CNG

Pohonné hmoty, spotřeby, alternativní paliva, čerpací stanice, kvalita, modifikace motorů, aditiva.
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: CNG

Příspěvek od sima »

No přijde mě to hodně poplašné info ohledně jakože šptnýh nádrží.To špatné W řešení jsem teda neřešil a neslyšel o tom,no může se stát vše.Ale jeden příklad za všechny,tu jezdí taxíky už léta,jedna šílená,strašná firma na CNG.Samé mini auta a jen na CNG a žádný problém to nemá.Maj myslím samé citroeny a že ti už museli nahrkat mega km...Furt tam jezdí ty samé auta a to od počátku.Jezdí opravdu taxi za hubičku.
Jen jsem chtěl říct,že CNG má opravdu budocnoust i u nás a že už to dávno jede a funguje,ne tak v cizině,tj dávno známo.
To co se stalo je i přes prý špatné provedení nádrží CNG hodně divné,tam to muselo být hodně zanedbáno,po všech stránkách.Pak se stane problém,průser vždy,u čehokoliv,tak se dlouho chodí se džbánem...No a navíc má stejné podezření,že se tam dělo něco blbě,při samotném tankování a jestli teda jo,tak pak to může bochnout vždy i u benzínu...ale to jsou bohužel už jen doměnky.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: CNG

Příspěvek od vrgada »

At si kazdy dela a jezdi cim chce. Jizda autem je rizikova zalezitost sama o sobe a denne v republice umrou dva lide jako nasledek dpravni nehody plus spousta zmrzacenych a zranenych.
...
Rizika jsem si pro sebe zhodnotil tak, ze mam uz seste auto na LPG. Toto reseni povazuji za lety overene vyzkousene a nikdy jsem nevidel na NOVE ve zpravach zabery vybuchujicich rachejtli zplynofikovanych aut. Bomba LPG je lepe vyresena nez benzinova nadrz a nejake pokusy to privest k vybuchu hasici samozrejme delali (LPG odfoukne, shori, neboucha). Z tohoto pohledu je to mnohem bezpecnejsi nez benzin. Lip je na tom pravdepodobne jen nafta.
...
Problem originalnich tj. tovarnich prestaveb CNG koncernu se na foru CNG resily, takze se jim to pravdepodobne opravdu nepovedlo, takze za mne :-)
Obrázek
nebo i tady, kdo hleda najde i dalsi clanky.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/gamla- ... odsfallor/
...
Nicmene kazdy sveho stesti strojvudcem a mne na tom vadi i masivni podpora a protlacovani CNG oproti LPG. LPG to asi nepotrebuje
http://www.seznamlpg.cz/
...
A jakpak je to s revizemi CNG nadrzi? To snad nekdo v republice dela tlakove zkousky vysokotlakovych nadob? To se preci nedela ani u nizkotlakych LPG nadrzi, tam se proste naridilo, ze se to musi po 10 letech vyhodit. U LPG se dela pouze opticka kontrola a onuchavaci zkouska, zda to nekde neunika, tipuji, ze u CNG budou podobne predpisy.
...
Nezatracuji CNG uplne, ale rozhodne bych nechtel korodujici ocelove nadrze pod autem, takhle blbe to nemaji ani autobusy na CNG. Za valky v Anglii vozily autobusy na strese gumovy balon se zemnim plynem (nebo svitiplynem) a umisteni nadrze CNG na miste, kde by to buchlo nebo uniklo smerem nahoru autobusum zustalo dodnes a asi vedi proc to dali z hlediska teziste vozu nesmyslne nahoru.
http://www.lowtechmagazine.com/2011/11/ ... icles.html
...
ale jak rikam, at si dela kazdy, co chce, jen tipuji, ze jste o tomto velmi nepravdepodobnem problemu vubec nevedeli. Kdysi jsem uvazoval dokonce, ze si domu poridim plnicku z domovniho radu zemniho plynu (stoji 100 litru, vrcela by celou noc a zrala elektrinu, aby natlakovala auto, obtezovala sousedy hlukem a jeste by to hrozilo vybuchem baraku). K tomu skoro dvakrat drazsi prestavba a mizerna i kdyz v posledni dobe se lepsici sit plnicich stanic
http://www.cng.cz/cs/interaktivni-mapa/
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: CNG

Příspěvek od Slavek_xxx »

Nevim proc, ale taky mam dojem ze je posledni dobou statem podporovany spis CNG nez LPG. Asi to ma co delat s koncernem RWE. Vyrobci (nebo dovozci) LPG takovy paky nemaji... Jinak u nas nikdo nechce udelat cerpacku na LPG, nejblizsi je az v Lisove nebo Kaplici. Jezdit 40 kilaku jenom natankovat postrada ekonomickej smysl, takze proste dojezdim Outback a pak budu kupovat maly benzinovy a velky naftovy auto... :655:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: CNG

Příspěvek od Ynhoj »

LPG už tu podporu má a tu nejlepší, min. spotřební daň, velká síť čerp.stanic. Za CNG stojí velké firmy jako EON, RWE a vymýšlí stále kraviny v podobě nějakých "podpor". Ať se CNG postará samo o sebe jako LPG s jasně definovanou podporou a hlavně spravedlivou. Bude tak úspěšné kolik lidí ho bude čerpat... Já ho nechci a asi nikdy chtít nebudu.
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: CNG

Příspěvek od vrgada »

LPG nema stejnou podporu jako CNG (udaje z roku 2013)
http://lpg-cng.ochranamotoru.cz/danove- ... -a-lpg.htm
blbe se to porovnava, ale rekneme, ze m3 CNG odpovida orientacne litru LPG (muzete to prepocitat presneji, ale i tak vam vyjde, ze CNG je daneno mene nez LPG)
...
CNG ma 0,36 Kč/m3 a 2,15 Kč/l u LPG a podnikatele u vozu obou paliv neplati silnicni dan.
...
otazka je budouci trend, jakmile vzroste pocet aut s alternativnim pohonem, tak si stat samozrejme nenecha unikat dane a samozrejme pritlaci a bude chtit vice a vice. Nicmene daneni benzinu a nafty je nekde uplne jinde. Tohleto danove kouzleni je jedinym duvodem, proc jsou plynna paliva tak levna.
...
Dalsi obhajoba LPG kontra CNG je v tom, ze je to koncentrovana energie, nadrz zabira minimum mista a zustane puvodni nadrz benzinu-v principu se temer zdvojnasobi dojezd. V nasi republice navic neni nutne vozit podle predpisu rezervni kolo. Neni to samozrejme rozumne, ale podle predpisu staci lepici sprej. Takze toroid v miste puvodni rezervy a mate normalni auto s polovicnimi naklady na palivo. Aby se prilis nezvysila hmotnost auta, tankuji ctvrtinu nadrze benzinu. Je tam min energie na litr nez v benzinu, takze spotreba na plyn je asi o 10 procent vetsi. Blaboly, ze CNG jede na plyn hned, lze vyvratit tim, ze kdyz si zaplatim stejne drahou prestavbu jako u CNG, mohu mit LPI (vstrikovani kapalneho LPG, to taky jede hned)
...
V mediich v posledni dobe je opravdu masirka pro CNG, bud to ovlivnuji dodavatele zemniho plynu, nebo skutecnost, ze skodovka zacala vyrabet CNG oktavku. Takze kdyz ctete posledni clanky, tak jsou tam podrobne vyhody CNG oproti klasickym palivum a LPG je informacne uplne odbyte. Jenze lidi nejsou uplne blbi a na ten zatracovany LPG jezdi a to vcetne vozidel autoskol a taxikaru
...
Co se tyce dostupnosti LPG,neni to samozrejme idealni. O vikendu jsem byl v okoli Ceskych Velenic a rakouskeho Gmundu a nezbylo nez jezdit na benzin. Ale to kratkodobne taky neni problem, aspon se poradne proplachnou benzinove vstriky. Jsou opravdu oblasit v republice, kde je to bida . Ovsem proti CNG cerpackam uplnej luxus. A neni problem jet k mori na LPG, chtit videt neco takoveho realizovat na CNG. Mam podezreni, ze nejen ma CNG nadrz mensi dojezd, ale jeste je tam pidibenzinova nadrz, takze treba na nemecke dalnici, kde jsou cerpacky daleko od sebe muzete mit docela problem. Zajimave je, ze v Rakousku LPG stanice prakticky nejsou, viz mapa.
...
Jinak to muze videt mala autodoprava krouzici po meste, tam treba to CNG smysl ma, je ovsem otazka, jestli by nevyhoval i pro tyto ucely i elektromobil, ktery je jinak naprostej nesmysl
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: CNG

Příspěvek od vrgada »

a posledni ceny paliv
http://www.kurzy.cz/komodity/benzin-nafta-cena/
benzin splha k 30 korunam za litr
http://www.cng.cz/cs/aktualni-ceny/
CNG k 18 korunam za m3
http://lpg.cernosice.cz/
a LPG je aktualne pod 12 korun za litr
o blbosti jmenem ethanol nema smysl se asi ani bavit
...
rekl bych, ze z tohoto pohledu se na LPG jede srovnatelne draho a mozna i levneji nez na CNG
...
Ale jak chcete, klidne si CNG auto kupte, nebo prestavejte, tohle je mu nazor na vec. Kazdopadne oba plyny jsou poctive nepancovane uhlikovodiky bez biosracek :-)
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3600
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: CNG

Příspěvek od bushman1 »

Teď mi žena řekla, že čepuje LPG za 12 a já tomu nechtěl věřit. Jak s tím autem dlouhodobě nejezdím, tak nemám ponětí o cenách. Já pamatuji dva roky zpátky LPG za 16Kč.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: CNG

Příspěvek od Slavek_xxx »

vrgada píše:Co se tyce dostupnosti LPG,neni to samozrejme idealni. O vikendu jsem byl v okoli Ceskych Velenic a rakouskeho Gmundu a nezbylo nez jezdit na benzin. Ale to kratkodobne taky neni problem, aspon se poradne proplachnou benzinove vstriky.
No tak tady presne bydlim (7km od Velenic) :657:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: CNG

Příspěvek od sima »

No tady to začlo být hodně zajímavé když se tu ve valmezu překvapivě otevřela čerpačka CNG.A to na takové boční pumpě,která ale není otevřena ani non stop.Pro ty co jezdí věčně kolem komína ideální.Jinak zdejší taxi firma má domácí čerpačku,malého žebráčka,tu co se dávala grátis ke škodovce :-) Furt tam sice jen dokola stojí a čerpají,ale to jsou pak mega jiné přepočty nákladů na km-to se pak počítá už na dvacetníky :-) Z tohoto pohledu je to zas úplně jiná káva.Jen v případě této profláklé firmy se taky obávám nějakého toho průseru ohledně CNG,protože ti na vše serou,jen zisk a zisk,nechtěl bych vidět technický stav těch aut a i té čerpačky.
Vrgada-to,že se nepovedly JEDNOMU jedinému výrobci aut nádrže CNG je sice hodně blbé a silně nebezpečné(opravdu jsem to dřív nikde nečetl,až teď,už tyhle věci dávno nesleduji),ale to není důvod,aby byl CNG obecně z hlediska bezpečnosti zatracovaný,pro mě teda určitě ne.
Jinak jo,ať si každý jezdí na co chce a on taky každý bude,je to jen debata :850: Já na lpg jezdil přes deset let a s jedním autem,teď klasika-benál.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
jarke
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 182
Registrován: sob zář 12, 2009 7:55 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: CNG

Příspěvek od jarke »

Sic mám na starost mimo jiné jednu plničku na CNG pro bus i os. auta, ale do tématu se plést nechci. Jen technická nová octa má plnohodnotnou nádrž na benzín, a na CNG ujede cca 380 km
Subaru Impreza 1.8 MY95
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: CNG

Příspěvek od vrgada »

mit plnicku CNG nemusi byt spatny JOB, je to v kurzu mohutne podporovane statem a rozvji se to, asi je to nebo bude perspektivni podnikani
...
Oktavka ma plnohodnotnou nadrz, ostatni auta nemusi mit, nidky jsem CNG auto nemel a mit nebudu, nebudu to zjistovat.
...
Mit vlastni malou plnicku z domovniho radu je obr blbost, zvlaste kdyz prumerna cena plynu pro domacnosti je okolo 8Kc za m3
http://www.usetreno.cz/energie-plyn/cen ... n=DSA_Plyn
...
Za jak dlouho se zaplati porizovaci cena male plnicky 100 000 Kc?, dale je zapotrebi pricist elektrinu spotrebovanou kompresorem, a urcite to ma nejakou zivotnost-repase kompresoru, revize a hrozi to velikym plynovym pruserem. Baraky obcas kvuli plynu opravdu vybuchuji, trosky jednoho jsem videl i na vlastni oci.
...
Ad Gmund, neni to subaru, ale masinky byly moc pekne. Fakt je, ze v techto krajich bych auto s LPG neuzivil, cela ta hranice je LPG free vcetne Ceske Kanady, zajimave, ze to nestoji nekomu za to LPG stanici tam provozovat. U nas ma jeden borec cisternu na kolech a stojan pod pristeskem. Podobne mne vzdy prekvapi, ze mezi Zagrebem a Slovinskem taky neni nic a pak je to plynovka za plynovkou.
...
parni masinky
https://www.youtube.com/watch?v=JYrdiy9tZoM
https://www.youtube.com/watch?v=G7PtMst5MqM
https://www.youtube.com/watch?v=s-c0JpB ... 418.293708
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: CNG

Příspěvek od sima »

Píšu,že ty plničky se dávaly svého času zdarma ke škodovce,malé,pomalé ale dávaly,tak nemusíš pak vůbec nic počítat!
Jinak ano,vše je nebezpečné,když to chceš brát takhle tak to jde vždy takhle uchopit.Těžko na to něco víc napsat...taky ti může bouchnout mikrovlnka,nebo flaška píva v ruce :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: CNG

Příspěvek od vrgada »

plnici stanice musi zemni plyn i vysusit, ma tuto susici funkci i domaci plnicka? protoze jinak to koroduje i zevnitr, alespon se vnitrni korozi argumentovalo u LPG, kdyz misto tlakove zkousky po letech prosadili vymenu nadrze, nastesti to dnes neni takova polozka.
...
zkoumal jsem zivotnost CNG nadrzi v diskusich na netu, uvadi se 15 let, pripadne vyrobce muze garantovat maximum 20. Cena za vymenu se tutla s tim, ze s tak starym autem stejne nebude nikdo jezdit. prelozeno bude to hodne drahe, jinak by se propagatori CNG pochlubili, co stoji nove kevlarove nadrze. Asi se shodneme, ze jine nez kevlar po te ostude s ''fyzikalnim'' vybuchem si smysl porizovat nema.
...
Driv se uvadel tlak v atmosferach, jedna atmosfera = normalni tlak, dnes je to v paskalech, pod tim si nikdo nic nepredstavi, tak to uvadeji v barech. A bar je ta atmosfera. Takze pod autem je v horsim pripade korodujici ocelova nadoba, nebo kevlarova s 200 a vickrat vetsim tlakem, mne to furt pripomina Zepelin. Ten mel ale tu smulu, ze drobnou kolizi nekdo nafilmoval. Pravda uvazuje se i o dalsim jeste mnohem nebezpecnejsim levlu, kterym je zkapalneny zemni plyn
https://www.youtube.com/watch?v=UI0QWm4TxZU
...
Na druhou stranu uzivatele CNG aut si stezuji (misto aby se radovali), ze rada plnicek ten tlak neda (pak stoji dojezd samozrejme za prd)
...
Nas mati jako deti strasila, abychom necumlali sifonove bombicky-nejakemu diteti buchla v puse a upravila fasadu, vsak jsem tim zacal, jezdeni autem je velmi nebezpecna cinnost, nicmene neni duvod mit k tomu navic pod zadkem natlakovanou bombu
...
ale, opravdu kazdeho volba
jarke
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 182
Registrován: sob zář 12, 2009 7:55 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: CNG

Příspěvek od jarke »

Však já tu plničku nevlastním jen na ní dělám servis. Tato má sušičku. Dříve jsme měli malou "domácí" plničku a ta byla bez sušičky a ředitelův passat se tam tankoval 6-8 hod, autobus kolem 36 h. Tlaková zkouška se na flaškách dělá co 5 let - místo ní lze dělat kontrolu tlouštky stěn ultrazvukem. Nádoby jsou vybaveny přetlakovými ventily, které přebytečný tlak odfouknou. Dnes jezdí na CNG 70% autobusů MHD možná více, a dopravce by byl blázen na to jezdit kdyby to bylo tak nebezpečné jak píšeš.
Subaru Impreza 1.8 MY95
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: CNG

Příspěvek od vrgada »

ale vzdyt ja se nehadam, verim, ze se to da udelat bezpecne, ale urcite to neni pripad nepovedene tovarni prestavby koncernu s rezavymi nadrzemi
...
ovsem az se nedejboze pri nejake havarce stane pruser s plynovym autobusem, tak tenhle pohon skonci ala zeppelin, do toho lidi pak uz nesednou. Takze verim, ze tam si to opravdu musi hlidat
...
takhle asi buchl LPG, dovedete si predstavit autobus na NOVE, v Blesku apod?
http://jpeg.cz/obrazek/eix7
Odpovědět

Zpět na „Palivo“