Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Pohonné hmoty, spotřeby, alternativní paliva, čerpací stanice, kvalita, modifikace motorů, aditiva.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od PavelG »

marek.sm píše:Pavel G nechci s Tebou polemizovat, určitě by si mě hodně rychle utloukl argumentama, jen pro zajímavost.
Uvádíš, že topná spirála má účinnost 100%, ale není to míň o to co se přemění na světlo, zvuk a možná ještě další?
To světlo, pokud nevyletí oknem, se stejně změní na teplo, stejně i ten zvuk. Přívody a sám drát bude určitě nepatrně vyzařovat elmg na frekvenci 50Hz.. ale jasně, v principu máš samozřejmě pravdu, že reálný prvek bude mít vždycky určité parazitní vlastnosti oproti ideálnímu rezistoru. Ale myslím, že kdybys to změřil v kalorimetru, že budeš mít problém rozdíl zjistit. Je to řádově daleko i od jinak velmi účinného elektromotoru.
Řekl bych to tak - když už bychom chtěli řešit tyto efekty (že se chová topný drát jako anténa, že při roztahování zavrzal atd ), tak bychom museli zahrnout i elektroinstalaci v domě a teploty, zvuky, osvětlení, průvan v místnosti kde to všechno máme.
Ale jinak samozřejmě uvažuješ naprosto správně.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od VDC »

Jen taková technická k tomu vodíku, vodík by byl alternativním palivem, kdyby nebyl problém ho bezpečně skladovat. Tlakové lahve tím bezpečným úložištěm nejsou. A kdyby lidi neměli předsudky vůči jaderný energetice, protože tam by šel vyrábět jako vedlejší produkt. I když až jednou skutečně začne docházet ropa, tak uvidíme jaký všechny produkty jsou alternativní. Teda vlastně my to neuvidíme, naše děti spíš...
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od PavelG »

VDC píše:Jen taková technická k tomu vodíku, vodík by byl alternativním palivem, kdyby nebyl problém ho bezpečně skladovat.
To je přesně i můj názor. Plus levně vyrábět. Jakkoliv se mi dělá tma před očima když vidím tu státní rozkrádačku přes sluneční panely, tak třeba na Sahaře, kde je světla dost a nikdo tam nebydlí, by se jich mohlo namontovat pár km čtverečních a vyrábět tam vodík. Podobně by mohl sloužit jako vyrovnávací prvek v rozvodných sítích u nás, spolu s přečerpávacími elektrárnami.

Problém je jeho skladování a manipulace s ním. Kromě zkapalnění a natlakování se dá uchovávat v některých kovech - molekuly vodíku proniknou do krystalové mřížky kovu a dá se ho tam uchovávat překvapivě hodně.

Mimochodem, vodík se používá i v současných elektrárnách a to na pro mě dost překvapivém místě. Chladí se jím generátory. Dobré, ne?

edit: link na ty hydridy, to je strašně zajímavá věc
http://hytep.cz/?loc=article&id=9

Já si pořád myslím (už hodně let a furt ne a ne to nastat), že vodík bude jednou palivem budoucnosti. Nechybí k tomu zase tak moc - dořešit skladování a dovyvinout ty palivové články.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od VDC »

To máš teda pravdu, že ty hydridy jsou zajímavá věc. :850:
Taky si myslím, že skutečným palivem budoucnosti je vodík, až se podaří vyřešit jeho skladování.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od Mira »

Na téma hydrotuning jsem kdysi napsal na slovenským weebu toto :
Mě osobně to připadá jako trošku moc přitažený za vlasy. Protože elektrolýza vody na přeměnu na vodík a kyslík je energeticky hodně náročná a normální altík to v běžném autě asi nebude stíhat, protože dneska musíte svítit, klimovat a živit další hromady el. serepetiček v autě. Navíc logicky vzato, čím vyšší odběr el. energie, tím vyšší spotřeba. A kdyby byl HHO takovej fičák, tak to je na trhu déle než pohon na plyn. Protože vody je všude dost. Navíc - energetická účinnost elektrolýzy vody (získaná chemická energie/dodaná elektrická energie) dosahuje v praxi pouhých 60-70%. Jinak by po světě už dávno jezdilo a nejen jezdilo všechno na vodu, ne na fosilní paliva.
A navíc ještě se tam od 555 dočtete i toto:
V kocke: moredny motor je velmi presne riadeny predstihmi a palivovou davkou a ma coraz optimalizovanejsi spalovaci priestor, kde dochadza k vrstveniu zmesy, kontrolovanemu horeniu atd...

Teraz pride niekto, kto do toho vymysli s od buka do buka davkovanie a je v podstate jedno, ci sa jedna o samotne palivo ako vodik, ci oxidacny cinitel, ako je kyslik.

Preco? Lebo vyhrevnost benzinu je 42,7 MJ/kg a vodiku 119,55 MJ/kg ako radi zastancovia tohto paliva udavaju, no bavime sa o vstrekovani do sustavy, kde je nutne v plynnom skupenstve a tym padom sme na 10 748kJ/kJ/m³ co je hodnota hlboko pod uhlovodikovymi palivami. Z toho je zrejme, ze poziadavka objemu plynu na signifikantne zvysenie vykonu/ucinnosti spalovania je uplne mimo schopnosti akehokolvek pozemskeho elektrolytickeho vyvijaca plynu, pracujuceho na 12V.

O dost lepsie to vychadza, ak sa bavime o oxidacnom cinidle, ktore sposobuje samotne "horenie" uz pri zvyseni podielu kyslika na 25% nam bavlna hori ako keby sme ju poliali benzinom, acetylenove horaky su tiez pekny priklad. Pruser ale je, ze opat potrebujeme vela m³/s a tak sme s ucinnostou +- nikde. Inak by nam musela narastat teplota vyfukovych plynov, pretoze v sustave sme neznizili trenie, ci inak nezvysili ucinnost. Na obdobnom principe je zalozene pouzivanie NOS na kratkodobe zvysenie vykonu.

Sam skor verim v Teslov elektromotor, ci jeho prijimac energie, ktoru niekto vole eter, iny orgon, no nie v tieto systemy, ktore maju smiesnu energeticku ucinnost a ovladatelnost neriadenej strely

A na záběr : pokud si někdo myslí, že ušetří - prosím, ať ty prachy za to dá, ale já bych je raději dal na dobročinnost, tam se občas nějakej dobrej projekt najde.
Já vůl si dycky myslel, že takový "vynálezy" se dají vnutit jen důchodcům na předváděcích akcích, ale vono tomu věří kde kdo. Že já nejsem podvodník, to bych si žil v tédle zemi jak král.
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od CoZmo »

hezký tema...tak jen pár doplňujících...
fotovolaika na sahaře výměnou za vodu ze severských zemí je projekt, který existuje a realně se o něm uvažuje, v tuto chvíli samozřejmně naráží na politiku a nedostatečnost přenosových soustav.

Pravděpodobnost, že se dožijeme jiného paliva než ropy i my je vysoká. A to i přes to, že cena ropy je v tuto chvíli stále brutálně podhodnocená (kacířské prohlášení, ale dá se snadno zargumentovat - jen se zeptejte nějakého vozky s koňma, esli by vám za 30kč odvez něco 5km daleko).

Stále se řeší otázka palivových článků...jen podoknu, že příroda již vymyslela, my musíme nějak okopírovat. Přírodní palivový článek/baterka/úložiště se jmenuje ropa. Je to dokonalé uložiště sluneční energie, bohužel jsme ho stihli spotřebovat dřív než efektivně využívat...

Dnes není problem elektřinu vyrobit, problém je transport...proto je potřeba se zaměřit na mikro/nano zdroje energie...to se sice energogigantům nelíbí, ale tudy by mohla vést jakoby cesta...

Ten transport elektřiny je mimochodem důvod, proč elektromobily jsou v tuto chvíli nesmyslná utopie a cesta nikam...dokud jich bude 5 a půl, proč ne, ale víc jich prostě položí síť.
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od VDC »

CoZmo píše:Pravděpodobnost, že se dožijeme jiného paliva než ropy i my je vysoká...
Věřím, že se budou objevovat alternativní paliva a jsem přesvědčen, že jejich producenty budou stávající ropní giganti, až ropa začne docházet. Ovšem nevěřím tomu, že to skutečně začne docházet za našeho života. Před 20 lety se mluvilo o tom, že za 50 let dojde ropa, od tý doby se furt nachází další a další naleziště, otevírají se znova ty zavřený. A to tu furt ještě bude spousta uhlí, ze kterýho dělal benzín už Adolf...
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od marek.sm »

Transport el. enrgie je problém? V čem, já myslel že problém je ve skladování, protože se nepotkává okamžité množství vyrobené energie se s spotřebou.
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od CoZmo »

naleziště se sice nachází a to víceméně podle plánu, ale už příliš dlouhou dobu nebylo nalezeno žádné objemově srovnatelné a snadno těžitelné jako např. v Baku, Saudi arabii apod...

za další neumíme těžit nějak speciálně víc jak před sto lety, zato umíme těžit mnohem rychleji.

To je důvod nervozity...ona ropa ještě hodně dlouho nedojde, ale pokud jsme již dnes ve stadiu, kdy se vyplatí těžit např. ropné písky v Kanadě, kde na vytěžení jednoho barelu spotřebuješ energii dvou dalších, tak něco není uplně v pořádku. Výsledek bude prostě ten, že ropa sice bude, ale její cena bude taková, že tě přesun autem bude stát jako jízda pražským taxikem a pak už ti bude jedno, že ještě existuje...

Transport el. energie je problém...viz black out ve státech před pár lety, viz hrozící black out u nás díky německým ekofašounům a jejich vetrným mlýnům...prostě je fakt, že přenosové soustavy nejsou v takové kondici, aby se nechali donekonačna plnit dalším a dalším proudem...
Dřív se tohle řídílo snadno, elektrárny se spínali na povel dle potřeby, dnes do toho vstupujou ekologický nesmysly, které sice vyrobí prd, ale zato bordel nasekat umí velkej (exponenciální nárůst v případě větru, nerovnoměrný plnění sítě v podobě slunce samozřejmě v časech, kdy ten odběr není zrovna největší atd...)
Každá přenosová soustava má nějakou kapacitu, celý je to jedno velký dobrodružství...prostě kdybys dneska vyměnil všechny auta v cz za elektroauta, tak v okamžiku, kdy by se jich jenom část sešla u nabíječky, tak položí síť...no uvidíme, jak se s tim kompetentní vypořádaj, peněz maj dost :-)
Přeněji řečeno - problém je skladování el. energie - to fakt neumíme, takže máme problém s transportní kapacitou :-) - třeba dopadnem jako Alf, v jednu chvíli si všichni zapnem fén na vlasy a bude po legráckách...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od marek.sm »

No taky bych chtěl vidět ty ekology co dneska vychvalují elektromobily, kdyby všichni začali jezdit na elektřinu, jak by se pak vyráběla. Atomu se bojí, uhlí a vodní elektrárny taky asi moc nechtěj rozšiřovat, větrníky a solární panely na poli to je extra hnus, to se snad nelíbí už ani jim tak nevím co by ti vypatlanci zelení navrhovali. :655:
DRUMMER
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 650
Registrován: úte zář 08, 2009 3:20 pm
Bydliště: Rusava
Kontaktovat uživatele:

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od DRUMMER »

Víte co ?
Jeden rýpal a vše v prdeli, víte co ?
Naserte si všichni co nejste ochotni si nechat zpracovat nabídku se zárukou, klidně vám vrátím peníze při zjištění, že to neuspoří min. 20%.

Su nasraný, že jsem něco vzpomněl.

Nemám čas ani náladu to nějakému rýpalovi, co jen teoretizuje tady něco obhajovat.

Tím jsem skončil, Tome klidně to vlákno zavři.

Nejsu žádný anonymní tlachal, kontakt na mne najdete všichni.

nazdar :657:
Subaru Outback II gen.

MB Vito - služební
Uživatelský avatar
DDDD
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1033
Registrován: čtv srp 27, 2009 9:57 pm

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od DDDD »

Zdar :657: :845:
Forestr 2.0 WP 08 a XT 1.8 TURBO 86 monentálně v rekonstrukci.
Jo a když to šlo dolu tak to pude i nahoru.
shnilej_richard
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 299
Registrován: úte zář 08, 2009 10:18 pm

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od shnilej_richard »

DRUMMER píše:Jeden rýpal a vše v prdeli, víte co ?
To myslis jako PavlaG? Nechapu, za co se zlobis. Me naopak fascinuje, jakym zpusobem umi formulovat vedomosti, z nichz nektere jsou mi skrze technicke vzdelani i vlastni, ale asi bych je neumel tak pekne shrnout a vysvetlit. Jeho argumenty a pochyby jsou zcela logicke a konec koncu diky pochybovani se lidstvo tak rozviji v oblasti ved. Pokud i Ty nabizis neco, co povazujes za krok vpred a za zlepseni, nemel bys mit problem svoje tvrzeni prokazat. Jinak prodavas viru, nic jineho.
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od yeti »

Když slyším, jak je dost ropy, že jsou nový a nový naleziště atd., tak mi to vždycky hne žlučí.
Ropy je možná dost, ale v místech, odkud ji nedokážeme efektivně těžit - zejména hluboko v moři. Když si vzpomenu, kolik paseky nadělala nedávná "malá" havárie potrubí kdesi v Americe (?) tak se mi ježí chlupy představou, co by se stalo, kdyby se někde opravdu hluboko otevřelo nějaký vydatný ložisko a došlo k podobné havárii.
Taky se dost mluví hydrátu metanu - průser je, že je to dost třaskavý a nestabilní. Někde jsem četl, že to chtějí těžit z nějkého dna moře nebo co a prej že je tam toho tolik, že kdyby to bouchlo, tak to hne zemskýma deskama...
Uvědomme si, že ty zásoby čehokoli nejsou nevyčerpatelný. Při množství lidí na planetě a jejich nezdolným plýtváním zdroji a nenažraností se velmi rychle krátí právě ty zásoby životně důležitých zdrojů, o kterých se ještě nedávno tvrdilo, že jsou "nevyčarpatelné". Uvedu příklad - mám chatu hluboko v lese, u chaty studánku,, která pohodlně pokryje moje současné i budoucí potřeby vody. Zásoby vody jsou tedy pro mě nevyčerpatelné. Ovšem přijde chytrolín a od studánky natáhne trubku a začne tou vodou zásobovat blízkou vesnici a nebude trvat dlouho a všichni zjistíme, že ty zásoby vody zas tak nevyčerpatelné nejsou...
A při představě jak je naše civilizace závislá na ropných produktech mám obavu, že už i my se dožijeme velkých a dost negativních celospolečenských změn :670: :670: A do toho nedostatky pitné vody, vzrůstající populace v zemích třetího světa...
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Úspory energie a paliva, aneb jak a kde ušetřit.

Příspěvek od Slavek_xxx »

yeti> vsak dokud se ramena tezebnich vezi hybou, ropa se bude tezit a prodavat dal. S cenou se to vzdy nejak zaonaci, vsak jde o kartel (zajimavy, vsude jinde v ekonomice je kartelova dohoda protipravni).
Jinak ja uz jsem to psal jinde, velikej potencial je v zemnich plynech. Je jich spousta i v Evrope, daji se podle vseho dobre tezit, infrastruktura existuje a auta jsou schopny ho bezproblemu spalovat. Tady bude budoucnost na minimalne par desitek dalsich let...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Odpovědět

Zpět na „Palivo“