Dron -zkušenosti

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od HonzaCZ »

U toho paraglidisty je trochu problém s výdrží aku. I ty nejlepší kvadrošky dokážou lítat tak max. 15-20 minut.

Našel jsem odkaz, o čem jsem mluvil... https://www.kickstarter.com/projects/ai ... ports-dron
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od kiti »

a co použít navádění na cíl na základě laserové značky? ::-DDD: Amíci tak navádí ty jejich raketky :supeer:
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od PavelG »

HonzaCZ píše:U toho paraglidisty je trochu problém s výdrží aku. I ty nejlepší kvadrošky dokážou lítat tak max. 15-20 minut.

Právě proto bych použil ten vodík, aby to celé nadlehčil do přibližné statické rovnováhy. Tím pádem jednak extrémně vzroste výdrž a druhak to unese mnohem víc.
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od PavelG »

kiti píše:a co použít navádění na cíl na základě laserové značky? Amíci tak navádí ty jejich raketky
na velkou vzdálenost asi ne, ale na tasky typu vymotání se z místnosti by se laser použil. A to tak, že dvě kamery snímají scénu a podle polohy tečky se dopočítá vzdálenost od překážky (stereofotogrammetrie).
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od HonzaCZ »

Co se týče orientace v prostoru, tak bych nevymýšlel kolo. Na to se přeci už nějakou dobu používá Kinect.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od PavelG »

Kinekt pro orientaci? Ten jsem viděl použít jen pro ovládání.
http://www.youtube.com/watch?v=KBBCMudnAKM
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od HonzaCZ »

Nemůžu najít konkrétní video, které jsem měl na mysli - jen samé 3+ let staré projekty. Každopádně viděl jsem, jak to letělo někde v interiéru po chodbách budovy a vcelku obratně se to orientovalo. Otázka, jak by Kinect fungoval např. venku, kde je přecijen mnohem větší světelná dynamika a zřejmě by se muselo změnit ohnisko optiky na větší vzdálenost, nejspíš zaostřit na nekonečno... Každopádně Kinect, od doby, kdy k němu vznikly drivery, se používá poměrně úspěšně na rozpoznávání okolí, protože je to prostě hotové řešení, které dokáže dodat prostorová data víceméně v reálném čase. A je to za hubičku, ve srovnání s nějakými specializovanými např. laserovými nebo ultrazvukovými skenery. Neuvěřitelný poměr cena/výkon.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3627
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od bushman1 »

Tohle jsem prave pred chvili objednal malemu k vanocum:

http://www.dx.com/p/x6-2-4g-4-ch-remote ... een-306326

Takova dron hracka se zabudovanou kamerou pro zacatek.

Z DX uz jsme meli par vrtulniku a vzdycky tak cca 2 mesice vydrzely, nez je deti rozsekaly.
Ale diky tomu, jak je to vsechno levne, me to zniceni nemrzelo.
Ceny techto hracek v CR jsou na muj vkus neumerne vysoke.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
alesgsxr
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 349
Registrován: čtv říj 30, 2014 7:03 am
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od alesgsxr »

taková zakladní verze jednoduché a hlavně blbu vzdorná
Přílohy
IMG_4820.JPG
IMG_4822.JPG
fear of silence
Baja , Forester SF s turbo , Forester SG US 2.5 non turbo , avalanche
ex reza 03 2.0 92kw ,
ex outback 05
ex Reza 96 GT
ex Impreza 03 wrx
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

Tak jsem začal trochu spekulovat. Není to sice úplně aktuální především kvůli financím, ale stejně se zeptám, abych byl připraven, kdyby se na to náhodou něco našlo.

Měl jsem možnost si půjčit DJI Phantom 5 v základní verzi a dost se mi to líbilo. Ale protože jsem samozřejmě socka a taky by to byl můj první dron, takže je taky možné, že to hned někde rozsekám, hledám levnější alternativu. Máte dobré zkušenosti i s něčím levnějším? Zkoušel jsem i nějakou Symu, ale prostě to nebylo tak dobré. Co jsem tak nějak časem vypozoroval, víceosá stabilizace v kombinaci s kvalitní kamerou je prostě nutnost.

Rád bych drona používal na natáčení zámků, hradů a především hor. A to nejen v ČR, ale hlavně v rakouských Alpách. Výšky do cca 3000 m.n.m. Samozřejmě je nutno počítat s teplotami pod nulou, tak aby to z nějakého důvodu hned nespadlo.

Taky jsem si všiml, že Phantom 5 je mrcha a podle GPS si zjistí, jestli je v okolí nějaké letiště. Pokud ano, omezí dosah (na kolik si už nepamatuji), ale chápu proč... :-)

Takže co od toho vzhledem k použití očekávám:
  • víceosou stabilizaci
  • kameru součástí drona, ideálně odnímatelnou aby šla použít i bez něj
  • aby to šlo použít vzhledem k výšce i v nějakém tom trochu větru (nemyslím tím uragán)
  • snadné ovládání i pro začátečníka, doposud jsem létal pouze s RC letadly a to ještě málo
Jde mi spíš obecně o doporučení, jestli existuje nějaká alternativa za rozumné prachy, aby to aspoň trochu fungovalo. Nebudu to mít na žádné letecké blbnutí, opravdu pouze na natáčení videa...
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3179
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Trošku sem to v rychlosti pročetl. Pokud chcete levnou poletuchu, tak Phantom 1. V bazarech jich je prdel za pakatel.
Doporučuju si koupi pořádně rozmyslet. Ono to většinou je tak, že si to člověk koupí, 10x si dojede za vesnici natočit něco z vejšky a pak zjistí, že je to pořád to samé do kola a už nelítá a pak to prodá. Aby jste měli zajímavé záběry, tak prostě musí jezdit na výlety.

Taky velice doporučuju si přečíst pravidla pro létání s jakýmkoliv RC modelem. Nesmí se lítat nad lidma, zástavbou, soukromým pozemkem a prostě tam kde bych mohl někoho ohrozit. Dále pak je zakázáno nechat létat stroj samostatně např podle zadaných GPS souřadnic. Mimo nouzového návratu na místo vzletu. Chce to hlavně zdravej rozum při používání.

Lítám s koptérou velikosti 210mm. Nemá to stabilizaci obrazu ani nic podobného. Je to takovej akrobatickej závoďák. Pak mám i FPV letadlo, ale s tím sem letěl dvakrát a pak to z něho vymontoval a lítám s ním normálně. Budu stavět jiný větší pro delší lety.

Tohle je ta koptéra :)
Přílohy
IMG_20161203_145255.jpg
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

dracekvo píše:Pokud chcete levnou poletuchu, tak Phantom 1. V bazarech jich je prdel za pakatel.
Díky za tip. Zkusím si o tom najít trochu víc, asi už je to starší a moc to nikde není. Nenašel jsem tedy ani moc inzerátů, abych se přiznal... Ale věnoval jsem tomu zatím jen chvilku, tak uvidíme. Jestli jsem to správně pochopil, tak je to pouze dron bez kamery a ta se dokupuje samostatně? Stabilizaci to taky nemá...

Jinak docela by mě ale asi limitovala výdrž max. 10 minut. Kdyby to dalo těch 18-20 minut, byl bych radši.

Asi bych měl rovnou napsat, že se mi nejedná o nějaké domácí video jen tak z nudy, kde stačí mít natočené "gorily v mlze", jak říká moje mamka, když si sundá brýle. Chtěl bych rozumný HD záznam (nemusí být FullHD - 720p stačí, 4K určitě nechci). Mám určitou představu o tom, že bych videa pak prezentoval někde dál nejen prostřednictvím internetu (ačkoli tam to bude primární).
dracekvo píše:Doporučuju si koupi pořádně rozmyslet.
Proto se nejdřív radši ptám... B-) Něco už jsem si vyzkoušel, ale jednalo se prakticky o tři různé modely. Ten Phantom 5 mě oslovil zatím nejvíc.
dracekvo píše:Ono to většinou je tak, že si to člověk koupí, 10x si dojede za vesnici natočit něco z vejšky a pak zjistí, že je to pořád to samé do kola a už nelítá a pak to prodá. Aby jste měli zajímavé záběry, tak prostě musí jezdit na výlety.
To je právě ono. Já si nepořizuji drona z nudy, abych si zalítal a natočil něco za barákem. Naopak, často jezdíme na zajímavá místa - zatím bez drona a já bych to rád nějakým způsobem zdokumentoval, když už se tam člověk podívá. Takže je to v mém případě naopak - jezdím na výlety a chci to natáčet. Obzvlášť v těch Alpách mi to přijde hodně zajímavé. Proto když bude záznam kvalitní, nudit mě to nezačne a hned tak to neprodám. Spíš naopak. Bavit mě to přestane, když si koupím sráč, který nebude fungovat podle představ... :-)
dracekvo píše:Taky velice doporučuju si přečíst pravidla pro létání s jakýmkoliv RC modelem. Nesmí se lítat nad lidma, zástavbou, soukromým pozemkem a prostě tam kde bych mohl někoho ohrozit. Dále pak je zakázáno nechat létat stroj samostatně např podle zadaných GPS souřadnic.
To nebude určitě od věci, musím si to někde najít. O tom zákazu létání podle GPS souřadnic jsem třeba vůbec nevěděl... Zdravý rozum snad i vlastním a používám, třeba mi to ještě nějaký pátek vydrží. Nicméně využití drona bude spíš v místech, kde o člověka nezavadíme. A šmírovat lidi s tím nehodlám, to by mě ani nenapadlo. 100% využití bude v přírodě, mimo frekventovaná místa - lidi mě nezajímají... :-)

Mimochodem jakou cca hodnotu má tedy ten Phantom 1? Našel jsem to někde za cca 6 000 Kč. Což mi přijde bez kamery a stabilizace nic moc. To už si radši přidám a koupím něco nového a solidního. Nejde mi o to koupit co nejlevněji, ale aby to bylo použitelné a vydrželo to nějaký pátek. Třeba Phantom 3 se mi líbí. Ta cena už méně, proto kdyby se dalo něco okolo třeba 7-10 000 Kč pořídit a fungovalo to, proč ne. Zkoušel jsem Symu, označení tuším něco jako X8C. Bez stabilizace, s origo kamerou a ten záznam by mi prostě nestačil - to si radši počkám a nekoupím teď nic. Obzvlášť ve srovnání s Phantom 5, který mě naopak hodně zaujal. To by mi stačilo bohatě.

Každopádně díky za podněty. A prosím o další rady :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3179
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Abych se přiznal, tak ty ceny moc neznám a ani se o drony DJI nezajímám tak dopodrobna, abych věděl co umí. Jediné co vím, tak že je to komplet. Tj model, ovládání, baterka, nabíječka.
Nejlevněji vyjde si takového drona poskládat sám a kvalitativně bude výše jak zmíněný DJI phantom. Ale to se asi vyplatí jen modeláři, který už doma má vysílačku, nabíječku, nějaké baterky a tak podobně. Když by to nakupoval člověk vše od začátku, tak ho to vyjde naopak dráž. Nemluvě o nutnosti nasát potřebné znalosti jak co funguje.

Když to necháš lítat podle GPS nekdě nad polem, tak ti hlavu nikdo neutrhne. Jen sem to zmínil, protože znám lidi, co to klidně pošlou nad město aby si natočili svůj barák.

Jinak ta stabilizace je jen obyčejný gimball. Takže když něco nemá stabilizaci, tak není problěm to na cokoliv došroubovat.

S tou výdrží 20 min nevím. Je tu problém s váhou. Větší baterka = vyšší váha a tím pádem větší spotřeba, aby se to udrželo ve vzduchu. Takže 2x větší bateka neznamená 2x větší výdrž ve vzduchu.

Podle mě je lepší, když to nemá kameru. Můžeš si tam osadit jakou chceš. Třeba gopro nebo nějaký jeho klon. A 720p nestačí. Záznam FullHD je tak akorát, aby obraz nějak rozumně vypadal. Já používám kameru foxeer legend 1, ale to už je poněkud archaická věc. Jsou na trhu už lepší kamery, ale pro moje použití a riziko rozbití na tom minidronu při různých akrobatických pokusech je to kamera s dobrým poměrem cena/výkon. A stejně jí tam moc nevozím, koukám jen přes FPV kameru určenou pro řízení.

Pokud to chceš brát takto ve velkém, tak doporučuju rovnou uvažovat o zařízení na FPV přenos. Je to přenos obrazu z kamery na zem. Takže vidíš co natáčíš a nechá se podle toho i lítat. Nejhorší je se z vejšky snažit něco natáčet a nevidět pořádně co.

Pro opravdu stabilní lety je lepší hexakoptéra. Tj 6 motorů. Ale to nevím jestli se dá nějak koupit hotové. To by asi znamenalo vlastní stavbu.

A opravdu počítej tak s 10-15 tisíci. Levněji to nepude, pokud požaduješ rozumnou kvalitu.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5217
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od draconis »

dracekvo píše:S tou výdrží 20 min nevím. Je tu problém s váhou. Větší baterka = vyšší váha a tím pádem větší spotřeba, aby se to udrželo ve vzduchu. Takže 2x větší bateka neznamená 2x větší výdrž ve vzduchu.
To je mi jasné, nicméně vím, že např. v porovnání Phantom 1 a 2 to tak opravdu je (aku 2200 mAh vs. >5 000 mAh). Jinak já netrvám na DJI, naopak proto jsem sem napsal, co byste doporučili za alternativy. Víceméně vím a mám vyzkoušeno, že z jejich nabídky Phantom 3 a 5 splňují moje očekávání.

Postavit si to by asi bylo fajn, ale muselo by to člověka bavit. Já nejsem modelář. Asi bych to zvládnul, ale není to pro mě zábava, abych to měl jako koníčka se v tom pořád hrabat, tunit to a skládat. Naopak koníček pro mě bude právě to točení... :-) Takže spíš hledám nějaké hotové řešení. Ačkoli samozřejmě pokud někde najdu plánek něčeho už vyzkoušeného a dobrého, klidně si to vyrobím... B-)
dracekvo píše:Podle mě je lepší, když to nemá kameru. Můžeš si tam osadit jakou chceš. Třeba gopro nebo nějaký jeho klon. A 720p nestačí. Záznam FullHD je tak akorát, aby obraz nějak rozumně vypadal.
Jasně, kamera se dnes sežene za pár korun. Nicméně třeba ta na Phantomu je řekl bych srovnatelná s GoPro. Ale to už je detail. 720p mi opravdu stačí, pro účely nahrání na Youtube a web obecně určitě. Nicméně snad všechny kamery za posledních 5 let FullHD mají, takže to bude umět ... Akorát že plné rozlišení mají většinou jen s 30FPS. Na krajinky by to stačilo, ale pro případné další plány a potenciální využití by se mi 60FPS líbilo víc. A vlastně jsem si teď vzpomněl, že u kamery budu potřebovat i časosběrný záznam... :-)
dracekvo píše:Pokud to chceš brát takto ve velkém, tak doporučuju rovnou uvažovat o zařízení na FPV přenos. Je to přenos obrazu z kamery na zem. Takže vidíš co natáčíš a nechá se podle toho i lítat. Nejhorší je se z vejšky snažit něco natáčet a nevidět pořádně co.
Neřekl bych ve "velkém", bude to pořád pro osobní účely - resp. rozhodně to nebude pro profi použití, aby to na sebe třeba vydělalo. I proto nechci nic drahého. Jde spíš o to splnit si tak trochu sen a aby to bylo ke koukání... ;) FPV je jasné, to bych chtěl. Přišlo mi to jako samozřejmost, protože Phantom to má. Určitě chci FPV B-)
dracekvo píše:Pro opravdu stabilní lety je lepší hexakoptéra. Tj 6 motorů. Ale to nevím jestli se dá nějak koupit hotové. To by asi znamenalo vlastní stavbu.
To pro mé účely rozhodně nebude nutné.
dracekvo píše:A opravdu počítej tak s 10-15 tisíci. Levněji to nepude, pokud požaduješ rozumnou kvalitu.
To právě tak nějak počítám a v té ceně je prakticky ten Phantom 5. Ale jak se o to nezajímám a nesleduji to, říkal jsem si, jestli doba nepokročila a není už třeba něco rozumného levnějšího. Taky vím, že třeba nějaké levnější varianty měly problém i takové GoPro unést.

Anebo jestli se chceš zbavit něčeho, co se ti povaluje doma ve sklepě... :-)

Díky.
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3179
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: Dron -zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Jak sem řek, o tyhle stabilizovaná videa se moc nezajímám. U mě je to spíš opačná záliba, čím víc je obraz divočejší tím líp.
Takhle nějak https://www.youtube.com/watch?v=G7beutaE0m8 já sem zatím stále ve fázi učení ovládání a do lesa si netroufnu :)

Můj druhý let nahráno přes FPV https://www.youtube.com/watch?v=6anuMQ0KaBs
A tady let z letadla nahráno už na fullhd kameru https://www.youtube.com/watch?v=yGqtVEnPn4w

Jo to sem ještě zapoměl napsat, projdi si forum na rcmania o phantomech, případně tam zkus hodit dotaz, jestli jsou ještě nějaké alternativy krom DJI, ale myslím že asi ne. Ten phantom 3 je ozkoušenej a podle mě to nebude špatná volba. ND na to jsou, tak bych se ho nebál.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“