Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Diskuse o vozidlech jednotlivých členů fóra na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od Jechy »

Zdarec,
chtěl bych se zase trošku pověnovat ovládání na volantu. Snažím se přijít na to jestli jednoduše najít a připojit vodiče pro ovládání volantu. K čemu jsem zatím došel. Ze zadu radia jsou 3 konektory. Jeden je hlavní nápajení a repra, druhý klimatizace, a ve třetím by mělo být toto ovládání (8pin).
Potřebuji vlastně záskat vodiče, které se označují jako KEY1 a KEY2 nebo alespon jeden, záleží jestli ovládání má jeden nebo dva okruhy. Subaru by mělo mít jen jeden okruh.

Dal jsem dohromady nějaké obrázky a dávám sem, aby mě chytřejší případně vyvedli z omylu.
První část - vyznačené piny dle oficiálních stránek Kenwoodu
Druhá část - výpis z US fora
Třetí část - tady je zajímavá asi jen část v pravo. Je to ze zapojovačky přímo mého radia. Zde si myslím se jedná o UART.

Druhy obrázek - našel jsem nějaký adapter který by měl zprostředkovat ovládání na volantu. Vizualně vypadá jak ten správný. Zařízení je ovšem určeno oficiálně pro Forestr 03-08. Výrobce je Connects2 Ltd.
Myslíte, že by to mohlo fungovat i pro OTB 2006? Já si myslím, že ano, protože je to zhruba stejný ročník. Ale ofiko pro naše BP jsem takovou krabičku nenašel. Ke krabičce už lze koupit konektor, kde vývody jsou KEY1, KEY2 a GND.

Další dotaz UART, zjistil jsem, že jde jen o pojem označující sbernici synchroní či asynchroní. Nezná někdo podrobnosti? Stejná sběrnice leze do toho malého displeje. Ale jen jedním vodičem.
Přílohy
Steering Remote_0.png
steering wheel control adapter.PNG
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak začnu od konce. UART není sběrnice, ale obvykle komunikace mezi 2 zařízeními. Někdy může být i jenom jednosměrná. Označení je dost obecný. Neříká v podstatě nic, jenom to, že je to asynchronní a sériový. Toť vše. Co se děje dál už záleží na konkrétní implementaci.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od HonzaCZ »

Co se týče toho ovládání, tak to je jednovodičový. Jednotlivý tlačítka se rozlišují tak, že mají různý odpor. Nevím, co umí jako vstup to rádio, ale tohle zrovna ty čínský uměj celkem obvykle.
Přílohy
2020-09-23_20-15.png
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od Jechy »

Super, takže teoreticky opravdu by mohlo stačit se píchnout na ty dva piny a mohlo by to šlapat. Většinou všechny firmy doporučují hned nějakou univerzální krabičku ta 2000 Kč. Ale když se na to podívám, říkám si "hmmm a jak to jako ta krabička pozná, když má připojení jen na CAN bus a tam tohle asi není" :-D

Rovnou jsi mi odpověděl tedy na otazku ohledně mini displeje. Zase jen dohledat ten správný drátek. S ním mám ale ještě jeden dotaz.
Mám uložené dvě schémata a porovnávám je s fotkou konektoru přímo na displeji (fotka zámerně otočena a zrcadlena, aby odpovídala schématu). Podle všeho mám první případ, soudím dle barviček kabelů. (originální konektor se mi zatím nepodařílo najít. Asi budu muset vytvořit. Mám jen ustřihnutý konektor)
Přílohy
foto_zrdcadleni.jpg
muj_pripad.png
varianta.png
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak ono je taky možnost, že ta chytrá krabička právě udělá z těch "odporových" signálů něco na CAN bus a rádio si to pak vysosá z CAN busu. Možností je spousta. :-)

Jinak ohledně těch schémat, tak liší se hlavně přítomností tlačítka BRIGHT, takže asi podle toho by se dalo taky chytit.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od Jechy »

To je dost možné. Nicméně pro tuhle konkrétní krabičku jsou k dispozici výstupy kde pak už jsou jen 3 dráty a sice KEY1, KEY2 a GND. Proto mi to hlava nebere. Maximalně, že by změnila ty hodnoty Ohmů na jiné hodnoty. :-D Jestli třeba subaru je v tom nějaké unikární. Nebo jen Forestr. A proto třeba pro BP ta krabička není, protože nemá význam a vše je standartní. Nevím jen takové úvahy.

O to je to tedy zajímavější, můj displej BRIGHT nemá, ale podle pinů v konektoru by měl mít. Tudiž, když ten jeden pin nezapojím nemělo by to vadit.
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od Jechy »

Nemáte někdo zkušenosti s 3D skenerem? Nemáte to někdo? Vím, že je to drahá sranda. Ale, co kdyby to někdo měl :-D
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10652
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od podvlada »

Mělo by to jí v domácích podmínkách v podstatě s jakýmkoliv smartfonem/foťákem, jen najít vhodnej software kterej nestojí dardu.
Zkus pohledat, myslím že přímo Prusa měl na stránkách nějaký tipy.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od Jechy »

To je dobrý tip. Mě nenapadlo, že stačí obyčejná kamera. Myslel jsem, že to musí nějaká speciální kamera.
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10652
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od podvlada »

Samozřejmě čím lepší fotky uděláš (a líp to nasvítíš), tím líp - ale dobře fotící mobil bude stačit. Nejhorší na tom celym řetězu je ten software. Obvykle stojí dost peněz, nebo je součástí nějakých větších řešení, ale snad se dají najít nějaký opensource nebo jinak free varianty. Na občasný použití...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od HonzaCZ »

Teď jsem viděl něco, co vypadalo fakt dobře a platilo se až za výsledek. Zkusím najít.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21961
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem to našel rychleji, než jsem čekal.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SuNNyjs9BO8[/youtube]
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od Jechy »

Ahoj lidi, po delší době proběhl tuto sobotu větší servis týkající se především přestavby na 2din rádio do Japonského rámečku s klimou. A pak jen taková rychlovka, zavařit air box. Předem se omlouvám, na focení jsem prostě marný (kvantitativně).
Jako první bych chtěl obrovsky poděkovat [THNX] Vláďovi (podvlada) [THNX] za jeho čas i know-how. Je to velký srdcař. Udělal jsi na mě opravdu celý den. Dělali jsme na tom od 8 do 21 :-O Bez jeho pomoci bych to dělal x dní :-D

Nejprve AIR BOX
Díra tam samozřejmě byla, jen naštěstí nic velkého Vláďo stihl dost rychle zavařit, než jsem si protáhl a vypáskoval kablík pro zadní kameru. Mastné nám to moc nepřišlo. Ale prý mi tam chyběla ta bílá část. Přidávám fotku a prosím o radu zkušenější, má uvnitř být ještě něco? (HonzaCZ O:-) )
airbox_1.jpg
airbox_2.jpg
Dále něco o zadní kameře
Původně jsem chtěl nainstalovat kameru, kterou jsem měl k prvnímu rádiu. Vymýšlel jsem nějaký pomocný držák (děkuji SPM [THNX] ), ale nakonec jsem si řekl, že investuji, protože by to nebylo tak hezké :-D Tudíž jsem zakoupil trošku dražší model. Který umí i natočit ty vodící čáry podle směru kam jedete. Funguje to, ale má to zpoždění. Přeci jen to nějak vypočítává z obrazu. Její instalace obnášela navíc jen jednu dírku vrtákem 6mm. Kamera má pěkné kovové tělo, působí opravdu robustně. Umístění jsem zvolil tam, kde mají BP přípravu už od výroby. Při pohledu na 5té dveře nalevo vedle osvětlení SPZ. Kabel jsme pak protáhli kolem LED světel pro mlhovku. Lehce jsme upilovali plast a zalepili tavnou pistoli, dále průchodkou, kufrem, pod zadními sedačkami, středovým tunelem a jsme u rádia. Pro napájení kamery jsme udělali takový hezky mezikus redukci k žárovce zpátečky. Předem zakoupeno konektory ze Subatechu.
rear_cam_1.jpg
rear_cam_2.jpg
rear_cam_3.jpg
rear_cam_4.jpg
rear_cam_5.jpg
rear_cam_6.jpg
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
Jechy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 692
Registrován: pon dub 06, 2015 4:46 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Jechort
Bydliště: Praha

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od Jechy »

Ovládaní na volantu - Satellite switch – steerring control
Následně začalo první náročné hledání, kde a jak připojit tlačítka na volantu. Měl jsem za to, že to vezmeme z konektoru, který jde do origo radia. Bohužel se ukázalo, že tak to funguje jen u US verze, kde jdou tlačítka přímo do volantu. U našich to jde ještě přes LAN module. A z toho žádné ohmy jsme nevytlačili. Šli jsme tedy blíže k volantu. A našli přímo konektor rovnou od tlačítek (B68 – pin 6 a 7). Ano, hurá, našli jsme. Hodnoty jsme si změřili a odpovídali plus mínus těm z manuálu, no spíš mínus :D
Takže šup nazlodějkovat, zapojit konektor zpět. A ejhle, ohmy jsou úplně jiné. Jasně LAN modul si k tomu chtěl říct svoje. OK, tak jsme úplně vytáhly ty dva piny ven a až pak připojili zpět konektor. :-D
Na aftermarket radiu byly připravené následující drátky: KEY1, KEY2, GND. KEY 1 a 2 jsou jen okruhy. My tam máme jen jeden okruh takže KEY2 je zbytečný. Připojí se to tedy na KEY1 a GND. Obrovská výhoda je tu těchto radii, že si můžete pak namapovat tlačítka, jak chcete. Třeba Volume Up je Mute apod.
sat_sw_1.jpg
sat_sw_2.jpg
sat_sw_3.jpg
Samotné rádio – Čína – výrobce HIZPO
Co se zapojení týká, to bylo docela snadné. Měl jsem ho s ISO konektorem, koupenou redukci ISO -> Subaru konektor rádia. Pak redukce pro anténu ta s tím dlouhým kolíkem -> Subaří anténa. A měl jsem připravený signál o zařazení zpátečky z konektoru origo navigace. Jediný kontakt jsme musely „najít“ a propojit ještě Illumination (podsvícení). V redukci ISO-Subaru byl zapojený. V čínském ISO nebyl strčený v ISO, to opravdu nevím proč. Dál stačilo jen vše pospojovat a bylo to.
Ještě proč jsem si vybral toto zařízení. Po zkušenosti s prvním, které bylo mezi výdechy a bylo asi 9palců veliké. Jsem zjistil, že prostě je to hrozně velké :D Což někomu se může líbí, ale mě ne. Za celý rok jsem si nezvykl :-/ Také mi tam nějak chyběli ty klasická tlačítka a kolečka. Tyto dva parametry se stali hlavními pro budoucí druhé rádio. Prohledal jsem toho dost, šel jsem po výrobcích, kteří se nestyděli už v úvodních obrázcích psát název své společnosti. Procházel jsem co to má za vstupy a výstupy. Jak vypadají zpředu všechna tlačítka a k čemu slouží. A také jsem si prošel videa výrobců samotných i na youtube. Toto se mi zalíbilo právě díky videím. Jednoduchý interface, ale hodně funkční, nastavení je jednoduché a přizpůsobené pro potřeby auta. Dobře ukazující appka radia s RDS funkcí. Navíc cena se mi zdála také adekvátní. Určitě byly i povedené modely za 350 dolarů a víc.
Rozhoupal mě zájem jednoho z nás o moje rádio. Slovo dalo slovo a do tří dnů bylo u něj. A také jsem měl už u Vládi skovaný ten Japonský rámeček také pochopitelně od Subaráka.
Po objednání další milé překvapení. Asi první čínský obchod, který zná své zařízení. Protože mi hned sami napsali, jestli mám auto s CAN bus a jakou značku, model a rok. Pak hned napsali, že tohle radio není určené pro CAN bus auta a také, že pro Subaru nic nemají (jak jinak, pro naše auta nikde nikdo nic nemá, na to už jsme si zvykli :D ), a ať tedy hned zruším svou objednávku. Vysvětlil jsem jim, že to stejně chci, ať posílají. Další milé překvapení, napsali, že posílaní pomocí fax free line. Přišlo do 14ti dnů asi ze Španělska. :-) Jo co se mi ještě líbilo. Příprava pro napájení zesilovače antény. Připravený v ISO a i v dalším konektoru do radia. Jen se propojilo. [DRIVE]
Další náročná část, překvapení a zklamání přišla, při snaze napasovat rádio do rámečku. Kdo by to byl řekl, že není 2din jako 2din :-/ Rámeček měl 173mm na šířku oproti 178mm u radia. Co jsem našel tak správně je těch 178mm. Tedy rádio sedí, ale rámeček je menší. Tady asi Japonci udělali pro své malé auto ještě menší rámeček :-D Nejhorší bylo první říznutí, to vždy bolí, zvlášť když jde o pohledový prvek a rozhodnout jak posupovat. Nakonec jsme si udělaní jemně drážku dremlem a takovou tou vibrační záležitostí (jak se to jen jmenuje?), dodělali pak lámacím nožem a hrany upravili jemným pilníkem.
radio_1.jpg
radio_2.jpg
Clock - Malý displej pod přihrádkou mezi výdechy
Jako poslední jsme se snažili vymyslet ten malý displej a také nám to sebralo hodně času. Už jsme to tu řešili. Hledali jsme chvíli, jestli tam není připravený konektor a jen by se připojil. Ve schématech kabeláže je vykresleno vše, co v autech může být. Bohužel ve skutečnosti tam vše připravené z výroby není. Postupně jsme se dostali až k vyndání budíků, jelikož tam měl vést jeden z vodičů (i10, pin 18). Dostavilo se další zklamání, tento pin tam zcela chyběl. Opravdu to nemají připravené na všechny varianty. Ideální by bylo najit přesně takové fastony, které by se dali přidat do tohoto konektoru a posléze i do i84 pin 30 (BODY INTEGRATED UNIT), ten jsme, ale již nehledali.
Clock se budu ještě zabývat a vyřeším někdy později. Nejpravděpodobnější cesta bude, sehnat z vrakoviště tyto konektory, kde by ty piny byly. Ale zkusím je najit jestli by se nedali koupit jen piny. Vše ostatní by už mělo být v pohodě dohledatelné a připojitelné.
Subaru Outback 3.0R 180kW MY2006 H6
Subaru Legacy 2.0R 121 kW MY2006 H4 - Prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22730
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Jechyho H6 s poštovní schránkou...

Příspěvek od spm »

Hoď pak prosím nějaké fotky/videa ze záběru té zadní kamery a postřehy jak se podle toho dá jezdit :-) Asi pak někdy budu potřebovat něco do libera; mám sice radši pípáky, ale zrovna ty do něj z takovejch praktickejch důvodů namontovat nejdou :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Vozidla členů SFC“