jizda vlevo

marzi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1364
Registrován: čtv led 21, 2010 11:32 am
Jméno a příjmení: martin zich
Bydliště: plzen

jizda vlevo

Příspěvek od marzi »

Zdravím, chci se zeptat na vaše eventuelní zkusenosti s jízdou vlevo. V květnu letime na týden do Irska a chceme si pujcit auto a cestovat. Vlevo jsem nikdy neridil, pouze jednou, asi 10 dni jsem se vozil vlevo jako pasažer a nekdy jsem se divil, kam ten clovek za volantem jede.
Jde me o to, pujcovny na letisti v Dublinu, na 8 dni, auto trídy Golf apod s manualem cca 120euro
ale to same s automatem o cca 200euro drazsí. Moc to nechapu ale to co jsem zatim nasel tak je to tak.
A priznam se, ze nejvetsi strach mam práve z razeni levou rukou. Věrim, ze provoz vlevo zvladnu tak, ze pojedu za nekym a necham se jim vest ale to razení.

Máte s tím zkusenosti a jak vam to slo? Ma cenu priplatit , pomerne dost, za automat nebo ne. Moc se mi nechce. To ty penize radsi dam v Guinnessech.
Subaru Outback 2.0D MY 2008 prodáno
Subaru Legacy kombi 2,5GT MY 2010 prodáno
Subaru Impreza WRX STi MY 2006
BMW 330 Ci cabrio MY 2001
MB GLC 43 AMG MY 2018
Jaguar XK8 MY 1998
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: jizda vlevo

Příspěvek od CoZmo »

řazení tě nevyndá, zato kruháče jo ;-)
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
bobhash
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 513
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jizda vlevo

Příspěvek od bobhash »

takle sem si dal 6000km jižní afriku . řazení je v pohodě šablona je stejná , pedaly taky . jedinej problem první 3 dny - je přehozená paka blinkru a steračů , takže pro každym odbočovaní sem misto blikaní stíral ,a pak jizda v rychlim pruhu je trochu nezvyk .
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jizda vlevo

Příspěvek od Tomáš1002 »

Dobré je nechat se párkrát svézt jako spolujezdec.

Kruháky jsou sice na první pohled strašlivě složité, ale na rozdíl od ČR na nich v UK panuje dokonalý systém, takže se auta míjejí v centimetrových odstupech, ale protože všichni vědí, co mají dělat, je to zcela předvídatelné, rychlé a bezpečné.

Co se mně párkrát stalo:

- místo pětky jsem chtěl zařadit jedničku
- při parkování k chodníku po pravé straně jsem často zadrhl o obrubník

Ale to byly drobnosti, které po pár dnech vymizely.

V každém případě to chce se maximálně soustředit, ale když si člověk zvykne, tak je to úplně v pohodě.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: jizda vlevo

Příspěvek od Tiger »

Máš štěstí, že Swindon není v Irsku :-)

Obrázek

Magic Roundabout Swindon
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: jizda vlevo

Příspěvek od Slavek_xxx »

Odjezdil jsem v UK par tydnu na motorce a krom jednoho rana, kdy jsem vyjel jeste rozespalej z kempu a automaticky se zaradil do pravyho pruhu, kde jsem po kilaku potkal auto "v protismeru", bylo vse v pohode :-D
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
PetrC
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 510
Registrován: ned čer 02, 2013 10:11 am
Jméno a příjmení: Petr Celnar
Bydliště: Bučovice
Kontaktovat uživatele:

Re: jizda vlevo

Příspěvek od PetrC »

Řazení je to nejmenší, na to si zvykneš hned, horší to bude s blinkrama. Já se to naučil celkem rychle, když jsem měl pravou ruku pořád na volantu a levou na řadící páce nebo položenou na ručce, tak jsem si nemusel pamatovat která páčka to je. Teď už pár let jezdím s oběma variantami, jak s RHD tak s LHD a už je mi jedno kde sedím, sednu a jedu.
1996 R33 Skyline GT-R V-spec [490 HP/650 N·m]
MY96 SUBARU IMPREZA WRX STi Type RA Version II DCCD - JDM [275 HP/319 N·m] - SOLD :-(
v rodině:
MY96 SUBARU IMPREZA GT 555 [300 HP/350 N·m] - na nukleární pohon
MY06 SUBARU FORESTER 2.5XT [230 HP/320 N·m]
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2869
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: jizda vlevo

Příspěvek od .dundee. »

Není to problém a na řazení si rychle zvykneš. Nejdřív budeš mít pravačku obouchanou od dveří ale o to víc si uvědomíš, že jde o špatnou ruku. Sedni si v garáži do Imprezy a vyzkoušej si kulisu levačkou, fakt to není nic složitého. Horší jsou "prohozené" páky blinkrů a stěračů, to mi dělalo větší problém (resp. trvalo to déle).

K samotné jízdě:
- Kruháče jsou opravdu v pohodě, většinou je nájezd udělaný tak, že tě do protisměru nepustí. Ten příjezd je už správně natočený, ne jak u nás natupo ke kruhu. Uprostřed jsou vždycky šipky, kterým směrem se točit. A jako spolujezdec to vždy vnímáš divně.
- Odbočení doleva je v pohodě, maximálně budeš na začátku "trochu široký", ale to si zvykneš už po třetím odbočení
- Problém budou odbočení doprava, tam si musíš uvědomovat, že se máš řadit podle nás "do protisměru" a při odbočování křížíš průběžný pruh! Pozor na přednost.
- Přednost zprava najednu dostane smysl :-)
- Jízda v rychlém pruhu - budeš jezdit jak jsi zvyklý - v tom nejvíc nalevo :-). Nechápeš co tam dělají kamióny a proč tě všichni podjíždí, ale i u nás jezdí lidi jak dobytek, přestaneš to řešit. Jo a jsou vlastně v Irskou dálnice? Kromě Dublin - Belfast už jich moc nebude.

Ad Irsko:
- stejně jako ve Skotsku jsou kolem všech okresek kamenné zídky a sakra blízko krajnice. Navíc nemají příliš široké pruhy. Tohle bude zpočátku trochu problém, zvyknout si na šířku auta na druhou stranu a na boční odstup od zídky, zejména v zatáčkách.
- pomalou jízdou nic nezkažíš, místní střelci si tě v pohodě předjedou :-)
- pokud se pojedeš v Belfastu podívat na Shankill Road (a stojí to za to) uvědom si, že tam fakt nemají rádi auta s Dublinskou značkou - tak abys nedostal kamenem :-) (průvodci doporučují autobus, já to projel vlastním autem s českou značkou, bylo to v pohodě, ale nikde si moje auto tak podrobně neprohlíželi okolostojící, jako tam :-) )

A užij si výlet, je to krásná země ...
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
alman
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 336
Registrován: stř bře 09, 2011 8:51 pm
Jméno a příjmení: Ales Novák
Bydliště: u Kladna

Re: jizda vlevo

Příspěvek od alman »

Nazdar,

řazení levou je OK. Dráhy jsou stejné jako u nás, takže hlava dává správné signály, jen je to jiná ruka.

S blinkry stěrači jsem měl pak problém i po návratu do normálu. :-D

Aleš
Subaru Outback 2.5i MY16
spotreby.cz
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jizda vlevo

Příspěvek od Tomáš1002 »

A ještě bych dodal jedno nebezpečí: že nastoupíš do auta špatnými dveřmi :-DDD .
To se mi skutečně párkrát stalo, jednou u supermarketu, kde jsem naložil do kufru nákup, vrátil vozík, došel k autu, mechanicky otevřel dveře, usednul - a volant nikde :-( . Legrační situace, která se ještě párkrát opakovala.
Občas jsem se taky sápal, ač výhradně heterosexuál, taxikáři na klín, když jsem nastupoval špatnými dveřmi. Ale na to oni jsou od Evropanů zvyklí.
Pozor taky na přecházení silnice v roli chodce, člověk se musí dívat nejdřív doprava. Na mnoha přechodech ale mají pro pevninské exoty na chodníku nápis "look right".

Jo a ještě jedna věc: při konverzaci s domorodým lidem nikdy nepoužij výraz, že se třeba v ČR jezdí "normálně" vpravo. Tím je dost urazíš, protože "normálně" se jezdí u nich a celý zbytek Evropy jezdí nenormálně [DRIVE] .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
bobhash
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 513
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jizda vlevo

Příspěvek od bobhash »

no dyk u nás se taky jezdilo jako UK , to překopal až ten rakouskej magor s patkou a knírkem áda
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: jizda vlevo

Příspěvek od JRJ »

bobhash: On to Áda jen urychlil. Podle naší legislativy se mělo začít jezdit v parvo "až" 1. května.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
marzi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1364
Registrován: čtv led 21, 2010 11:32 am
Jméno a příjmení: martin zich
Bydliště: plzen

Re: jizda vlevo

Příspěvek od marzi »

Trosku jste me ulidnily, snad nejsem takova lama abych to nezvladl. Planujem Dublin, a tam spis pesky , nebo MHD a pak venkov a priroda. Dalnice je z Dublinu primo na zapad, to bude po presunu z letiste do hotelu prvni cesta.
Napodzim jsem byl na Sri Lance a prechazeni ulice..hlavou jsem kroutil jako magor doprava doleva...a stejne me pokazdy malem prejeli... Tam jsem ale neridil, bylo nas sest a meli jsme ridice...
...hlavne holt hodne dobrou pojistku..
Subaru Outback 2.0D MY 2008 prodáno
Subaru Legacy kombi 2,5GT MY 2010 prodáno
Subaru Impreza WRX STi MY 2006
BMW 330 Ci cabrio MY 2001
MB GLC 43 AMG MY 2018
Jaguar XK8 MY 1998
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3600
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: jizda vlevo

Příspěvek od bushman1 »

Loni jsem absolvoval víkend v Londýně s autem z půjčovny.
Myslel jsem si, jaká to bude pohoda, ale pro člověka, který to zažije poprvé, je to docela masakr.

První den jsem myslel, že mi rupne hlava v tom hustém provozu, než jsem si zvykl. Druhý den už to bylo lepší a třetí den byl ze mě suverén.

Je to spousta věcí, které jsou jinak:
za prvé jedeš vlevo, ale sedíš vpravo, takže ztratíš dosavadní prostorovou orientaci na vozovce. Běžně se mi stávalo, že jsem byl moc daleko od krajnice nebo naopak za mnou lítal štěrk.
Dále máš stropní zpětné zrcátko jinde, takže stále jsem se podvědomě díval ke stropu na místo, kde žádné zrcátko nebylo a pak jsem musel otočit hlavu na správnou polohu zrcátka.
Dále řadíš levačkou a i na to si mozek musí zvyknout. Kvalty jsou sice stejně, ale je to prostě na druhé straně těla a mozek s tím má problém.
Blinkry mi tolik nevadily, protože jsem si stále na nich držel prsty.
No a pak britské kruháky. Párkrát jsem tam vletěl, nedal přednost, když jsem měl přednost dát nebo naopak přibrzdil, i když jsem mohl jet. Trvalo to hezkých pár kruháků, než jsem si zvykl.
Opouštění kruháčů zase jedna velká nejistota, zvlášť když jich hodně bylo víceproudých.

Předtím jsem nikdy takovou zkušenost neměl.
Co jsem se tam bavil s briťákama, tak mají hrůzu z toho řídit auto v západní Evropě.

A jako chodec jsem to v tom Londýně také motal. Díval jsem se, jestli nejede auto a vkročil do vozovky a ono přijelo z druhé strany :-)
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: jizda vlevo

Příspěvek od catana »

Marzi, tak uz mas test ohnem za sebou?

Za sebe muzu rict, ze jizda vlevo je podstatne logictejsi a lepsi nez vpravo. Napriklad tim, ze prednost zprava znamena, ze mam primy vyhled a nevyklanim se pres spolujezdce. Nicmene... je zasadni jezdit s autem co ma volant na prave strane a idealne i prehozene blinkry/sterace. Evropska auta to nemivaji a to je peklo - pac blinkr mas na leve ruce a tim bud radis nebo blikas.

A nechci slyset ze jsem konvertovany, pac ac jsem nalevo najel rozhodne dost pres 100 tis km, pravostranne jsem nezapomnel.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“