Náhrada nivo tlumičů Forester a Outback

Diskuse o podvozkových částech, které jsou podobné nebo stejné napříč jednotlivými modely Subaru. Typicky kosti stabilizátorů, tlumiče, pružiny, silentbloky atd...
Odpovědět
Uživatelský avatar
jarkantor
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 320
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od jarkantor »

Hezký večer všem. Poněvadž jsem taky řešil zadní samoniveláky, hledal jsem za ně i možnou alternativu (tj. kombinaci silnějších pružin a tlumičů nesamonivelačních). Osobně jsem si byl prohlédnout i projet auto osazené výrobky z Austrálie (vypadá opravdu úžasňákofsky, je zajímavě vysoko, báječný kontrast jedovaté farby pružin s černou kastlí, na silnici drží a sedí, nemaproblema), nicméně objevil jsem jedno zásadní ALE. "Ajronmeny" totiž nejsou homologované... A dokonce ani TÜV jsem k nim nevyloudil. Takže autka, osazovaná (údajně) těmito instrumenty "někde" fčechách (úmyslně neuvádím, kdo je na auta v poslední době prý docela často montoval a kde), nejsou způsobilá k provozu na pozemních komunikacích, pokud se nemýlím. Jediným řešením zvadlých samonivelujících tlumičů jsou tedy asi opět zase jen ty samoniveláky. Rád se budu mýlit, Jarda.
SWB
Nováček
Nováček
Příspěvky: 28
Registrován: pon čer 14, 2010 9:53 pm

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od SWB »

Chci se podělit o zkušenost s pružinami IRONMAN a tlumiči KYABA

Zjistil jsem tato úskalí:
- pružiny IRONMAN SUB004B, které mají patřit na forestry od 2002 (můj 2005 116KW), tak po namontování jsem zjistil, že mi absolutně nesedí horní uložení tlumiče do děr - bylo to pootočené o 180 st. Před montáží mne nenapadlo kontrolovat IRONMAN pružiny s originálními pružinami, originální mají opravdu jiné postavení - pootočení "konců pružin" - čímž dochází právě k tomu pootočení o 180 st. Nezbýval mi čas, auto musí jezdit, tedy jsem musel pružiny trochu uříznout a tím jsem vlastně zřejmě částečně snížil udávané prodloužení pružin (3,5 cm) na normální hodnotu,
- dozadu jsem použil na nové tlumiče s pružinami IRONMAN původní podložky 3 cm (od Kofilky)

Původní stav (ještě s 3 cm podložkama) - měřeno od středu kola po lem blatníku:
pravé zadní kolo - 41 cm
levé zadní kolo - 44 cm

Nový stav (rovněž s 3 cm podložkama) -
obě zadní kola 47 cm.

Při změření prahů mi nyní vychází, že předek je právě o 3 cm níže než zadek. Tedy mi nový stav v podstatě vyhovuje, možná pro mne i ideální řešení (jen co předek přizvednu o 3 cm).
Subjektivní jízdní vlastnosti: najeto 100 km, zadek tvrdší, mnohem lépe mi to sedí v zatáčkách, žádné problémy se neprojevují
<Subaru> <Forester> <2.0X> <2006>
<Ssangyong> <Rexton 290> <2.9 TD> <2003>
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od Doro »

SWB:
Zkoušel si aj vlastnosti v křížení? Měla by se ti zhoršit prostupnost terénem díky horšim vlastnostem (kolo se už nevyvěsí tak hluboko). Na asfaltě je to ale spíše naopak, což je potvrzeno.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
SWB
Nováček
Nováček
Příspěvky: 28
Registrován: pon čer 14, 2010 9:53 pm

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od SWB »

Křížení jsem ještě nezkoušel, do lesa potřebuji zajet občas a hlavně potřebuji tam jen vyšší světlou výšku, žádný složitý terén, což i s těma IRONAMANA bohatě stačí. Na zahradě mám jedno místo, kde se mi před úpravou podařilo zkřížit, že jsem stál na fleku, takže jak mi to vyjde to zkusím (jestli se trefím správně na ten hrb - těžko říci, jak to bude objektivní) a dám vědět.
<Subaru> <Forester> <2.0X> <2006>
<Ssangyong> <Rexton 290> <2.9 TD> <2003>
SWB
Nováček
Nováček
Příspěvky: 28
Registrován: pon čer 14, 2010 9:53 pm

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od SWB »

Doro:
tak jsem to zkoušel na tom hrbu na zahradě, zkřížilo se to ve stejném místě tak jako u originálního řešení. Původní hlavně pravý tlumič byl ale již dost "ovislý", takže těžko srovnávat. Pokud bys měl zájem se na toto řešení osobně mrknout - na nějakém "testovacím hrbu" to prubnout, tak budu na dovolené na Valašsku (kousek od Rožnova), není problém.
<Subaru> <Forester> <2.0X> <2006>
<Ssangyong> <Rexton 290> <2.9 TD> <2003>
Uživatelský avatar
nosorozecg
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 115
Registrován: pon srp 29, 2011 4:51 pm
Jméno a příjmení: Jiří Gregor
Bydliště: Holešov

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od nosorozecg »

Ahoj všem,
chtěl bych poradit od někoho, kdo s tím má praktickou zkušenost a myslím, že vás tady pár bude. Mám forestera 3 měsíce, na zadních tlumičích mám mastné skvrny, jsou ale pořád stejné, takže to nevypadá, že by z nich něco stále teklo. Vzdálenost od středu kola po hranu bladníku mám cca 42cm a auto stojí rovně. Když ho ale naložím, nezvedne se, zůstane sedět, po vyložení se zase zvedne do původní polohy. Tlumiče jsou s nádobkou, je na nich napsané subaru. Může to znamenat, že se blíží jejich konec když nefunguje nivelace a nesedí to zatím na zemi?
:655:
Porsche Cayenne GTS 2008
Mercedes Benz W164 ML 320CDI 2008 -EX
BMW e61 525d 2008 - EX
BMW e91 330xD 2007 - EX
Subaru Legacy 3.0R 2006 -EX
Subaru Forester 2.5 XT 2006 - EX
Subaru Outback 2,5 AT 1999 - EX
Subaru Forester 2.0X Activ MT MY05 - EX
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od Doro »

Napiš aj najeté km.... po cca 120 tis. km (jak komu) de nivelita dopryč a zadek začne celý sedat.
Pokud se ti vrátí do původní výšky, tak tlumiče eště fungují, jen nivelita je KO
...předpoládám, že si s tím po naložení ujel aspoň 1km, jinak se bavíme stylem voza-koza ::-DD:
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
nosorozecg
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 115
Registrován: pon srp 29, 2011 4:51 pm
Jméno a příjmení: Jiří Gregor
Bydliště: Holešov

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od nosorozecg »

Teď mám 252t km a kdy to bylo měněné nevím, v servisce jsou sice psané kontroly, ale co se kdy měnilo nevím. S naloženým jsem jel z Prahy takže asi 300km.
Porsche Cayenne GTS 2008
Mercedes Benz W164 ML 320CDI 2008 -EX
BMW e61 525d 2008 - EX
BMW e91 330xD 2007 - EX
Subaru Legacy 3.0R 2006 -EX
Subaru Forester 2.5 XT 2006 - EX
Subaru Outback 2,5 AT 1999 - EX
Subaru Forester 2.0X Activ MT MY05 - EX
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od Doro »

Já je měnil při 160 tis., ale to už bylo bez nivelity a sedlé dole, idyž, tlumiče eště tlumily.
Hádám-li správně, tak jsi právě v přechodu s tlumičema... píše se jim asi kolem 100 tis. km :657:
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
DRUMMER
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 650
Registrován: úte zář 08, 2009 3:20 pm
Bydliště: Rusava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od DRUMMER »

Až to bude kopat do zadku, nebo sedět křivě, tak se domluv s Mikešem ať ti dá silnější pružiny a normální tlumiče.
Dělal jsem to minulém Forestrovi, origo silnější pera Subaru za 2400 kus a Kayaby, vyšlo to na 12 tis. jen matroš.
S cenama co má Mikeš to bude tak za 7 až 9 tis. i s prací, je to fakt borec co nekecá, udělá vše v pohodě, však víš. :657:
nosorozecg píše:Ahoj všem,
chtěl bych poradit od někoho, kdo s tím má praktickou zkušenost a myslím, že vás tady pár bude. Mám forestera 3 měsíce, na zadních tlumičích mám mastné skvrny, jsou ale pořád stejné, takže to nevypadá, že by z nich něco stále teklo. Vzdálenost od středu kola po hranu bladníku mám cca 42cm a auto stojí rovně. Když ho ale naložím, nezvedne se, zůstane sedět, po vyložení se zase zvedne do původní polohy. Tlumiče jsou s nádobkou, je na nich napsané subaru. Může to znamenat, že se blíží jejich konec když nefunguje nivelace a nesedí to zatím na zemi?
:655:
Subaru Outback II gen.

MB Vito - služební
Uživatelský avatar
nosorozecg
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 115
Registrován: pon srp 29, 2011 4:51 pm
Jméno a příjmení: Jiří Gregor
Bydliště: Holešov

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od nosorozecg »

Dík za nabídku, stejně bych se tebe ptal jako prvního a taky doufám, že to ještě chvíli vydrží. :850:
A nevíte někdo, jestli někde není vysvětleno jak ta nivelace funguje, co je uvnitř tlumiče? Docela by mě to zajímalo.
Porsche Cayenne GTS 2008
Mercedes Benz W164 ML 320CDI 2008 -EX
BMW e61 525d 2008 - EX
BMW e91 330xD 2007 - EX
Subaru Legacy 3.0R 2006 -EX
Subaru Forester 2.5 XT 2006 - EX
Subaru Outback 2,5 AT 1999 - EX
Subaru Forester 2.0X Activ MT MY05 - EX
Uživatelský avatar
nosorozecg
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 115
Registrován: pon srp 29, 2011 4:51 pm
Jméno a příjmení: Jiří Gregor
Bydliště: Holešov

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od nosorozecg »

A co třeba tohle? http://www.ebay.com/itm/MONROE-72382-Re ... #vi-ilComp
Nezkoušet to někdo tady, určitě by se tam našly i péra. Nevím ale co se platí třeba za clo nebo jestli se platí ještě nějaké poplatky.
Porsche Cayenne GTS 2008
Mercedes Benz W164 ML 320CDI 2008 -EX
BMW e61 525d 2008 - EX
BMW e91 330xD 2007 - EX
Subaru Legacy 3.0R 2006 -EX
Subaru Forester 2.5 XT 2006 - EX
Subaru Outback 2,5 AT 1999 - EX
Subaru Forester 2.0X Activ MT MY05 - EX
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48971
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od VDC »

Zapomeň na nákup takovýhohle zboží v americe. Poštovný by tě vyšlo na stejný peníze, jako zboží samotný. Kromě toho při nákupu mimo EU se platí nad 22 $ dph a nad 150 $ ještě clo. Takže výsledek je tristní. Kromě toho Monroe jsou fakt mizerný tlumiče. Pokud kupovat v cizině něco většího a těžšího, tak jedině v zemích EU, kde je to v rámci vnitřního trhu bez cla a dph.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
nosorozecg
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 115
Registrován: pon srp 29, 2011 4:51 pm
Jméno a příjmení: Jiří Gregor
Bydliště: Holešov

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od nosorozecg »

Tak jsem obešel servisy, kde se můj Forester servisoval než jsem ho koupil a co jsem nezjistil. Ve 253t km mám původni tlumiče, nikde je neměnili. To je slušná výdrž.

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Porsche Cayenne GTS 2008
Mercedes Benz W164 ML 320CDI 2008 -EX
BMW e61 525d 2008 - EX
BMW e91 330xD 2007 - EX
Subaru Legacy 3.0R 2006 -EX
Subaru Forester 2.5 XT 2006 - EX
Subaru Outback 2,5 AT 1999 - EX
Subaru Forester 2.0X Activ MT MY05 - EX
madmaxx
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: pon srp 16, 2010 1:07 am
Jméno a příjmení: jan pyšný
Bydliště: Chrudim

Re: Tlumiče na Forestera 03.

Příspěvek od madmaxx »

Zdravím, u mého Forestra ´06 po 150t. km jsem také teď řešil problém se zadními tlumiči, při přezouvání na zimní kola jsem zjistil že pravý je od oleje, levý byl OK(jak je asi už pravidlem ) Vyrovnávání světlé výšky celkem fungovalo,ale stabilita auta už byla docela ovlivněná, hlavně ve vyšších rychlostech a při rychlé změně směru docela nepříjemné´´vlnění´´.
A tak jsem také zkoumal možnosti výměny za origo samonivelační anebo´´obyč´´tlumiče s tužšími pružinami.
Nakonec jsem se rozhodl pro normální tlumiče KAYABA a pružiny IRONMAN + nové horní uložení tlumičů/pružin. Původně jsem měl obavy jestli nebude problém s pružinami ironman,které jsou o něco delší. Jak zde někdo psal,že mu nepasovaly kvůli jinému pootočení konců pružin oproti původním. Na mém Foresterovi jsem žádný problém s novou delší pružinou neměl, pružina pěkně sedí jak dole v uložení tlumiče a tak nahoře v gumovém uložení.
Teď je Forester na zadní nápravě o něco výš než byl, což se mi líbí. Ještě musím,ale nechat zkontrolovat geometrii. Jinak jizdní vlastnosti jsou znovu ´´subaru standard´´a zadek ani nijak zvlášť neztvrdnul takže jsem zatím spokojen :826:
Madmaxx/Honza
Forester 2.0X Comfort MY´06
AR GTV 2.0 T.S. MY´98
Odpovědět

Zpět na „Podvozek“