Motorový olej - nikdy nekončící téma

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4852
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Makovica »

Od narodenia mam v SJ 0w20 s zatial to nemienim menit. V servise ho davaju defaultne - Motul 8100. Vzdy som pri predch.aute citil rozdiel pri studenom starte 5w vs 10w a aktualny 0w mi hlavne v zime pri kratkych trasach vyhovuje. Ale proti kvalitnemu 5w30 nemam nic .
Ono sa okolo olejov robi zbytocne voodoo.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
francjin
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 77
Registrován: ned říj 28, 2018 7:17 am
Jméno a příjmení: Jindřich Franc
Bydliště: Kladno

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od francjin »

Makovica píše:Od narodenia mam v SJ 0w20 s zatial to nemienim menit. V servise ho davaju defaultne - Motul 8100. Vzdy som pri predch.aute citil rozdiel pri studenom starte 5w vs 10w a aktualny 0w mi hlavne v zime pri kratkych trasach vyhovuje. Ale proti kvalitnemu 5w30 nemam nic .
Ono sa okolo olejov robi zbytocne voodoo.
********************************************
Já mám též SJ a mám ho rád. Vzhledem k tomu, že mu chci dopřát to nejlepší, tak jsem tuto debatu inicioval. Hodně jsem o problému lowHTHS olejů přečetl a snažil jsem se to "zjednodušit" v mém nedávném příspěvku.
Nemyslím, že jde o nedůležitou věc, naopak.
Hezký večer
Uživatelský avatar
ok1mpx
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1344
Registrován: ned bře 06, 2016 2:49 pm
Jméno a příjmení: Zbyněk Trojan
Bydliště: okres Česká Lípa

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od ok1mpx »

Každopádně si myslím, že rychlá změna v používání olejů např. z 0W-20 na 10W40 může motorovi přivodit náhlou smrt. Zrovna tak to ale může udělat i změna řidiče.
Zbyněk
Forester SG5LK, 2.0 MT*2005,, daily car XV, 2.0D MT*2013, taťkovo daily car
Forester SF5LJ, 2.0 MT*1999, 4 kousky v různém stádiu rozpracovanosti
Outback 4S4BR, 3.6 AT*2010, Outback 4S3BG, 2.5 MT*1996, synkovy, Legacy BG7LJ, 2.2 MT*1996, K.O.na srazu v Bělé
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4852
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Makovica »

francjin píše: ********************************************
Já mám též SJ a mám ho rád. Vzhledem k tomu, že mu chci dopřát to nejlepší, tak jsem tuto debatu inicioval. Hodně jsem o problému lowHTHS olejů přečetl a snažil jsem se to "zjednodušit" v mém nedávném příspěvku.
Nemyslím, že jde o nedůležitou věc, naopak.
Hezký večer
HTHS je taka oblubena mantra, ktora neriesi vsetko. To by som riesil mozno pri narocnej vysokotackovej prevadzke za vysokej teploty.
Parameter HTHS je merany pri 150st, bohvie, aka je ta krivka nizsie, pri prevadzkovych 90-110. Ked raz motor pocita aj s "tenkym" 0w olejom, nevidim problem ho pouzivat.

Novsie triedy ACEA nepridavaju napr. tolko sirnateho,fosforoveho a ineho bordelu, ktory sice dobre maze, ale zase sposobuje myslim rychlejsiu degeneraciu oleja.
Naopak, niektori vyrobcovia tieto primesy nahradzaju pre zmenu inou technologiou.
By som sa pozrel aj na TBN : https://www.oleje.cz/clanek/Vlastnosti- ... lita-oleju
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
francjin
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 77
Registrován: ned říj 28, 2018 7:17 am
Jméno a příjmení: Jindřich Franc
Bydliště: Kladno

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od francjin »

Makovica píše: HTHS je taka oblubena mantra, ktora neriesi vsetko. To by som riesil mozno pri narocnej vysokotackovej prevadzke za vysokej teploty.
Parameter HTHS je merany pri 150st, bohvie, aka je ta krivka nizsie, pri prevadzkovych 90-110. Ked raz motor pocita aj s "tenkym" 0w olejom, nevidim problem ho pouzivat.

Novsie triedy ACEA nepridavaju napr. tolko sirnateho,fosforoveho a ineho bordelu, ktory sice dobre maze, ale zase sposobuje myslim rychlejsiu degeneraciu oleja.
Naopak, niektori vyrobcovia tieto primesy nahradzaju pre zmenu inou technologiou.
By som sa pozrel aj na TBN : https://www.oleje.cz/clanek/Vlastnosti- ... lita-oleju
****************************************************
Dovolím si polemizovat:
HTHS není oblíbená mantra, ani woo-doo. A jestli motor "počítá" s 0W to jest přinejmenším diskutabilní. Tento olej totiž rychle po startu maže, ale tím jeho úloha končí, po několika sekundách. Po zahřátí motoru, či (nedej Bože) po zátěži od něho nelze čekat zázraky, dokonce ani průměrnou funkci běžných olejů. Na stěnách válců totiž v době studeného startu při použití tohoto oleje nezůstává žádný film. Navíc,vyšší SAPS je pro atmosférické motory bez DPF přínosný, dle odborníků. Ideální je plnit motor olejem A3 a měnit ho co nejčastěji. A propos, snižování HTHS nemá jiný důvod než tzv. ekologický (emisní normy) i za cenu poškození motoru, na jehož trvanlivosti přece nikdo nemá zájem, kromě zákazníka.
Uživatelský avatar
Skulile
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 190
Registrován: úte lis 01, 2016 2:52 pm
Jméno a příjmení: Roman Patzelt
Bydliště: Libouchec, okr. Ústí nad Labem

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Skulile »

jediný, co bych k tomu dodal je, že nic není tak jednoznačné a spadá do toho spousta proměnných,
ale pokud jednou výrobce uvede, že nějaký olej (např. 0W20 v určité specifikaci) je možné používat, tak si musí být jistý, že ve většině případů to bude v pořádku a proto také uvádí, že při tažení těžkého nákladu nebo využívání za nestandardních podmínek doporučují něco jiného
a proto také jsou různé specifikace dokumentací pro Evropu, Ameriku, Blízký Východ, Austrálii (a není to jen kvůli rozdílné legislativě)

čímž neříkám, že 0W20 fandím, ale stejně tak neříkám, že je lepší vždy používat 5W50 nebo 10W60 apod...
Outback 2,5i ES Comfort MY2017 Obrázek
ex. Outback 2.0D, BR, 6MT, MY2010
francjin
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 77
Registrován: ned říj 28, 2018 7:17 am
Jméno a příjmení: Jindřich Franc
Bydliště: Kladno

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od francjin »

Skulile píše:jediný, co bych k tomu dodal je, že nic není tak jednoznačné a spadá do toho spousta proměnných,
ale pokud jednou výrobce uvede, že nějaký olej (např. 0W20 v určité specifikaci) je možné používat, tak si musí být jistý, že ve většině případů to bude v pořádku a proto také uvádí, že při tažení těžkého nákladu nebo využívání za nestandardních podmínek doporučují něco jiného
a proto také jsou různé specifikace dokumentací pro Evropu, Ameriku, Blízký Východ, Austrálii (a není to jen kvůli rozdílné legislativě)

čímž neříkám, že 0W20 fandím, ale stejně tak neříkám, že je lepší vždy používat 5W50 nebo …
****************************
On VW výrobce a jiní renomovaní, také doporučují výměnu longlife olejů po 30.000 km, takže jsou si jistí, že je vše v pořádku. Z motoru pak vypustí černou brusnou pastu. To jsou slova automechanika. Vše v dobrém.
Uživatelský avatar
Skulile
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 190
Registrován: úte lis 01, 2016 2:52 pm
Jméno a příjmení: Roman Patzelt
Bydliště: Libouchec, okr. Ústí nad Labem

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Skulile »

no psal jsem hlavně o Subaru a podobných, kteří se nesnaží zalíbit fleetům a leasingovkám

ale řeknu to asi takhle, ne vždy je nejlepší a správné to co si někdo jako nejlepší vybere
každý motor, uživatel, podmínky atd mají svá specifika a buď se vybere něco, co vše obsáhne na potřebné úrovni nebo se vybere něco speciálního, co bude v určitých podmínkách fungovat perfektně, ale v jiných třeba moc dobře ne...

a na druhou stranu znám spoustu aut, u kterých je měněn olej po 30k a více a jsou v denním zápřahu a není s nima žádný problém ani při nájezdu přes 300k

a co říkají různí odborníci už taky řádku let filtruju, protože každý má svůj úhel pohledu a své oblíbené a neoblíbené...
Outback 2,5i ES Comfort MY2017 Obrázek
ex. Outback 2.0D, BR, 6MT, MY2010
francjin
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 77
Registrován: ned říj 28, 2018 7:17 am
Jméno a příjmení: Jindřich Franc
Bydliště: Kladno

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od francjin »

Skulile píše:no psal jsem hlavně o Subaru a podobných, kteří se nesnaží zalíbit fleetům a leasingovkám

ale řeknu to asi takhle, ne vždy je nejlepší a správné to co si někdo jako nejlepší vybere
každý motor, uživatel, podmínky atd mají svá specifika a buď se vybere něco, co vše obsáhne na potřebné úrovni nebo se vybere něco speciálního, co bude v určitých podmínkách fungovat perfektně, ale v jiných třeba moc dobře ne...

a na druhou stranu znám spoustu aut, u kterých je měněn olej po 30k a více a jsou v denním zápřahu a není s nima žádný problém ani při …
***************************
Souhlasím z hlediska dialektiky. Nicméně motor je technika, ne živý organismus a přesto, že všechno se vším souvisí, lze k probíranému tématu zaujmout určité, obecně platné zákonitosti a z toho vyplývající správná doporučení.
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od vrgada »

benzinol zivot kol, stejne ten placatej kram zni jako bublavej dvoutakt
...
http://www.motomagazin.cz/index.php?act ... =5&pos=m2t
...
Zije Harry?
Uživatelský avatar
Skulile
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 190
Registrován: úte lis 01, 2016 2:52 pm
Jméno a příjmení: Roman Patzelt
Bydliště: Libouchec, okr. Ústí nad Labem

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Skulile »

máte někdo v autě olej od Morrisu?
já mám 5w30 C3 a teď jak začalo mrznout mi začal mizet
nevím jestli auto žere víc olej když ho nastartuju studené a škrábu nebo čistím od sněhu a motor běží...?

máte někdo podobnou zkušenost? doteď jsem nic podobného nezaznamenal, ale do září byl v autě jiný olej...
Outback 2,5i ES Comfort MY2017 Obrázek
ex. Outback 2.0D, BR, 6MT, MY2010
Uživatelský avatar
strider
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1267
Registrován: stř zář 05, 2018 2:07 pm
Jméno a příjmení: Jakub D.

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od strider »

jen si tu odlozim jedno video z japonska. STI performance oil 5w-40 ... [COFFEE] cas 0:20

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=P6sXa1Ec1vU[/youtube]
WRX STI Active MY18
Forester XT Sport MY17
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od VDC »

To jsou hrozný úchyláci.

Skulille olej od Morrisu tu asi moc lidí mít nebude, protože Jirka ho tu moc dlouho propagovat nevydržel....
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
stanle
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 90
Registrován: stř úno 27, 2019 9:45 am
Jméno a příjmení: Standa Pohunek
Bydliště: Benešov

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od stanle »

Ahoj,
dokáže někdo vysvětlit rozdíl v ceně oleje Total Quartz Racing 10W-50, když na oleje-pema.cz ho prodávají v 5l za 619,- a na auto kelly za 2030,-? Nějak tomu nerozumim, takovej rozdíl mi přijde absurdní..

https://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej ... HUQAvD_BwE

https://www.autokelly.cz/Product/TO-157104/12125416
Outback 2,5i 121kw MY04
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10622
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Mira »

Autokelly bežně poskytuje servisům i 60 % rabat (jak komu a jak na co). Takže aby ho někomu mohli dát, musí být ta prvotní cena vyšponovaná do nebeských výšin. Stačí se u nich zaregistrovat a obratem ti dají 10-15%.
Jediný plus je, že toho mají fakt hafo skladem a pokud si to ráno objednáš, po obědě si to můžeš vyzvednout. Jinak jinde na olej čekáš 3 dny, za půlku. Ovšem připočítej kilo za dopravu a pokud tam máš nějaký %, tak ta cena se až tak lišit nebude. Oni nejsou laciný, nezaměřují se až tak na koncový zákazníky, hrnou velkoobchod.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Odpovědět

Zpět na „Motor“