Motorový olej - nikdy nekončící téma

Většina našich vozů má konstrukčně stejné motory. Proto i řešení potíží je možné řešit společně
Odpovědět
Fluval
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 179
Registrován: čtv led 31, 2013 8:29 pm

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Fluval »

Majklaz píše:Já jsem mu výslovně říkal, že tam chci dát 5w30, nevím, co ho motivovalo k 10w60 (celkově mi říkal že tam do většiny aut toto leje). Ale udělal mi komplet motor (výbrus válců, nové písty, ojnice, přebrus kliky), tak jsem jednak neměl na vabranou (postavil mě před hotovou věc) a taky jsem si říkal, že tomu snad rozumí. První asi 3 tisíce jsem zajížděl dlouhé trasy, nájezd 500 km denně, udělal jsem si road trip, tak to šlo. Teď ale mám svůj klasický režim, tak tam chci dát 5w něco. Než se auto ohřeje, tak je vyloženě cítit, že se …

vylij tu hrůzu z motoru, dej si tam pro klid duše 5w50 a bude. Neskutečný rozdíl, taky jsem tam měl ten med 10w60 a myslím, že jsem si akorát pomohl s větším opotřebením motoru. Jak jsem dal 5w50 tak je to prostě pocitově jiné auto. Motor má pěknější zvuk, za studena neklepe při +10 stupních, hladčeji jde do otáček apod.
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od petr »

mám novou zvláštní zkušenost: naskytla se mi dobrá cena u oleje 10w50 total u motora.cz tak jsem ho koupil víc balení, nalil jsem to nedávno do forestra , říkal jsem si pro dost ojetý motor to bude super volba no nicméně te´d byly dost mrazy a motor který nikdy za studena neklepal na 5w40, tak teď ráno když je větší mráz tak začal trochu klepkat typuju to na ten 10w50 , nic hrozného to není ale te´d nevím jestli tam ten olej nechat nebo ho raději vypustit , mám pocit že to motoru asi nedělá dobře, má někdo podobnou zkušenost ? Dal jsem ho i do Outbacka akorát že ten klepal trochu vždycky a klepe řekl bych pořád stejně :-D
zas podle mechaniků i třeba p. Nowaka z proturbo je prý 10w50 lepší volba než 5w40 je to prý vodička , já vždy dával 5w40 a problém nebyl , ale když jsem si s ním povídal co s tím klepkajícím otasem tak co bylo první tak řekl dej tam 10w50 toš nevím teda
mají zajímavé ceny doufám že to nejsou nějaké pančované oleje , teď třeba tohle https://www.motora.cz/oleje/elf/5w50-pl ... 426928.htm
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Mira »

Používám ten Total už pár let a pohoda. Kupuju ho tam. Jen sem si všiml, že někde už nabízí nový obaly. Jednou se mě tam i ptali do čeho to leju. Na subaru s turbem souhlasně pokyvovali, že do toho prej jo.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od RadekN »

No tak Petře taky máš za sebou další rok, po dlouhé době první větší mrazy ... Ono auto, kterému začnou za studena klepat písty, musí jednou začít klepat poprvé :-D ...
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49150
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od VDC »

Tvrdit o 5W-40, že je to vodička, je teda poměrně úsměvné.
Já bych si zimní číslo 10 do Subaru nenalil.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od seatik »

petr píše:mám novou zvláštní zkušenost: naskytla se mi dobrá cena u oleje 10w50 total u motora.cz tak jsem ho koupil víc balení, nalil jsem to nedávno do forestra , říkal jsem si pro dost ojetý motor to bude super volba no nicméně te´d byly dost mrazy a motor který nikdy za studena neklepal na 5w40, tak teď ráno když je větší mráz tak začal trochu klepkat typuju to na ten 10w50 , nic hrozného to není ale te´d nevím jestli tam ten olej nechat nebo ho raději vypustit , mám pocit že to motoru asi nedělá dobře, má někdo podobnou …

Vodička za tepla to je, ale v zimě mám problém prohřát svého xt forestra na 80°C plynulou jízdou pří teplotě okolí -3°C s olejem 5w-30, 10w-50 není na zimu opravdu vhodná volba . Jen mu pomáháš jít do ()() Okamžitě bych to vylil.
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24305
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od sima »

Já bych to taky rychle vylil a zkusil to co dřív, máš ostatně Petře po téhle zkušenosti možnost ojedinělého srovnání ;) to bych ocenil já a jistě nejen já.
Do mého lesníka se lil necelých sto tisíc km (jasně, to není žádná porce pro lesníka a jezdilo se na severu itálie) 10W-60, motor včil po téměř dalších sto tisících km co liju total 5W-40 zatím jen ševelí, jede krásně hladce.
5W-50 by bylo pro pocit možná nej, já to radši neřeším, nejsem tribotechnik, však stačí to vlákno tu o tom :-)
Jen mě laicky blbě napadá, že v mrazech je ten olej tak hustý, že za mrazu, za studena nemaže v místech, kde se ta naše "vodička" dostala dřív, ihned, čili motor klepe. U nového motoru to nevadí, aspoň ne poslechově, nejsou tam takové vůle, teď se to možná projevilo u tvého ojetého nezmara, ten už něco zažil, není to stav nového ;) Je možné, že plácám blbosti =)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20602
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od námořník »

Efekt ne ten, že s 10w motor "nemaže" delší dobu než s 5w.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od Mira »

Zkoušel jsem doma Valvoline 5w40 a Total 10w50 šoupnout do mražáku v lahvičkách a okometricky oba stékaly stejně rychle. Proto ho klidně používám dál.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od HonzaCZ »

seatik píše:Vodička za tepla to je, ale v zimě mám problém prohřát svého xt forestra na 80°C plynulou jízdou pří teplotě okolí -3°C s olejem 5w-30
A nemáš spíš špatnej termostat?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od HonzaCZ »

Mira píše:Zkoušel jsem doma Valvoline 5w40 a Total 10w50 šoupnout do mražáku v lahvičkách a okometricky oba stékaly stejně rychle. Proto ho klidně používám dál.
Tak ono je jedna věc, jak to stejká a druhá věc, jak to maže, resp. technicky jakej to vytvoří mazací film, aby se netrhal.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od petr »

já měl za to , že 10w50 je v pohodě snad do -20 nebo ještě víc a líp maže při vysokých teplotách, při -15 by měl mazat uplně v pohodě přece
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2718
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od zhor »

RadekN píše:Ono auto, kterému začnou za studena klepat písty, musí jednou začít klepat poprvé ...
Čekám už na to 5let a cca 80tis km, co jsem si poprvé všimnul klepání pístu za studena (předtím jsem auto nevlastnil, tak nevím od kdy to klepalo). Jednu zimu jsem tam nechal 10w50, a nic se nezměnilo, klepalo pořád stejně. Tak jsem se vrátil celoročně k 5w40 v kombinaci s olejovým chladičem. Tak uvidíme, jak dlouho to ještě vydrží.

petře, ty se pohybuješ hodně po horách a obecně v chladnějším podnebí, tam bych se nebál jít do olejů typu 0w40, který mažou hned po nastartování. U tebe je předpoklad, že jakmile nastartuješ, tak budeš hned potřebovat vyšší výkon motoru, abys prorazil sněhokupy, a tam by bylo ideální aby motor co nejvíc mazal hnedka. Ty 10w oleje bych viděl spíš někam do města, kde je párkrát do roka větší mráz, jinak je tam teplo, a jezdí se víceméně po suchým asfaltu.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20602
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od námořník »

A parkuje v garáži :-)
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej - nikdy nekončící téma

Příspěvek od seatik »

To nevím Honzo na stoprocent. Ale pamatuji si, že to mám snad 10 lete co v autě mám budík teploty oleje. Ve městě to pak jde na 95-100 ,ale mimo město při zaplém topení a plynulé jízdě v zimě to tak prostě mám.
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Odpovědět

Zpět na „Motor“