Naše malé prohry

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

Vyšlápnout spojku blbost není, protože když pustíš plyn, tak to brzdí motorem, takže kolo zase musí přenášet nejen boční sílu, ale i podélnou. Při vyšlápnutí spojky se kola volně odvalují podle rychlosti vozidla a tím mohou přenášet maximální možnost sílu boční, tedy umožní autu zatáčet, co nejvíc to jde. Kdyby tě to zajímalo víc do detailu, tak si přečti něco o kammově kružnici.

Jinak u automatu je samozřejmě vyšlápnutí spojky blbost, ale automat taky nebrzdí motorem zdaleka tak, jako manuál. A taková situace, když máš zařazený nízký převodový stupeň, vysoký otáčky, motor tedy při puštění plynu parádně brzdí hnanou nápravu a teď si to spoj s krizovkou a třeba autem se zadním pohonem... chceš, aby ti v tu nejblbější chvíli začaly přibrzďovat zadní kola?

Ale v zásadě dost záleží na tom, co se děje. Není samozřejmě všelék vždy vyšlápnout, ani nikdy nevyšlapovat... obecně se ale doporučuje vyšlápnout, protože těch situací, kdy to může pomoct běžně vznikne zřejmě víc - typicky nedotáčivej smyk auta s těžkym dieselem vpředu a hnanou přední nápravou. Tak fakt nechceš, aby ti přední kola brzdily, tím míň zatáčely a ještě se odlehčoval zadek a měl tendenci někam uhejbat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od u-geen »

jako vzdy souhlas s Honzou... spojak je urcite dulezita, mame treba od baraku skor cernou sjezdovku :) a pokud je to klouzavy, tak to sjizdim se zarazenou jednickou a vyslaplou spojkou - abych pripadne moh dole jeste neco delat s kvaltem. Zena tohle ignoruje, neni technickej typ, takze se predloni oprela o tresen, co je primo proti vyjezdu (nechala si kvalt, pribrzdila, chcipnul ji motor a za tu chvilku nedokazala zareagovat, takze krasna 4 kola ve skluzu, to chces)
Uživatelský avatar
Username
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 606
Registrován: sob lis 05, 2016 12:03 pm

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Username »

Aha, tak asi to teda blbost nebude. On je ale zásadní problém v tom že v dany okamžik máš asi 1/2 vteřiny času na rozmyšlenou. Já mám prostě v hlavě zafixovánu reakci- pust nohu z plynu systémy auta udělají co mohou. Krizovek už jsem zažil hodně a vždycky me z toho auto dostalo. Ted s automaty neni moc co resit.Důležitý je, ze dojedem živí a celí

SUBARU BRZ MY 2023
SUBARU FORESTER 2.0 XT comfort MY 2017
SUBARU OUTBACK MY 2022
SUBARU Impreza 2.0R 2007
SUBARU BRZ Final Edition MY 2020 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S sport MY 2018 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S MY 2016 ex
SUBARU OUTBACK 2009 2.0D ex
SUBARU OUTBACK 2008 2.0D ex
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od spm »

HonzaCZ: jeste takovy technicky OT, kdyz se to nakouslo... jak se na pusteni plynu budou chovat dvojspojky (co nevyrazujou na neutral)? U HDM mi prijde, ze jak to jde pres menic, tak se ty rozdily ztrati v menici a chova se to spis podobne autu s vyrazenou rychlosti. Ale dvojspojka bude prakticky to samy jako manual se zarazenym kvaltem, ne?

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
SCOOTER
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2999
Registrován: ned úno 14, 2010 9:45 pm
Jméno a příjmení: Miloš Tůma
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od SCOOTER »

Přesně tak spekulace o tom co udělat je jedna věc...
ale jelikož tyto situace přijdou absolutně nečekaně tak reakce na teorii je velmi krátká(pustil jsem plyn a spojku asi nevyšlápl,třeba by to pomohlo a nebo taky ne)
...myslím si že mám vzhledem k věku(i řízení
"ostrých"aut) a dennímu ježdění zkušeností dost,bohužel to dopadlo jak to dopadlo...ono kdyby to bývalo nebylo mezi svodidly tak by to třeba zachránila krajnice či nějaké nečistoty vedle stopy...ale to je to KDYBY.
Legacy 2.0R 121kw MT. MY2007 ...mazel
Forester S Turbo 2.0i 130kw. MY 2002-Radost
Legacy com.III 2.0i 92kw. MY2002
Outback 2.5i 121kw MT,MY2005
Outback H6 3.0i 154kw. MY2003-Luxus
Legacy 2.5i 115kw. MY1999
Subaru Impreza GT 155kw. MY1996-Legenda
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od námořník »

Jasně,jak se říká, po boji je každý generál (i když to určitě nemyslí špatně). Když přejdou ty první emoce, tak by si člověk měl uvědomit že hlavní je že se mu nic nestalo. Taky jsi mohl vjet do protisměru a mohl tam jet náklaďák, nebo něco podobnýho. Ať se ti podaří najít řešení co tě bude co nejmíň bolet.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:HonzaCZ: jeste takovy technicky OT, kdyz se to nakouslo... jak se na pusteni plynu budou chovat dvojspojky (co nevyrazujou na neutral)? U HDM mi prijde, ze jak to jde pres menic, tak se ty rozdily ztrati v menici a chova se to spis podobne autu s vyrazenou rychlosti. Ale dvojspojka bude prakticky to samy jako manual se zarazenym kvaltem, ne?

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
No, tak pokud nevyřazuje, tak je to dost podobný jako manuál. Rozdíl je v tom, že když nebudeš mít manuálně podřazeno, tak ten automat tam bude mít poměrně vysokej kvalt, tedy bude o trochu míň brzdit. Možný je, že to mají třeba spojený s ESP a při jeho aktivaci to vyřadí, když nešlapeš na plyn. Nevím...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od u-geen »

SCOOTER: jo, teorie je jedna vec, praxe, cas na reakci druha. Ja byl treba na trhaci desce naprosto neschopnej :-( takze uvidim, az se mi nekde necekane utrhne zadek, jak spatne skoncim.
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Mira »

Já mám zažito při těchto situacích vyšlápnout spojku. Prostě automaticky ji šlapu i při krizovým brždění. Oba pedály na podlahu. I dnes se mi to stalo, jel jsem od ježíška v hypersuper a na Černovické, do kopce kde je 80, kde se vzaly, tu se vzaly čističi vozovky a v levým pruho ta cedule na vozejku a stažení do pravýho. Tu ceduli bylo kvůli svodidlům a zelenámu pásu vidět asi na 70 metrů. Když jedete "80", tak lehkej úlek a plný brzdy. Fakt sem byl ihned opřenej obouma nohama a na těch zimních to brzdí nějak nezajímavě. Z toho kila tak na 60 to bylo tak vlažný, že sem říkal co bude, pak to začalo brzdit intenzivně a nakonec jsem měl i fóra. Ještěže máme sucho. Ale jsou to kreténi, co před tím nemají umístěnou ještě výstražnou značku. Ten levej pruh byl zasviněnej od bláta, tak to čistili a za sebou pouze ten přívěs s cedulí, s tou značkou se neobtěžovali. Bejt to do kopce rozjetej kamion, jsou bez kuka vozu a lidí, tupci. ,,|,, (>_<) ,,|,,
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4313
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od OZP »

Milosi, jsem rad ze jsi v poradku!
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
croctoy
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 566
Registrován: pát kvě 12, 2017 12:32 am
Jméno a příjmení: Petr Bohoněk
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od croctoy »

Dnes vyjela má drahá polovička brzy ráno na plavání. Když se vrátila, já ještě v posteli, tak ke mně smutně přišla a začala se moc omlouvat. Znáte to, takové ty převelice smutné oči. Otáčela se v ulici s autem a neodhadla vzdálenost od chodníku. Necelé dva měsíce staré /nové kola :( Prý se to dá spravit, nemá někdo zkušenost v Praze? Ideálně kolem D. Počernic. Předem děkuji. Obrázek
Subaru Outback 2.5i Sport BS
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3600
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od bushman1 »

V tomto už jsem po pár zkušenostech rezignoval a neopravuji to.
Žena má všechna kola na Subaru orvaná neskutečně. Nechápu, jak to dokáže.

Teď naposled nacouvala do obrubníku a rozervala pneumatiku až na plátno a ohnula disk o dva centimetry.
Takže jsem kupoval dva nové zimáky a hliníkový disk (už nešel narovnat) celkem za 7000Kč. :-(
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Slavek_xxx »

Taky bych to neopravoval... Kdyztak az na jare... At mas hezky kola aspon po dobu ulozeni v garazi :-D
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
Subaru70
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4010
Registrován: pát led 31, 2014 10:58 am
Bydliště: Praha

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Subaru70 »

..jojo ty ženy..dnes mi polovička zrovna oznámila, že se ,,nevešla" do parkovacího místa a tak orvala o malý náklaďáček bok. Samozřejmě se otřela rovnou o korbu, takže pěkně do hloubky ať je na jaře co dělat.. >:-& Naštěstí to bylo u Citroena.. 8() Ženský maj obrácenej krevní oběh, těžko jim to vyčítat..maj jiný přednosti ;-D
SUBARU Forester 2,0i Comfort MY16 (SJ) Spotřeba - 8,4l
Subaru Forester 2.0D Comfort MY13 Prodáno
Subaru Forester 2,0D MY11 Prodáno
Citroen C4 Grand Picasso 1,8i
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od spm »

A může za to vždycky chlap, protože jim tvrdí, že tohle: |----------------| je dvacet centimetrů :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Žvanírna“