Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Odpovědět
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od JRJ »

Harous: Kdo je to ta Tereza Hromádková? Ona se nějak víc zajímá o tuto problematiku nebo píše pokaždé o něčem jiném? Třeba o rodinných vztazích? (https://ego.ihned.cz/c1-66029780-sloupe ... acni-krize) Prostě CEP eviduje všechny výzkumné a vývojové projekty placené ze všech národních agentur, kraji a obcemi. Byl zřízen pro to, aby financování bylo transparentní a zabránilo se duplicitě financování. Klíčové slovo asteroidy vyhodí pouze dva projekty na screenshotu. Machův tweet je tedy fake a sloupek slečny Hromádkové jsou útržky z povídání si s popularizátory na hranici sci-fi.

yeti: Neříkám, že všechny projetky jsou košer, např. jsem viděl hodnocení nějaké genderové studie. Sic rozsáhlý dotazník, ale jen 1000 respondentů, pravda vzorek dobře randomizovaný. Ale byl to projekt na 3 roky za 11 mega a byl hodnocen jako výborný. :-€-oO Ale nevěřím, že se grantovky tunelují Tebou popsaným způsobem. To by bylo příliš okaté a už samotné udělení grantových prostředků takovému projektu by bylo napadnutelné. ;o)(o; Tuneluje se tak, že se podá projekt na evropský OP Rozvoje Infrastruktury za 100 mega, který se sestává jen z o provizi předražených přístrojů. Cena se obhájí tím, že přístroje jsou unikátní, existuje jen jedna alternativa a výrobce se musí na kolenou prosit, aby laskavě přístroj vyrobil.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1877
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od jkotek »

spm píše:No, když pominu diskuzi jestli ta daň má nebo nemá smysl a (a)morálnost její výše... tak prodávající má právě peníze a má potencionálně z čeho tu daň zaplatit. Kupující ty peníze cpe do nemovitosti a obvykle těch peněz moc nemá. Jednak se většina kupujících tímhle zadlouží na hodně velkou část života, jednak místo aby si půjčili méně, tak ty vlastní prachy musí nacpat do státu a jednak při zakoupení nemovitosti se obvykle vyrojí dost dalších nákladů (třeba na rekonstrukce), na které zase zbyde o hromadu peněz míň (bavíme se o tom, že ta daň je v řádu statisíců...). Takže …
Že jsou daně z převodu a z držení nemovitosti prasárna, na tom se shodneme. Ale už ne na těch hypotékách. Hypotéka na 100% hodnoty nemovitosti je velká prasárna a úvěrující banka by takové půjčky měla jistit svým vlastním majetkem v celé výši. čistě z toho důvodu, že taková půjčka při nesplácení automaticky generuje nemalou ztrátu, kterou při větších problémech zatáhne daňový poplatník. Přesně takto totiž vznikala hypotéční krize - nemovitost v defaultu neprodáš za odhadní cenu a i pak musíš zaplatit minimálně dražiteli.
A co se týče 100% hypoték na odhadní/kupní cenu, která obsahovala daň z převodu, tak to je ještě větší prasárna. Protože v případě problémů s úvěrem, i kdyby se bance poštěstilo prodat nemovitost za odhadní cenu a napřímo (tj. bez poplatků dražiteli a pod.), tak přesto dostane MÉNĚ, než půjčila. To jsou ty slavné hypotéky na 110% hodnoty nemovitosti pro "nezaměstnaného černocha na středozápadě".
Například odhad/prodej/hypotéka je za/na 100, daň z převodu 5. Následuje default, nemovitost prodána také za 100, ale banka obdrží jen 95. Takže čistá ztráta 5 (= daň z převodu).
Prostě daň z převodu není součástí ceny (hodnoty) věci a tak nemůže být zahrnuta do ohodnocení zástavy.
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od yeti »

JRJ: Já jsem to uvedl jako příklad. Ale to jádro tam je. Vždycky čumím jak tele na nový vrata, jak někteří "výzkumníci" umí zkroutit jazyk a co všechno nevymyslí. Běžný úředník tomu nerozumí, je to podepsaný člověkem s dostatkem titulů, vleze se to do příslušných kolonek tak je to OK. O tom, že funguje "já na bráchu, brácha na mě" myslím nikdo nepochybuje. Když dneska podepíšu píčovinu Frantovi, tak příště Franta podepíše píčovinu mě....
U techniků a přírodovědců je to jiný - tam to chce nějaký hmatatelný výsledky a to už není tak jednoduchý ojebat nějakou dostatečně zamotanou studií.
Tuhle jsem se ze zajímavosti díval na nějaký anotace předmětů na přírodních vědách a na "myslitelském ústavu". Přírodovědec (matematik) tam měl napsaný dvěma větama, že studenta naučí počítat, "myslitel" tam měl odstavec, kterej když jsem přečetl 3x po sobě, tak jsem ani netušil, co že se to tam ten student naučí a k čemu mu to bude...
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od newli »

jkotek píše: Hypotéka na 100% hodnoty nemovitosti je velká prasárna a úvěrující banka by takové půjčky měla jistit svým vlastním majetkem v celé výši. čistě z toho důvodu, že taková půjčka při nesplácení automaticky generuje nemalou ztrátu, kterou při větších problémech zatáhne daňový poplatník. Přesně takto totiž vznikala hypotéční krize - nemovitost v defaultu neprodáš za odhadní cenu a i pak musíš zaplatit minimálně dražiteli.
Souhlas. Problem je, ze centralni banka nenecha banku padnout. Takze pak jakekoli ruceni vlastnim majetkem postrada smysl :-(
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
Harous
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1619
Registrován: čtv pro 26, 2013 8:05 pm
Bydliště: Kolín

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Harous »

JRJ píše: Harous: Kdo je to ta Tereza Hromádková? Ona se nějak víc zajímá o tuto problematiku nebo píše pokaždé o něčem jiném? Třeba o rodinných vztazích? ( https://ego.ihned.cz/c1-66029780-sloupe ... acni-krize ) Prostě CEP eviduje všechny výzkumné a vývojové projekty placené ze všech národních agentur, kraji a obcemi. Byl zřízen pro to, aby financování bylo transparentní a zabránilo se duplicitě financování. Klíčové slovo asteroidy vyhodí pouze dva projekty na screenshotu. Machův tweet je tedy fake a sloupek slečny Hromádkové jsou útržky z povídání si s popularizátory na hranici sci-fi.
Kdo je Tereza Hromádková netuším, nemám ve zvyku lustrovat autory článků.

Když už tedy hledám tak:
Fakulta sociálních věd UK:
https://fsv.cuni.cz/aktuality/fsv-uk-us ... -eta-ta-cr

Tady je případně další zdroj:
https://www.tacr.cz/dokums_raw/eta/1vs/ ... porene.pdf

Podle těchto zdrojů má Petr Mach pravdu - státní Technologická agentura ČR poskytne grant na projekt nazvaný "Multidisciplinární analýza obrany planety před asteroidy jako klíčové národní politiky zajišťující mírový rozvoj a prosperitu lidstva na Zemi i ve vesmíru" kde je řešitelem Nikola Schmidt...
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Daň z převodu nemovitosti platil dřív ten, kdo se na tom dohodl. Kupující za to jenom ručil, což se dalo ošetřit třeba tím jistotním účtem. Hypotéky na 100% hodnoty nemovitosti možná prasárna sice jsou, ale tohle nařízení poptávku po nich jenom zvýší. Protože dřív, když ten kdo to kupoval a měl nějaký prachy, tak je nacpal do akontace. Dneska z nich napřed musí zaplatit tu daň a na akontaci mu zbyde o to méně... Nemyslím si, že je úplně fér započítávat daň z převodu do ceny, když to platil prodávající. Ano, zaplatit ji musel... ale když si jdu koupit auto za milion, tak mám taky auto za milion (+- DPH). Neřeším, že to auto vyrábělo 8 dělníků, kteří odvedli 15% daň ze své zdy, vyráběly ho týden, takže (hromada matematiky) hodnota auta je jenom taková...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od newli »

spm: pletes pojmy s dojmy. A) driv dan z prevodu vzdy platil prodavajici - dohoda byla umoznena az po rekodifikaci prava, kdy se dan z prevodu "zmenila" na dan z nabyti. Navic tuhle, podle me prasarnu, tam dali nasi slavni poslanci, kteri nepochybne pro dobro lidu - a nikoliv z jinych mene bohulibych duvodu - poslechli natlakum developeru a B) tvuj priklad dane z prijmu delniku odpovida DPH dodavatelu developera. Dan z prevodu (nabyti) je ve stejne pozici jako DPH u auta (z hodnoty auta, ne DPH dodavatelu automobilky), pripadne spotrebni dane u nafty (akorat tam se to plati o neco drive nez v okamziku vytoceni na stojanu).
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Nevim, když jsem to před 2 rokama kupoval, platil daň prodávající. Teď už to nejde. Nejsem účetní, dohadovat se o tom nechci, jestli to má být součástí hodnoty nebo ne... Ale z logiky věci když si koupím výrobek od živnostníka a pak ho budu chtít prodat, tak ta cena bude odpovídat nějak té pořizovací hodnotě - použití. Nebudu kalkulovat s tím, že on musel odvést ještě další daň z příjmu a tudíž ten výrobek tu hodnotu nemá... Upřímně konec konců když si půjdu koupit nové auto na splátky, tak ho taky zaplatím i s DPH a budu mít půjčeno na cenu s DPH. Jenom s touhle daní to jaksi nikdo neudělá... Když to vezmu ze svého pohledu, tak platit ještě tu daň ze svého, tak se asi na nákup nemovitosti vykašlu - protože hromadu těch svých peněz narvu jenom na to a tím pádem zbyde míň na akontaci, nezbyde na rekonstrukce...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1877
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od jkotek »

Celé to je o tom, jaká je hodnota prodávané věci. Pokud pro prodávajícího má nemovitost hodnotu minimálně 100, tak kupující musí zaplatit alespoň 105, protože stát sežer 5 na transakční dani. Nicméně nový majitel už za nemovitost 105 nedostane, protože ji nikdo za 110 nekoupí, všichni budou kupovat od původního prodejce. Ergo hodnota nemovitosti je právě těch původních 100.
Podobně to máš s DPH, což je také svého druhu transakční daň. Pokud máš dva prodejce s identickým produktem, tak plátce DPH musí prodávat občanům buď dráž (a pak nic neprodá) nebo neplátce DPH bude mít vyšší zisk. V případě DPH to stát kompenzuje vratkou DPH na vstupu (tj. u nákupu surovin...), ale vlastní zhodnocení vstupního materiálu na výsledný produkt, tedy ta "přidaná hodnota", tak ta je u plátce DPH zatížena dodatečnou daní, oproti neplátci DPH.
DPH je pokutou pro plátce DPH, za to, že prodávají občanům (neplátcům DPH).
Na druhou stranu mají plátci DPH výhodu při obchodování mezi sebou, právě kvůli té vratce. Ale vždy je někde na začátku a na konci občan-neplátce DPH. Ať již jako zaměstnanec, živnostník nebo zákazník.
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od JRJ »

Harous píše:Tady je případně další zdroj:
https://www.tacr.cz/dokums_raw/eta/1vs/ ... porene.pdf
Podle těchto zdrojů má Petr Mach pravdu - státní Technologická agentura ČR poskytne grant na projekt nazvaný "Multidisciplinární analýza obrany planety před asteroidy jako klíčové národní politiky zajišťující mírový rozvoj a prosperitu lidstva na Zemi i ve vesmíru" kde je řešitelem Nikola Schmidt...
Aha, takže není v CEPu, protože zatím prošel v prvním kolem TAČRu. No, myslím si, že o TAČRu jsem tu již psal, že je to účelově zřízený fond na posílání malé domů spřáteleným firmám.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

newli píše:OK beru. Stejne ale nechapu, v cem tkvi ten zasadni problem. Hypoteky se za mych dob (a dnes uz pry take zase ne) nedavaji na 100% ceny nemovitosti. A dan stejne nesl vzdy kupujici ne? Stejne jako u DPH, spotrebni dane, atd., kterou odvadi prodejce, ji nese (plati) kupujici. Takze mi nejak unika smysl tech hadek ohledne toho, kdo je definovany jako poplatnik dane.
Nevím, jaká je nebo byla praxe, ale já to u novýho bytu neplatil. Bylo poměrně zaběhlý, že u nových bytů to platí developer... ono tam jsou snad i nějaký výjimky, kdy se to nemusí platit, ale to byl jeho boj. Já měl smluvně podchycený, aby to zaplatil jinak mu hrozí smluvní pokuta ve výši veškerých nákladů, který budu mít spojený s tím, když to neuhradí.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od newli »

Prvni pravod po koulaudaci v ramci 5 let jet je osvobozen, tj. dan se neplati.
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od JRJ »

Drzost některých lidí je neuvěřitelná. U baráku máme školu a na přechodu u školy ráno před osmou hlídkují měšťáci. Dneska, měšťák stojí předpisově uprostřed přechodu ruce rozpažené a děcka přecházejí. Nějaký debilní vyžraný larvě s vyholenou lebkou v Mini (sotva se do něj vešel), přišlo čekání asi dlouhý a protáhl se kolem policajta. Ten ho zastavil, s tím co to má znamenat, že mu nedal pokyn, aby jel. A ta larva na pojicajta zařvala: "Děláš tady jenom bordel, vole!" >>:-@@ Ten ho okamžitě hlásil PČR. Na to jak to dopadlo jsem nečekal.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1877
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od jkotek »

JRJ píše:A ta larva na pojicajta zařvala: "Děláš tady jenom bordel, vole!" Ten ho okamžitě hlásil PČR. Na to jak to dopadlo jsem nečekal.
Základní zásada zní "s policajty se nebavíme". A pokud ji někdo proaktivně poruší, tak ať se pak nediví. V případě konfliktu s městapem musí přijet státní polucije, v případě konfliktu se státními pak gipsáci. Pán asi nespěchal, že mu to stálo zato...
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Ynhoj »

Daň z nabytí nemovitosti se dnes myslím platí i u novostaveb což donedávna nebylo... Mám s tím spíše morální problém, protože tato daň ja výpalné státu. Smysl té daně mi jasný není (co mi za ni stát poskytne?).
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“