Domácí automatizace

Odpovědět
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od outback »

pěkné
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10643
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od podvlada »

super práce, taky chci pokračování :-)
dělám softwarovýho vývojáře a zatím mi platí, tak snad asi ne úplně špatně - a taky smekám. Tak nějak jsem se zasekl na C#, firma je Microsoft Partner, takže moc víc netřeba, ač samozřejmě bez HTML a JS to nejde, sem tam trošku Python, na škole jsem přičichl i k C, Javě samozřejmě a jiným už téměř zapomenutým jazykům, ale tohle je jiná liga. S hardwarem typu ESP jsem se setkal, sem tam něco zbastlil, třeba zavlažování papriček, ale vždycky to skončilo deskou zapíchlou v breadboardu, smětí káblů a nazdar. Nepotřebuju? Rozebrat a bastlíme něco jinýho... Takže ještě jednou, paráda - a to nejen "projekt", ale i se to dobře čte. ,,,,| (*_^) |,,,,
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24303
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od sima »

Metuzáléme smekám,při tvojem věku,jak držíš krok,musí tě to bavit a hodně jsem čekal jaké tsunami tu na nás vychrlíš,páč i když nepíšeš často,tak občas jsi se tu hodně rozvášnil a nejsm tedy zklamán,naopak tj počteníčko :-D i když se to budu snažit zítra dopo přečíst v klidu,moc tomu nedávám,že já neznalý těchto věcí tomu porozumím,už když tohle vlákno začlo říkal jsem si no nazdar,zas si budeš připadat jak blb :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

spm píše:...ty screenshoty se dají vyřešit i líp...
Jasně, vím to a umím. Jenže já zrovna fotil, tak jsem to vzal při jednom. A protože fotím málo a blbě, tak tomu výsledek odpovídá :-)
HonzaCZ píše:...Mě teda víc baví většinu věcí pořešit z něčeho hotového a pak to jenom správně "zadrátovat", ať už ve smyslu HW nebo SW. Nebo jen trochu upravit. ...
...Obecně mě nebaví vymýšlet kolo a dost často ho ani vyrábět... tento přístup jsem si osvojil v práci a přijde mi dost zásadní. Neříkám, že tak to má každej, ale pro mě to je nutnost, pokud chci z toho dostat aspoň částečně funkční produkt...
Můj přístup je ve skutečnosti jen o malý chlup jiný. Já vím, že nevymyslím tak kulaté a pěkně odpružené kolo, jako profesionální a dobře placené týmy odborníků. Samozřejmě, že si nenavrhuji své mikroprocesory, neřeším techologie výroby plošných spojů, sáhnu po hotovém step-down zdroji, zkrátka rád použiju hodně z toho, co už ti přede mnou vymysleli, jen mám tu hranici mezi tím, co považuju za stavební kámen a co za kámen hodný vývoje, trošku posunutou jinam, než ji máš ty.
HonzaCZ píše:...A taky nemám rád komplikovaný věci. Takže mě vyloženě baví naflashovat třeba do ESP8266 firmware ESPEasy a jenom si naklikat, co to má dělat. V případě automatizace mi ani tak nejde o to si hrát se samotnými prostředky, ale spíš řešit samotná pravidla a vytvářet tu funkcionalitu. Potřebuju, co nejlíp využít volný čas, který jsem do toho ochotný investovat.
Tvůj přístup chápu a je určitě správný. Já si jen prostě některé ty stavební kameny, které ty vezmeš hotové (ESP8266+ESPEasy), nejprve vymyslím a pak napíšu a smontuju sám, protože se chci naučit programovat mikroprocesory v C++ a je to pro mě zábava. A proč se nebavit, když volného času mám teď co jen mi příroda dovolí... :-)
HonzaCZ píše:...pokud chci z toho dostat aspoň částečně funkční produkt...
Tohle je asi ten stěžejní bod, kde se lišíme. Vím, že s tvým přístupem budeš mít výsledky dřív a přesvědčivější. Zatímco já budu ještě pořád řešit chybu tu a onde a o kotli nebudu pořád vědět nic, protože to či ono ještě nedělá to, co podle mého zadání mělo. Ostatně už to, že za dva roky jsem teprve tam, kde jsem, dost napovídá o mé schopnosti dodat funkční produkt. Ale přesto mě v mé dílně najdeš nikoliv zhrouceného a nešťastného, ale tetelícího se blahem. Protože "cesta je cíl" :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2201
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od Metuzalem »

A všem, kteří nelenili a nějakou odezvu na můj seriál sem dali, děkuji. Jeden je rád, když po celé víceméně egoisticky zaměřené stránce o věcech, které nemají se Subaru co společného, čte tolik pozitivních ohlasů. Jen nevím, jestli do budoucna nebudu radši o té automatizaci jen psát, jde mi to možná líp, než sama automatizace :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od VDC »

Já doufám, že nás naopak budeš informovat o posunu v projektu. Je to skvělý !!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Metuzalem: Já to velice dobře chápu, že tě baví vymýšlet i ty stavební kameny. Já se ještě nedostal do té fáze, kdy něco zadrátované na breadboardu, jak tu někdo psal, prohlásím za jakžtakž vyhovující a vyrobím na to plošňák, krabičku a nechám to fungovat. :-D O dost častěji se dostávám do fáze kanibalizace hotových věcí, co nejsou už tolik potřeba. :-D Takže toho, že bych měl něco hotový dřív nebo lepší... toho bych se nebál... z mýho pohledu je to spíš neverending story a i když si člověk udělá seznam, co všechno by od toho chtěl, tak když dodělá poslední bod, tak ho napadne, jak vylepšit první a může začít znovu. :-D

Budu muset zase někdy zajet na ten váš sraz, abychom mohli pokecat. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22700
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

Z IDE by mě jinak na vyzkoušení celkem lákal zkusit CLion :-) Jenom mě dost namíchla jejich cenová politika... Mám licenci na IntelliJ IDEA a historicky to bylo tak, že všechny ty jejich IDE šly nainstalovat jako plugin do IDEA. Takže byť jsem v javě nikdy nic nenapsal, tak jsem tímhle měl všechno. Ale pro CLion tuhle možnost neudělali a upgrade subscription licence zase začíná s plnou cenou za první rok, což asi jen tak neprotlačím kvůli hraní si s arduinem :-D

Mimochodem nezkoumali jste někdo, jak si do nějakýho jednočipovýho bazmeku (Arduino / etc) dostat větší množství dry kontaktů? Jasně, umím to přes GPIO piny, ale GPIO pinů je na tom obvykle dost málo :-) Takže bych si ideálně představoval nějakýho švába, do kterýho se to napíchá a dá se s ním komunikovat přes I2C nebo něco takového, trochu víc škálovatelného. Ale na nicmoc jsem nepřišel...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, CLion chci vyzkoušet, my na to licenci máme. :-)

Na dry contacty jsou nějaký čipy. Čekal bych, že stejně jako třeba LED drivery budou podporovat daisy chaining, takže si jich dáš zase sebe relativně hodně.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22700
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:Jo, CLion chci vyzkoušet, my na to licenci máme.
No, jsem debil :-) Při změně zaměstnání se kupovala korporátní, která stála raketu... a já mamlas si vzal jenom na ideu, když all tools už stojí skoro stejně. Takže to teď nemám, byť ten roční renewal by se lišil minimálně :-D Což mě trochu mrzí... já to jinak používal zejména na Python (takže python plugin, ale v podstatě pycharm) a je to za dlouhý roky asi fakt jediný IDE, který mi doopravdy sedí. A taky asi jediná věc napsaná v javě, která mě nesere :-D
HonzaCZ píše: Na dry contacty jsou nějaký čipy. Čekal bych, že stejně jako třeba LED drivery budou podporovat daisy chaining, takže si jich dáš zase sebe relativně hodně.
Přesně něco takovýho bych si představoval, kdybych to našel :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:...je to za dlouhý roky asi fakt jediný IDE, který mi doopravdy sedí. A taky asi jediná věc napsaná v javě, která mě nesere
My používáme PhpStorm, ale kvůli jistému přesahu se po prvním roce koupila ta kompletní licence. A jako PhpStorm mě hodně přesvědčil. To je geniální nástroj. Sice jsem si na něj zvykl až na druhý pokus, ale pak na to díky mně přešel celý tým. :-D
HonzaCZ píše:Přesně něco takovýho bych si představoval, kdybych to našel
No napadá mě ošklivý řešení - nějakej čip na rozšíření GPIO, který určitě existují a na něj pak navěsit optočleny.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od outback »

Je zajímavý sledovat různé motivace a přístupy tady - a všechny určitě dávají smysl, prostě každej jsme nějakej jinej.

Samozřejmě se nebráním tomu si něco zkusit a pak zase rozebrat jen pro radost z hraní, ale jinak je hodně důležitý věci dotáhnout do konce, do hotového funkčního zařízení, které bude dlouhodobě sloužit. V ideálním případě ta věc musí být masově reprodukovatelná - z hlediska nákladů na hardware (řízení větráčku nepostavím na raspi, žádné nesmyslně drahé komponenty, byť nesmyslně drahá komponenta může znamenat i jen 10€), z hlediska spolehlivosti, rušení, dodržení katalogových limitů součástek a taky z právního hlediska čistý. Takže žádné prohřešky vůči licenčním ujednání, GPL licence vyjímečně jen tam, kde to má význam - buď izolovaná v extra hardware nebo ve "výukových" projektech pro děti, ale nikdy v projektech které mají byť jen teoretickou šanci na komerční využití. A přestal jsem používat Arduina (kromě hraní/zkoušení), protože jsou tam pohřbené šílené boty a taky jsou hrozně drahý a žerou hrozně proudu.

Stavět něco, co si můžu ZA ROZUMNÝ PENÍZ koupit by mne nebavilo a nemám na to stejně čas, proto klidně použiju čínské moduly a nějak je zaintegruju do těch mých bastlů.

Ono programovat umí kdekdo, pájet taky, splácat dohromady pár tranzistorů není taky žádný umění, vymyslet nějaké jednoduché zapojení není těžký - ale zmáknout projekt od začátku do konce, od prvotního nápadu, přes vývoj, marketing až do produkční fáze kde x lidí spolupracuje na výrobě v počtu kusů větším než malém, to je ten ultimativní kick co mě láká. To mně zajímá mnohem víc, než dokonalost detailů, ty klidně obětuju, abych se dostal v reálném čase k cíli. A to je taky něco, co se pak dá prodat potenciálním zaměstnavatelům...věci dokončovat, o to jde.

Ale bohužel mám pořád víc projektů nedokončených než dokončených.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od outback »

Jinak ještě tedy k té automatizaci - teď se věnuju automatizaci mého domu na kolečkách. Hardwarově fičím na dvou platformách - malá věc = ATtiny84 nebo 85 nebo podobně, větší věc ESP32. Nejpodstatnější je řízení větráků lednice s ATtiny84, to je trvalá zátěž z baterky a proto má optimalizace prioritu. Kupodivu taková jednoduchá věc se nedá ani koupit ani stáhnout rozumné schéma/návod - většina zapojení a návodů z netu má tragické nedostatky. V prostředním stadiu vývoje je centrální mozek dobíjení, zatím měří dobíjecí proud, spotřebu a napětí v síti, časem bude přepínat dva až tři režimy dobíjení (provozní dobíjení, udržovací dobíjení a dobíjení z auta když běží motor), případně ještě napájet auto z baterky a solárního panelu přívěsu (stání na parkovišti bez motoru se zapnutým větrákem auta).

Ve stádiu rozmýšlení je ovládání střešního větráku podle slunečního svitu a rozdílu teplot venku/uvnitř, tam není třeba PWM, jen jeden digitální výstup, ale zato budou problémy s ukrýváním kabelů.

Cílem je neomezená autonomie v letním období bez připojování auta - aby solární panel stačil dobíjet to, co se spotřebuje a zároveň jsem nemusel pořád něco obsluhovat - ono to ani nejde, když jsme na výletě mimo kemp.

Typicky probíhá stavba tak, že stáhnu a zkombinuju nějaká schémata, postavím podle nich na univerzální desce něco, co funguje, pak se podívám osciloskopem, co se tam děje, zhrozím se, a začnu to předělávat a předělávat a předělávat, dokud to není dvakrát tak složité a jakžtakž přijatelné...
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od outback »

spm píše: Mimochodem nezkoumali jste někdo, jak si do nějakýho jednočipovýho bazmeku (Arduino / etc) dostat větší množství dry kontaktů? Jasně, umím to přes GPIO piny, ale GPIO pinů je na tom obvykle dost málo Takže bych si ideálně představoval nějakýho švába, do kterýho se to napíchá a dá se s ním komunikovat přes I2C nebo něco takového, trochu víc škálovatelného. Ale na nicmoc jsem nepřišel...
To co chceš, se jmenuje I²C multiplexer, tím si namnožíš GPIO...oblíbený je třeba Tca9548A. Ale když vezmeš Arduino Mega, tak ti GPIO piny nemůžou dojít.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí automatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Teď jsem narazil na tohle https://www.banggood.com/ESP8266-10A-22 ... rehouse=CN

Akorát to teda nemá zdroj na napájení té elektroniky z 230 V, takže k tomu je nutné ještě něco jako tohle https://www.banggood.com/AC-DC-10W-Isol ... 94953.html

Ale furt to dohromady vychází levněji než nejlevnější hotová "wifi zásuvka". A v příbuzných jsou i vícekanálové varianty.

Co se týče SW, tak předpokládám, že do toho půjde bez problémů naflashovat třeba ESPEasy nebo cokoliv vlastního.

EDIT: Aha, tak kecám. Tohle https://www.banggood.com/DIY-Wi-Fi-Wire ... 19971.html vychází levněji a je to hotové. A s přímou podporou Tasmota firmwaru https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmo ... noff-Basic
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“