Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tomáš1002 »

EET. Ne, že bych principiálně tuhle myšlenku zavrhoval, ale realizace je fakt hodně divoká.
Jako Sbor dobrovolných hasičů provozujeme klubovnu jako hospodu. Na malé vesnici se komerční hospoda nemá šanci uživit a tak to děláme už léta takhle. Nejen, že je to činnost nezisková, navíc jí ještě mnoho lidí dotuje svým časem, který tomu věnuje a nikdo z toho nemá žádný osobní finanční zisk.
Přemýšleli jsme, jak se k EET postavit. Zvažovali jsme i to, že z hasičny uděláme "soukromý" klub, ale nakonec jsme se rozhodli, že si to nejjednodušší možné zařízení na EET pořídíme, ať máme pokoj. To jsme i udělali. Hasična funguje, i lidi, kteří nemají doma ani počítač, se naučili do toho těch pár čísel naťukat a je to v pohodě.
Problém jsou ale akce, které se pořádají párkrát do roka. Na plese nebo na Čarodějnicích je více stanovišť, která kasírují a je fyzicky nemožné to zvládnout s jednou pokladnou, byť mobilní. A teď přichází pointa mého příspěvku. Snažili jsme se velmi poctivě zjistit jak to máme udělat, aby to bylo zcela v souladu se zákonem. A dostali jsme od různých kompetentních úřadů a lidí informace zcela protichůdné. Místní finanční úřad například tvrdí, že i na plese musí mít každé stanoviště (tedy i strejc, který má v šatně hrníček, do nějž mu lidi hážou mince a který za večer vybere cca 200 Kč) svou pokladnu, což by znamenalo akci nedělat, protože tím by se stala finančně zcela ztrátovou (nákup nebo pronájem kas by to celé poslal do mínusu), ale třeba školitel na školení, kterého jsem se zúčastnil a který pracuje jako metodik na Finanční správě naopak říká, že na akci tohoto typu EET vůbec používat nemusíme. Údajně vydají v nejbližší době (tedy asi půl roku po spuštění akce) podrobnou metodiku.
I jako laik jsem pročetl spoustu materiálů a sháněl maximum informací a fakt mi zvedá mandle, že i když to chceme dělat poctivě, tak to v podstatě nejde, protože nikdo není schopen dát jednoznačné a závazné stanovisko, jak by to tedy mělo být. Pokud bychom postupovali podle stanoviska místního finančního úřadu, což se logicky nabízí, tak akce nebudeme moct dělat, protože by to bylo technicky a finančně prostě nemožné >:-& .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49121
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od VDC »

Já bych si od plic odplivl, ale neodplivnu, abych zase nebyl peskován, že jsem pana Bureše nazval nějak nelichotivě.... :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tomáš1002 »

No, já se nechci pouštět do "politické" debaty o EET. Spíš mě ohromilo, jak strašně komplikovaný ten systém může být a že je prakticky vyloučené postihnout různé nuance, čímž pak třeba právě u těch hasičů vznikají těžko řešitelné situace. A jednoznačný výklad prostě neexistuje.
Podle mě musí být součástí toho systému i zdravý rozum kontrolních orgánů, které snad nenapadne přijít na hasičský bál a pokutovat tam někoho za to, že nevydal účtenku tomu, kdo si koupil za 10 Kč lístek do tomboly >:-@ .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Harous
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1625
Registrován: čtv pro 26, 2013 8:05 pm
Bydliště: Kolín

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Harous »

Tak na ten selský rozum bych rozhodně nespoléhal...
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

No vzhledem k tomu, co koluje po netu za zkazky na toto téma, tak bych se fakt nebál nějakého pochopení nebo rozumu ze strany úřadů. I kdyby toho byla pravda polovina, tak je to furt dost hrozný.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tomáš1002 »

Sice nevím, co přesně máš na mysli, ale tím, že jsem do problematiky i jako laik musel docela dost proniknout vím, že mnohé reakce na EET jsou zcela iracionální, dost hysterické a zhusta velice zkreslené, ne-li přímo úplně zcestné. Ty srdceryvné reportáže o hospodách, které kvůli EET končí, jsou podle mě vždy značně nadsazené, protože hospody končí hlavně kvůli tomu, že do nich chodí už dlouhodobě čím dál míň lidí. U nás ve vedlejší vsi dokonce i chlapík, který provozuje hospodu jako zábavu k důchodu a o kterém jsem si myslel, že s EET skončí, prostě kasu koupil a jede dál.
Na druhou stranu nepochybuji o tom, že někteří úředníci budou mimořádně aktivní a způsobí mnohé dost absurdní situace, vyplývající z toho, že ani oni sami ten systém nepochopí, případně si vyloží některá nejednoznačná ustanovení jinak.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak když se bavíme o kontrole, rozumu a pochopení ze strany úřadů, tak vážně nemyslím žádné obecné stěžování, ale to ohledně rozumu a pochopení.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od Tomáš1002 »

Já mám s úřady zkušenosti překvapivě dobré, nepamatuju, že bych s nimi měl kdykoli nějaký konflikt či měl pocit, že mě nějak obtěžují.
Teď se mi dokonce stalo, že jsem udělal chybu v přiznání k dani z nemovitosti, úřednice z finančního úřadu mi zavolala, nabídla mi, že tu chybu ve formuláři opraví, pošle mi to správně udělané zpět, já to jen přepíšu do elektronického formuláře a datovou schránkou to pošlu znova. Dost vstřícný a profesionální přístup z její strany a takhle to chodí skoro vždy. Já na "boj s úřady" prostě nejsem nastavenej ;-D .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Já vím, že tvoje životní krédo je být se vším, co nejvíc spokojený, ale zrovna dávat jako příklad spokojenosti podávání přiznání daně z nemovitosti... :) No nic.

Spíš jsem myslel tu buzeraci kontrol EET, celkově fakt debilně nepsaný ty zákony kolem toho - přesně jak jsi psal dřív - všechno nejasný, každý (včetně různých autoritativních orgánů) si to vykládá jinak atd. Prostě bordel. Česká klasika.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od newli »

Tak nahodou zrovna dan z nemovitosti je super priklad z praxe! Kdyby takto fungovaly vsechny dane, je nam skvele :-)
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

newli píše:Tak nahodou zrovna dan z nemovitosti je super priklad z praxe! Kdyby takto fungovaly vsechny dane, je nam skvele
Asi žiju v jinym světě :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od newli »

Tak abychom si rozumeli, mluvim(e) o tom, ze pracovnice spravce dane ochotne vse vysvetli, vyplni a clovek ma pocit, ze je skutecne klientem. To se mi u jinych dani nikdy nestalo. A tyto zkusenosti maji i mi znami. Tebe z FU vyhodili, nebo o cem presne mluvis?
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22673
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Jako že na zaplacení daně z jedný krcálky vyplnim osmi stránkovej dokument, ve kterym po mě chtěj x údajů, o kterejch vim prdlajs, hromada kolonek je nejasnejch a naprosto na palici vymyšlenejch a ve výsledku po hodině vyplňování mi přijde složenka na 4 stovky. Přičemž všechno to, co je potřeba na výpočet daně, stát stejně sám už ví. Já nevim, asi jsem moc náročnej, ale v roce 2017 si představuju, že by to mohlo fungovat daleko lépe :-) Jasně, co se týče úřednic, tak s těma jsem taky vysloveně žádný problém neměl... ale ten systém je generálně na palici a funguje ve stylu Rakouska Uherska do teď a to daň z nemovitosti je ještě to nejmenší... Mohl bych pokračovat o mé velice oblíbeném výmyslu "trvalé bydliště" nebo o komunikaci přes DS s policajtama :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

newli: Jo, tak to byla asi dobrá zkušenost. Já narážel na to, že 1) si katastr s FÚ nemůžou vyřešit všechno sami a poslat rovnou vypočítanou daň a složenku, veškeré údaje a informaci o změně majitele mají, 2) přiznání vyhotovuje občan, ale stejně to po něm někdo spočítá znovu, protože jsem se prý sekl o 10 Kč; jak by na to jinak přišli, než že to znovu sami spočítali, 3) tomu odpovídajícímu zákonu nemůžu rozumět ani ten, kdo ho psal; jsou tam fráze, které absolutně nelze smysluplně vyložit; a že jsem ho pročítal pořádně, protože jsem to přiznání dělal sám (asi jsem úplně blbej, ale trvalo mi to i s čtením zákonů a dohledáváním informací 6 hodin, což slovy peněz násobě převyšuje vypočítanou roční daň), 4) beztak je to nesmyslná daň, jako řada dalších :)

EDIT: Pan spm byl rychlejší. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
jazzhill
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 20, 2010 6:56 pm
Jméno a příjmení: Ota Černý
Bydliště: Krkonoše

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od jazzhill »

Nedá mi, abych se nepřidal : koupil jsem garáž, do konce ledna musel podat nové daňové přiznání. Při té příležitosti mi milá úřednice suše sdělila, že nemovitost za kterou léta platím daň, není dům k trvalému bydlení, ale stavba ubytovacího zařízení, což znamená jiný vyšší koeficient.... Nepomohlo předložení kupní smlouvy s tehdy aktuálním výpisem z KN (1996), že se jedná o dům k trvalému bydlení. Nějaký úředník zřejmě usoudil, že objekt na samotě u lesa není k trvalému bydlení a v rámci obnovy operátu provedl změnu. A co je psáno, to je dáno. Dle úřednice FÚ mám jedinou šanci - požádat stavební úřad o rekolaudaci >:-& - pasportizace, projekt, plány........u baráku z roku 1848 - možná lepší zapálit, pojistku mám.
Ale jsou tu i další témata : Pošta, Česká spořitelna,Cizinecká policie, EET (už jsem vystavil účtenku č.15 - díky super zimě budu mít o 100% vyšší tržby než vloni, takže jsem doteď okrádal) :-€-oO
Forester 2.0X MY05, Impreza 2.0R 110kW MY07
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“