý ocas má dlouhý 10 až 20 cm, váží 0,8 až 2kg. Má ovšem štíhlejší tělo s krásnou hedvábnou srstí s bílou náprsenkou. polštářky na tlapách nemá kuna skalní porostlé srstí. Proto zanechává ve sněhu zřetelnější stopy. Dožívá se asi 18 let.
Kuna skalní se vyskytuje v Evropě, severní Asii mimo Čínu a v jižní Asii. U nás původně sídlila v skalnatých krajinách, v málo obydlených oblastech tam žije dosud. Časem si zvykla na lidská obydlí a dnes, alespoň v Evropě, žije hlavně v lidských stavbách, nebo v jejích blízkosti, např. v remízkách nebo větrolamech. Nejraději se usazuje na půdách nebo ve starých stodolách. V místech výskytu s kunou lesní se obě kuny navzájem vyhýbají. U nás byl podle myslivecké statistiky za rok 2004 početní stav kuny skalní a kuny lesní dohromady 69 725 a bylo jich celkem uloveno 17866.
Kuna skalní loví hlavně potkany, myši a krysy (to byla její původní potrava a podle součastných rozborů obsahu jejího žaludku tvoří 80% její potravy). Nepohrdne ale ani drůbeží, holubem, drobným ptactvem nebo vajíčkem, ve městě konzumuje i odpadky. Na podzim a v zimě tvoří její jídelníček z velké části ovoce.
Kuna je březí devět měsíců. Doba březosti je tak dlouhá, protože se vývoj zárodku v matčině těle na určitou dobu zastavuje (asi 6 měsíců). Až po této utajené březosti se zárodek opět normálně vyvíjí. V dubnu vrhá samice ve svém pelechu dvě až pět mláďat. Ta jsou 5 týdnů slepá a 3 měsíce plně závislá na matce. K jejich osamocení dochází až na konci léta.
Kuna skalní je užitečná šelma, protože loví hlavně myšovité hlodavce. V lidských obydlích ale může být velmi nepříjemná tím, že zabíjí drůbež, pojídá vajíčka, nebo působí hluk na půdách a to zejména v noci. Mezi její nepříjemnou vlastnost patří to, že zpravidla usmrtí víc živočichů než je schopna sama zkonzumovat. Vajíčka je například schopna přenést na velkou vzdálenost a za čas je můžeme najít na opuštěném místě na půdě.
Mnoho majitelů nemovitostí se proto snaží kuny zbavit. Lov kun skalních je podle vyhlášky 245/2002sb. povolen od 1. listopadu do konce února, v oblasti výskytu tetřeva hlušce, tetřívka obecného, jeřábka lesního a koroptve polní lze kunu skalní lovit celoročně to znamená, že kunu můžeme zastřelit, nebo odchytit do pasti. Do želez se kuna chytat nesmí, protože se jedná o trýznění. Kuna ale není zvíře, které by se dalo z obydlí lehce vypudit. Nastražené pasti se obvykle vyhne nepomáhá ani rozvěšení lidských vlasů nebo rozsypání pepře. Nevadí jí ani pach rozstříkaných chemikálií jako třeba petrolej, formalin, savo... Někdy už vypadá, že kuna odešla, ale za čas se opět vrátí.
Kunu skalní není snadné spatřit, protože je aktivní hlavně v noci a ve dne vylézá jen zřídka. V zimě jsou vidět její stopy ve sněhu, v létě po sobě zanechává hromádky výkalů, které často obsahují pecky. Kuna dokáže škodit i na zahrádce a to tím, že se ráda popelí a tím ničí rostliny. Když si umane dokáže zničit třeba kus záhonu, nebo poláme větvičky na okrasných rostlinách. To vše je dáno její hravou povahou a často to vypadá tak, že nám to kuna dělá naschvál. Na naší zahrádku chodí kuna přes dřevěný plot stále na stejném místě, řekl jsem si tedy, že jí v tom zabráním a natloukl jsem na plot pilový list tak, že z jedné strany byla zeď a z druhé strany rostl mohutný popínavý plamének. Kuna se pilce vyhla, ale přes plamének přeskakovala tak dlouho, až ho celý zničila a na zahradu se stejně dostala. Motoristům kuna skalní škodí zase tím, že z neznámých důvodů překousá kabely na zaparkovaných automobilech.
Kuna skalní je tedy šelmička, která nás svojí přítomností otravuje, ale na druhou stranu nám zase vychytá skoro všechny myši. Když nám tedy zrovna nekrade vajíčka, nebo nezabíjí slepice je asi nejlepší jí nechat být ať si s námi žije.

(zdroj: http://kunaskalni.wz.cz/)

Tak ji radši nebudu vyhánět, protože myši mi se... víc a do auta zatím neleze. Mimochodem auto se dá celkem snadno ochránit.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
David
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 320
Registrován: úte srp 04, 2009 12:00 am
Bydliště: Kosov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od David »

Jen woprašuju todlenct téma.....

Esik se "newobyevil" neyakey nowey, zázračney způsob, jak vypudit kunu.... slepice nemizí, ale wopčas nandu zatólany vajíčko či skořápky....

Wona vážně nemá kuna v našich krájích "přirozenýho nepřítele"?

Když jsem se nastěhoval na statek, taxme chytali potkany...
a pak přišel tip: pořídit si Perličky kropenatý.... jejichž "gdákání" (no spíš vřískot) potkany vyžene...
a ejhle: trvalo to cca rok a wod tý doby je wot potkanů klith.....
Přílohy
_perlicka_kropenata.jpg
TURBO-Fast & TURBO-Furious

Subaru Impreza 2.0 WRX sportwagon MY99
Obrázek
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3623
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od bushman1 »

Přirozený nepřítel kuny je např. rosomák nebo rys. Ale díky jejich prakticky nulovému výskytu u nás kuna přirozeného nepřítele nemá.
Také jsou kuny v ČR docela přemnožené.

Jinak poté, co zdechla naše stará a zkušená kuna zřejmě na otravu jedem, který jsem jí podával, máme novou a mladou kunu.
Pravidelně k nám dochází na pozemek a už mi spala i v autě. Naštěstí dům zatím nechává na pokoji.
Už sháním lovecké hroty do kuše :baseball:
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
David
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 320
Registrován: úte srp 04, 2009 12:00 am
Bydliště: Kosov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od David »

Kópim RYSA
Zn. SPĚCHÁ !

::-DDD: ::-DDD: ::-DDD:

Ach jo..... :friend:
TURBO-Fast & TURBO-Furious

Subaru Impreza 2.0 WRX sportwagon MY99
Obrázek
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od M a r c e l »

Ja ji mel na pude, lezla tam nedodelanym podbitim strechy, uplne si vyslapala cesticku ve vate, na pude na jednom miste od ni bylo nasrano...
Pomohlo asi zamezeni pristupu na pudu, ale zase kdyz byla na pude, nebyly ve stitu vrabci, ted uz nemam kunu, ale zase mam zpet vrabcaky, ale ti, ackoliv taky vyhrabavaji vatu a hnizda maji temer do pulky strechy mi tolik nevadi, v noci spi B-)

jo a pes, sice ne velkej, ale dost divokej na to aby ji ulovil, ani kocky (3), ji rozhodne nevadej...
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49128
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od VDC »

Vrabčáky tam koukej nechat, to je dneska nedostatkový zboží. :) Když jsem byl malej, tak jich byly všude stovky a dneska aby člověk pohledal...

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
M a r c e l
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 15410
Registrován: pát úno 05, 2010 2:58 pm
Jméno a příjmení: Martin Fabian
Bydliště: Středozem B-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od M a r c e l »

VDC píše:Vrabčáky tam koukej nechat, to je dneska nedostatkový zboží. :) Když jsem byl malej, tak jich byly všude stovky a dneska aby člověk pohledal...

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
vsak ja jim nic nedelam a ani to nemam v planu B-)

je fakt, ze driv jich bejvala plna cela Praha, proste beznej ptacek, ted kdyz reknu, ze je mam ve stitu, spousta lidi mi to ani neveri B-) teda nez uvidi moje auto, ktere zustalo par minut stat pod draty el. vedeni ktere prochazi nad vjezdem do dvorku, oni tam radi sedaji a oznacuji si moje auto, jakoze patri k tomu baraku, co v nem bydlej se mnou B-)
M a r c e l B -)

FORESTER 2.0 XT SG AT 04 (iXTéčko)
FORESTER 2.0 Sturbo SF MT-R 00 LPG (TEJPRESTR)
OPEL TIGRA 1.6 KROSTIGRA
MULTICAR M25 4x2 MULA
IMPREZA 2.0 WRX STI 02 (BERUŠKA)
<Scenic 2.0<Felicia Combi 1.2LXI LPG<3x GARDE<120LS<110L<kolo<plastová Tatra<odrážedlo<kočárek
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od seatik »

Taky sem si s nima užil ...až tohle pomohlo,koupil sem jim svacinu a pekne rozmistil po pude ...po tydnu uz zbyly jen rozkousane pytliky nebo vůbec zadne..a po kune se slehla zem....potreboval sem je dostat ze dvou pud a v ani jedne uz není
http://www.pasti.cz/samoobsluzne-sacky- ... 0g-40-html
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3623
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od bushman1 »

Presne timhle jsem ji s nejvetsi pravdepodobnosti take otravil. Jen to clovek musi dat do mist, kam nechodi kocka.

Neni to moc pekny pohled videt vlastni umirajici kocku, jak plive krev - kolegova zkusenost.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od u-geen »

taky nam asi jedna lezla na pudu... ale nemaj prej rady vonavy stromecky, lidsky vlasy a pusteny radio (babsky recepty)... tak jsem ji pripravil mix tohodle a fakt zmizla.
šintr
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 520
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Bydliště: Brno

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od šintr »

DSC_0033 – kopie.jpg
Tohle jsem našel nedávno, když jsem zvedl kapotu.
Předpokládám, že to má na svědomí kuna, ale co mi nejde na rozum je to, že kdybych nechával auto přes noc v práci, tak bych to bral - jsme u lesa a kuny tu máme. jenomže já poslední rok jezdím autem domů pořád a bydlím v centru, takže buď je tak oprsklá, že to žere přes den nebo mi to žere v noci doma uprostřed baráků v centru Brna, kde jsou sice okolo nějaké parky, ale taky dalších asi deset tisíc jinejch aut, tak proč zrovna kurňa to moje???
Jestli už i kuny rozeznávají kvalitu aut, tak to jsme v :zachod:
šintr
Outback H6 MY 2001
dříve:
Subaru Impreza 2.0 GL MY97
Subaru Leone Super Station 110 KW MY88
Subaru Leone Super Station MY87
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Kunologie :-)

Příspěvek od Slavek_xxx »

šintr> neboj, zere vsechny. Jen to majitele okolo jeste nevi. Hlidej si hladinu kapaliny, obcas ty svine rozdrasaji hadice :gunhim: A samozrejme zapalovaci kabely...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“