Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

parabolD píše:Hele, tady se musím woken zastat, už od NT 4 je to stejný, diskpart, list disk, select disk X, clean... hotovo. To že něco neznáš/neumíš používat neznamená, že to je automaticky na prd...
Jo, tohle +- nějak je. Nicméně když neudělám clean, ale smažu ty partitions ručně, tak to nejde. Respektive tváří se to jako smazaný, ale OS to dál nevidí. Takže ten clean, kterej typicky napíše nějakou chybu, pak to všude tvrdí, že to zařízení neexistuje, ikdyž ho to vidí, takže reinsert, znova clean, reinsert, pak to možná funguje. A doopravdy stále doteď nechápu jeden jedinej důvod, proč když má USB flash víc než 1 partition, tak to dělá takovýhle obštrukce. Když tam vrazím USB externí disk, tak si tam můžu nasekat partitions kolik chci a normálně to funguje... (podle mě zase někdo s příchodem flashek rozhodnul, že je to disketa a chová se to k tomu doteď po vzoru 3.11 jako k disketě :-DDD)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Jo tak to je druhá věc - proto ty windowsy furt cpou něco do swapu, ikdyž mají 3 řitě volný paměti. Oni chtěj udržet tu RAM prázdnou
Jak říkám, od 7 už to není zase tak hrozný a jsou schopný v ní něco i udržet. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše: (podle mě zase někdo s příchodem flashek rozhodnul, že je to disketa a chová se to k tomu doteď po vzoru 3.11 jako k disketě )
Buď rád, že se to "nemountuje" na A: :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od JRJ »

HonzaCZ píše:To jsi ale neodpověděl na to, na co jsem se ptal...
A není jedno jak to funguje, když to funguje spolehlivě a předvídateně?
HonzaCZ píše:No každopádně každej má to svoje. Mně zase nevyhovuje na pracovní stanici Linux. A nějaký USB a pobobný věci mě vážně netankujou.
Naprosto souhlasím. Mě zase nevyhovuje Microsoftí microkernel bez ovladačů, kdy typicky nainstaluju systém a kvůli absenci ovladačů nic nefunguje. Když nefunguje ani síť a nemužu si ani ovladač stáhnout a Win se mě zeptá jestli chci hledat řešení problému na síti, mám pocit že se mi to jenom zdá. Mám jeden jediný kus HW s Win, protože pod Linuxem není jediný soft na rozumný základní processing fotek v RAWu. Rawtherapee je pain in the ass. Opravdu si nemyslím, že hádat se s OS kdy bude instalovat aktualizace a kdy se bude restartovat a že restart trvá klidně půl hodiny, je něco na dbešní dobu normálního.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

Zkoušel jsi darktable? (Já teda nakonec stejně skončil u windowsího lightroomu... ale na Linuxu po tom, co se mi RT nějak totálně po*** a začal produkovat vyblitý fotky přešel na darktable a docela s tím dělat šlo).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

JRJ píše:Opravdu si nemyslím, že hádat se s OS kdy bude instalovat aktualizace a kdy se bude restartovat a že restart trvá klidně půl hodiny, je něco na dbešní dobu normálního.
Není Windows jako Windows... Desítky, o kterých pravděpodobně mluvíš, bych v životě na počítači nesnesl... Minimálně do tý doby, než se naučej chovat, že já jsem tady pán, ne ony. Což zatím vypadá, že se nenaučí nikdy. A se sedmičkama jsem se nikdy o aktualizace nehádal. Až mě přestanou bavit, tak si pořídím třeba něco jinýho... ale zatím mě bavěj a nemám si na co stěžovat. Všechny problémy, který jsem s nima kdykoliv měl, způsobovaly ovladače. Což mimochodem spousta lidí viní Windows z toho, že furt padaj, dělaj BSOD, jsou nestabilní, ale že za to v 99 % případů můžou blbý ovladače, od blbýho HW, k tomu už nikdo jaksi nedospěje. :) Protože málokdo si po tom BSOD prohlídne dump a zanalyzuje ho.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

kdyz mas sedmicky clenem AD domeny, kterou nastavuje kok... teda, korporatni security expert, tak jsou aktualizace k nevydrzeni i na sedmickach (da se tam treba vynutit to, ze nejde pouzit to tlacitko odlozit). nicmene ja to ted dopracoval do lepsi situace, tak musim zjistit, jestli se to da zneuzit i opacne - tj vynutit naopak tou politikou na desitkach, aby se to chovalo normalne.

jinak ohledne aktualizaci mi uplne nejvic pije krev (a to delaly i sedmicky, byt tam to snad pri tom uplnym auto zakazu prestalo delat), ze ten system je schopnej si kvuli tomu ten pocitac i probudit ze spanku. jakmile on nejak tusi, ze ma updaty, kdyz se uspava, tak si naplanuje probuzeni a klidne se probudi. ja to pak rano najdu, jak to bezi celou noc a visi to v zavadeci truecryptu na zadani hesla...

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od JRJ »

Bavím se o Win7. Desítky jsem v životě neviděl, stačí mi co jsem o nich slyšel. Pamatuji si, že na sedmičkách vyskakovalo okýnko, že se budou Win restartovat, kde byla možnost restart odložit max. asi o hodinu. A abych se toho otravnýho okýnka zbavil, musel jsem pošolichat něco v registrech. Takže teď mě sice okýnko neotravuje, ale při restartech se instalují aktualizace a restart trvá na můj vkus příliš dlouho. Toto z Linuxu neznám, reboot jednou max za několik měsíců, nic se při něm neinstaluje, takže je to záležitost na méně než minutu.

Ano na Windows je zakopaný pes v ovladačích. A tam má právě výhodu monolitický kernel Linuxu. který má ty ovladače v sobě, takže se nestane, že by člověk měl ovladač nekompatibilní s kernelem, jak se tomu může stát a stává u Win. Navíc monolitický kernel má všechno v sobě, ovladače, file system, memory management, task scheduler, ... takže komunikace mezi nimi probíhá v kernel space a díky tomu je tato komunikace rychlejší a má menší overhead. Kdežto Microsoftí microkernel obsahuje jen ty nejzákladnější funkce a všechno ostatní jde přes IPC, čímž roste overhead a kvůli tomu jsou Win v základních operacích pomalejší. Dále může docházet k nekompatibilitám s ovladači, pro každou blbost se instalují "nové", atd. Proto, když vezmu disk z jednoho PC a dám ho do jiného PC, tak Win nabootují jen ojediněle, kdežto Linux ojediněle nenabootuje.

Aby mě někdo nenařkl z evangelismu Linuxu. Linux samozřejmě má mnoooohem pomááálejší GUI díky složitosti Xek. Ergonomie některých desktopových prostředí (Gnome Shell, Unity) je na bodu mrazu. A samozřejmě hry, ale to mám jen z doslechu.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3007
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od yeti »

spm píše:kdyz mas sedmicky clenem AD domeny, kterou nastavuje kok... teda, korporatni security expert, tak jsou aktualizace k nevydrzeni i na sedmickach (da se tam treba vynutit to, ze nejde pouzit to tlacitko odlozit)....
Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
bych se tu i korporátních kok..tu zastal. Lidi jsou totiž děsný hovada a oni musí tu tabulku dodělat teď hned, jejich práce je nejdůležitější na světě a nemají čas atd atd.. ve finále to vypadá tak, že ty aktualizace nedokončí nikdy. Ty jako admin s tím pak máš problémy, protože jsou neaktualizovaní a potencionálně rizikoví... Takže to prostě vynutíš.
Normálně by to asi mělo být tak, že máš ve firemní směrnici řečeno, že konkrétní den v měsíci je "servisní" a lidi nemají vypínat PC. Systém to pak aktualizuje v mimopracovní době...
Samozřejmě problém u 10-tek s "aktualizací funkcí", ale to je jiná. Za to bych mikrosofty nakopal do prdele. Ale mám info, že vývoj směřuje směrem k balíkům typu servicepack. Tož uvidíme.

Jinak nechápu ty věčné nadávky na Winodws. Ukažte mi nějaký linux, který je možné nasadit v normální firmě.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

yeti píše: bych se tu i korporátních kok..tu zastal. Lidi jsou totiž děsný hovada a oni musí tu tabulku dodělat teď hned, jejich práce je nejdůležitější na světě a nemají čas atd atd.. ve finále to vypadá tak, že ty aktualizace nedokončí nikdy. Ty jako admin s tím pak máš problémy, protože jsou neaktualizovaní a potencionálně rizikoví... Takže to prostě vynutíš.
Normálně by to asi mělo být tak, že máš ve firemní směrnici řečeno, že konkrétní den v měsíci je "servisní" a lidi nemají vypínat PC. Systém to pak aktualizuje v mimopracovní době...
Samozřejmě problém u 10-tek s "aktualizací funkcí", …
Jako jo a ne. Já celkem chápu, že nějaký takový důvod za tím je a že to potřeba asi je. Na druhou stranu když jako v našem případě pak vedle vidím, že Internet Explorer tam má ADčkem ta aktualizace blokovaný a je o dvě major verze níž, aby v tom fungovala nějaká kokotská korporátní aplikace a stejně tak je politikou vypnutej firewall na stanicích, aby to nebyl problém, tak to pak působí dost úsměvně. Mně se takhle již párkrát stalo, že jsem si někam odběh a když jsem se vrátil, měl jsem to otočený. Protože ono vyskočí okno a když ho do 15 minut neodložím (a to máme alespoň povolené tohle), tak se to otočí samo. Což v mém případě pozavírá 50 oken s rozdělanou prácí a fakt by mě v tu chvíli vzal čert...

Jinak servisní okno - tohle asi záleží, co máš za uživatele. Pokud máš kancelářské krysy, které v 8:00 přijdou do práce, ve 12:00 jdou na oběd, 12:30 jsou zpátky a 17:00 jdou domů, tak je to asi realizovatelné. Nás je třeba 17, většina má notebooky, lidi chodí do práce různě, odcházejí různě, odjíždějí během dne... a to servisní okno se na to pak pasuje hrozně blbě. (A i by ty politiky tady nedávaly smysl, ale o AD se starala mateřská společnost, která to měla přesně nastavené stylem pro 2000 lidí).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo, klasická žabomyší válka... ten hroznej Microsoft a skvělej Linux. :)

Sedmičky se mi v životě neprobudili kvůli aktualizaci. Jo, když si nastavím zálohování a ať probudí v danej čas počítač, to jo... ale to samozřejmě chci a je to tak správně.

Ale mně je v podstatě jedno, kdo co používá a dokud mi MS nezačne nutit desítky ještě větším násilím než do teď, tak jsem spokojenej se 7 Pro. :)

A v práci jsem odmítl AD, jsem pánem svých windows :-D a IT se můžou třeba postavit na hlavu. Ve chvíli, kdy by mě do toho začali tlačit násilím, tak si nainstaluju Linux. :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22709
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od spm »

HonzaCZ píše:Jo, klasická žabomyší válka... ten hroznej Microsoft a skvělej Linux.

Sedmičky se mi v životě neprobudili kvůli aktualizaci. Jo, když si nastavím zálohování a ať probudí v danej čas počítač, to jo... ale to samozřejmě chci a je to tak správně.
Mně to dělaj sedmičky i desítky, ženě 10ky taky... nevim čim jsem si zasloužil tuhle skvělou funkci :-DDD
HonzaCZ píše: A v práci jsem odmítl AD, jsem pánem svých windows a IT se můžou třeba postavit na hlavu. Ve chvíli, kdy by mě do toho začali tlačit násilím, tak si nainstaluju Linux.
To jsi uchopil špatně. Já si vyjednal, že potřebujem vlastní AD, takže jsem teď pánem našeho AD, což je ještě lepší :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:To jsi uchopil špatně. Já si vyjednal, že potřebujem vlastní AD, takže jsem teď pánem našeho AD, což je ještě lepší
To bys musel líp znát okolnosti. Věř mi, tohle je nejlepší, co jsem mohl udělat. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3007
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od yeti »

spm: chápu. proto taky normální admin má lidi rozdělený a podle toho se chová k jejich PC. Dokonce jsem schopen pochopit i ty vypnutý firewally, protože korporátní síť je většinou na privátních ipčkách a za HW firewallem + IDP atd... Netvrdím, že je to standardní řešení, ale jsem schopen to pochopit.
My máme veřejnej B rozsah a každej si na tom "svým" PC dělá co chce. Lokální admini víceméně rezignovali na vše a já denodenně bojuju s bordelem, kterej to působí [FUCK PC] na centrálních službách... Největší legrace je, že když interní IT slušně požádá uživatele a něco doporučí, tak na to všichni serou. Ale jakmile přijde nějakej fišing typu "vy nám poslat vaše hesla, aby mi mohli aktualizovat vaše údaj", tak to kur*a fofrem odpoví skoro všichni a ti chytřejší před odesláním volají jestli chceme i PIN ke kartě...

Co se týče násilně zavřenýho browseru, tak dneska už snad každej umí obnovit násilně zavřený záložky, ne? Ale opět neříkám, že je to 100% správnej postup. Správnej postup je aby to lidi neotravovalo v pracovní době a aby lidi chápali nutnost pravidelných servisních zásahů - tzn. nechávat v domluveném termínu zapnuté PC přes noc.
On si každej řekne, že je to cypovina, ale po kom pak dupou, když se něco stane a nějakej chytrák z vedení se začne ptát, jestli byly pecka aktualizovaný a jestli měli aktualizovaný AV atd...

Co se týče lidí s notebookama, to se dá vyřešit taky, ale to je asi na delší povídání. Zkáceně - přijde makač s notebookem, připojím ho na zvláštní síť, provedu ověření aktualizací, AV a pak ho teprve pustím do sítě. Pokud to bude normální user, tak ho to nezdrží, pokud to bude hovado, tak ať čeká půl dne, než se mu to zaktualizuje...

Edit HonzaCZ: jasně, ale snad každej, když odchází třeba na hajzlik, nebo na kafe, tak si rozdělanou práci aspoň uloží.
Naposledy upravil(a) yeti dne pát bře 23, 2018 2:45 pm, celkem upraveno 2 x.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kdo nebo co vám nadzvedlo mandle?

Příspěvek od HonzaCZ »

Mno zavření browseru u běžnejch uživatelů je jedna věc a zavření 20 aplikací, různejch konzolí, editorů atd. je věc druhá... Tam už zase tak běžný automatický obnovení do původního stavu není...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“