Motorový olej - nikdy nekončící téma

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5166
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od petr »

tak není to vůbec můj obor ale na druhou stranu nějakou logiku to má pokud nastaví stejně ty podmínky , já koukal na víc videí a nejlíp co jsem viděl dopadl mobil1 0w40 neviděl jsem všechny ten total je někde uprostřed zhruba díval jsem se hlavně na 5w40 oleje, možná že je to jak píšete vy a nevypovídá to o ničem
KarlosOB
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 321
Registrován: ned úno 28, 2016 10:10 am
Jméno a příjmení: Karel
Bydliště: Bílovice n. Sv.

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od KarlosOB »

Obávám se, že tento test reálně nevypovídá o tom co se děje v motoru. Jsem také zcela mimo obor, ale takto to jistě nefunguje. Možná lze polemizovat o několika málo minutách po nastartování, ikdyž i tak v motoru dochází v zásadě k ponoření kovových prvků v olejové lázni. jde zejména o to, že se v motoru olej běžně zahřeje a k tomu zde jistě nedošlo. Takže konzistence oleje se nezměnila. Oleje jsou vyráběny právě na určitou provozní teplotu, při níž fungují nejlépe a tato zde velmi pravděpodobně nebyla dosažena.

Tedy okrajové podmínky jsou zcela rozdílné.

Zase jsem chytrej, nic takového jsem nikdy nezkusil a tedy nepublikoval, ale promyšlené to teda není. >:(
Subaru WRX STI 2017
Subaru Outback 2,5 CVT 2014
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od goha »

Má tam někde nějakou tabulku s celkovými výsledky? Ten test vůbec není špatný, pokud si pamatuju, tak se kdysi dávno dělali podobné. Důležité je, že jsou všechny zkoušky přibližně za stejných podmínek. A že Millers dopadl jak dopadl ... dle názorů zde zmíněných ... hovoří o tom, že "není všechno zlato co se třpytí".
A to jsem s ním už provedl dvě výměny :-/ >:-f
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak hlavně v motoru je vše mazané tlakově nebo aspoň ostřikem. A nikde se nic netře dotykem v jednom bodě, což je výchozí stav těch jeho testů. Kdyby měl kolečko a k němu odpovídající rádiusy a nechal tam ten olej aspoň kapat shora, před místo kontaktu, a pak by zkoumal plochy pod mikroskopem, tak to možná něco řekne. Tohle je podle mě zcela nevypovídající, o ničem. Jako měří nějakou vlastnost toho oleje, ale úplně nejsem přesvědčenej, že to je zrovna ta podstatná vlastnost. :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Mareka »

Hmmm.... takže teď všichni tribotechnici a vývojové laboratoře olejářů zahodí své vybavení (a dosavadní zkušenosti) a začnou vyvíjet a testovat oleje tímto profi způsobem a vybavením?

Připomíná mi to způsob uvažování některých tunerů: Ony mají ty fabriky při vývoji auta k dispozici stamilionový rozpočet, větrný tunel, počítače, desítky techniků a designérů, ale nejlépe aerodynamiku auta vylepším, když v e-shopu koupím masku za 1 500 Káčé a vlastnoručně si ji instaluji.
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od sima »

Mareka to přeci tady nikdo neřekl,ani náhodou ne...není třeba to takhle hrotit,já bych to uzavřel,odkaz tu je a každý ať s tím naloží dle svého.Osobně bych samozřejmě neměnil olej ani filtr,ani kdyby vyhořel v testu na ultimo,já to bral jen jako zajímavou snahu,proč se nepodívat,beztak jste tam všichni hledali ten svůj olej :-D Hlavně nikdo nepíše a nepsal,že tohle nahradí tribotechniky a vývojové laboratoře olejářů.Tohle je myslím zbytečné ne,nebo si myslíš,že jsme padlí na hlavu? :-)Že by to snad někdo tady tak bral 8() doufám,že ne :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
SCOOTER
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2999
Registrován: ned úno 14, 2010 9:45 pm
Jméno a příjmení: Miloš Tůma
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od SCOOTER »

Jak říká muj jeden známý...hlavně že tam nějaký je a že ho není málo!!!...oleje jsou nekonečné téma.
Legacy 2.0R 121kw MT. MY2007 ...mazel
Forester S Turbo 2.0i 130kw. MY 2002-Radost
Legacy com.III 2.0i 92kw. MY2002
Outback 2.5i 121kw MT,MY2005
Outback H6 3.0i 154kw. MY2003-Luxus
Legacy 2.5i 115kw. MY1999
Subaru Impreza GT 155kw. MY1996-Legenda
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24338
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od sima »

Přesně,jo =) zítra musím kuknout na měrku,po delší době,vidíš to :-) Mám před výměnou motoráku.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10651
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Mira »

Já kupoval olej a měl jsem dost usnadněnou práci, protože jsem se rozhodl pro 10W-50 a tam na výběr moc není. Navíc píšou Subaru level. :-D Za 5 l i s filtrem, dopravou a dobírkou se vejdete pod litr.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5166
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od petr »

no já zůstanu asi věrný 5w 40 od totalu nebo shellu a vejdu se do 500kč za výměnu + filtr a uplně špatné nebudou , utvrdilo mě to že asi do nano MO nepůjdu
jinak jsem se díval že to kolečko se v oleji otáčí takže mazáno je slušně bych řekl v tom jeho šíleném testu , na domácí podmínky to ujde
modrásekpafka
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: ned úno 05, 2017 10:18 am
Jméno a příjmení: Pavel Drbohlav
Bydliště: Liberec

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od modrásekpafka »

Test vypovídá pouze o tření kovu o kov v olejové lázni, s mazáním motoru nemá nic společného. Do motoru se přivádí olej pod tlakem několika stovek kPa, kdy se vytvoří olejový film, který odděluje třecí plochy od přímého styku. Ostatně nevěřil bych testu na internetu, ani kdyby to zkoušel ve spalovacím motoru. Sám dávám do imprezy olej 10W60 a nikdy jsem neměl problém s motorem a to ani v zimním období. To se určitě nebude líbit mnohým odborníkům a zejména pak ing. Jaroslavu Černému z ústavu ropy a petrochemie VŠCHT Praha. Ale i tak to tam budu furt lejt ! B-)
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Makovica »

No a ja, kym mi ho to nezacne zrat, budem davat predpisany 0w20 (Motul/Millers) :)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5166
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od petr »

tak to je slušné rozpětí jeden 0w20 další 10w60 to by člověk neřekl co se tam dá všechno nalít a pořád to jezdí , aspoň chvíli :-D
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Makovica »

petr píše:tak to je slušné rozpětí jeden 0w20 další 10w60 to by člověk neřekl co se tam dá všechno nalít a pořád to jezdí , aspoň chvíli
Naco to motoru stazovat, ked netreba. 0w20 je predpisane vyrobcom a atmoSJ nie je raketa, kde treba *w60 :)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
PetrC
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 510
Registrován: ned čer 02, 2013 10:11 am
Jméno a příjmení: Petr Celnar
Bydliště: Bučovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od PetrC »

Motorový olej není žádná věda, sice 0w20 bych tam nelil, to je předepsaný jen kvůli EKO, ale hlavně že tam nějakej olej je. Mám tu jednu story pro vás....Kdysi dávno jsem koupil Hondu Civic 1996 1.5 e-vtec, a zkoušel co vydrží motor. Od koupě jsem tankoval jen benzín a až se rozsvítila kontrolka oleje (to už bývá pozdě a motor je K.O., nebo ne?) dolil jsem na minimum, respektive aby byla vidět kapka oleje na měrce a jezdilo se dál dokud se zase nerozsvítila kontrolka oleje a tak to pokračovalo, než jsem najel 300k km, to byl můj cíl a poté auto prodal, za celou dobu používání jsem nevyměnil olej ani oil filtr a ani rozvody. Mimochodem auto jezdí do dnes někde u Slaného. To jen tak pro zajímavost, co vydrží japonský motory.
1996 R33 Skyline GT-R V-spec [490 HP/650 N·m]
MY96 SUBARU IMPREZA WRX STi Type RA Version II DCCD - JDM [275 HP/319 N·m] - SOLD :-(
v rodině:
MY96 SUBARU IMPREZA GT 555 [300 HP/350 N·m] - na nukleární pohon
MY06 SUBARU FORESTER 2.5XT [230 HP/320 N·m]
Odpovědět

Zpět na „Motor“