Chladič? expanzka?

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
ozawasan
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2356
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Bydliště: Lipová u Chebu

Chladič? expanzka?

Příspěvek od ozawasan »

Potřebuji poradit - před týdnem mi měnili rozvody - takže byl chladič venku - druhý den mírně stoupla teplota - koukám do nádržky - prázdná - doleju. Jezdím - asi sto kiláků - z nádržky neubylo. Dnes jedu další stovku - nijak jsem to nešetřil - teplota nestoupla - drží se pod kolem půlky. Dojedu domů. Dochladím, vypnu motor a jdu domů.
Za minutku přiběhne holka - tatííí z auta něco teče.... S klidem jí odpovím, že je to z klimatizace, ale jdu se podívat - nebylo....... Pod autem cca litr chladící - chcalo to jako přes čumák - pod chladičem - a pak to teklo po krytu motoru na obě strany.
Olej nepřibyl, nádobka na chladící je plná, jak má. Expanzka prázdná. Když jsem to natočil teplota nestoupá na volnoběh....a ted mudrujme - tlačí to do expanzky? fouklý těsnění? Hadice k chladiči ale nejsou natlakovaný....ach jo....
4hrnky hnané na 4 - takže 4x4
Subaru XV AT
ex Subaru Forester 2.0XT AT
ex Subaru Outback 2,5 AT 2002
ex Subaru Outback H6 AT 2007
ex Subaru Forester 2,5XT AT 2006
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od Slavek_xxx »

Praskla hadice chladice je muj tip. Asi spodni a samozrejme v miste, kde neni videt.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
ozawasan
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2356
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Bydliště: Lipová u Chebu

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od ozawasan »

ted jsem na to koukal - co tam naleju - to zasyčí a proteče dole, kolem vodní pumpy. Voda při jízdě se mírně zahřeje při jízdě - reaguje teplotou na otáčky - otázka - dá to pade do servisu, nebo raději na platáku....
4hrnky hnané na 4 - takže 4x4
Subaru XV AT
ex Subaru Forester 2.0XT AT
ex Subaru Outback 2,5 AT 2002
ex Subaru Outback H6 AT 2007
ex Subaru Forester 2,5XT AT 2006
Uživatelský avatar
SuubaruforEster
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 78
Registrován: pon dub 21, 2014 10:14 pm
Jméno a příjmení: David Otta
Bydliště: Doubrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od SuubaruforEster »

Bych řekl termostat. Ten to nepustí do okruhu a kapalina si najde cestu jinudy.....mě to přetékalo z expanzky a byl to termostat....výměna tak dvacet min
ozawasan
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2356
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Bydliště: Lipová u Chebu

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od ozawasan »

Tak vyřešeno. Špatně pripevnena hadice k chladiči zespoda... Chlapci si pro to prijeli 50 kilaků s plaťákem a opraveno během pár minut.... Ufff....
4hrnky hnané na 4 - takže 4x4
Subaru XV AT
ex Subaru Forester 2.0XT AT
ex Subaru Outback 2,5 AT 2002
ex Subaru Outback H6 AT 2007
ex Subaru Forester 2,5XT AT 2006
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od Slavek_xxx »

ozawasan> Tak aspon ze tak. Skoro jsem se trefil, ale tim lip pro tebe, mas to zadarmo :657:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
ozawasan
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2356
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Bydliště: Lipová u Chebu

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od ozawasan »

Slyšels tu ránu? to se mi ulevilo.....
4hrnky hnané na 4 - takže 4x4
Subaru XV AT
ex Subaru Forester 2.0XT AT
ex Subaru Outback 2,5 AT 2002
ex Subaru Outback H6 AT 2007
ex Subaru Forester 2,5XT AT 2006
Uživatelský avatar
Marty73
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 3306
Registrován: sob črc 31, 2010 5:44 pm
Jméno a příjmení: Martin J.
Bydliště: Statenice

Víčko nádržky.

Příspěvek od Marty73 »

Dám sem takový postřeh.
Včera chlapci z BA zjistili, že mám na WRXu tvrdé hadice na chladícím systému. Anžto mám bezvodnou kapalinu, co se jen minimálně teplotně roztahuje, bylo to divné a obava z nejhorších scénářů. Následně jsem i já pozoroval přetlak v oběhu, ale teplota pevně ustálená na 90ti stupních. Když to vystydlo, promačkal jsem velkou vrchní hadici k chladiči a slyšel jen neznatelné cvakání ve víčku horní nádržky. Víčko evidentně nepřepouštělo tlak do spodní expanzky. Je to aftermarket STI 1.3bar. Tak jsem nasadil sérii 0.9bar, promačkal hadici a bylo zřetelně slyšet přepouštění mezi nádržkami. Dnes jsem po jízdě promačkal zahřátý okruh a bylo to měkké. Doufám, že se tímto problém vyřešil. Ta víčka jsou často démonizována, ačkoli jde jen o pružinu a těsnění. Ale v tomto případě to asi bylo oprávněné. Nikdy jsem zcela nepochopil hydromechaniku chlazení, tak jen doufám, že se neodstranil příznak nějakého skrytého problému. Podle mě by se měly tlaky volně vyrovnávat a kapalina přesouvat mezi expanzkou a okruhem.
Jestli se příznaky vrátí, nebo problém projeví, dám sem edit.
"If in doubt, flat out." (Colin McRae)

Impreza WRX Prodrive, MY07
XV 2.0 Ridge, MY19
Toyota Aygo X
Forester SF, MY02 (ex)
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18905
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od hamoun »

ono .. ty, pokud mas tu kapalinu, co mas, ani vyssi tlak v systemu nepotrebujes, protože nepotrebujes zvyšovat teplotu varu ...
jinak (u ostatních smrtelniku) ty vicka s vyssim tlakem vyznam mají :)

pokud jsi to vyresil, nez ti něco nekde střelilo a "vodu" ti vytekla pod motor, tak je teda k cemu gratulovat ... parada ..drziim palce, at to vydrzi :)
škoda superb
ex WRX 2008
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od sima »

Jj určitě expanzní víčka nejsou přeceňované,u našich klasických směsí s vodou ne,sem tam se víčko odporoučí,to je docela normální závada.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Pavel126
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 28, 2017 9:51 pm
Jméno a příjmení: Pavel Vojáček

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od Pavel126 »

Ahoj, prosim o radu k tematu. Pred mesicem jsem si pritahl z nemecka primo od prodejce Subaru dieseloveho Forestera 2.0 r.v. 2010. najeto 120tis. Po par dnech jsem zacal zjistovat, ze topeni netopi, jak ma. Kdyz dam teplotu na max. i po dvou hodinach jizdy, z prostrednich ,,fukaru" fouka predevsim vlazny vzduch a jen narazove teplejsi. Ale z obou krajnich mi neustale fouka jen studeny..Pisu o topeni protoze predpokladam, ze by to mohlo souviset s problemem, ktery nastal pred par dny. Asi po 15 min jizdy na dalnici mi nekolikrat problikla cervena kontrolka teploty, ale hned na to zhasla. Coz se mi stalo nekolikrat za posledni dny. Ale dnes jsem jel asi 20km po vesnickach a kontrolka zacla stale svitit i pres to ze jsou 4°C a prsi. V expanzni nadobe je kapalina temer pod vickem, bubla a podle zelenych stop od glykolu vyprskava kolem prepadove hadicky vicka ven. Docetl jsem se, ze v teto nadobe ma byt za stnena kapalina na zncce min a za tepla se dostane ke znacce full. Ale za tepla i za studena je hladina na stejne urovni Souvisi prosim vas tyto 2 veci spolu??
Tom007
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 12, 2009 11:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od Tom007 »

U slabého topení může mít vliv zanesený kabinový filtr, vyndat a vyzkoušet.
eX Subaru Forester 2.0 GX = MY 1999
Pavel126
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 28, 2017 9:51 pm
Jméno a příjmení: Pavel Vojáček

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od Pavel126 »

Dekuji za radu, ale topeni je ted to posledni, co me trapi. Psal jsem o nem, jen jestli to muze byt spojene s prehrivanim motoru. Nedojedu ani 10km, abych nevaril.
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od Slavek_xxx »

Tesneni pod hlavou nebo praskla hlava. Kazdopadne vzhledem ke proflakle "spolehlivosti" tohoto motoru bych se vydal do overenyho servisu (Dobrany, Boxer Auto nebo AWD, pripadne nekoho z Moravy) na konzultaci.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Pavel126
Nováček
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: sob říj 28, 2017 9:51 pm
Jméno a příjmení: Pavel Vojáček

Re: Chladič? expanzka?

Příspěvek od Pavel126 »

Dekuji. Mohu se zeptat, jak to vyjde cca cenove?
Odpovědět

Zpět na „Motor“