Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Mira »

spm píše:
Jinak na invalidní důchod jsou potřeba taky nějaký odpracovaný roky a podobný limity. Takže když máš smůlu a tím nemohoucím se staneš v blbou chvíli, tak ani tohle nedostaneš...
To není pravda. Je spousta těch, co nikdy nepracovali, protože prostě nemohli a důchod dostanou. Ovšem pouze minimální, protože i invalidní důchod se počítá z pevné a pohyblivé složky. Ta dělá většinu a ta se právě počítá z nafachaných let a výdělku.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
GordiK
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 179
Registrován: pon lis 20, 2017 9:34 am
Bydliště: Novohradský hory

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od GordiK »

Kluci, fakt neblaznete... Musel jsem se znova presvedcit, ze jsem na foru, kde je auto v cene 3 rocnich prumernych prijmu pro vetsinu clenu nedostiznej sen... Na zaklade tech predchozich prispevku jsem si myslel, ze jsem na Porschefanclub nebo Ferrarifanclub!

Proc je tolik lidi v exekuci? Fakt myslite, ze 800.000 Cechu je v exekuci, protoze si museli pujcit na jidlo po mesicich hladoveni??? Nemam statisticky data - ale z vlastni zkusenosti vim, ze se lidi casto zadluzujou kvuli blbostem, na ktery by bez pujcky za rok nasetrili nebo jim mohli predejit (dovolena, elektronika, oprava auta). Ale ty exekuce jsou fakt - takze neni sporu o tom, ze setrit min. 10% naroda neumi/nemuze/nechce (nehodici se skrtnete...). Tyhle lidi uz ted realne skoro zadny dane neplati - protoze realne na davkach dostanou to, co daj do systemu a navic diky nizkymu prijmu plati relativne i absolutne nizky dane.

Chapu, o co vam jde - ze to neni spravedlivy kdyz nekdo plati do systemu vic, nez vyuzije. Tak vam popisu system, ve kterym se kazdej musi starat sam o sebe. Zprostredkovane vim, ze v USA je princip podobnej - v tomhle pripade se jedna o latinskou Ameriku, kterou znam osobne.

Zakladni zdravotni peci zajistuje stat. Zakladni znamena, ze kdyz nemate soukromy zdravotni pojisteni, tak musite pocitat s tim, ze muzete zustat bez zdravotni pece/dostanete to nejlevnejsi (casto jen prasky na bolest...). To je podobny i v USA a pojisteni aspon na zakladni peci byla myslenka Obamacare.

Uz vime, ze 10% Cechu ma exekuce - asi tedy nebudou mit na komercni pojisteni a budou mit jen zaklad, kterej nepokryva temer nic (protoze stat nevybira temer zadni penize za zdravotni peci, coz tu mnozi chteji). V latinsky americe je to tak, ze osetreni obeti dopravnich nehod plati povinny ruceni, u nasilnych trestnych cinu/zraneni z blbosti je otazka, co ma dotycnej za pojistku. V praxi to vypada tak, ze obeti nasilnych trestnych cinu/zraneni z blbosti bez pojisteni nechce nikdo osetrovat, protoze je to ztratovej podnik. Jenze kdyz je nekdo v bezvedomi, tak se ho tezko preptate na cislo pojistky, ze. Takze pokud volate ambulanci (soukromou, statni nejsou, protoze stat nevybira na zdravotnictvi prachy), prvni otazka je, co se stalo. Pokud se nejedna o dopravni nehodu, tak casto ani ambulance neprijede - protoze nemuzou vedet, jestli to nebude chudak se zakladnim pojistenim a kvuli tomu treba zrovna prosvihnou prachace s pojistenim dobrym. Rocne kvuli tomu, ze sanitka neprijede umrou stovky lidi - samozrejme ambulance ma neprustrelnej argument, proc prijet nemohla (porucha/auto nebylo jeste vycisteny po predchozim prevozu/tankoval...).

Dobry zdravotni pojisteni konkretne v Kolumbii stoji kolem 8-12.000 korun (prepocteno zhruba na kupni silu). Napr. pripojisteni pro ambulantni osetreni doma (v ceskych podminkach - je mi v noci blbe, zavolam si sanitku) stoji ctvrtku minimalniho platu. V CR by to byly 3.000. Bez tohoto pojisteni proste ambulance k vam domu neprijede - a muzete mit zapal plic a srac.ku jako bic k tomu. Proste hezky si do nemocnice dojedte se zapalem plic a srackou a pockejte v cekarne - ze se pri tom potentujete je vas problem, kdyz jste si nepriplatili.

Jinak k tomu skolnymu - ja jsem si platil prispevek na studium (ne teda skutecny naklady studia, ale ca. jen 10% nakladu), ale jsem proti skolnymu. Bavme se opet o Kolumbii, takze velka lace. Opet prepocteno na kupni silu stoji magisterky studium jen na skolnym (bez ubytovani, pomucek atd.) ca. 500.000 Kc. Takze i se stredni a blbostma okolo nebudou naklady daleko od milionu korun (coz je za facku, to date za rok na Berkeley, ale je to teda i s ubytovanim...). Prispevek na studium ve vysi par desitek tisic za rok by me osobne nevadil, pokud by se zrusily prijimacky. Par desitek tisic lze vydelat za prazdniny...

Jinak jeste k tem vyplatam vysokoskolaku. Prumernej plat lekare po skole je 28.000 Kc. Tedy prumer s nadprumernym vzdelanim. Do zahranici jak jsem pochopil pracovat podle zdejsiho nazoru nesmi, protoze to neni fer. Jak si ma coby statni zamestnanec zajistit nadprumernej prijem - nebo nemaj lidi studovat medicinu, pedak, prava pro potreby statnich instituci atd., protoze nemaj vyssi nez prumernej plat??? Ta myslenka je mi prijde podobne legracni, jako lejt do STi M6Acko...

Jen zduraznim, ze jsem nikdy nevolil levici a vidim milion veci, ktery jsou v CR spatne. Socialni system je rozhodne treba vylepsit - ale urcite ne zrusit a dat odpovednost do rukou lidem - protoze spousta cechu si neni schopna ani spocitat, jestli muze splacet pujcku nebo ne...

Ja osobne ze svych dani prispivam rozhodne na par spoluobcanu. Ale furt mi to prijde spravedlivejsi, nez kdyz kvuli nedostatecny/neexistujici komercni pojistce lidi umiraj. A to se deje i v USA.

O duchodech uz vubec nemluvim - uz jsem videl moc starejch hladovejch lidi prodavat po nocich zvekacky, protoze si proste z nejakyho duvodu na duchod nenasetrili - a statu jsou u prd.ele, protoze duchod si ma kazdej zajistit sam (stat po nich nechce zadny dane...)
Naposledy upravil(a) GordiK dne pát dub 06, 2018 8:53 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
SCOOTER
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2999
Registrován: ned úno 14, 2010 9:45 pm
Jméno a příjmení: Miloš Tůma
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od SCOOTER »

Tak tady se to rozjelo...dělám rukama 22let,prsty na jedné ruce mi už taky chybí a to jestli se dožiju nějakého důchodu to těžko říct...platím jak zdravotní tak sociální každý měsíc a málo to prý není...ale zlatem mne zatím neplatí!...i když mi "malej ředitel" říká že máme nadprůměr ...nehledě na to že by nejraději aby jsme jen makali a neremcali, to jim moc nesedí. ..je jisté že po více než 20 letech ve firmě vidíme pod pokličku.
Legacy 2.0R 121kw MT. MY2007 ...mazel
Forester S Turbo 2.0i 130kw. MY 2002-Radost
Legacy com.III 2.0i 92kw. MY2002
Outback 2.5i 121kw MT,MY2005
Outback H6 3.0i 154kw. MY2003-Luxus
Legacy 2.5i 115kw. MY1999
Subaru Impreza GT 155kw. MY1996-Legenda
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Mira píše: To není pravda. Je spousta těch, co nikdy nepracovali, protože prostě nemohli a důchod dostanou. Ovšem pouze minimální, protože i invalidní důchod se počítá z pevné a pohyblivé složky. Ta dělá většinu a ta se právě počítá z nafachaných let a výdělku.
Ok, sekl jsem se - nejsou to odpracované roky, ale doba sociálního pojištění. To se platit musí, když jsi zaměstnaný, když nejsi, tak ho platit můžeš dobrovolně. Pokud neplatíš, nedostaneš nic, viz: http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojiste ... isteni.htm Mám tenhle případ teď taky v širším příbuzenstvu. Doktorem přiznán nárok na plný invalidní důchod, ale nedostane ani korunu, protože doba pojištění neodpovídá.
GordiK píše: Chapu, o co vam jde - ze to neni spravedlivy kdyz nekdo plati do systemu vic, nez vyuzije. Tak vam popisu system, ve kterym se kazdej musi starat sam o sebe. Zprostredkovane vim, ze v USA je princip podobnej - v tomhle pripade se jedna o latinskou Ameriku, kterou znam osobne.
Ne někdo, ale ta úplně běžná střední třída, která pobírá tu průměrnou mzdu. Pokud někdo, kdo bere průměrnou mzdu a je tím průměrem, prostě odvede na důchodové pojištění 4x více peněz, než kolik z něj dostane, tak je to prostě špatně. Můžeme se bavit o tom, že když někdo vydělává víc, tak tím přispívá na ty, kteří jsou naopak zase pod průměrem, aby mohli v tom stáří nějak slušně vyžít. Ale když i ten úplně průměrný člověk živí 4 další, tak to prostě v pořádku není...

GordiK píše: Jinak jeste k tem vyplatam vysokoskolaku. Prumernej plat lekare po skole je 28.000 Kc. Tedy prumer s nadprumernym vzdelanim. Do zahranici jak jsem pochopil pracovat podle zdejsiho nazoru nesmi, protoze to neni fer. Jak si ma coby statni zamestnanec zajistit nadprumernej prijem - nebo nemaj lidi studovat medicinu, pedak, prava pro potreby statnich instituci atd., protoze nemaj vyssi nez prumernej plat??? Ta myslenka je mi prijde podobne legracni, jako lejt do STi M6Acko...
Ano, tohle jsi si vybral docela specifický případ. A ano, souhlasím s tebou, že v případě doktorů je tohle opravdu špatně. Částečně na vině je v tom ten náš další akreditační systém, kde vystudovaný doktor musí dalších x let dělat poskoka, než bude moci vůbec něco dělat. Nicméně zase - je to stav po škole. Do konce svého života, když v té praxi bude pokračovat, tak se snad dostane do nějakých lepších čísel. A je to zase případ doktorů - většina ostatních vysokoškolsky vzdělaných lidí končících v soukromé sféře naštěstí končí lépe.

Jinak zrovna ke školnému sám úplně nevím, jak se postavit... na jednu stranu kvalitní vzdělávací instituce budou stát spoustu peněz a i těch nekvalitních (a to nejenom VŠ, ale už i v těch nižších instancích) je u nás poměrně dost. Na stranu druhou zase zavedení školného sebere možnost vzdělání té části lidem, kteří by na to měli, mohli by vystudovat a mohli by to pak společnosti vrátit, ale nedostanou se na ně třeba jen kvůli tomu, že mají blbé rodiče nebo že to prostě z nějakého důvodu nešlo...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2390
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od newli »

2 Gordik: Souhlasim se sicalnim statem a ten popis zdravitnictvi v jizni americe je presne to, ceho bych se bal. V USA to neni v principu o moc lepsi. Zasadne ale nesouhlasim se skolnym, tim myslim s Tvym nazorem a jsem pro jeho zavedeni. Studenti by meli jit studovat to, co je bavi, ale zaroven i to, co je uzivi. Zaroven by to motivovalo, aby se snazili a skole se venovali. Ja si myslim, ze skolne (ne nutne 100% nakladu) by systemu docela prospelo. Nevim, zda Tvuj priklad doktora je uplne koser. Jak uz tady bylo receno, prumerny az naprumerny doktor karieru zahajuje a bude se posouvat dal a dal. Na druhe strane vsichni tusime, jak se ve zdravotnictvi krade. Kdyby to nebylo v CRk, jiste by se na zvyseni platu doktoru dokazaly najit penize bez zvysovani zateze obyvatel.
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Mira »

spm píše: Ok, sekl jsem se - nejsou to odpracované roky, ale doba sociálního pojištění. To se platit musí, když jsi zaměstnaný, když nejsi, tak ho platit můžeš dobrovolně. Pokud neplatíš, nedostaneš nic, viz: http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojiste ... isteni.htm Mám tenhle případ teď taky v širším příbuzenstvu. Doktorem přiznán nárok na plný invalidní důchod, ale nedostane ani korunu, protože doba pojištění neodpovídá.
Ona existuje i náhradní doba pojištění. Pokud někdo nesplní podmínky ani potom ..., to si nedovedu představit. Tedy pokud někdo nežil celou dobu jen ze sociálních dávek. A v tédle zemi platí, že co si nenaštuduješ a nevyběháš nemáš. Pokud tedy nejsi z národnostní menšiny. Nebo imigrant. Pak na to dostaneš asistenta, kterej to vše zařídí. Proč já jsem v tédle zemi bílej ...
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1034
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od milosv »

No s těmi nástupními platy a připlácením na studium. Syn, doktor bez atestace, roční příjem (ELDP) měl okolo 700tis. Kč. Pravda, nevydělal si to jako doktor v nemocnici v rámci kolečka, ale na službách.....
A placené školství?
V dnešní době lze studovat zároveň několik VŠ bez platby - podmínkou je nemít dokončené studium VŠ a pak jde studovat zároveň několik oborů - vše zdarma.
A tito studenti pak zabírají místo např. těm, kteří potřebují VŠ pro udržení si pracovního místa.
VŠ jsou financovány dle počtu PŘIJATÝCH studentů, nikoliv dokončení studia. A tak se nabere 300 studentů do ročníku ale ví se, že dokončit může max. 30. Při poslední zkoušce se vyhodí všech nadbytečných 52 studentů nezávisle na znalostech (jsou nadbyteční, 30průchozích již má všechny zkoušky).
Takže financování VŠ - hodnotit, kolik studentů nalezne uplatnění v rámci vystudovaného oboru např. do 12.měsíců, povinnost odpracovat si nějakou dobu v oboru (a pak si klidně odejdi do zahraničí) a příspěvek na studium ve výši cca 10 - 20tis./semestr opět kdokoliv zvládne, pokud bude chtít.
A když jsem se tak rozepsal, mzdy učitelů, minimálně na malotřídkách, nejsou také nijak pod průměrem.
Učitelé podepisují roční příjem cca 700 - 750 tis/rok a ředitelé těchto malotřídek nejdou pod 1mil. Kč/rok. Údaje jsou z námi účtovaných škol a zpracovaných ELDP za rok 2017...
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22705
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Mira píše: Ona existuje i náhradní doba pojištění. Pokud někdo nesplní podmínky ani potom ..., to si nedovedu představit. Tedy pokud někdo nežil celou dobu jen ze sociálních dávek. A v tédle zemi platí, že co si nenaštuduješ a nevyběháš nemáš. Pokud tedy nejsi z národnostní menšiny. Nebo imigrant. Pak na to dostaneš asistenta, kterej to vše zařídí. Proč já jsem v tédle zemi bílej ...
No, nevim, řešilo se, běhalo se, všechno... Nevyřešilo se nic. Jediné řešení bylo teď sociální pojištění několik let platit dobrovolně, čímž vznikne ten nárok. Ze sociálních dávek nežil, jenom prostě dlouho nezaměstnaný, platilo se zdravotní, které se musí a nic víc. Ono to nejspíš taky souvisí s tou nemocí, na kterou vzniknul ten nárok na invalidní důchod. Jenže diagnóza nemoci byla teď, že se s tím ten člověk už nejspíš narodil, to nikdo neřeší. Na jednu stranu pro třetího to vypadá fér, že když někdo skoro nepracoval, tak nedostane ani ten invalidní důchod. Na straně druhé, když se podívám, kolik na tom sociálním pojištění odvádím a že pak člověk rodinné příslušníky, které mají lékařsky přiznaný nárok, živí po tomhle odvedení ještě za své, to bych taky mlátil hlavou do zdi...
milosv píše: VŠ jsou financovány dle počtu PŘIJATÝCH studentů, nikoliv dokončení studia. A tak se nabere 300 studentů do ročníku ale ví se, že dokončit může max. 30. Při poslední zkoušce se vyhodí všech nadbytečných 52 studentů nezávisle na znalostech (jsou nadbyteční, 30průchozích již má všechny zkoušky).
Jo kdyby při poslední zkoušce. Tam kde jsem byl já, se v prvním semestru vyhazovalo natvrdo při úplně jakékoliv zkoušce :-DDD Pokud to člověk ten první semestr ustál, tak ten druhý začal vypadat o dost jednodušeji. A taky ze 3 paralelek už byly jenom 2 :-DDD Ale asi o to víc mě štve, že já idiot se nechal vyhodit až v tom druhém semestru :-DDD Respektive oficiální vyhazování se dělalo až na konci roku po druhém semestru. Ale já ten první měl celý, v tom druhém jsem nedal jednu zkoušku v posledním termínu a o 2 kredity to nevyšlo :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
GordiK
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 179
Registrován: pon lis 20, 2017 9:34 am
Bydliště: Novohradský hory

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od GordiK »

Hele, na vysoky skoly jde neco kolem 30 mld. rocne - to jsou ca. 2% ze statniho rozpoctu. Resit tuhle rozpoctovou kapitolu je jako rict "ted zvysuju vykon svyho auta. vymenil jsem zvduchovej filtr za novej a dofouk gumy..."

Kdyz srovnam nase vysoky skoly s Rakouskem/Nemeckem, tak mi neprijdou horsi, studujou se podobny obory (ano, i tam je zajem o humanitni...)

Co me ale fakt sere je to, ze stat dlouhodobe neni schopnej vycerpat vsechny dotace z EU, kdyz uz se cerpa, tak na Capi hnizdo - a kdyz clovek jede z Vidne do brna, tak rakusaci dalnici maj, my ne, kdyz clovek jede z Lince, tak rakusaci dalnici maj, my ne. Armade starne vybaveni a pritom neni schopna utratit svuj rozpocet atd.

Zrovna zdravotnictvi a skolstvi bych rek ze funguje podobne "spatne" jako v zapadni Evrope. Vsude maj ucitele a doktori relativne maly platy, vsude si stezujou, ze jde do tehdle oblasti malo penez. Kde nam ale fakt ujizdi vlak je treba vystavba infrastruktury, kvalita armady, smysluplnej vyzkum a milion podstatnejsich veci.

Jinak k tem platum - nevim, jestli v ELDP je hruba nebo superhruba mzda. Moje mama uci 35 let na gymplu v malym meste a ma ca. 30.000 cistyho = 40.000 hrubyho = 53.000 superhrubyho. Pokud by tech zminenych 700.000 rocne bylo hrubyho, tak to odpovida ca. 45.000 cistyho mesicne - to nebere vetsina vysokoskolaku ani v soukromym sektoru. Platy ucitelu zde: http://www.pedagogicka-komora.cz/2017/0 ... merne.html
Uživatelský avatar
jazzhill
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 20, 2010 6:56 pm
Jméno a příjmení: Ota Černý
Bydliště: Krkonoše

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od jazzhill »

milosv píše: A když jsem se tak rozepsal, mzdy učitelů, minimálně na malotřídkách, nejsou také nijak pod průměrem.
Učitelé podepisují roční příjem cca 700 - 750 tis/rok a ředitelé těchto malotřídek nejdou pod 1mil. Kč/rok. Údaje jsou z námi účtovaných škol a zpracovaných ELDP za rok 2017...
To jako v Česku :-/ , manželka je učitelka - to znamená, že mi celý život něco tají.
Forester 2.0X MY05, Impreza 2.0R 110kW MY07
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19072
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od hamoun »

moje byvala uci na prvnim stupni (tak +- 13 let bez materskych ... )
dela nejake krouzky, ma nejakce funkce a prumer (dokud jeste nebyla zastupkyni za 1.stupen) mela 31,5 cisteho ...
to vim, protoze to je ve spise, kdyz chce vyssi alimenty ...

Odesláno pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1034
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od milosv »

K platům učitelů - ELDP je hrubá mzda, totéž je uváděno i na všech statistikách.
Tarifní platy učitelů jsou skutečně okolo průměrné mzdy, ale na malých školách - malotřídkách (které znám) se používá systém, že např. úvazek 0,5 se nepřijme nová učitelka, ale rozdělí se mezi ostatní. Dále jsou různé EU dotace (šablony), z kterých jsou také měsíčně odměny až 10tis. měsíčně (většinou na dohody). No a na konci kalendářního roku je potřeba rozdělit co zbylo (nemocenské atd.) a tak se běžně vyplácí odměny 40 - 60 tis. Kč.
A k dotacím - pohybuji se ve státní správě nebo okolo od r.1989. Tvrdím, že KAŽDÁ dotace je trestný čin.
V r. 1992 stálo získání dotace 0,2% z objemu dotace. Příchodem Zemana (1998) se cena zvedla na cca 2% a dnes se běžně pohybuje ve výši 20%. ALE není to o tom, že někdo někde jde s krabicí od bot s miliony, dělá se to přes různé inženýrské služby atd.
Starosta chce postavit nový KD. Zadal projekt - 200.tis., realizace kalkulace 20mio.
Byl nucen jít na dotaci - projekt 2mio., realizace 50mio.
A ještě 2 věci - musí se dělat projekty na které je dotační titul - moc nepřeháním - na školení jak pěstovat pomeranče v Krkonoších klidně dostanete i milion, na stavbu chodníku ani korunu.
V r. 1992 při zadání veřejné zakázky jsem měl vždy pozastávku po dobu záruky. Při čerpání dotace musíte téměř vždy vybrat nejlevnější firmu a o pozastávce si nechte zdát - k dokončení akce musíte předložit i její plnou úhradu.
Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal, ale při mých zkušenostech je slovo dotace opravdu sprosté slovo.....
A ještě pro představu, v r. 1996 šlo do samospráv - obcí 70% přímo z daní, dotace byly do 30%.
Dnes to je přesně naopak. Obec o velikosti cca 1000 obyvatel má rozpočet 10 mio, pokud by byl poměr původní, byl by cca 20 mio. Na co by pak potřebovali dotace, vše by platili ze svého..... Ale pak by byl opravdu výrazně zmenšen prostor pro korupci, ale to se přece nehodí.....
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

GordiK píše:...takze neni sporu o tom, ze setrit min. 10% naroda neumi/nemuze/nechce (nehodici se skrtnete...). Tyhle lidi uz ted realne skoro zadny dane neplati - protoze realne na davkach dostanou to, co daj do systemu a navic diky nizkymu prijmu plati relativne i absolutne nizky dane.
Jo, takže 90 % lidí bude "doplácet" na 10 % ignorantů, co nejsou schopný si naspořit? Jo, to dává smysl. :-D Na tomhle světě se holt vše točí kolem minorit a neschopných lidí. Jim se musí vše podřídit.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14833
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tapan »

Honzo, ale tak to tady "u nás na západě" prostě je, taková inkluze v celospolečenském měřítku. Je to smutné, ale je to tak. Cedulemi, že mokrá dlažba klouže, to začíná a důchodovou rozkrádačkou to končí. Bohužel je to tak prakticky všude, není ani kam emigrovat :-(
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2390
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od newli »

milosv píše: Tvrdím, že KAŽDÁ dotace je trestný čin.
Jo, tak tohle vidim uplne stejne. Veskere dotace bych okamzite zrusil. Ale to je jeste vic nerealne, nez predstava o funkcnim state :-(
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“