Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Já měl problém i na stejný HW, potřeboval jsem jenom vyměnit ty disky. Ono se to ve finále nějak povedlo, ale nějak to stávkovalo. Přechod na jiný HW je už totální porod... Když to srovnám s Linuxem, kde překopíruju soubory na úrovni filesystemu a pak udělám akorát záznam do MBR (což teď s UEFI by i tohle mělo jít řešit jinak), tak je to úplně něco jiného... stejně tak, když si překopíruju home na klidně úplně jinou distribuci a ono to funguje.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Ne, tak na migraci Win na jinej disk fakt nic není a dělal jsem to nespočetněkrát... přes Clonezillu, přes Macrium Reflect a přes další různý aplikace, nikdy nebyl problém. Samozřejmě včetně přizpůsobení velikosti na cílový disk. Dával jsem na větší i na menší.

U toho Linuxu na jinej HW to taky není tak jednoduchý, ne? Minimálně nějaký mounty se musí upravit, ne?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

U linuxu na novej hw potřebuješ 1) mít zkompilovaný kernel drivery pro ten hw, co tam je. Což pokud máš distribuční kernel, tak mít budeš. Pokud je to něco na míru, tak překompilovat, ale to už zase danej uživatel ví, když se s tím patlal. Jinak pokud disk je stejný, tak nemusíš řešit vůbec nic. Pokud disk je jiný a používalo se UUID pro jeho identifikaci, tak je akorát potřeba ty UUID přepsat. UUID jsou jednak v konfiguraci zavaděče (Grub, etc), kde je UUID root partitiony a potom v /etc/fstab (teda aspoň to bývávalo, nevím jak moc se do toho teď sere debilní systemd), kde jsou ty ostatní věci, co se mountují. Na to aby to vůbec naběhlo je potřeba hlavně ten kernel parametr - a ten se dá pořád třeba u grubu zeditovat ručně při bootu a zaměnit to za /dev/sdXY, aby to naběhlo a pak se to poladí. Stejně jako ten fstab. Rozhodně to neskončí s modrou smrtí, se kterou nepůjde nic dělat :-D (a hlavně je to celý jenom o tom říct mu, kde ten disk má... ne o tom, že ovladače, který tam stejně někde má nakopírované, musí nakopírovat ještě sem někam jinam, aby je to jako vidělo a jakmile to zařízení se objeví někde jinde, tak ty stejný ovladače zase kopíruje někam vedle... takovýto jak strčíš stejnou USB flashku o port vedle a ono to půl hodiny zase něco instaluje...)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

No, já bych spíš řekl, že spousta předpojatostí proti Win začíná tím, že jim lidi moc dobře nerozuměj a pak z toho jsou názory typu "skončí to modrou smrtí a nic s tím neuděláš". :-D Vono asi nikdy nikomu Linux neudělal kernel panic. :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

No, obvykle se ti neobjeví kernel panic kvůli tomu, že vyměníš procesor na desce :-) Ano, ono to z tý předpojatosti a neznalosti asi bude. Ale ono je trochu rozdíl v tom se něco naučit, když na systému A máš celou konfiguraci v texťáku na jednom místě a všechno se to skládá z jednoduchých komponent řešící nějakou konkrétní věc. A systém B má kus konfigurace tady, kus tady v nějaké pseudodatabázi (registry), tohle se mění tímhle, tamto tímto a součástí systému je miliarda služeb a programů (které tam kolikrát ani nemají co dělat; je fajn, když si na serveru člověk může zahrát solitaire :-DDD). V tom aby se prase vyznalo :-DDD

A ty nutnosti instalovat znova ovladač, který tam je (což IMHO způsobuje přesně to, že když se vymění CPU/deska/whatever, tak ten systém skončí modrou smrtí a nenajede, ačkoliv tam ty drivery má) je pro mě fakt naprosto nepochopitelná. Ono je tohle suprově nepříjemné i na takových kravinách, když člověk na desktopu vytahá konektory a zandá je zpátky v jiném pořadí. Už jsem takhle viděl, že to začalo všechny ty USB kraviny instalovat znova, přičemž první šla tiskárna, chtělo to potvrdit nějakou blbost, ale nešlo to potvrdit čím, protože USB klávesnicomyš se instalovala až potom :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

No nevim, tak ono se ty ovladače "neinstalujou" znova, ony tam už jsou, jenom se prostě zavádí novej HW. Holt ta správa HW je tam řešená jinak. Zajímavý je, že některý zařízení, když dáš do jinýho USB, tak se znovu "instalujou" a jiný ne. Ono to bude spíš souviset s ovladačema těch zařízení, jestli to zařízení pozná, a je mu jedno, že je v jinym portu nebo ne.

Jinak nechci už rejpat, ale jak se chová USB v Linuxu? Já nevim, já mám jedinou externí připojenou periferii UPS do COM1 a ten je vždycky na /dev/cuau0. A navíc to ještě není ani Linux, ale FreeBSD... A pak mám teda Linux na Omnii a tam je flashka a ta se mountuje dle UUID. Ale když máš různý zařízení typu tuner, tiskárna atd. a zamícháš mu je v USB, tak se z toho "neposere"? Má vždy stejný identifikátory zařízení v /dev? To asi taky ne, ne?

EDIT: Když budeš mít 4 stejný tunery (stejnej typ) a zamícháš mu je v USB portech, tak bude identifikátor směřovat na zařízení v danym portu nebo stejný zařízení, dle jeho unikátního ID, jestli to vůbec nějaký takový má, v jinym portu?

Jinak u Win, jak jsem psal, tak záleží na HW a zřejmě jeho ovladači. Třeba flashka se mi už dlouho nainstalovala znova po vložení do jinýho portu, má přiřazený vždy stejný písmenko (i když ho změním) a externí disky to samý... jestli ty jsi náhodou nezamrzl někde u XP... ;-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od JRJ »

Kluci ušatý měli přijít ve dvě a nepřišli. Asi jsem je zastrašil. Oni jsou to totiž MCSA a Linux vůbec neuměj. Anebo bůhví proč ten disk chtěli, jestli tam neměli videjíčka s nějakou oblíbenou star a já jim to přeformátoval :-D Přehodit by to měla být brkačka, zvlášť když tam mám čistě ext4 bez LVM. Ale nevím proč bych s tím měl ztrácet čas já. >:(

BSOD jsem neviděl snad víc jak deset let, u Win ve VirtualBoxu nikdy. A kernel panic jsem viděl jedinkrát, když mi odešel paměťový řadič na severu.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od JRJ »

HonzaCZ píše:Jinak nechci už rejpat, ale jak se chová USB v Linuxu?
Tak jak bych čekal :-D Na rozdíl od Win neinstaluje "ovladače" (že jsou to ovladače píšou Win) pro každou flasku zvlášť. Když připojím telefon s Androidem, tak mi dá vybrat ze čtyř možností co chci dělat, mass storage, MTP, připojení k síti, development.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:No nevim, tak ono se ty ovladače "neinstalujou" znova, ony tam už jsou, jenom se prostě zavádí novej HW. Holt ta správa HW je tam řešená jinak. Zajímavý je, že některý zařízení, když dáš do jinýho USB, tak se znovu "instalujou" a jiný ne. Ono to bude spíš souviset s ovladačema těch zařízení, jestli to zařízení pozná, a je mu jedno, že je v jinym portu nebo ne.

Jinak nechci už rejpat, ale jak se chová USB v Linuxu? Já nevim, já mám jedinou externí připojenou periferii UPS do COM1 a ten je vždycky na /dev/cuau0. A navíc to ještě …
Upřímně jak to funguje do detailu netuším, tipnul bych si, že podle nějakýho HW identifikátoru to použije driver, který zná a ten s tím začne zacházet. Generálně vzato u těch typů zařízení, které dělají záznam v /dev, to udělá záznam s pořadovým číslem. Takže když mu zamícháš pořadí, tak se přečíslujou. Nicméně pak si můžeš hrát s pravidlama v udevu a nechat si vyrobit dle nějakých pravidel něco konkrétního. Třeba ty disky si pak v /dev vyrábějí symlinky dle toho UUID. Ano, u DVB-T tunerů bys asi narazil, protože aplikace na to připravený nebudou, takže jedinej způsob bude udělat si ty pravidla v udevu, aby ti to vyrábělo zařízení /dev/muj_uzasny_tuner1 ... x a ten mířil vždy na to správný zařízení. Mountování je jinak pak věc druhá (když už je zařízení nadetekovaný a má tam ten záznam). Tam je to pak u flashek víceméně i jedno, na co se to nadetekuje, protože pro grafický rozhraní to stejně vždycky nějakej automount bazmek rovnou přimountuje někam do /media většinou podle nějakýho popisku toho svazku.

Jinak když jsme to nakousli, tak třeba na Linuxu ne jenom že můžu na té flashce, která je normální blokové zařízení jako cokoliv jiného, mít víc partitions, ale dokonce s tou flashkou můžu i nějak zacházet (třeba si ty partitions smazat), když už ji dostanu do ruky. Zprovoznit takovou flashku, na které třeba byl nahraný image nějakého linuxu, na Windows je porod. Je to potřeba dělat přes ten command linový parted (nebo diskutil nebo jak se ta blbost jmenuje) a pokaždé na to funguje jiná, spíš nahodilá kombinace těch operací... takže nejjistější způsob je stejně pustit si linux ve virtuály a ty partitiony smazat v něm :-D

Co se týče flashek a jejich znovadetekování při výměně portů - tak nejsem si teď jistej - možná že desítky už to konečně umí hned a ne za půl hodiny. Ale 7ky rozhodně pořád ještě instalovaly a vyhledávaly...

Prostě mi přijde, že tam jsou dodneška reinkarnovaný věci z 3.11... písmeno A stále rezervované pro disketu a update driveru jej vyhledává... na Windows serverech záznamy v eventlogu o chybějící disketové mechanice. A taky chyby o tom jak to nemá driver na tiskárnu (označené jako kritická chyba), když se tam někdo připojí přes RDP. Jako jak na tom desktopu k tomu systému mám asi miliardu výhrad, ale jakžtakž se to dá ještě nějak používat a vydržet, tak na servery je to fakt čistý masochismus. A nejradši bych umlátil vývojáře serverových aplikací, co napíšou aplikaci jenom pro tenhle systém :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

JRJ píše: Tak jak bych čekal Na rozdíl od Win neinstaluje "ovladače" (že jsou to ovladače píšou Win) pro každou flasku zvlášť. Když připojím telefon s Androidem, tak mi dá vybrat ze čtyř možností co chci dělat, mass storage, MTP, připojení k síti, development.
To jsi ale neodpověděl na to, na co jsem se ptal... :)

No každopádně každej má to svoje. Mně zase nevyhovuje na pracovní stanici Linux. A nějaký USB a pobobný věci mě vážně netankujou.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Jinak když jsme to nakousli, tak třeba na Linuxu ne jenom že můžu na té flashce, která je normální blokové zařízení jako cokoliv jiného, mít víc partitions, ale dokonce s tou flashkou můžu i nějak zacházet (třeba si ty partitions smazat), když už ji dostanu do ruky. Zprovoznit takovou flashku, na které třeba byl nahraný image nějakého linuxu, na Windows je porod. Je to potřeba dělat přes ten command linový parted (nebo diskutil nebo jak se ta blbost jmenuje) a pokaždé na to funguje jiná, spíš nahodilá kombinace těch operací... takže nejjistější způsob je stejně pustit si linux ve virtuály …
Ale ale ale... :) Udělám to v nástroji, kterej mi na to vyhovuje, stejně jako v linuxu to uděláš v nástroji, kterej ti na to vyhovuje... To bych mohl napsat, že linux zase blbě pracuje s NTFS... To je fakt hrozně jednostrannej pohled.
spm píše:Co se týče flashek a jejich znovadetekování při výměně portů - tak nejsem si teď jistej - možná že desítky už to konečně umí hned a ne za půl hodiny. Ale 7ky rozhodně pořád ještě instalovaly a vyhledávaly...
Desítky nevedu, tak nevim. Jestli ti na nějakym počítači s Win trvá začít používat flashku dýl než 5 vteřin, tak bys ho měl asi odvízt do sběrnýho dvoru. :)

Používat Windows jako server mi taky přijde jako masochismus, možná tak na něj nainstalovat VMware a do něj už cokoliv. :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:Ale ale ale... Udělám to v nástroji, kterej mi na to vyhovuje, stejně jako v linuxu to uděláš v nástroji, kterej ti na to vyhovuje... To bych mohl napsat, že linux zase blbě pracuje s NTFS... To je fakt hrozně jednostrannej pohled.
A znáš na to nějakej normální nástroj, než tu cmdlinovou hrůzu co je ve Windowsech normálně? Jestli jo, tak sem s ním :-)

Jinak úplně stejné věci to nejsou. Teda, řekl bych, že implementace jednoho konkrétního proprietárního filesystemu není to samé jako že jeden systém na jednom typu blokových zařízení vidí všechny standardní partitions, co tam jsou a na druhém typu blokového zařízení vidí jenom tu první a grafický diskový tool to sice vidí správně, ale není schopný tu partition smazat :-)


HonzaCZ píše: Používat Windows jako server mi taky přijde jako masochismus, možná tak na něj nainstalovat VMware a do něj už cokoliv.
Sranda je, že ty serverový Windowsy trpí úplně stejným rychlostním neduhem, co ty desktopové... teda když to vemu, tak mi obecně přijde, že tenhle systém není schopný používat efektivně volnou RAM jako cache filesystemu. Když jsem ve workstationě měl jen rotační disky a 16GB RAM, tak Linux na tom běžel jak z praku, Windows se brutálně táhly. Když jsem to zaměnil na SSD, tak Linux běžel +- furt stejně, Windows začaly fungovat normálně rychle. A na těch serverových jsem teď zaznamenal něco podobného. Když ty virtuály běžely na SASovém poly, kde byly nějaké 10k rpm 600GB disky v RAID10, tak to bylo brutálně pomalý. Ale brutálně. Přihlásit se na to RDPčkem trvalo přes minutu. Než se člověk doklikal do seznamu služeb, aby nějakou našel a zrestartoval ji, tak bylo čtvrt hodiny v kelu... Teď jsem to zmigroval na allflash VSAN a i ty serverový Windowsy teď fungujou normálně rychle a daj se používat :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:A znáš na to nějakej normální nástroj, než tu cmdlinovou hrůzu co je ve Windowsech normálně? Jestli jo, tak sem s ním
Já používám ve Win prakticky na všechno tohle: https://www.minitool.com/partition-mana ... -home.html
spm píše:Jinak úplně stejné věci to nejsou. Teda, řekl bych, že implementace jednoho konkrétního proprietárního filesystemu není to samé jako že jeden systém na jednom typu blokových zařízení vidí všechny standardní partitions, co tam jsou a na druhém typu blokového zařízení vidí jenom tu první a grafický diskový tool to sice vidí správně, ale není schopný tu partition smazat
Jj, máš pravdu. Úplně to samý to není.
spm píše:Sranda je, že ty serverový Windowsy trpí úplně stejným rychlostním neduhem, co ty desktopové... teda když to vemu, tak mi obecně přijde, že tenhle systém není schopný používat efektivně volnou RAM jako cache filesystemu.
Protože přeci čím víc volný paměti, tím lepší systém... :-DDD To prostě některejm lidem nevysvětlíš, že plně obsazená paměť a management, kterej umožní jí okamžitě uvolnit pro běh aplikací, je ten správnej stav. Prostě přeci paměť musí bejt volná, to je její určení. :-DDD :-DDD :-DDD To samý ty různý RAM cleanery a APP killery na Androidu... stejnej případ. Na serveru mám 32 GB, z toho přes 23 je jako cache ZFS (navíc komprimovaná, takže ve výsledku tam je kolem 30 GB dat). A FREE pouhých 1560 MB... no z toho by některý lidi upadli. :-DDD

Ale jako od 7 se ty Win snažej aspoň tu paměť využívat. Sice ne jako FS cache, zase ale na druhou stranu, já bych se bál u FS bez checksumů na úrovni bloků mít takovou rozsáhlou cache v RAM... teda já bych se bál mít vůbec nějaký důležitý data na FS, co nemá checksumy na úrovni bloků a na stroji bez ECC. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2168
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od parabolD »

Hele, tady se musím woken zastat, už od NT 4 je to stejný, diskpart, list disk, select disk X, clean... hotovo. To že něco neznáš/neumíš používat neznamená, že to je automaticky na prd...
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Jo tak to je druhá věc - proto ty windowsy furt cpou něco do swapu, ikdyž mají 3 řitě volný paměti. Oni chtěj udržet tu RAM prázdnou :-DDD :-DDD :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“