Výměna chladící kapaliny

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od sima »

Taky mám G11 a jak píše Míra, obchoďák jen prodává a byť se školí a něco o kapalinách ví, tak nezná specifika výrobců motorů a ani nemůže znát, to by se tomu musel opravdu věnovat- jinak věnovat. Kor u našich starých aut. Jsou i tací, co to dělají spoustu let a jsou to fakt profíci, mám takového kámoše, s jeho přístupem už zachránil spousty motorů a techniky, lidi se na nej opět rádi obracejí.
No nic, taky jsem uvažoval co tam nalít a pak si našel co tam mám mít, ale stejně můj kámoš co mě posílá díly, mě sám řekl- subaru SG 2002 - dej G11, určitě, víc bych neriskoval.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
plukovník

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od plukovník »

námořník píše:Osobně teda nevím proč by jsi měl mít problém s odvzdušněním.
Asi jsi mockrát neodvzdušňoval, nebo jsi genius ;-D

U dnešních přetlakových a kompaktních systémů je problém vždy, akorát si to zřejmě málokdo uvědomuje, protože teploměry na palubce už nejsou a když ano, tak měří pouze tu "na střed kompenzovanou hodnotu".
Takže pokud tam jsou bubliny a dochází k lokálnímu přehřívání, poznáš prd. Tím spíš že teplota tam lítá i když to odvzdušněné je, takže ani měření teploty přes diagnostický konektor toho moc nevypovídá.


Zkušení mechanici na to mají různé fígle (podle jednotlivých značek aut), ale většinou to je pěkná pakárna, proto také svépomocnou výměnu v garáži zrovna moc nedoporučují.


Osobně se na to asi už radši vyseru a co bude za jedenáct let ????
Možná už ani auta nebudou... :-DDD

Náplň chladiče jsem měnil mockrát, ale posledně jsem myslel, že si snad hodím mašli... [ŠIBENICE]
Naposledy upravil(a) plukovník dne pon kvě 20, 2019 8:48 pm, celkem upraveno 1 x.
plukovník

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od plukovník »

mnov píše: To bude směs Fukušima a tu bych tam radši zkusil těch 11 let nechat.

To bude ono >B-)

Zelená Fukušima G11, stabilizovaná deuteriem, proto ta výdrž 11 let, životnost téměř jako u jaderného reaktoru... :-DDD
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1985
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od suubaru »

plukovník píše:
A jaký názor bys měl na plán údržby pro současné nové modely Subaru, kde je lhůta pro výměnu chladící směsi předepsána 11 let, nebo 220 000 km.
Řídil by ses tím, nebo bys raději risknul výměnu po dvou letech s tím, že budeš mít možná velký problém s následným odvzdušněním systému
hmm dobrá otázka, ještě jsem neměl subaru 2010+, které by přežilo 160tkm bez vypálení těsnění hlav. To se pak mění i kapalina a to je tak akorát perioda...
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od VDC »

No je pravda, že pokud se doplňuje chladivo do prázdnýho systému, třeba po opravě, tak je třeba to odvzdušnit opakovaně. Skoro vždycky se tam někde nějaká bublina objeví, i když už se to zdá v pohodě.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
plukovník

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od plukovník »

suubaru píše: hmm dobrá otázka, ještě jsem neměl subaru 2010+, které by přežilo 160tkm bez vypálení těsnění hlav. To se pak mění i kapalina a to je tak akorát perioda...
...a ty sráče 2010+, to byly atmosféry, nebo turba ? ;-D
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1985
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od suubaru »

plukovník píše:
...a ty sráče 2010+, to byly atmosféry, nebo turba ?
Obé, lego 2010 atmo 2,5 a lego 2010 gt 2,5 turbo. Může to být důsledek lokálního zavzdušnění při přetížení, nevím.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1985
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od suubaru »

Docela by mě zajímalo, na jaké bázi ta nová zelená 11y subaru kapalina je. Glykol to nebude.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
plukovník

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od plukovník »

suubaru píše:Docela by mě zajímalo, na jaké bázi ta nová zelená 11y subaru kapalina je. Glykol to nebude.
Určitě bude základem standardní etylenglycol.
Ještě by to teoreticky mohl být propylenglycol. Ten se ale liší pouze tím, že není jedovaty a pokud by byl použitý tak by měl jinou barvu (nikoliv tu tmavou modrozelenou ale světle zelenou)

Pokud by byl použit ten nový "bezvodý" typ, tak by kromě výrazně jiné barvy muselo být i neméně výrazné upozornéní na chladiči, protože tento typ je s glycolem nemísitelny!

Zkrátka a dobře Antifreeze Subaru Super je určitě na glycolové bázi. Otázkou je, čím vším je to aditivováno.
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od námořník »

No vidíš a já žiju v tom že jsou ty systémy samoodvzdušňovací :-).
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od VDC »

Jirko to bohužel nejsou.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od petr »

tak já u forestra ani u outbacka problém s odvzdušněním taky neměl , nalíval jsem pomalu a předek auta byl na nájezdech takže výš než zadek, jinak vypouštel jsem šroubem na chladiči a ještě odpojil spodní hadici to pak vyteklo vždycky ještě dost kapaliny asi tak 0,5 litru možná víc, je třeba pořádně pomačkat hadice za chodu motoru , jednou dolít a je to, ptal jsem se ještě tady v jednom servisu na tu kapalinu a ti to neřeší pro jistotu vůbec , do všech aut lijou tu co zrovna mají vozí jim to elit ani neví co to je zač, barva je červená :-D takže asi věčné téma jako u olejů a výsledek hlavně že tam něco je :-DDD
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1985
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od suubaru »

plukovník píše:
Určitě bude základem standardní etylenglycol.

Zkrátka a dobře Antifreeze Subaru Super je určitě na glycolové bázi. Otázkou je, čím vším je to aditivováno.
Jo podle doc je to etyleglykol s vodou + anorganické čudo, takže vylepšená stará zelená. Právě mi došlo, že jedno z našich 2010 autíček nemá od 160 tkm (dneska 250+ tkm) vyměněnou chladicí kapalinu, takže příští týden akce.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
Uživatelský avatar
Čibi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: pon lis 08, 2010 11:17 am
Jméno a příjmení: Martin Cháb
Bydliště: Českolipsko

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od Čibi »

Loga píše:Po přečtení tohoto vlákna jsem zmatenější než kdy dřív. Musím říct, že mě překvapilo, že už se dneska nemá používat destilovaná voda. Já mám doma vodu hodně tvrdou, tak stejně přemýšlím jí naředit destilkou. Někdo psal, že obyčejnou vodu převařuje a filtruje. Neumím si představit, čím bych to mohl ještě filtrovat, když už je takhle pitná a převařovat? Převaří se při první cestě autem, jediné plus může být, že převařením se z vody dostanou nějaké plyny, takže se pak nebudou uvolňovat do systému (člověk by se až divil kolik má v sobě obyčejná voda plynů…).

Takže jakou směs použít? Dethroned …

Tak jsem musel přečíst 10 stránek, abych se konečně něco dozvěděl :-)....
Outback 2.5 123 kw 2006
Forester 2.0 XT 130 kw 2005
dvahrnce
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: úte led 06, 2015 1:00 pm
Jméno a příjmení: Petr

Re: Výměna chladící kapaliny

Příspěvek od dvahrnce »

Mě čeká výměna chladiče zítra, pustím se do toho sám, budu doufat že nic nezkurvím, ale nemám moc jiných možností, ptž by mělo Lego v pondělí fungovat.
Na pumpě koupím teda 4 L G11, v Penny balík kojenecký vody, chladič už mám..
Vyměním, naleju novou směs a není mi uplně jasný odvzdušnění.
Stačí teda předek auta na nájezdy a nechat to na volnoběh, pomačkat hadice a čekat až to dobublá? :-/
Díky (*_^) |,,,,
Legacy MY05, 2.5 121kW, 4AT. Outback MY 2020

Trabant 600, Trabant 601, Moto Guzzi Breva 1100, Husqvarna Vitpilen 701
Odpovědět

Zpět na „Motor“