Jaký motorový olej? Impreza WRX 2001

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
Tom1995
Nováček
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: sob črc 15, 2017 10:42 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Honzárek

Jaký motorový olej? Impreza WRX 2001

Příspěvek od Tom1995 »

Zdravím Subaráci, vím že to tu už asi několikrát bylo, ale prosím Vás o radu jaký motorový olej byste doporučili? Věc se má tak, že na budíkách je nalítáno cca 180 tis., ale ještě než jsem Imprezu koupil, byl tam měněný motor, a nevím kolik má nalítáno ten co tam teď je, a ani nevím co v něm je za olej. Jaký byste doporučili? Typ, výrobce.
Jinak auto je dovoz Německo. Ještě potřebuji přetěsnit obě ventilové víka, je něco na co si dát pozor? Mám v plánu to spojit s výměnou oleje.
Moc děkuji za odpovědi. Tom
emve
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1585
Registrován: čtv dub 07, 2011 9:57 pm

Re: Jaký motorový olej? Impreza WRX 2001

Příspěvek od emve »

Moje WRX měl předchozí majitel jako daily a lil 5W-40 (liqui moly). Já mám WRX jako víkendovku, ale nejezdím s ní nijak extra ostře, takže jsem asi mohl nechat 5W-40, ale šel jsem jako ovce se stádem a dal 10W-60 (shell helix ultra racing), co lijou prakticky všichni do turbo Imprez. Pozitivum je, že s 5W-40 byly lehce orosené víka (ačkoliv je předchozí majitel dělal), s 10W-60 nic. Spotřeba oleje po cca 6 tis. km nulová, najeto 175 tis. km. Ideál asi je 5W-40 na zimu a 10W-60 na léto. Já jsem přes zimu v podstatě nejezdil, takže 10W-60 asi neuškodilo.
ex MY2015 Subaru WRX STI
ex MY2006 Mitsubishi Lancer Evolution VIII
ex MY2000 Subaru Impreza GT
ex MY2001 Impreza WRX RS
Tom1995
Nováček
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: sob črc 15, 2017 10:42 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Honzárek

Re: Jaký motorový olej? Impreza WRX 2001

Příspěvek od Tom1995 »

Neuškodí to nějak motoru, jestli tam teď je třeba 5W-40 a dalo by se tam zmińované 10W-60?
Uživatelský avatar
j3rry
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1024
Registrován: pon dub 16, 2012 9:58 pm
Jméno a příjmení: Tomáš H.
Bydliště: Brno/Karviná/Pržno

Re: Jaký motorový olej? Impreza WRX 2001

Příspěvek od j3rry »

Pokud s tím chceš jezdit i pro zábavu, případně rád využíváš celé spektrum otáček, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu má motor být ve větší zátěži, tak máš v podstatě jen dvě možnosti -

1. nechat stávající specifikaci oleje + nechat dodělat olejový chladič,

2. dát tam aspoň 5W-50...

Pokud tomu čočku dávat nebudeš, olejový chladič neřeš a vyměň olej klidně za ten stejný. Vodičky typu 5w30 apod. takovej běžnej provoz zvládají, ale delší zvýšenou zátěž prostě neumažou - prostě buď uchladíš olej, co za vysokých teplot nemaže tak, abys ho udržel v teplotách, kde maže nejlépe, nebo dáš takovej olej, kterej to zvládá i v zátěži.

V extrémních případech bys dost možná musel zvolit kombinaci závodního oleje + dodatečný olejový chladič, ale to se bavíme o významných výkonových posunech...

Je třeba zvážit pro a proti - olejový chladič sice něco stojí, ale výhodou je rychlé zahřátí motoru, řádově menší opotřebení při případných studených startech, nižší spotřeba paliva...

Nevýhodou je, že olejový chladič něco stojí a teoreticky se může posrat.

Scénář s olejem který zvládne mazat i za vyšší zátěže má výhodu v tom, že Ti odpadnou náklady na olejový chladič.

Nevýhodou je vyšší opotřebení za studeného startu (toto lze však eliminovat vhodným aditivem do motorového oleje), delší zahřívání, vyšší spotřeba a v případě zrovna 10W-60ek i to, že je opravdu třeba je měnit ideálně nejpozději co 5tkm, protože ten olej, zejména při častější zvýšené zátěži poměrně rychle přichází o své vlastnosti...

Jinak teplotu oleje v zátěži lze částečně řešit i odstraněním klimatizace, ale s olejem pro běžný provoz to asi nemá cenu zkoušet, soudě podle svých vlastních zkušeností s 5W-50 a 10W-60 - vycházelo mi to asi tak, že s klimatizací bych v extrémní zátěži na okruhu zřejmě musel už ideálně mít i ten olejový chladič...
1999 SF Subaru Forester 2.0 5MT
1995 GC8 Subaru Impreza WRX STi - sold
1996 Mazda MX-5 NA 1.6 66kw - R.I.P.
2005 Subaru Legacy 3.0R 6MT Spec.B Sedan - R.I.P. (ale resurrected a teď kdesi stále spokojeně vrčí)
2004 Subaru Legacy 2.5 5MT Sedan - R.I.P.
Tom1995
Nováček
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: sob črc 15, 2017 10:42 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Honzárek

Re: Jaký motorový olej? Impreza WRX 2001

Příspěvek od Tom1995 »

Super, díky za rady, tipy. :) Jinak když jsem to kupoval, klima byla vykuchaná a neni tam k ní vůbec nic. :D
Odpovědět

Zpět na „Motor“