Palivové dřevo a vše kolem něj

Odpovědět
Uživatelský avatar
Subaru70
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4010
Registrován: pát led 31, 2014 10:58 am
Bydliště: Praha

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Subaru70 »

sima píše:..divím se čím a v čem topí,hnus
..ono ani tak nejde čím ale jak, lidi totiž často ani topit neumí a ikdyž topí třeba uhlím, tak to ,,dusí" aby ušetřili...
SUBARU Forester 2,0i Comfort MY16 (SJ) Spotřeba - 8,4l
Subaru Forester 2.0D Comfort MY13 Prodáno
Subaru Forester 2,0D MY11 Prodáno
Citroen C4 Grand Picasso 1,8i
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Tomáš1002 »

S kouřem z komína mám zajímavou zkušenost.
Na chalupě topím výhradně suchým dřevem nebo dřevěnými briketami. Z komína mi ale vždy stoupal viditelný bílý dým a to při topení v jakémkoli režimu, při studeném i teplém komínu, při plně otevřeném i přiškrceném topidle.
Loni jsem komíny nechal vyvložkovat nerezovou vložkou a ačkoli se topeniště jako taková nijak nezměnila, tak dým téměř vycházet přestal. Netuším, čím to je, možná jak kouř přecházel přes ty staré drolící se cihly, tak to nějak kondenzovalo či co, ale i staré komíny dobře táhly. Každopádně jsem nečekal, že na tohle bude mít vložka vliv.
Subaru Forester 2,5XT 2011
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Subaru 70:jo zapomněl jsem dodat to důležité,že taky jak topí...topí tak aby šetřili,čili dusí to,ale blbě dusí,dá se topení omezit i efektivně,beze smradu,kdo chce naučí se,stačí vystrčit nos ven,či mrknou co jde z komína.
Ale stejně se furt najdou lidi,kteří topí nějakou chemií,nevím,jak to lépe nazvat pod tím se dá představit totiž cokoliv(jen ne dřevo či uhlo paliva)a jsou to ti samí,když jezdím tu stejnou trasu,vidíš furt ty samé kokoty,praští tě už na dálku do oka,nemluvě pak o vdechu...fakt kolikrát si říkám,kde je nějaká občanská odpovědnost a proč to okolí neřeší,vždyť tráví všechny okolo,včetně sebe,nemluvě už vůbec o všem živém okolo,přírodě...Se vůbec nedivím,že to pak někdo ohlásí,asi bych měl taky,ale jsem holt hodně free a mám v tomhle udavačství klapku-nedělám to.Horší by bylo,kdyby to bylo přímo v blízkosti mého obydlí,řešil bych to domluvou,domluvou a domluvou a pak nevím,asi bych zkusil všechno.
Na tyhle případy jedině postihy,jsem jen jedině pro,protože je to zbytečné a jsou to dementi,bezmozci!Tohle chování je zbytečné a zaslouží si to jedině opravdu postihy,ale hlavně citelné!
Naposledy upravil(a) sima dne úte kvě 23, 2017 10:07 pm, celkem upraveno 2 x.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Tome,to bych taky teda nečekal,jen mě napadá taková věc,zda to někudy nepřisávalo,někudy nad topidlem,už v samotném komíně,ale ne ještě moc vysoko,aby to kouřilo,protože určitou malou netěsnost ještě komín vytáhne a přisaje si vzduch-následné ochlazení spalin a kondenzace,vše ostatní je zdánlivě v pořádku,krom blbého spalování a té teda možné kondenzace v komíně.Tomu by odpovídal i ten bílý kouř dle mě,ale je to jen taková úvaha,protože nevěřím tomu,že by to bylo skrz spaliny přecházející přes drolící se cihly.
Každopádně ono ani vlastně ani pak jiné řešení moc nezbývá,než vyvložkování,či nové komíny.Hlavně,že to pomohlo.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
nun
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 202
Registrován: ned dub 30, 2017 11:12 am
Jméno a příjmení: Miloš Kowol
Bydliště: Třinec

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od nun »

Vyvložkovaný komín se chová díky vzduchové mezeře mezi vložkou a cihlou jako částečně izolovaný a navíc má hladký průduch. takže spaliny proudí mnohem snadněji a jsou teplejší, což přispívá k podstatně lepšímu spalování... takže žádný zázrak se nekoná, jen zákony spalinové cesty v praxi.
Subaru Outback 2,5i LPG AT 2005 Obrázek
Mazda Mx-5 NC 1,8 2006
Citroen Berlingo 1,4i 2001
EX - OctaviaII 1,6TDI FabiaII 1,6TDI FabiaII 1,6 16V FabiaI 1,9TDI SEATCordoba 1,9SDI Lada2101 Oltcit Škoda100 Škoda1203 Tatran125 ČZ175Sport
Uživatelský avatar
nun
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 202
Registrován: ned dub 30, 2017 11:12 am
Jméno a příjmení: Miloš Kowol
Bydliště: Třinec

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od nun »

Sima
Ostravskou briketu znáš ?
Subaru Outback 2,5i LPG AT 2005 Obrázek
Mazda Mx-5 NC 1,8 2006
Citroen Berlingo 1,4i 2001
EX - OctaviaII 1,6TDI FabiaII 1,6TDI FabiaII 1,6 16V FabiaI 1,9TDI SEATCordoba 1,9SDI Lada2101 Oltcit Škoda100 Škoda1203 Tatran125 ČZ175Sport
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

No nune,vyvložkovaný komín je jak nový komín ne?Ale přeci jen zpět ke starému komínu,normální cihlový komín,který není narušený nemůže čoudit.Samozřejmě,pokud není komín dlouho používán a navíc uvnitř vlhne,stává se,i když málo,že do něj něco naprší,nemá přirozeně dobrý tah a drolí se mu cihly,může to dělat tohleto,ale stejně při delším zátopu se vlhkost vysuší,tom psal,že s tím topil jakkoliv a navíc to dělaly oba komíny...
Ostravská briketá :-D a ty jsi odkud tedy,když už jsme u toho?Jo z Třince :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
nun
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 202
Registrován: ned dub 30, 2017 11:12 am
Jméno a příjmení: Miloš Kowol
Bydliště: Třinec

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od nun »

Cihelný komín se nikdy nevyrovná hladké nerezové vložce a ta malá vzduchová mezera udělá v teplotě spalin taky svoje

Ostravská briketa - pro neználky - pet lahev naplněná pilinami a zalitá vyjetým motorovým olejem...
Prý to fakt někteří jedinci provozovali.
Subaru Outback 2,5i LPG AT 2005 Obrázek
Mazda Mx-5 NC 1,8 2006
Citroen Berlingo 1,4i 2001
EX - OctaviaII 1,6TDI FabiaII 1,6TDI FabiaII 1,6 16V FabiaI 1,9TDI SEATCordoba 1,9SDI Lada2101 Oltcit Škoda100 Škoda1203 Tatran125 ČZ175Sport
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od sima »

Tak to samozřejmě znám,jen ne pod tím názvem...Já neporovnávám vložkovaný komín(je to nejjednodušší vyřešení stávajícího problému,když to teda lze zrovna takhle řešit) s cihlovým komínem.Jen říkám,že cihlový komín v dobrém stavu,dobrého rozměru táhne jako ďas :-) a nic z něj neleze.V tomto nevidím rozdíl,tam jde zase jen hlavně a zase o to čím a jak kdo topí.Navíc musím říct,že jsem trochu,teda trochu spíš víc staromilec :-) a cihly jsou mě příjemnější,než nerez roura,líbí se mě to,má to pro mě takový příjemnější nádech,pro jiného nepochopitelné,vím.Dnes už se to řeší jinak,vím...
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6320
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od cleo »

Mám taky čistě cihelný komín, 70x70, prostě průleznej, kdyby tam byly stupy. A ani při zatopení mi jinej než lehce bílej kouř nevychází, topím tedy jen dřevem, které mi vždy 2 roky leží, než na něj dojde řada. Soused taky topí jen dřevem, ale když zatopí, tak z komína se valí černohnědý kouř, za nějakou dobu si to sedne a už je to v cajku.
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Tomáš1002 »

Ty moje původní komíny vzduch přisávat mohly, kdysi se dělala zkouška těsnosti a ta nedopadla úplně dobře (proto jsem je taky vložkoval).

I když topím výhradně čistým materiálem, tak nedávno se mi přihodila zajímavá historka. Přiložil jsem a najednou koukám, že z komína se valí hustý černý kouř s "vůní" spálené gumy. Nic jiného, než dřevo, jsem do kamen nedal. Nakonec jsem usoudil, že to je tím, že mám dřevník, ve kterém jsem kdysi na podlahu použil staré pražce. Ty jsou sice už dnes zcela vyčichlé a typický železniční odér ve dřevníku už dávno není, ale to poleno, které způsobilo ten čoud, asi leželo přímo na podlaze a tak za tu dobu do sebe nasálo tu směsici, která v pražcích je. 8() .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Tomáš1002 »

Ještě k těm nerezovým vložkám: nemůžu si to vynachválit, komíny jsou především bezpečné a taky se vůbec nezanášejí, po roce denního topení se z něj vymete tak lopatka sazí. Sice to vložkování samotné je peklo, rozbouraná půlka baráku a neskutečný bordel, ale výsledek veskrze pozitivní >B-) .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Subaru70
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4010
Registrován: pát led 31, 2014 10:58 am
Bydliště: Praha

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Subaru70 »

..já měl na chalupě klasickej prolejzák a spíše z bezpečnosti jsem nechal udělat vložku. To kouření rsp. nekouření po instalaci vložky je skutečně způsobené tím, že spaliny mají podstatně větší teplotu, není cestou žádná kondenzace a hlavně se významně zvýší tah komína, což umožní podstatně lepší spalování přímo v topeništi, což je vůbec elementární základ pro efektivní topení. Taky mě to nikdy před tím zásadně nehulilo,ale po instalaci vložky se skutečně velmi zásadně zvýšil tah, takže při spalování v krbovkách se vše spálí naprosto perfektně a kamna v podstatě nezačoudí, pokud jim tah neuberu...
SUBARU Forester 2,0i Comfort MY16 (SJ) Spotřeba - 8,4l
Subaru Forester 2.0D Comfort MY13 Prodáno
Subaru Forester 2,0D MY11 Prodáno
Citroen C4 Grand Picasso 1,8i
Uživatelský avatar
Subaru70
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4010
Registrován: pát led 31, 2014 10:58 am
Bydliště: Praha

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Subaru70 »

Tomáš1002 píše: Sice to vložkování samotné je peklo, rozbouraná půlka baráku a neskutečný bordel, ale výsledek veskrze pozitivní .
..já musim říct, že u mě se žádnej bordel nekonal...vše probíhalo zcela klasicky bez bourání. Pouze zasunutí a uchycení vložky, úprava horní části komínu, zaplechování a bylo to ... Trocha nepořádku bylo jen když se čistil prostor pod komínem a vybíral se bordel..
SUBARU Forester 2,0i Comfort MY16 (SJ) Spotřeba - 8,4l
Subaru Forester 2.0D Comfort MY13 Prodáno
Subaru Forester 2,0D MY11 Prodáno
Citroen C4 Grand Picasso 1,8i
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivové dřevo a vše kolem něj

Příspěvek od Tomáš1002 »

Ono hodně záleží na tom, kde se vložka dělá. Doma by to proběhlo taky bez problémů, kdyby kominík nebyl nemehlo a "omylem" neodšpuntoval v obýváku komín, který byl plný prachu po frézování. Všechno se to vyvalilo ven a vznikla apokalypsa.
Na chalupě to bylo podstatně složitější, jeden komín dokonce není rovný, ale zahnutý, složitější prostředí i napojení spotřebičů, tam bylo sekání a bordelu fakt hodně ::-((( . Ale stálo to za to.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Odpovědět

Zpět na „Dům, dílna, zahrada“