Dron -zkušenosti

Odpovědět
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od yohn »

mas celkem hodne moznosti. zalezi jake chces reseni, jakou kameru na jake urovni, dosah a tak. celkem dobre instantni reseni nabizi firma DJI v modelech Phantom, mrkni treba na Alzu
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
marzi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1364
Registrován: čtv led 21, 2010 11:32 am
Jméno a příjmení: martin zich
Bydliště: plzen

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od marzi »

Subaru Outback 2.0D MY 2008 prodáno
Subaru Legacy kombi 2,5GT MY 2010 prodáno
Subaru Impreza WRX STi MY 2006
BMW 330 Ci cabrio MY 2001
MB GLC 43 AMG MY 2018
Jaguar XK8 MY 1998
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Jak psal už Yohn, Phantomy od DJI jsou prakticky nejlepší poměrem cena/výkon z toho, co je pro amatérské účely na trhu. Pokud tedy chceš používat drona primárně pro účely pořizování obrazového záznamu. Protože kameru mají právě třeba i závodní drony, tam ale slouží primárně pro FPV. Takže jinými slovy musíš napsat, jestli chceš především točit záběry/fotit nebo lítat pro zábavu.

Obecně platí, že pro pořízení kvalitního záznamu musíš mít drona s gimballem kvůli stabilizaci - jinak je záznam prakticky nepoužitelný. Phantomy od verze 3 to mají všechny.

Pokud nebude cena ze zahraničí o tolik nižší, aby o tom mělo smysl uvažovat se všemi riziky s tím spojenými, doporučuji koupit v ČR. Jako jedna z mála zemí EU máme totiž záruku 24 měsíců (většina ostatních zemí 6-12). A taky samozřejmě nemusíš v případě problémů řešit logistiku někam bůhvíkam. A o tolik dražší to tu není.

Existují samozřejmě i alternativy nebo možnost si drona postavit, ale bez předchozích zkušeností s konstrukcí i pilotováním bych to nedoporučoval.

O Phantomech je toho na netu spousta, stačí tedy použít Google - je zbytečné to přepisovat sem... B-)

A jestli se Tvůj dotaz týkal závodních dronů s FPV kamerou, tak to je něco zase úplně jiného... :-)
marzi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1364
Registrován: čtv led 21, 2010 11:32 am
Jméno a příjmení: martin zich
Bydliště: plzen

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od marzi »

Na DJI Phantom je na YouTube spousta, rekl bych velmi uzitecnych, videi od nejakeho Igora Vlahovice..srozumitelne radi jak zacit s Phantomem, jak aktualizovat a nastavit softver, zkousi dosah signalu do dalky i vysky, jak zareaguje dron pri vypadku signalu atd. A zaroven jsem nekde narazil na to, ze DJI vyrazne omezil a zrusil vyrobu rady Phantom .
Ja osobme velmi vazne uvazuji o Phantomu 3 Advanced jako nastupce Symy x8hw
Koukal jsem na ruzne testy a srovnani a DJI Ph. Adv. me vychazi nejlip.
Subaru Outback 2.0D MY 2008 prodáno
Subaru Legacy kombi 2,5GT MY 2010 prodáno
Subaru Impreza WRX STi MY 2006
BMW 330 Ci cabrio MY 2001
MB GLC 43 AMG MY 2018
Jaguar XK8 MY 1998
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

dracekvo: Tak brýle dorazily, ještě jednou díky za tip.

Rozhodl jsem se, že půjdu nejdřív do nabastlení FPV na tu malou H36. Doporučíš, co tam dát? Zalíbilo se mi docela tohle. Jinak se to asi nejčastěji kombinuje s kamerami FX797T/FX798T. Stačí tedy nějaká takováto kamera (chci s integrovaným TX) + držák? Napájení rovnou z desky minidronu? A jak dlouho to tak vydrží s tou kamerou (o kolik míň)?

A taky budu muset promyslet, jakou baterku a RX k těm brýlím... B-)
MarkN
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: čtv dub 07, 2016 3:35 pm
Jméno a příjmení: Mark Nechala

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od MarkN »

a je lepší kupovat dron s integrovanou kamerou?? nebo externí??
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Opět záleží zejména na použití a účelu drona.

U dronu určeného pro pořizování videozáznamů (tedy kamera neslouží jen pro FPV) asi obecně platí, že možnost použití jiné kamery (např. GoPro) v kombinaci s gimballem je zárukou kvalitního obrazu. Ovšem ovládání natáčení/naklápění kamery už se musí řešit dodatečně.

Oproti tomu OEM řešení je většinou jednodušší na ovládání - výrobce s tím počítal, na vysílači jsou tedy již tomu uzpůsobené ovládací prvky pro ovládání natáčení/úhlu kamery, pořizování fotek a případně nějaké další "chytré" funkce jako např. pomalý automatický dojezd kamery v závislosti na pohybu drona, aby nedocházelo k nějakému divokému "švenkování" kamerou.

Obecně třeba u Phantomů 3 a novějších jsou kamery na podobné úrovni jako GoPro a jsou použitelné. U levnějších řešení počítej, že kvalita kamer nebývá moc dobrá. A také v ceně <10 000 Kč nebývá víceosá stabilizace, ale jen něco typu "silentbloků", což je použitelné pro FPV létání, ale už ne pro účel videozáznamu.
MarkN
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: čtv dub 07, 2016 3:35 pm
Jméno a příjmení: Mark Nechala

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od MarkN »

Já jsem právě koukal na tenhle dron https://www.alza.cz/aee-toruk-ap10-bily ... 42.htm?o=3, kterej má v sobě kameru, ale zas si řikám, že třeba postupem času bych chtěl upgrade třeba i na 4k, tak jestli nekoupit dron spíš s držákem a investovat víc do kamery..
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Já považuji za dost podstatnou věc to, jaká škála náhradních dílů a příslušenství se dá pořídit. Minoritní značky, kterých je dnes nemálo (aneb Číňan vyrobí cokoli za jakoukoli cenu), jsou v tomhle pochopitelně v nevýhodě. Podívej se kamkoli na eBay apod., kolik se toho dá koupit třeba k Phantomům, pak si zadej nějaký jiný typ a uvidíš.

To je podle mě nemalá výhoda - nejen kvůli ND. Není zas takový problém očesat vrtule o větve, při pádu poškodit motor, může odejít cokoli jiného - přece jen je to pouhá elektronika. Je pak velká výhoda, když si můžeš v případě potřeby objednat jen vadný díl za pár korun. Nehledě na to, že ke známým a hojně používaným typům se dá pohledat spousta moddingu - nejrůznějších úprav, většinou jednoduchých typu DIY doma na koleni, ovšem někdy znamenajících velké změny v užívání. Tohle si musí zvážit každý sám. Já bych do něčeho neověřeného nešel, protože je to pro mě indicie toho, že výrobce moc podporu řešit nebude a taky že komunita = 0. A zrovna v této ceně už se dá vybírat, to už bych radši jako alternativu k Phantomům osobně přibral třeba Yuneec, Autel, případně Xiro...

Jinak ty uváděné dosahy toho AEE mi přijdou docela málo - rádio max. 500 m (reálně tedy mnohem míň) a přenos obrazu údajně max. 300 m)...
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3148
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Já mám tuhle kamerku http://www.banggood.com/Eachine-TX01-Su ... ds=myorder , ale budu jí měnit ještě za lehčí, protože na tiniho je stále moc těžká. V rámci úspory hmotnosti tam nemám ani držák, ale přichytnul sem jí pomocí tavný pistole.
H36 neznám, ale doporučil bych ti vyzkoušet nejdřív na koptéru naložit stejnou zátěž jako má plánovaná kamera a letový vlastnosti včetně výdrže vyzkoušet. Aby jsi pak nezjistil že ti to neunese. 7g je přece jen docela dost.
A u téhle lístečkové antény pozor na polarizaci. Existují LHCP a RHCP. Tj levotočivá a pravotočivá. Nejsou mezi sebou kompatibilní, ono to pak sice ukazuje, ale s dost výrazně omezeným dosahem. http://forum.flitetest.com/attachment.p ... 93&thumb=1

Brejle maji poměrně širokej rozsah napájení pokud se nepletu. Baterku vyber podle přijímače, který si pořídíš. Jak sem psal vejš. Raději sem vzal 4 článkovou baterku 14V a za to dal malý 12V stabilizátor, abych měl konstantní napětí. Taky na vícečlánkovou baterku už budeš potřebovat lepší nabíječku (nejlíp modelářskou). Stejně jí asi časem budeš muset pořídit, jestli se tomu chceš věnovat dál.

MarkN: ten malej dosah je jasnej. Jako přijímací zařízení slouží tablet nebo mobil a ty v sobě mají mizernou anténu. 300m je dobrý tak na malou koptéru s kterou se lítá kolem hlavy, ale né na stroj s kterým chci natáčet. Já bych to hodnotil jako vyhozený peníze.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
MarkN
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: čtv dub 07, 2016 3:35 pm
Jméno a příjmení: Mark Nechala

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od MarkN »

Okey ještě si to promyslím, já jsem to právě chtěl jen na blbnutí, ne nic extra profi :).
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

No jestli chceš něco spíš jako na lítání a vyblbnout se, určitě to nebude dron s kamerou pro pořizování záznamu. To právě chceš naopak něco agilního, zábavného... Ne mrchu dělanou primárně na stabilitu a plynulé létání.
MarkN
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: čtv dub 07, 2016 3:35 pm
Jméno a příjmení: Mark Nechala

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od MarkN »

tak mě bude stačit asi to AEE.. zítra by měl asi přijít, ale spíš asi v pondělí
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Asi sis to špatně vyložil - víceméně jsme se tu shodli, že to za ty prachy nestojí... Navíc právě pokud to nechceš na natáčení, ale na zábavu, můžeš si za poloviční cenu koupit/postavit závodní dron s FPV brýlemi a létat úplně jinak. Nebo opět mnohem levnější klasický dron bez kamery (nebo i s) a létat na dohled bez FPV. No to už je teď jedno, když sis to objednal... :-)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

dracekvo: Tak dneska jsem dopoledne v práci, tak se tomu snad konečně pověnuju. Jen jsem se chtěl zeptat, proč používáš ty 4S aku? Předpokládám, že kvůli přijímači s napájením 12V. Mně to přijde zbytečné, snad jedině za předpokladu, že na dronu máš taky 4S, takže bys měl případně rezervní...

Brýle jsou dle HK na 7-13V, přijímače se dají pořídit i na nižší napětí. Takže by teoreticky měla stačit 2S, tj. 7.4V? Pokud tedy displej operuje na všechna napětí 7-13V stejně (podsvícení). Některé přijímače jsou pak na 5V. A ty aku jsou menší, lehčí, levnější... :-)

Zatím bych volil asi toto:
Anténky se mi musím přiznat líbí víc takové ty "hříbečky", tzn. s krytem. Vypadá to líp.

Spíš teď stojím před zásadní otázkou - jestli pořídit levné komponenty pro létání s minidronem a zatím si to víceméně vyzkoušet a osahat nebo už rovnou pořídit i lepší přijímač a antény, které by se daly použít pak i pro ten větší závodní...? Jak se znám, stejně to nebudu přendavat i kdybych ty dvě verze měl... Musím už něco objednat, nemůžu se dočkat až to vyzkouším... B-)
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“