Jaké kolo pro vlastní pohyb

Odpovědět
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19085
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od hamoun »

petr: :-DDD ,,,,| (*_^) |,,,,


ja koukal na ten naboj a k vysvetleni, proc potrebuju tu asymetrickou couhajici trubku :)

ja si pak vzpomnel, ze jsem uz na to jednou koukal, potreboval jsme ten naboj "zuzit" a je to tak, ze na kazde strane je jedna matka a pod ni podlozka - obe dosedaci plochy ploche a kryje vnitrek naboje .. pres to takovy konusovy plast, ktery to cele kryje ..

uz jsem ho podle fotek nasel na webu - mam tyhle naboje teda ...
https://www.force.bike/naboj-predni-for ... 36d-cerny/
804346_hlavni.jpg
takze fakt zadne kontramatky ...
kdyz teda povollim obe ty matky, pujde tu prostredni "trubku" nejak posunout?


a jeste mam jeden problem .. potrebuju rychloupinaky s sroubem a tou pakou, co maji mensi dosedaci plochu ...
uvadi se to nekde? da se to zjistit? potrebuju, at mi to presne doseda do vyskove regulace do tech vyfrezovanych osazeni .. jinak to neni ono ..
bohuzel jsem pri vymene rafku (magnezium za vypletany) puvodni rychloupinaky nechal vyhodit :(

jedna adruha strana ...
IMG_20200531_094343.jpg
IMG_20200531_094200.jpg
a ted, proc potrebuju asymetricke ulozeni do ramu ...
na jedne strane to je klasika .. jak na kole ...
IMG_20200531_094358.jpg
ale na druhe strane je jedna klasicka cast ramu, tak jeste ulozeni brzdy ... a to ma stejnou pruchozi diru jako ulozeni v ramu ..
ted je to stazene jen rychloupinakem a ta vnejsi cast proste nedrzi a hybe se to .. behem brzdeni na jednu stranu . behem jizdy se to klepe na druhou stranu ...
IMG_20200531_094145.jpg
fotky nestoji za moc .. dneska jsem dost zmoknul a to foceni ve sklepe pak nebylo uplne pohodlne ..
ale snad to dokresli situaci :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od RadekN »

Petře tak já jsem to u sebe rozsekl ... :). Teď mám převod 1x10 (11 až 36 zubů), tak tam hodím ze starého kola kazetu a řazení a udělám z toho 1x9 (taky 11 až 36 zubů). Ty řetězy pro 9speed jsou širší, pevnější a levnější.

Teď jsem tam zkusmo nahodil devítkovej řetěz Campagnalo C9 z druhého kola a přeskakuje to jen na nejmenším kolečku, jinak úplně v poho. A zatímco ten origo řetěz KMC X10E pro elektrokola má šířku 5,85mm, tak ten Campagnalo C9 má 6,85mm. Ale tenhle řetěz je tím přeskakováním na jetejch kazetách známej, možná obyč Shimano HG93 za 3 stovky by fungovalo i na té desítkové kazetě ...

A budu to dělat, jak tu psal podvlada. Nakoupím 3-4 kusy a jakmile měrka propadne o další zub, vyměním ho za jinej a takhle je postupně ojedu až do mrtva i s kazetou. Protože abych kupoval řetěz za litr každých 500km, tak to fakt néé :-).

A pak ještě jedna věc ... Teď už řadím opatrně, ale ze začátku jsem tam rychlosti přehazoval i při plné podpoře motoru a to teda byly hrozný rány a ten řetěz musel dostat pěkně na prdel :-), což tu životnost asi taky dost ovlivnilo.
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od petr »

ten KMC pro elektro jsem našel za 869kč, asi taky koupím aspoň další dva a budu měnit jak se psalo , nechce se mi to zatím celé předělávat , volal jsem ještě kamarádovi co je nadšenec do kol a potvrdil mi , že to je jediný způsob jak na těch řetězích najet max. km , levnější řetezy na elektro prý nemá cenu , nebo to udělat jak píšeš asi , jinak je prý pravda že na těch 132,6 se to vytáhne rychle a pak už to jde pomaleji , on to právě při těch 132,6 až 132,7 začína měnit a točit pořád dokola dokud to moc neblbne , u pohonu Bosch prý navíc pořád dokola mění přední kolečko , ten provoz ekola je dražší než živit subaru :-DDD jo a brzdové destičky prý mění častěji než řetezy to už mě uplně dostal <:-<
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od RadekN »

Nevím, jestli řetězy pro elektro nejsou jen marketing ... Vzhledem ke geometrii a šířce kazet jsou ty řetězy stejně širokě, mají stejně velké čepy ... A že by najednou použili nějaký kosmický materiál pro ekola? Nevím nevím ...

Tohle je třeba zajímavý test https://www.youtube.com/watch?v=a7iBvQhiozo - dal půlku ebike řetězu a druhou půlku klasiku a jezdil oba zároveň. A ten ebikovej a dražší byl víc vytahanej jak ten obyčejnej za 4 stovky :-)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od petr »

no jo no i tak to může být byznys je byznys , kašlu na to dám na radu mého kamaráda a uvidím , ten řekl KMC tak to holt zkusím , maximálně se nachytám a pak budu brát ty levné :-/
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od RadekN »

Tak aspoň budeme moct porovnat více variant :-)
Uživatelský avatar
roura74
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2017
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Horák
Bydliště: Ruda u Rýmařova
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od roura74 »

Ad řetězy.

Na gravelu i na fullu jezdím 2x11. Kupuju SH HG701. Na fullu vydrží 1200 km na gravelu 1800. Už to ani neměřím. Jakmile ty km najedu měním. Řetěz je vždy na měrce na předposledním zoubku. Zkoušel jsem KMC ty nejvyšší, vydržel asi 25% víc, ale cena je mnohem vyšší. Takže jedu jen Shimana. Koupím jich vždycky v nějaké akci tak 8 na sezónu a neřeším to celej rok.

Pro Elektrokolo kupuju SH HG95. Vydrží cca 1000 km a to žena řadí tak, že bych ji vždycky nejradši nakopnul. Zkoušel jsem nějakej shimano pro ekola a nebyl rozdíl.

Spojuju vše zásadně rychlospojkou, nýtování nemám rád.
Tribeca 2008 Executive
________&________
Toyota RAV4 PHEV 2021

EX: Levorg 2017 Sport, Forester 2007 SG, Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10650
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od podvlada »

Jo, rychlospojku jsem zapomněl zmínit, snýtovat roznýtovanej řetěz správně není vždy jednoduchý, takže to u varianty "točit několik řetězů do kola" je asi jediná možnost, aby to fungovalo :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od RadekN »

roura74 píše:Ad řetězy.

Na gravelu i na fullu jezdím 2x11. Kupuju SH HG701. Na fullu vydrží 1200 km na gravelu 1800. Už to ani neměřím. Jakmile ty km najedu měním. Řetěz je vždy na měrce na předposledním zoubku. Zkoušel jsem KMC ty nejvyšší, vydržel asi 25% víc, ale cena je mnohem vyšší. Takže jedu jen Shimana. Koupím jich vždycky v nějaké akci tak 8 na sezónu a neřeším to celej rok.

Pro Elektrokolo kupuju SH HG95. Vydrží cca 1000 km a to žena řadí tak, že bych ji vždycky nejradši nakopnul. Zkoušel jsem nějakej shimano pro ekola a nebyl rozdíl.

Spojuju …
Dík za komentář a předané zkušenosti ,,,,| (*_^) |,,,,
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od petr »

jojo zkušenosti lidí jsou nejcennější, ty řetězy co píšeš jsem se díval, že jsou cca od 500kč, ten KMC je od cca 850kč , pokud vydrží o 25% víc tak to vychází cca nastejno , takže je to asi celkem jedno a nebo pak záleží na aktuálních cenách ty se občas dost hýbou určitě, z bláta do louže :-D
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od RadekN »

Petře tak jsem ještě řešil ten řetěz a asi jsme to měřili blbě, teda nevím jak ty, ale já určitě :-D .

Problém je ten, že se musí měřit protažení řetězu, nezajímá tě vůle, která je mezi válečkem a čepem. Když se to měří šuplerou, tak ty válečky roztáhneš od sebe a to je blbě (viz obrázek). Takhle jsem naměřil 132,6mm a tedy měl jsem za to, že je řetěz KO.

Je třeba ty válečky vychýlit stejným směrem a pak měřit. Tedy buď si za jeden váleček něco strčit a pak změřit... Nebo jsou na to spešl měrky. Takhle jsem naměřil 132,3mm a tedy ještě je řetěz OK.

Úplně nejlepší je prý řetěz pověsit na hřebík a porovnat s novým řetězem. Ten má mít bez ohledu na výrobce jako nový vždy 1270mm délky na 100 článků. Max protažení je 0,5%, tedy cca 1276,35mm... Zhruba 6,3mm protažení... A to nemusíš měřit a vidíš to okem. Když to bude na stym článku o 2-3mm, tak je teprve v půlce :-)

Moudra jsem čerpal odsud https://www.bike-forum.cz/forum/retezy-a-jejich-kvalita

Viz třeba ...
Jenže to může být jinou výrobní vůlí v rolničkách – mezera mezi rolničkou a zahnutými částmi vnitřních článků – což je naprosto nepodstatné. Když změříš 100 článků nového řetězu, vždy bude mít 127,0cm (50") a měnit se má při „vytažení“ o 0,5%, což je zhruba 127,6 (přesně ,635).

Měření měrkou i šuplerou měří i s vůlí rolniček a je to dost extrémní – např u pc1130 měrka propadne, šuplera 132,8mm, ale když si změříš 100 článků, zjistíš že maj jen 127,3cm, takže řetěz cca v polovině životnosti.
Přílohy
wlzyeagoqvlvgt21ytkblz6pjrrxs9ya0uq8u26h.jpg
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od petr »

ahá tak to je potom jiná, já myslel že se s tím počítá , mi to přišlo nějaké divné , že by se tak exrémně rychle ty řetězy ojížděly , já to taky měřil tím špatným způsobem , proč to ale tak blbě popisují všichni v těch návodech, všude se píše zasuň šupleru nastavenou na 132mm a roztáhni od sebe a ono je to jinak, na nic takového co jsi našel jsem nenerazil, to pak asi spousta lidí mění řetěz zbytečně brzo , díky potěšil jsi mě ;-D
jinak kolega má taky nové elektrokolo od KTM moc pěkné, ptám se ho co řetěz měnils ho už? A on povídá, proč bych ho měnil dyť je to kolo skoro nové , mám najeto 2000km, nic nevěděl nic neřešil , nic neměřil , ještě že jsem ho nestresoval a nic neříkal , jen že se někdy stavím a že mu dofouknu vidlice a změřím řetěz , vidle mu prý třískají občas na dorazy , no jsem zvědav co naměřím :-D
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od RadekN »

V té diskuzi to tam vysvětluje jeden takto .... Přitom ve všech návodech je to takto blbě, tak ej fakt dost možný, že řetěz většina lidí mění zbytečně brzo. Njn, ekonomika se musí točit :-DDD :-DDD

--------------------

Mění při 0,5% prodloužení, což je právě jednoznačně včas a převodníky a kazeta vydrží. Naopak v některých případech si šlo dovolit až 0,7%, ale to už je s rizikem, že to může odnést kazeta.

A není to žádná jeho teorie, ale doporučená hodnota od začátku existence řetězů. A je jen náhoda, že dříve těch 132,8mm přibližně odpovídalo 0,5% prodloužení. Prostě to tak dříve pro konkrétní vůli roliniček vycházelo a tedy nevadilo, že se řetěz měřil blbě (bez vymezení vůle).

I dnes si můžeš pro každý konkrétní typ řetězu najít hodnotu měření bez vymezení vůle, která odpovídá 0,5% prodloužení. Problém je, že to bude pro některý řetěz 132,6mm, pro některý 132,8mm a pro některý klidně i 133–133,1mm. A musíš to pro daný typ řetězu zjistit.
Uživatelský avatar
bonboniera
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 797
Registrován: sob srp 15, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vit Pochman

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od bonboniera »

Pratele, nechci se vam do toho uplne plest, ale pokud suplerou namerite 132,6 ci 132,7 a retez nechate na kole, je se zuby na prevodnicich a kazete amen. Chvili jsem delal v cykloservisu a predstava, ze kterykoliv mechanik necha na kole takhle namereny retez, kdyz mnohdy je na kole namontovana kazeta s cenovkou lehce pod deset tisic, je uplne nepredstavitelna.
Subaru Outback 3.0R, 5AT, 2009
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Jaké kolo pro vlastní pohyb

Příspěvek od RadekN »

No jo, jenže je třeba si ten váleček na čepu podržet z druhé strany, aby to bylo přesný měření ... Viz obrázek v příloze. Mně to takhle dává smysl.

Podle horního obrázku naměřím 132,6mm, ovšem podle dolního je to jen 132,3mm.
Přílohy
wlzyeagoqvlvgt21ytkblz6pjrrxs9ya0uq8u26h.jpg
Odpovědět

Zpět na „Hobby, sport“