3D tisk, tiskárny

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Mám radost, podařil se mi celkem úspěšně další bastl :-D Ještě to teda není dodělané, ale to hlavní už funguje... poměrně dost historicky (prakticky od první chvíle, co jsem ji kdysi dostavil) jsem řešil, že mi chybí nějaký světlo u tiskárny, který by svítilo na tiskovou plochu. Tenkrát mi to vadilo kvůli tomu, že jsem chtěl dělat timelapse videa, jak to tiskne a ta kamera blbě viděla, protože ikdyž to bylo v pokoji, kde se svítilo, tak na té ploše to bylo celkem tmavé... teď sice už ambice dělat videa nemám, ale zase když si válím šunky o patro níž u televize, tak jsem línej chodit se dívat, co to dělá nahoru - a v mobilu sice vidím kameru, ale když je nahoře zhasnuto, tak vidím akorát blikat LEDky :-D

Takže už poměrně dávno jsem si na řešení tohohle koupil dvě výkonnové LEDky. Takové hezké, které byly už přímo naletované na kusu tišťáku, který byl zespoda potažený hliníkem, takže se to samo celkem úspěšně chladilo, stačilo jenom připájet kabely a napojit na vhodný zdroj. U tiskárny stejně byla vždycky Raspberry, na kterou jsem vyráběl tišťák s DC/DC měničem, abych ji mohl napájet přímo z 12V zdroje od tiskárny a nemusel jsem mít v zásuvce další trafíčko. Tišťák na to byl už tenkrát připravený, takže krom zmíněného DC/DC měniče tam byl i proudový zdroj pro LED, spínaný relátkem připojeným na GPIO pin Raspberry, aby to šlo spínat vzdáleně (popravdě tam ještě byl klopný obvod, aby to šlo manuálně zapínat i tlačítkem, ale to mi po realizaci nefungovalo... nepřišel jsem už na to, jestli při pájení některá z těch součástek odešla nebo jestli jsem seknul chybu v dokumentaci a nechal ty tišťáky vyrobit blbě - stejně se mi to už nechtělo odpájet, pač jsem tím většinou stejně ty SMD součástky zničil). V zásadě teda poslední bod, co teď chyběl, bylo vzít ty samotné LEDky a nějak vhodně je namontovat, aby svítily dobře a na správné místo.

Na thingiverse se mi povedlo najít model malého parabolického reflektoru, který vypadal celkem vhodně. Tak jsem jej zkusmo vytiskl a vypadalo to ještě líp. LEDka včetně tišťáku do něj zapadla tak akorát. Tak jsem do něj namačkal a nalepil alobal, vyměnil jsem kabel u LEDky a LEDku samořezem přišrouboval do reflektoru. Výsledek mě celkem překvapil - svítí to jako kráva (poslední fotka je focená za tmy, svítí jenom ten reflektorek). Takže další rest z krku, ikdyž je to jenom taková blbost a hraju si s tím jenom proto, že jsem v rámci prokrastinace už nevymyslel větší kravinu :-DDD Teda hotovo; ještě musím udělat druhý reflektorek a pak na to natisknout nohu, kterou přišroubuju napevno k rámu tiskárny a budu mít remote control světlo :-)
Přílohy
20171119_002506.jpg
20171119_004653.jpg
20171119_005130.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

Já oceňuju každý Diy bastl, který funguje. ,,,,| (*_^) |,,,,
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

A jsi si jistej, že ten reflektorek tam má smysl? Takovýhle ledky stejně vyzařují kolem 120°, takže jestli se od toho alobalu vůbec něco odráží. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Tak minimálně jsem to potřeboval do něčeho namontovat, abych to měl pak kam přidělat :-) A tohle je alespoň trochu kryté, že ten prach nelítá přímo na to. Takže pak už je to jenom o tom kusu alobalu, který jsem stejně šlohnul ženě v kuchyni :-DDD Ale pohledem přes foťák (okem do toho koukat nejde, vypaluje to oči) to vypadalo, že něco trochu to odráží (možná to teda může být i světlo, co už se jednou odrazilo od té kovové stěny stolu zpátky :-D)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak hlavně, že to funguje a i dobře vypadá... teda až na ten samořez. Ten se mi tam hrozně nelíbí. :) Ještě regulaci jasu, aby to pak kamera neměla moc přeexponovaný. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Jo, ten samořez je slabší místo... ale moc mě nenapadá, čim jinym tam ten tišťák zafixovat, aby to drželo... kamera uvidíme, jak se na to bude tvářit. Je to jedna z těch prvních oficiálních k Raspberry. Teď na to vyrábim nožičky, tak až to namontuju, tak vyzkouším, jestli to uvidí nějak rozumně, až to bude svítit :-) Na té tiskárně v práci to vypadá poměrně dobře, ale tam je situace spíš opačná - to osvětlení je tam řešené LED páskem asi se 3 LEDkama a je to nalepené víceméně na tom větráku na chlazení výtisku. Takže reálně to proti tomuhle moc nesvítí. Ale zase co jsem to zkoušel, tak ikdyž ta tiskárna zůstala úplně potmě, tak na té kameře bylo celkem vidět, co to dělá. Když nad tím teď přemýšlím, tak jsem možná na ten napájecí obvod pro ten proudovej zdroj měl místo fixního odporu dát potenciometr, ať se ty LEDky dají kdyžtak ztlumit. Ale na to je teď už asi pozdě :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

RasPi neumí PWM? Nebo aspoň softwarově. Já bych to tam asi zalepil nebo dal metrický šroubek/ky s matičkou. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Hardwarový PWM nemá, leda softwarový (a v jedný tý knihovně jsem tenkrát narazil na jeden docela blbej bug, kdy to po určitym počtu cyklů přestalo nadobro PWMkovat :-DDD). Nicméně zase by se na to musela zásadně předělat ta elektronika... teď je to tak, že je tam šváb s proudovym zdrojem, což je defakto spínanej zdroj, akorát že feedback na napětí je připojenej v sérii až za těma LEDkama. Výsledný napětí/proud co tím obvodem teda prochází je pak danej rezistorem, kterej je tušim na konci té napájecí větve na zem. A raspberry akorát ovládá mechanické relátko, které do celé téhle blbosti pustí +12V napájení. Takže PWM by nepomohlo - jednak by to akorát ucvakalo to mechanické relátko a druhak ten zdroj zatím si stejně stabilizuje zdroj na to, na co je nastaven... by se to muselo překopat tak, aby malina nějaký mosfetem spínala napětí přímo na ty ledky a někde měla sama feedback, podle kterého se bude řídit. Ale dělat tohle na Linuxu mi přijde už celkem riskantní - se kernel někde zamyslí a LEDky za 250 budou v kelu :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, já nějak nepostřehl, že to máš takhle. Čekal bych nějakej constant current driver.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

V podstatě je, je to postavený z tohohle švábu: https://www.gme.cz/ncp3065pg-dip8-on-semiconductor

akorát že ten proud jsem si tam dal natvrdo, takže jeho případná změna (a teda ztlumení LEDek) by znamenalo přepájet ten odpor :-)

Jinak teda jednu lampičku už mám komplet :-) Teď ještě druhá a pak trochu kosmetiky, na který si musím šlohnout, ehm, půjčit nářadí (punčošku na kabel, dutinky) a bude hotovo. Takže se v tom snad konečně jednou zase přestanu vrtat, když to funguje :-DDD
Přílohy
20171119_185914.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Vyvážení bílý trochu pokulhává, ale vidět je to to docela dobře (screenshot z kamery za tmy) :-) Jsem spokojenej :-) A teď už se v ní snad nějakou dobu hrabat nebudu :-DDD
Přílohy
octopi_light.jpg
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od VDC »

To svítí dobře. Paráda !
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7814
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

Já mám radost, že loňský Vánoční dárek je využitý a synek se s tím naučil pracovat a dělá na tiskárně i maturitní práci. Modeluje frézku na plošné spoje. Dnes si to přišel vyzkoušet na nečisto sesadit do garáže:
Obrázek
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od spm »

Hustý :-) Jsou pak ty práce veřejný? :-DDD Bych taky chtěl ještě něco takovýho... teda, frézku jsem asi zavrhnul, protože z toho co jsem o tom načet, tak to musí být sakra přesný, aby to frézovalo správně (tj odfrézovalo měď, ale zase ne durch :-) ). Ale chtěl bych alespoň vrtačku na vrtání děr do DPS; ta by mohla být jednodušší. (Teď mě jeden čeká a už teď mě to ruční vrtání nebaví :-DDD)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7814
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: 3D tisk, tiskárny

Příspěvek od mnov »

U těch maturitních prací to asi se zveřejněním není jako u VŠ prací.
Co se týče přesnosti, tak mám radost, že se nespoléhá jen ta tisk, ale zavítal do dílny a díry pro ložiska vystružuje ručním stavitelným výstružníkem.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“