Sdílení auta

romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Sdílení auta

Příspěvek od romull »

Tak včera mě mladí trošku posadili na prdel. Vždycky když je vidím jak si přijedou v půjčeném Rapidu nebo kombíkové Octávce jsem se divím, že si za takové peníze půjčují auto a oni mi poví, že je to levnější než mít svoje a navíc se nemusí bát jestli se jim auto posere, nebo jim ho někdo ukradne, nemají starosti s parkováním, dálniční zmámkou, zkrátka s ničím ...... Po rozboru cen jim navíc budu muset dát nejspíš za pravdu. Úplně něco jiného než když byl člověk mladý, to si spravoval rezavého Moskviče a byl pyšný že mu to jezdí ......dnes si půjčí nový auto a jedou, ale zase bez radosti a bez emocí =) .....ale prý i bez starostí. To je ale doba :-( .
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
cerv
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3642
Registrován: čtv zář 27, 2012 8:36 am

Re: Sdílení auta

Příspěvek od cerv »

Chápu,že někomu tento zpusob pouzivani auta bude vyhovovat,dnešní generace do 30 let,většinou ve městech to bude vyuzivat,ale jedná se o reseni,které má své nevyhody pro někoho kdo jezdi častěji...tam už se rozdily vlastnictví nebo sharingu stírají...
Kdo žije mimo města,kde tyhle služby fungují,stejně si auto musí pořídit!Ale obecně je trend,že lidi auta vlastnit nebudou a do budoucna to bude mít vliv na celkové rozložení vyrobcu,prodeje apod.Je na to hodně zajímavých clanku...někde jsem četl,že do budoucna ani auta už nebudou mít loga a bude úplně jedno,kdo je vyrábí....stejně jako to,že poptavka po koupi od soukromých majitelů do budoucna bude zásadně klesajici,vzhledem ke zmenšování střední vrstvy ekonomické populace a to už je vidět i nyní na trhu třeba u nás,nová auta kupuji většinou firmy...
Takže mám pro carsharing pochopeni a klienty chapu,stejně jako chapu elektromobilitu,hybrid,autonomní auta,ale pouze tak,že poptávka po tom musí vycházet z trhu,nikoliv z nařízení...
P.S.je mnoho lidí,kteří vlastně takový sharing v jiné podobě už dávno pouzivaji a to je služební auto k soukromým účelům...bez koupě za jistý poplatek auto člověk používá a jezdi v něčem o co se nemusí starat a většinou je to hodnotove dražší auto než by si sám mohl pořídit!
emve
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1585
Registrován: čtv dub 07, 2011 9:57 pm

Re: Sdílení auta

Příspěvek od emve »

Mluví se o tom poměrně dlouho, těch projektů je taky hodně a jedou už pár let a zatím se to nerozvinulo podle očekávání imho a ani dlouho nerozvine...

Zásadní problém je, že lidi obvykle auta potřebují ve stejnou dobu, ráno do práce, večer z práce a víkendy. Takže ta hezká idea, že je zbytečné, aby každý měl auto a že jich vlastně stačí třetina a budou se sharovat je celkem zcestná.

Určitě je to je funkční produkt, ale ještě dlouho ne masový. Půjčovny tady jsou dlouho, je to v podstatě podobné a taky to není masové. Ale chápu výhodu, že si člověk může půjčit každý víkend něco jiného, co zrovna potřebuje. Ale v segmentu, který je pro mě zajímavý, stojí půjčení nesmysl. Komu stačí Rapid bez motoru, tak asi v poho.
ex MY2015 Subaru WRX STI
ex MY2006 Mitsubishi Lancer Evolution VIII
ex MY2000 Subaru Impreza GT
ex MY2001 Impreza WRX RS
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Sdílení auta

Příspěvek od outback »

U nás ve firmě zhruba polovina bezdětných kolegů auto nemá, i když by si ho mohli zcela bez problémů dovolit, a používají carsharing. Prostě jezdí do práce městskou, a na občasný výlet do Alp nebo na nákup si něco půjčí. Na delší vzdálenosti vlak. Problém je ten, že na to musí bydlet přímo v Mnichově, případně někde, kde je jak pokrytí carsharingem, tak dobrá možnost dostat se městskou do práce. A když napadne sníh, tak se trápí s předohrabem na celoročních gumách. Druhá polovina má ovšem typicky aut několik, veterány, youngtimery, obytky, motorky...
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Sdílení auta

Příspěvek od spm »

Ono to asi není jenom o mladých, i těch ve starší generaci, kteří mají jediné auto jako služební a huntujou to co to dá, protože je to jenom věc, je dost... Na takovýho jsem narazil teď v sobotu, věk někde mezi 30 - 40 let, evidentně služební auto (Octavie v jedné z těch základních barev), na parkovišti nákupáku mi nedal přednost, celkem běžná situace, ale jelikož jsem vzápětí zaparkoval naproti němu, tak jsem si neodpustil poznámku o tom, jestli slyšel o dopravních předpisech. Odsekl mi, že mě neviděl, nacož jsem mu řek, že by se asi doprava musel taky podívat a ne tu křižovatku proletět třicítkou. Načež odvětil, že třicítka je v pohodě, že by ani nevyletěly pytle a byly by to jenom plechy. A jak jsem do tý doby byl celkem v klidu, tak za tuhle poznámku jsem měl chuť toho debila přetáhnout něčím po palici. No a když má k tomu někdo takový přístup, tak se není co divit, že to nechce vlastnit. Jsem zvědavej, kde to skončí, jestli budeme mít i zubní kartáčky as service :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Sdílení auta

Příspěvek od outback »

To nebyl reprezentativní vzorek populace, ale magor. Ale fakt je, že služebák má v případě nehody hodně velké výhody...a taky je to jistota v tom, že když měníš místo (z vlastního nebo cizího rozhodnutí), nemáš na krku splátky nebo provozní náklady...vrátíš klíčky a nazdar.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Sdílení auta

Příspěvek od romull »

Mladí jezdí do práce na kole, když prší a v zimě městskou. Auto potřebují prakticky jen o víkendech, a to ještě jen některých. Půjčují si ho i na dovolenou a klidně i na čtrnáct dní do Itálie. Tady v ČR v létě dvakrát do měsíce na celý víkend. Platí za Octavii kombi 370 Kč za 24 hodin + 4,2/km, takže auto na celodenní výlet a najeto třeba 300 km vyjde na 1 630 Kč, takže kilák za 5,40 a je v tom i palivo i DPH, takže pro OSVČ jako kluk nebo já 4,46 Kč/km. Čím více si auto půjčuje, tím jem to levnější a fakturuje se měsíčně se čtrnáctidenní splatností.

Koukal jsem, na kolik mě vyšel Ota H6 a tam to dělalo, když jsem započetl ztrátu hodnoty a komplet servis, pojištění i spotřebu přes 6 Kč/km, a to kdybych ho neprodal, tak mě čekal servis skoro za 100 kKč, takže by to číslo bylo ještě o kousek vyšší. U bavora na tom taky asi lépe nebudu, to se uvidí až o jaký si řekne servis, protože oproti Otovi má zase o dost skromější nároky na palivo.

Śkoda, že tam nemají zajímavější auta, ale to se časem může změnit. Klasická půjčovna je něco jiného, to tu pár lidí taky občas využívá, půjčí si za 3 nebo 4 litry na den Audi A8 nebo MB S Klasse a honí si triko na obchodní schůzce, ale tam si palivo platí sami <:-< .
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Sdílení auta

Příspěvek od VDC »

Mě je to celkem jedno, jestli si mladý budou auta půjčovat mezi sebou. Oni k tomu nemají vztah ani teď, když ty sráče vlastní. Stejně tak jako je mi jedno, jestli nový auta budou měřit dýlku pinďoura, než si nastoupíte. Je mi jedno, jestli nový auta budou jezdit na elektriku nebo na prdy. Hlavně, ať po mě nikdo nechce, abych to dělal taky tak. Pak bude všechno v pořádku. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Sdílení auta

Příspěvek od námořník »

:-DDD asi tak :-DDD
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Sdílení auta

Příspěvek od romull »

VDC píše:Mě je to celkem jedno, jestli si mladý budou auta půjčovat mezi sebou. Oni k tomu nemají vztah ani teď, když ty sráče vlastní. Stejně tak jako je mi jedno, jestli nový auta budou měřit dýlku pinďoura, než si nastoupíte. Je mi jedno, jestli nový auta budou jezdit na elektriku nebo na prdy. Hlavně, ať po mě nikdo nechce, abych to dělal taky tak. Pak bude všechno v pořádku.
Přesně tak, s tím souhlasím, hlavně ať se nic nevynucuje. Ono nejspíš ani nebude a na to abych zažil nějaké ty drastické sankce za to že mám auto co otravuje vzduch víc než ta nová jsemm nuž v letech. Je holt jiná doba a prosazovat se začínají věci co se nám starším ne vždy líbí. Kdo bude mít chuť, tak to může zkusit, možná se mu to zalíbí, možná si raději koupí svoje, pro každého je ta svoboda v něčem jiném...... mě třeba brácha říká, že tak jako já by autu nikdy nesloužil, ale pro mě to není jen auto, je to kousek mě samého...... Ten poslouchal mladé se zatajeným dechem a evidentně ho to oslovilo, protože toho ten jeho pekáč vyšel na sakra víc než 6 Kč/km a ještě jezdí ve staré plečce :-D ....

Mě se to zalíbilo ze dvou důvodů, a to z toho, že bych mohl vyzkoušet víc aut a taky že bych si nemusel pět let nechávat to jedno než ho odepíšu. Uznatelný náklad by byl měsíční.....ale napřed musí mít slušný vozový park. Subaru tam asi nikdy nebude, ale třeba BMW by tam být časem mohlo. Někdo tu psal, že u auta které by ho zajímalo by stálo to sdílení majlant. Jenže majlant by stálo i pořízení takového auta, myslím, že tam bude vcelku přesná přímá úměra.
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Sdílení auta

Příspěvek od milosv »

No chci vidět, jak si půjčuju auto do Albošky, Rumunska, Ukrajiny …. A ještě k tomu aby to někde projelo <:-<
A to nemluvím o cestovních úpravách a vybavení, možnosti kdykoliv sednout a jet....
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Sdílení auta

Příspěvek od sima »

VDC píše:Mě je to celkem jedno, jestli si mladý budou auta půjčovat mezi sebou. Oni k tomu nemají vztah ani teď, když ty sráče vlastní. Stejně tak jako je mi jedno, jestli nový auta budou měřit dýlku pinďoura, než si nastoupíte. Je mi jedno, jestli nový auta budou jezdit na elektriku nebo na prdy. Hlavně, ať po mě nikdo nechce, abych to dělal taky tak. Pak bude všechno v pořádku.
Jooo s tím souhlasím :-) =)
Jen chci vidět ty mladé(každý jsme jednou byli mladí a měli převratné myšlenky)jak budou mít rodiny,své zájmy,nutnost se někam dopravovat s celým mančaftem,starosti o své nemohoucí rodiče a vůbec vše co k životu patří a pak budou auto s někým sdílet,či si ho rychle běžet někam půjčit.Je mnoho mnoho situací,kdy je to nesmysl,pro totální nepohodlí a hlavně to auto třebuješ hned teď a na pár dní a to cyklicky furt dokola a to auto nebude navíc vyhovovat požadavkům...
Mluvím teď o tom co je v nadpisu tohoto vlákna-ryzí sdílení,či max půjčovna,žádný služebák,operák či nevím co.
Ono je to brzy přejde =)Takových řečí už jsem slyšel a kde ti mladí skončili,v proudu.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Sdílení auta

Příspěvek od milosv »

Na lontě bez auta nepřežiješ. A pak sdílej.... :-DDD :-DDD
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Sdílení auta

Příspěvek od VDC »

Šímo já věřím tomu, že pro mladý lidi bez závazků a teda hlavně bez vztahu k autu, je to cesta. A až budou mít rodiny a starý rodiče, pokud se o ně budou starat, tak holt si nějakej ten bezduchej pekáč koupí, aby k němu měli přístup kdykoliv. Vztah k němu nebudou mít stejně. :-)
Já bych to nesnesl, půjčovat si v nějaký partě cizích lidí auto. Nedokážu si to vůbec představit. Vadí mi i si jít půjčit do půjčovny nářadí, vlek, cokoliv.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Sdílení auta

Příspěvek od sima »

milosv píše:Na lontě bez auta nepřežiješ. A pak sdílej....
:-) Jj,no to je pak něco jako když dorazila jedna slečna lady za mámou,zde do jedné podhorské vísky nad valmezem.Máma nemohoucí,ona na vše sere,nejezdila za ní,nestará se,ale tak přeci jedn jednou dorazila z prahy dom.No a je třeba kupodivu ne jen dojet,ale i něco nakoupit(to mohla zvládnout cestou domů,ale ten chytrý mozek na to není připraven,nepřemýšlí takhle,tuhle situaci nezná).Tak co včil,když už jem nahoře?Mámo dej číslo,nebo pohledám sama dovážku potravin...cože kurva ono tu nic takého není,co je to tu za díru??? >:-f :-DDD Strašný problém,to je svět,kam se to řítíme,jak tu můžete žít.
Mimochodem je to partnerka vysoce postaveného piráta,dvojka jak hrom =) Možná chtěla sídlet auto :-D jestli teda nebojkotuje i řidičák jako takový,radši nevědět,jo a pozdravit to neumí když to někam vejde,to ji ani v dospělosti nedošlo,zatím ne.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“