Pozorování přírody

Odpovědět
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od marek.sm »

Taky mám zeiss 10x50, je to dobrej dalekohled na svůj věk, ale Meopta je dneska už jinde, takže si určitě nepohoršíš. Mám zatím jen puškohled MeoStar 3-12x56 a ten rozdíl je dost vidět. Co se týká ceny optiky, tak alespoň slabá útěcha je že, ty ceny za kvalitní optiky nepadají tak rychle jako třeba u špičkovej mobilů. :-)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od petr »

jo za ty prachy už to bude vše hodně dobré, meopta je super , asi už to mají zmálké, ale sraré optiky od nich prostě žloutnou, swarovski a zeiss pry tak nežloutne, na šero je problém s tím světlem, chce to něco většího 7x50, 7x56, 10x50, 10x56 nebo aspoň 40 to je ale minimum , nebo se dobře schovat do spacáku a koukat z blízka :-D
jsem zvědav kdy se mi zas ozve nějaký ochranář když to tu uvidí , že chytám rysa :-D
Přílohy
06261.jpg
PIC1001.jpg
PIRT0091.jpg
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od outback »

Takže triedry. Dobrá. Rozhodně nemůžu nikomu doporučit konkrétní kus, ale pokusím se nastínit nějaká kritéria, co je možné vzít v úvahu. Špatná zpráva je, že triedr se podle katalogu vybrat nedá, je to jako s auty - take je třeba se projet a může se stát, že se nečekaně zamiluješ nebo zhnuseně odvrátíš.

Každý triedr je velice limitovaná a nedokonalá věc. I když se za 25000,- už dá ledacos pořídit, pořád je to kompromis z hlediska váhy a rozměrů. Jeden kvalitní nekompromisní okulár pro dospělý dalekohled může vážit čvrt nebo půl kila, velikostí se blížit plechovce piva a stát pět nebo deset tisíc...do triedru potřebuješ dva, takže je jasné že už jenom kvůli váze a rozměrům budou mít i velmi drahé triedry různá omezení.

Když jsem si vybíral triedr na turistiku a přírodu, prostě jsem si jich domů přinesl kýbl a zkoušel a zkoušel a srovnával a srovnával, dával jsem je do ruky dětem, šrouboval je na stativ atd. Jako reference sloužil i předválečný maličký důstojnický Zeiss a sovětský triedr 7x50. I když jsem jinak na optiku docela magor, tak jsem překvapivě neskončil u nejdražšího stroje, spíš naopak.

Takže co vzít v úvahu?

Průměr, zvětšení, značku a konstrukci hranolů máš v podstatě dobře - jen bych se opravdu přimluvil za 40 nebo 42mm objektivy, 30 je na večer opravdu opravdu málo. I 40mm dalekohled se mi nosí dobře, je pořád hezky kompaktní a ta váha se holt musí zvládnout, zvlášť když s tím nechodíš na týdenní hřebenové tůry.

Na další parametry se podíváme podrobněji: konstrukce objektivu a ED skla, antireflexní vrstvy a vnitřek těla dalekohledu a nakonec to skoro nejdůležitější a reklamou opomíjené - zorné pole, ostrost a charakter okulárů.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od outback »

Objektiv. Staré ruské a Zeiss optiky měly obyčejné achromáty, ty se používají i dnes pro levnější modely, dražší mají různá ED a fluoritová skla a podobné zázraky, pod různými obchodními značkami.

Účelem hry se skly je eliminovat barevnou vadu. Ta je vidět nejlépe třeba pohledem na anténu nebo tmavý objekt proti nebi. Místo ostrého rozhraní je žlutomodrý, zelený nebo jiný lem. K barevné vadě přispívá i oklulár, nejaká tam zbyde vždycky. Na ose (tj. ve středu zorného pole) je nejmenší, směrem ke kraji se bude zhoršovat.

Já jsem vyrostl s achromatickými objektivy a lehká barevná vada mne až tak neuráží, zvlášť při pozorování přírody. To mi samozřejmě ušetřilo při výběru dost peněz a v praxi mi to nijak zvlášť nevadí.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od outback »

Antireflexní vrstvy a konstrukce těla. Na tohle jsem opravdu hodně vysazenej. Antireflexní vrstvou jsou v ideálním případě potažené všechny přechody sklo-vzduch. Světlo se při přechodu mezi prostředími nejen láme, ale bohužel vždy část i odráží. Účelem antireflexních vrstev je snížit nežádoucí odrazy na minimum, a konstrukce těla musí zajistit aby se jak toto odražené světlo, tak i světlo co dopadá mimo osu (třeba přímo ze Slunce, z oblohy atd.) pokud možno "ztratilo", absorbují ho clonky a všechny odrazy mají jít "do pryč" mimo okulár.

V antireflexních vrstvách se za poslední léta událo opravdu hodně, tam se třicet čtyřicet let staré optiky vůbec nechytají.

A jak se to projeví v praxi a otestuje? Velmi jednoduše: stačí se podívat za jasného dne někam pod slunce - ale proboha s rozmyslem a nečumět přímo do sluníčka. Slunce by mělo svítit na objektiv ale nesmí být samozřejmě v zorném poli.

Levný dalekohled bude mít v takové situaci mléčný nekontrastný obraz, s dobrým antireflexem budeš vidět stále jasně a relativně čistě. A mimo zorné pole má být samozřejmě vidět černý okraj, šedivá znamená parazitní světlo co opět zhoršuje kontrast.

Dobrý konstrast zajištěný antireflexními vrstvami a dobrou konstrukcí těla pomáhá i za špatných světelných podmínek a umožní něco vidět i za takového šera, kde stejně velký dalekohled s horším kontrastem už odpadne.

Dobré antireflexy nestojí výrobce tolik, jako drahá skla objektivu, což je dobrá zpráva.

A okuláry, které jsou pro mne skoro nejdůležitější, si nechám na později.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od outback »

Okuláry: hrubě řečeno rozhoduje konstrukce okuláru o tom, kolik toho uvidíte (zorné pole, většinou udávané v metrech na 1000 metrů) a co z toho bude ostré a co už ne - to už se nikam nepíše.

Každý okulár používaný v triedru dává ostrý obraz na ose, tedy uprostřed. Čím dál od středu a blíž ke kraji zorného pole, tím je obraz neostřejší. Tady se různé konstrukce liší opravdu výrazně, protože konstruktér to může pojmout na hodně způsobů - některý okulár může mít superostrý obraz na ose ale třeba ve třetině výrazný propad, některý sice není na ose tak perfektní ale zato drží ostrost na většině zorného pole. Čím širokoúhlejší okulár tím je to komplikovanější vyvážit.

Při běžném koukání v přírodě člověk většinou otáčí hlavou a triedrem přímo na cíl, pozorovaný objekt je automaticky uprostřed a okrajová neostrost nevadí. Někde to ale konstruktér přehnal a navzdory ostrému středu se velká část pole rozmlží. No a jakmile dáme dalekohled na stativ nebo ho někde opřeme, dalekohled je rázem stacionární a oči bloudí po celém zorném poli - tam pak začne neostrost mimo střed rušit hodně.

Takže suma sumárum, při zkoušení dalekohledu si najděte ostrou linii nebo pravidelný vzorek (střešní tašky třeba), dalekohled si opřete a prozkoumejte ostrost celého zorného pole. Pro mne byl to byl nakonec rozhodující moment výběru, ve finále jsem vybral dalekohled se zorným polem sice nikoliv největším, ale zato s dobrou ostrostí na jeho většině. A širokoúhlý model vyšší řady jsem velice rychle vyřadil, protože nebyl ostrý skoro nikde.

A původním tazateli můžu jen doporučit:

- zajdi do krámu, udělej si čas
- srovnej si čistotu obrazu v jasném protisvětle
- prohlídni si jaká část obrazu je opravdu ostrá
- prozkoumej s každým dalekohledem třeba SPZ vzdálenějšího auta, známku z STK, nápis na dveřích obchodu
- zkus si jak se to drží, ostří a pasuje na ksicht
- srovnej celkový subjektivní dojem z obrazu - líbí nelíbí

...a pak se rozhodni.

Já tenkrát nakonec koupil Celestron TrailSeeker 8x32, s tím, že na večer mám ještě ruský triedr 7x50. Zvětšení jen 8x s ohledem na dětské rozklepané ruce, jinak bych už dnes bral asi taky 10x. Ten TrailSeeker je samozřemě o ligu nebo dvě níž než Meopta, ale nemusím se o něj tolik bát, dobře tenkrát seděl i předškolním dětem a poskytuje hezky vyrovnaný výkon - rozhodně to není špička, ale za ty prachy solidní stroj. Takže tak.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3655
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od StandaB »

Moc hezky jsi to popsal a davam ti za pravdu. Ja si koupil kdysi davno dalekohled 8X30,a asi jsem mel nahodou stastnou ruku. Asi pred dvema roky jsem prokec, ze by se mi libil 10X50. Svagr me chtel udelat radost, a nejaky 10X50 mi koupil. A musim rict, ze i kdyz ma ten vetsi lepsi parametry(alespon na papiru) tak mi ten starej stejne nejak lepsi pasuje. :-/
Uživatelský avatar
zed
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1058
Registrován: pát črc 27, 2018 7:37 am
Jméno a příjmení: Tomáš K.
Bydliště: Ostrava

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od zed »

Včela, dnes, v Beskydech... :-O

Obrázek
Subaru Levorg GT-S Comfort 2018, 1.6DIT, 125 kW, "7°"CVT, 9,003 l / 100 km
EX Škoda Octavia II HB 2006, 2.0 TDI, 103 kW, 6°DSG, 6,2 l / 100 km
EX Citroën Saxo 1.5D 3dv. 1997, 43 kW, 5°MT, spotřeba 0,0nic, 1000 km / nádrž
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20605
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od námořník »

Čmelák v Rotterdamu :-)
Přílohy
IMG-20210221-WA0002.jpg
IMG-20210221-WA0003.jpg
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
cleo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 6341
Registrován: čtv lis 20, 2014 11:38 am
Jméno a příjmení: Pavel Klofáč
Bydliště: Poddžbánsko

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od cleo »

Vcera si na me sedla vcela a to bylo jen 12 °C.


Sent from my iPhone using Tapatalk
MY2020 Subaru Outback 2.5i Active - otouš Obrázek
ex 2016 Subaru Forester 2.0i-L Comfort CVT - modrásek
RudaK
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 755
Registrován: úte zář 03, 2019 6:34 am
Bydliště: Ostrava

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od RudaK »

Včely lítají při oteplení a zavrtávají se do sněhu protože si ho pletou z oblohou, proto včelaři sypou před úly popel ... říkal kamarád včelař ... zkušený borec ve věku mého táty ;-D
Subaru Levorg 1.6 2019
Suzuki Swift 2015 mama car
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Slavek_xxx »

Copak vcelky, ty jsou jeste v ulech, ale prave jsem z kocoura sundal kliste...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14836
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Tapan »

V rámci dnešního geocachingu mi děti málem šláply do tohohle. První bylo větší zvíře, podle chlupů mi to nic lesního nepřipomíná, spíš nějaký větší pes. Druhé jakýsi opeřenec, víc nepoznám. Třetí má hodně hrubé chlupy, jako by divočák, ale v tom případě nějaký menší. Vše to bylo na několika málo metrech čtverečních. Co to? Nějaké pytláctví? Vlky tu snad nemáme :-)
Přílohy
IMG_20210228_155800.jpg
IMG_20210228_155807.jpg
IMG_20210228_155810.jpg
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
fox
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1199
Registrován: pon dub 27, 2015 9:13 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Votice

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od fox »

Vůbec bych se nedivil, kdyby to byl úhyn kvůli nějaké otrávené návnadě, poslední dobou je toho nějak moc.
Subaru Forester 2.0X SG
Subaru Impreza 1.6 ex
Subaru Impreza 2.2 ex
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14836
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Pozorování přírody

Příspěvek od Tapan »

Ten opeřenec na úhyn nevypadá :-) Leda by něco sežral, zdechnul a něco ho našlo a rozebralo na prvočinitele.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“