Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Odpovědět
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od yeti »

Ahoj, všiml jsem si, že je tu pár hudebníků, tak bych poprosil o radu. Chystám se opatrně tlačit děti do hraní na nějaký hudební nástroj. Myslím si, možná špatně, že keyboard je dobrá volba, protože jsou tam čudlíky jako na počítači a dělá to spoustu zvuků... ::-DD: Taky si myslím, že díky různým funkcím keyboardu se dá relativně rychle zaznamenat nějaký pokrok, což může děcka namotivovat k dalšímu cvičení...
Určitě si nedělám ambice, že se děti budou živit hudbou. Nedělám si ambice studia na konzervatoři. Prostě jen chci, aby tak nějak čuchli k něčemu jinému něž jen k počítači a blbostem v bedně... a taky protože jsem debil a když jsem se měl v mládí učit na klavír, vykašlal jsem se na to a teď mě to mrzí.

- je moje úvaha správná, nebo je keyboard pro děcka 11 a 7 blbost?
- musí se začínat takovými těmi nudnými studii teorie, jako noty, stupnice, oktávy...?
- dá se na keyboard učit doma samoučným stylem, případně 1xtýdně nějaká lekce (kroužek/učitel), nebo je to taky morda 5xtýdně 3 hodiny denně?
- existuje nějaká klidně placená, ale dobrá a vyzkoušená videoškola? Knížek je asi dost ke každému nástroji, ale podle toho co jsem viděl a zkoušel, tak jsem se všude po pár lekcích ztrácel v notách, symbolech a termínech. Chce to něco, kde člověk vidí a hlavně slyší jak to má znít.
- existuje někde nějaký zdroj podkladů (např. nějaká databáze na netu), odkud by se daly stáhnout podklady pro hraní takových těch známých odrhovaček? Jsem přesvědčenej, že když se budou moct naučit něco co znají (a vědí jako to má znít), tak je to spíš chytne. Ale tak dobří, abysme to odposlouchali, tak nikdo v rodině nejsme. Prostě něco jako jsou zpěvníky s akordama pro kytary. Podle not to začátečník nedá.
- jaký keyboard byste doporučili? Trošku jsem se díval a jsem víceméně rozhodnutej pro Yamahu PSR E353. Nebo jít do dražšího modelu E443? Nebo něco úplně jinýho? Prosím, neříkejte mi, že cokoli jiného než Roland nebo Korg jsou sračky :1774:

díky za rady.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
imagiag
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 384
Registrován: úte srp 23, 2011 2:30 pm
Jméno a příjmení: Petr Vlk
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od imagiag »

sice nejsem hudebnik, ale resili jsme tohle pred lety pro sestru

- zacinala s pianem asi v 6 letech, takze brzo urcite neni
- piano melo mit hlavne fullsize klavesy a dynamiku uhozu, zbytek bylo prohlaseno za celkem irelevantni
- chodila 1x tydne na hodinu, a mezi tim cvicila ve volnych chvilich stylem max hodina denne

ke cviceni doma jsem nasel todlenc - http://hobby.idnes.cz/video-na-klavesy- ... -domov_bma
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od yeti »

imagiag: díky. To video jsem našel taky. Líbí se mi, ale borec tam dost zabíhá hned ze začátku do teorie. Jinak ty cvičení se mi líbí. Našel jsem toho na netu víc, ale zajímal by mě názor někoho, kdo to reálně zkoušel.
A sestra koupila klavír, nebo keyboard? Taky by mě zajímalo, jak děti nenásilně přesvědčit, aby je to bavilo a aby se na to po týdnu blbnutí nevybodly..
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od AndreaM »

- Yamahu doporučuji :845:
- učitel není nikdy na škodu, pokud nejsou děti muzikanti od Pánaboha (=sedne a zahraje cokoli na cokoli = to je málokdo)
- keyboard a jeho čudlíky nejsou všemocný a všespásný :655: , taky se to musí naučit ovládat
- každý klavírista neumí hrát na keyboard = myslím jako používat ty čudlíky, doprovody atd.
- každý keyboardista zase neumí na klavír, protože tam musí všechno zahrát sám a žádný čudlíky mu tam samy nehrají rozklady akordů
- noty považuji za nutné, dá se naučit za hodinu
- co se týká další teorie jako intervaly, akordy, stupnice atd.... doporučuji aspoň trochu naučit, máš pak prostě lepší přehled. A když někdo řekne, dáme si to v E dur místo v C dur, tak rpostě víš o čem mluví.
- Zrovna ty stupnice ale nejsou jen o tom, vědět jaké tóny tam patří, ale jejich hraním se prostě normálně procvičují prsty, pravidelnost úhozu, orientace po klávesnici.....
- a jako všechno, tak kdo nebude poctivě cvičit a trénovat, tak z toho nebude nic. Nemysli si, že za měsíc zahrajou songy z rádia. Tak rychlý to fakt nebude.
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od yeti »

AndreaM: Souhlasím prakticky se vším. Jen s tou poznámkou, že mně právě na té teorii ze začátku zabili. Osobně si myslím, že je lepší děcko naučit vyloudit nějakou smysluplnou melodii (klidně "odkoukáním") a potom zlehka jít do teorie. Jasně, stupnice jsou potřeba o tom žádná.

A ten keyboard jakej?
A kde koupit? Šel jsem tu do jednoho obchodu a tam mi borec řekl, že ho tyhle "jakonástroje" nezajímají, že to nebere, protože lidi přijdou, on se jim věnuje a oni si to pak koupí na netu... to jsem fakt nepochopil. Pak jsem šel do druhého obchodu, tam je sice měli, ale prodavač byl úplnej nýmad a na co jsem se ho nezeptal, protože jsem to měl načtené z netu, tak to mi neřekl... Takže nechápu, proč bych mu měl nosit peníze, když pro mně nic neudělal. Proto bych to vzal teda raději na netu, ikdyž jsem byl rozhodnutej to odnýst z obchodu.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od AndreaM »

yeti píše:mně právě na té teorii ze začátku zabili. Osobně si myslím, že je lepší děcko naučit vyloudit nějakou smysluplnou melodii (klidně "odkoukáním")
....no a odkouká to od tebe? :bp:

Hele, not je 7, a pak se to opakuje furt dokola.
K tomu křížek, béčko = stačí vysvětlit, co s tou notou dělá.
A dále naučit cca 5 typů délek not a je to, aby byl nějakej rytmus.
Tak na čem tě zabili?

Když tohle to dítě pochopí, tak si pak zahraje melodii písničky v pohodě podle zpěvníku.
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od AndreaM »

yeti píše:Šel jsem tu do jednoho obchodu a tam mi borec řekl, že ho tyhle "jakonástroje" nezajímají,
to bych ti řekla to samý ::-DDD: ::-DDD:

Když přijde rodič, že dítě bude chodit do hudebky na klavír, akustický nástroj doma nemají a chtějí z finančních důvodů digi, tak doporučuji min. tohle:
http://www.machartpiana.cz/prodej-digit ... s-ydp-142/

Jo a na hudebkách taky někde nabízejí přímo hru na keyboard, nejen hru na klavír, co vím.
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od yeti »

ode mně to právě neodkouká, to bych se tu na to neptal. Ale na začátku jsem se ptal, jestli někdo nezná / nedoporučí nějakou video-samodomo-školu. Případně na netu taky něco je.
Za mnou už je to pár let. Ale to byly furt nějaký nácviky, jabko v ruce (pomeranče nebyly), nota sem nota tam, doma rozladěnej klavír... Navíc nebyla prakticky žádná "normální" hudba co by se na tom dala zahrát - takže to bylo furt skákal pes, vletěla holubička a pak nějaký věci z nějakýho sešitu hustě popsanýho notama, což mi říkalo úplný prd :o) No a já jsem to tak nějak v těch 12-13letech vnímal jako zbytečnost, když jsem místo toho mohl venku běhat za balónem nebo jezdit na kole...
Dneska si děcka furt pozpěvujou Landu, Xindla, Anetu a já nevím co ještě, tak si říkám, že právě možnost zahrát si tyhle písničky je u toho cvičení hraní může udržet.

P.S. akustickej máme u babky - to je ten co na něm cvičila bába, máma, ségra, já a ségřiny děcka, z čehož vyplývá, že to má za sebou, ale babka ho né a né hodit do šrotu :839:

P.S.S. no jo, ale to je Klavír s velkým "K". To fakt nechci. zejména když nevím, jestli to děcka nepřestane po dvou týdnech a nějakých počátečních neúspěších bavit. To i těch cca 6tis je na "zkoušku" kopa peněz.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od AndreaM »

yeti píše: video-samodomo-školu. Případně na netu taky něco je.
Já si myslím, že takhle malý dítě potřebuje kázeň, řád a vedení. To mu kurz na netu prostě nedá. 1x týdne hodina v hudebce a ví, kdy tu hodin má, že dostane nějaký úkoly, který je třeba nacvičit. Pak si zahraje na koncertě... sklidí úspěšný potlesk diváků.

Hele naši kluci už jsou ve stadiu, že si zahrají co chtějí a baví je to. Jenže 2-3 roky jsme prostě museli překlenout a trochu je k tomu nutit, aby u toho cvičení vydrželi. Je to prostě dřina, aby to k něčemu bylo.
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od AndreaM »

yeti píše:no jo, ale to je Klavír s velkým "K". To fakt nechci. zejména když nevím, jestli to děcka nepřestane po dvou týdnech a nějakých počátečních neúspěších bavit.
Ale to je trochu, spíš trochu víc, o rodičích.
Nepřestane bavit? Aby ti za týden neřekly, že už je nebaví chodit do školy :845:

Hele, na začátku je potřeba rozumná rozmluva, aby ty děti věděly, proč do toho jdou. A samy se vyslovily, že to chtějí. Ne, že si tatínek myslí, že to bude fajn, když budou hrát. Pak je potřeba motivace od rodičů a průběžný zájem o to, jak jim to jde atd..
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od yeti »

OK, tomu rozumím. Rozmluva už samozřejmě byla. Děcka v prvotním nadšení odkývou a slíbí všechno.
Měl jsem takovou myšlenku, že bych jim zaplatil soukromýho učitele, kterej by jim ukázal základy a hlavně jim ukázal, co můžou dokázat, když budou cvičit. Když uvidí, že to jde, tak třeba to bude motivace.
Jak často a jak dlouho ti tví doma cvičili? U nás je to časově náročný, protože máme spoustu dalších aktivit a kroužků a taková hudebka už je zase další povinnost. Když to řeknu blbě, tak když má učitele a přijde na hodinu dutá(ý), protože byly písemky ve škole a závody v lezení, tak to zas tak moc nevadí. Ale v ZUŠce už je kolektiv, a tam když přijde dutý(á), tak už tam můžou být posměšky, nestíhačka další látky, psychický blok do budoucna a tak... Takže přestože chápu výhody klasické ZUŠky, tak bych se do tomu raději vyhnul.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od AndreaM »

yeti píše:Jak často a jak dlouho ti tví doma cvičili?
právě to s nima konzultuju - tak říkají 2 hodiny týdně.
To sice není moc, raději bych slyšela hodinu denně, ale jak vidno to stačilo ::-DD:
Ten starší má 4.5. absolventský koncert (7.ročník), mladší je v 5. ročníku ZUŠky.

Pokud máš na soukromýho učitele, tak to je bezva. To je jako soukromý učitel jazyků - nesvazují ho osnovy, šije ti to na míru.
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18906
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od hamoun »

holka (ted 11 let) ma doma Yamaha DGX 640
spokojenost s maximalni ..
chodi do lidovky na hru na keybord ... 1x hodina hrani, 1x hodina nejaka teorie ...
(pak samozrejme musí trénovat doma - mela by hrat urcite půlhodinu denne)
u učitelky je tam na hrani sama ...

asi tretim nebo ctvrtym rokem. není zadny velky talent, ale bavi ji to (hraje pekne) ...

podle me to domacim ucenim nejde. nebude je to bavit dlouho. je to o tom, ze musí hrat ...
fakt je to tam nauci od zakladu ... a nauci je i s cudlikama :)

jinak koupeno v hudebninách ... (ostrava, obchodak - nova karolina)
koukl na cenu na internetu a rovnou řekl, ze to pujde za danou cenu.
chtěl jsem to kupovat mistne kvůli pripadne reklamaci ...
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3600
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od bushman1 »

Čau, hraju dlouhé roky v kapele na klávesy a momentálně mám čtvery klavesové nástroje, z toho dvě jsou digitální piána.
Starší syn (14 let) hrál 8 let na digitální piáno a navštěvoval ZUŠ. Loni s tím seknul.
Mladší syn (11 let) teď v září přešel v ZUŠ z flétny na saxofon.
Jinak jsem spoustu let působil na jednom českém muzikantském fóru, kde jsem napsal nějaké články a podle potřeby poskytoval poradenství.

Pokud chcete začít vybrnkávat melodie, tak keyboard Yamaha, úplně v pohodě postačí. Dokonce bych se pro začátek možná podíval po nějakém bazarovém kusu. Yamaha je slušný standard.
Vhodné je, aby to mělo klapky v plné velikosti (občas jsou menší u modelů pro děti), dynamiku úhozu (síla zvuku se mění podle rychlosti úderu), 5 oktáv (počet klapek) a polyfonii alespoň 8 tónů (kolik tónů nástroj zahraje najednou).
Tohle všechno ta Yamaha PSR 353 splňuje.
Naučit základům lze za jedno nebo dvě odpoledne. Ideálně nějaký kamarád, co hraje.
Vysvětlí stupnici a akordy a už hrajete.
Pak koupit zpěvníky s lidovkama nebo pop písničkama.

Když časem zjistíte, že to dítě baví, lze pořídit digitální piáno s plným rozsahem 7 oktáv, větší polyfonií a hlavně s tzv. kladívkovou mechanikou, která simuluje úhoz na skutečném piánu.
No a co se týče výuky, tak je ideální dítě přihlásit do ZUŠ. Je to ekonomicky nejlevnější metoda.
Tam je možné dítě přihlásit do kurzu klávesových nástrojů, kde se hraje populární hudba a není to tak náročné nebo na klasiku, kde jsou požadavky vyšší.
Slušné digi piáno pro začítek je třeba:
http://kytary.cz/casio-px-150-we/HN133783/
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Keyboard a výuka dětí - prosba o radu

Příspěvek od yeti »

bushman1: díky. To jsem chtěl slyšet ::-DD:
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“