Rezonátor sání - Forester SG

Diskuse o vozidlech jednotlivých členů fóra na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
TheRock
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 444
Registrován: pon kvě 13, 2019 10:00 pm
Jméno a příjmení: Martin Lang
Bydliště: Praha - Žižkoff
Kontaktovat uživatele:

Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od TheRock »

Nedávno u Seatíka byla diskuze ohledně rezonátoru sání.

Co jsem se dočetl, tak to má opravdu funkce obě.
1. Snížení hluku saní vzduchu
2. Zamezení vniknutí vody do saní.

Já zrovna asi měsíc řeším takový pazvuk, který je při prudkém přidání plynu, nebo v zátěži. Okolo 2000 ot., pak nic.

Prošli jsme výfukové svody na netěsnost, tepelné štíty a nic nerachtá ani nefučí.

Při poslechu uchem blíž a blíž to vypadá, že to vychází právě z toho rezonátoru.

Někdo podobnou zkušenost?

Jinak půjde ven. Běžně se to dělá u turbo verzí, když chceš zlepšit zvuk (zvýšit hluk ;)).

Příkládám dvě foto ze zahraničí.
Přílohy
A7FBA5C9-6FE5-49DD-AAC5-A592F5495978.jpeg
3622516E-FFD8-4F6C-9BB4-494526385A69.jpeg
Subaru Forester SG MY 2007 2.0 116kW
Škoda Octavia combi L&K MY 2018 2.0 TDI 110 kW
KTM 500 EXC-F 2018
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od seatik »

Ten zvuk bez te bandasky by mi dost zajimal. Ja mam rad hluk mechaniky, to auto se mnou komunikuje a ja to rad slysim. >B-) Mohl by jsi mi poslat prosim odkaz na tu diskuzi ze zahranici? Tohle na forestru prave miluju. Outback 2020 mlci a izoluje, pak sednu do tehle krabice a slysim, jak preradim, jak motor oddechuje nebo na 2 pri brzdeni motorem jak huci, kvili. [SUBARU] :-o
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3007
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od yeti »

Je to zvuk jakoby rachtaly ventily mezi 1500 a 2000? Tak to mám taky a neřeším. Taky se mi zdá,že to vychází z pravé části motoru. Z pohledu řidiče.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
TheRock
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 444
Registrován: pon kvě 13, 2019 10:00 pm
Jméno a příjmení: Martin Lang
Bydliště: Praha - Žižkoff
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od TheRock »

@ seatik - ja čerpal tady. To je ale návod, ne forum. Ale je toho plný net. Dělají to na všech možných autech, ne jen na Subaru.
Taky je ale možné, dle netu, že to má negativa, jako změnu proudění, zvýšení spotřeby atd. Ale pročtu víc a dám vědět. Jinak se to dá najít jako: Intake Resonator delete, nebo removal.

Update: je toho plný Yutube. Takže můžeš i rozdíly.

@yeti - spíš jako zvuk, když máš díru ve výfu. Myslel jsem, že je to Polským výfukem (poslední díl), ale pod autem je to jasně slyšet z pravé strany u kola.
Subaru Forester SG MY 2007 2.0 116kW
Škoda Octavia combi L&K MY 2018 2.0 TDI 110 kW
KTM 500 EXC-F 2018
Vrták
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 164
Registrován: čtv dub 23, 2020 8:56 pm

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od Vrták »

Tohle je úprava, která podle mě naprosto nic nepřinese, u atmosférického motoru odstraněním restrikce možná dojde k malému nárůstu výkonu na vrcholu křivky, ale zhorší se průběh momentu, což mi přijde osobně horší varianta pro běžné použití (tohle se v podstatě stává všem atmosférickým motorům při úpravě sání bez dalšího zásahu)... ono se to sice jmenuje "tlumič hluku sání", ale ona to bude spíš rezonanční komora, která stabilizuje tok vzduchu a brání rezonancím v sání při náhlém uzavření škrtící klapky...
U přeplňovaných motorů je to poměrně častá úprava, ale o její smysluplnosti mám pochyby, když jsem teď hledal jestli to někdo třeba změřil na brzdě, tak jsem našel video, kde od toho někdo přímo odrazuje (nutno říct, že nešlo o Subaru, ale o nějaký Chevrolet), protože po úpravě se zvýšila teplota nasávaného vzduchu... lidi to podle mě dělají jen kvůli tomu uřvanějšímu zvuku a kdo chce dělat skutečný tuning, tak to stejně předělá na sportovní sání a poladí řídící jednotku...
Forester SG 2006 2.0X
Uživatelský avatar
TheRock
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 444
Registrován: pon kvě 13, 2019 10:00 pm
Jméno a příjmení: Martin Lang
Bydliště: Praha - Žižkoff
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od TheRock »

K tomuto přesnému závěru jsem přesně došel z pročítání taky. Ja bych to ani popravdě nevyndával. Určitě ne u atmo, ale trápí mě ten zvuk a věci jako tohle mi na první pohled přijdou jako něco “navíc”. Ale samozřejmě asi moc dobře věděli, co dělají. Budu ten zvuk asi muset natočit.
Subaru Forester SG MY 2007 2.0 116kW
Škoda Octavia combi L&K MY 2018 2.0 TDI 110 kW
KTM 500 EXC-F 2018
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od seatik »

Vyndavat to taky nebudu, to s ochlazením vzduchu je i logické vysvětlení, Je to schované dole dále od motoru. Sání je nahoře u chladiče, tak to teplo nahoře je jasné. Délka sání je taky odladěná, navíc bonus to nacucnutí vody se taky hodí. :-)
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
TheRock
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 444
Registrován: pon kvě 13, 2019 10:00 pm
Jméno a příjmení: Martin Lang
Bydliště: Praha - Žižkoff
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od TheRock »

Já spíš řeším, jestli to může začít dělat ten hluk. Kdyby tam byla třeba nějaká přepážka, která se uvolnila, nebo těžko řict.
Subaru Forester SG MY 2007 2.0 116kW
Škoda Octavia combi L&K MY 2018 2.0 TDI 110 kW
KTM 500 EXC-F 2018
Uživatelský avatar
StandaB
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3655
Registrován: pát led 03, 2020 2:20 pm
Jméno a příjmení: Stanislav Becvar
Bydliště: Nürnberg

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od StandaB »

S tim resonatorem jsem taky laboroval. U SF atmo je primo u motoru a drzi to jeden sroub. Kdyz jsem tu bandasku vyndal a tu diru v saci roure zaslepil,tak jsem to jel vyzkouset. Co to udela s vykonem, nemam tuseni, ale delalo to v kabine takovej kraval, ( to sani) ze jsem se po ca: 1km otocil a mazal zpatky to tam vratit. :-D
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10650
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od podvlada »

Zkus jak dobře to je uchycený, jeslti to nemá ulomený nějaký packy, a taky jak "těsně" to je v rouře nasunutý. Někdy to bejvá volně, tak to možná může rezonovat...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od seatik »

Nebo jestli nespadlo neco do te bandasky.... to by byla teda prekerka
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
maniosa
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 287
Registrován: pon dub 23, 2018 4:11 pm
Jméno a příjmení: Matěj Petrů
Bydliště: Jihlava/Jihlávka - Vysočina

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od maniosa »

No já tam jednou našel chcíplou myš, když jsem zkoumal, co je to za bandasku, takže Suba nežerou jen trávu kolem silnice, ale i drobné hlodavce :-D
Subaru Legacy 2.0R 121kW MY2007
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2718
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Rezonátor sání - Forester SG

Příspěvek od zhor »

seatik píše:Vyndavat to taky nebudu, to s ochlazením vzduchu je i logické vysvětlení, Je to schované dole dále od motoru. Sání je nahoře u chladiče, tak to teplo nahoře je jasné. Délka sání je taky odladěná, navíc bonus to nacucnutí vody se taky hodí.
S tím chlazením vzduchu teda nevím, je to plast kterej izoluje, a ten vzduch se tam zdrží jenom chvilku. Pokuď tam není nějaký tepelný vyměník, tak to bude mít zanedbatelný chladící účinek. Mimo motor je to podle mě z důvodu, aby se ten plast nezahřál od motoru a neohříval ten vzduch (ale zase je to plast, takže zanedbatelný vliv) ale hlavně taky, že je to rozměrné a jde to dát do volného místa pod blatníkem. Někde jsem četl, že se to jmenuje ukliďňovací komora sání, a víceméně jediný účel to má zklidnit tok vzduchu, než dojde k měření průtoku vzduchu v sacím potrubí. Vliv na hluk sání to určitě může mít taky.

Osobně si myslím, že ty kuželový sání, za kterým je hned váha vzduchu moc nefungují, obzvlášť pokuď je k nim nějaký šnorchel s přívodem vzduchu. Váha vzduchu je v podstatě struna, která jde středem kruhového průměru trubky, a měří se její napětí. Takže aby správně měřila, musí být vzduch uklidněný, rovnoměrně proudící po celém prostoru trubky stejně. Pokud tam je ten kuželový filtr, a k němu navedený vzduch, tak ten vzduch jde nerevonomerně kolem váhy vzduchu, a ta pak nebude měřit přesně, protože vzduch v takovém sání bude celkem turbulentní. A to se samozřejmě bude měnit s rychlostí přiváděného vzduchu (rychlost auta).
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Odpovědět

Zpět na „Vozidla členů SFC“