Forester XT a jeho Metuzalem

Diskuse o vozidlech jednotlivých členů fóra na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
puschpull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3869
Registrován: pát dub 21, 2017 5:49 pm
Jméno a příjmení: Petr Püschel
Bydliště: Most, Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od puschpull »

Rozumím Ti. Občas mě také různé věci frustrují.
PC zatím ne, ale co není může být.
W10 požívám od té doby co byly k dispozici. Stroj mám zděděný po synovi (nějaký Intel core i7 a MB od MSI v jakési nadupané verzi, ... SSD samozřejmě ..., ) starý asi 6 roků.
Vypíná se za zhruba 8-10 vteřin, systém nastartuje za zhruba 12-20 vteřin - jen odhaduji, nikdy jsem to neměřil.
V PC mám všechen SW legální (doby kdy jsem zkoušel různé nelegální opičárny jsou nenávratně pryč. V dnešní době nechci riskovat s nějakou havětí v PC.
Držím palce a přeji trpělivost a pevné nervy s prací na počítači a hlavně ať seženeš nějaký vhodný CAD software.
Je mi jasné, že na práci s PC jsi šikovný, takže to Tvé stěžování beru s nadhledem.
:-)
Subaru XV 2,0i Executive CVT (MY 2018)
Subaru Forester 2.0x SG (MY 2004)
Škoda Fabia Combi (2004)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od VDC »

Milane já jsem na Linuxu používal myslím Draftsight, nebo tak nějak se to jmenovalo. Bývalo to zdarma. Ale už je to drahně let, tak nevím, zda to pořád platí.
Teď už zase dlouho používám uloupenej Autocad LT 2017. Sice se mi příčí, že je uloupenej, ale na to moje občasný hraní to je jediná cesta.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22683
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od spm »

O Fusionu jsem to také četl. Alespoň jednou moje prokrastinace přišla vhod - protože jsem se v něm samozřejmě doteď kreslit nenaučil a načmáral jsem v tom akorát jeden model, ze kterého STL už mám. Takže pokračuju v OpenSCADu :-DDD (nicméně ten používám na modely, které tisknu... na modelování nějakých doplňků to už vůbec není ono). Jinak k FreeCADu - na root.cz na to teď vychází nějaký seriál, jak s tím zacházet. Ale nezkoumal jsem to, jen jsem to tam zahlédl.

Ohledně outlooku - moc nechápu, že to dnes vůbec někdo dobrovolně používá :-) Na Win jsem měl The Bat!, který fungoval celkem rychle, umělo to leccos, nepadalo to... samá pozitiva a sociální jistoty. Teď taky hrompták; je už to o dost jednodušší, ale něco se dá řešit pluginama a taknějak se to používat dá.

Co se týče OS té slavné firmy, moje názory na něj tu už jsou asi dost známé :-DDD U serveru jsem nikdy nepochopil, že to někdo dobrovolně používá nebo na to vyvíjí aplikace (jelikož vývoj na téhle platformě je taky dost utrpení). Pro pobavení: v práci mám desítky linuxových serverů a jednotky windowsových. Ty jednotky win serverů zabírají několikanásobek (všechno to jsou virtuály) zdrojů co linuxové a furt se to sere nebo s tím něco je (dochází místo tady, támhle, aktualizace něco rozjebe). O těch linuxových prakticky nevím, akorát v monitoringu občas vyskočí, že jsou dostupné security updaty. Takže veškerý čas spojený se správou serverů je taky vykazován na ty windowsové... Proč to zmiňuju - Microsoft měl před už docela hodně lety reklamní kampaň vymezenou proti Linux serverům, kde se dušovali, že spravovat ty jejich servery je jednodušší, tudíž náklady na správce menší a že to bohatě vykompenzuje ceny licencí. No, realita je taková, že lidi, co to umí spravovat prakticky neexistujou, když už to někdo jakžtakž umí, tak má několikanásobnou hodinovku, než uberadmin na linux (nebo stejnou hodinovku, ale několikanásobný hodinový rozpočet na stejný úkon :-D ), musí se pro to kupovat podstatně větší hardware a ještě člověk zaplatí úplně šílený prachy za licence. Jo, je to hrozně ekonomicky výhodný :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21944
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od HonzaCZ »

Kontakty se daj určitě přesunout přes nějaký csv nebo tak něco. Maily při nejhorším přes schránku s IMAP přístupem - nejdřív je tam natlačím ze starýho, pak je stáhnu do novýho.

S tím Fusion to mám podobně jako spm. Než jsem to stihl pořádně vyzkoušet, tak to chtějí zaříznout. Lepší kreslit v něčem normálním, než se nervovat s těma free věcma. Ale s pocity to mám podobně jako VDC.

Na Linux jsem přešel taky nedávno. Po zkušenostech s Win 10 z okolí (moje zkušenosti s okolními počítači s Win 10) jsem rozhodl, že na tom fakt pracovat nemůžu. Nenahraditelnost některých Win aplikací řeším Wine (u těch jednodušších / co pod Wine fungujou) a na komplikovanější mám koupenej VMware Workstation a v něm Windows 7. Ono vůbec mít Windows ve virtuálu je fajn, protože si to člověk zasnapshotuje a pak tam může dělat bordel a kdykoliv se zase vrátit. Ne, že by NTFS nativně neumělo taky snapshoty, ale furt to není tak pohodlný, když to běží na bare metal. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

Pánové díky za rady, nějak to snad vyřeším, protože už padlo definitivní rozhodnutí o přechodu na Linux, jen na to teď není ta pravá chvíle, protože dokončuju několik projektů ve stodole a podzim na zahradě je náročný, MMVČ na to sama nestačí. Jakmile akce Linux přijde na řadu, budu reportovat.

Definitivně a mírně komicky má trpělivost s W10 přetekla poté, co jsem si šel po cca 14ti dnech něco vytisknout na barevné laserovce. Standardně to mívalo průběh takový, že zastrčím notebook do dokiny, zapnu ho, zapnu tiskárnu, pustím aplikaci, vytisknu co potřebuju a zase všechno vypnu. Tentokrát ale po pokusu o tisk z Excelu W10 sdělily, že tiskárnu mi zakázal správce systému používat. To mě trochu udivilo, protože jsem měl za to, že správce jsem já :-)

Abych to zkrátil, ukázalo se, že W10 mi nainstalovaly nový driver pro tiskárnu, domnívaje se, že můj starý funkční driver od HP je méně "secure". Když už se mi podařilo W10 vysvětlit, že zákaz tisku neplatí, tak všechny pokusy o přístup k tiskárně přes ten jejich driver padaly na Access violation... W10 potom tvrdošíjně vzdorovaly pokusům o odstranění tohoto nefunkčního veledíla, ale pak se mi přece jen podařilo nahrát i ten původní driver, takže teď se mi jedna tiskárna hlásí hned dvakrát. Po restartu se mě ještě W10 zeptaly, zda mohou nahradit můj ne-secure driver za svůj vylepšený, což jsem jim pochopitelně zakázal. Vytiskl jsem rychle co jsem potřeboval a rebootoval do Linuxu, abych se podíval, jak na tom budu s tiskem tady. A světě div se, driver pro moji HP laserovku je v Linux Mint nainstalovaný, zapnutou tiskárnu bez problémů detekoval a tisk prošel na první dobrou. Olé!!! Teď jsem jen zvědavý, jak dlouho budu čekat na to, až mi W10 znovu sdělí, že mi správce zakázal tisk a budu mít nainstalovány dva nefunkční, byť (ne)funkčně zcela shodné drivery :-)

Ohledně CADu jsem otestoval LibreCAD (2D CAD), je to rychlý, ale fakt jen 2D, takže zatím dělám ve FreeCADu. Když člověk dělá jen to, co si vyzkoušel že funguje, tak to celkem jde. Inovativní postupy zkouším vždycky nejprve na pokusných projektech, abych si do toho "ostrého" nezanesl něco, kvůli čemu to pak bude padat. Ale není to zrovna pohodlné či produktivní a i ty vyzkoušené postupy jsou někdy sice bezpečné, ale pomalé. Jenže platit za SW už nehodlám ani korunu a krást už nechci, tak jsem celý free a musím nést důsledky :-) Teda ještě free nejsem, ale už jsem rozhodnutý, že na Nový rok budu.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

V pondělí 19.10. jsem přezul na zimní gumy (Nokian WR SUV 3 225/60 R17 103H XL). Jako správný dědek jsem to nechal udělat Chalupovy chlapce, přitom jsem pokecal s Jindrou o autě a životě a tak. S gumami jsem byl až doteď celkem spokojený, na to moje "závodění" jsou OK, uvidíme až bude víc sněhu, budou už přece jen jezdit třetí zimu. Jen kdyby nedělaly takový kravál... bohužel nějaký to odhlučnění zatím nebylo na pořadu dne a ani ho kupodivu neměla MMVČ ve svém rozpočtu :-) Ono se jí samozřejmě nelze divit, stačí si přečíst pár příspěvků, co tu zatím ještě nejsou, ale připravuju je, a bude jasný, kam momentálně směřovaly všechny mnou ovlivnitelné finanční toky :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

Škoda, že nemůže mít vlákno sub-vlákna :-), protože sem pravidelně salátuji nejen věci, které se týkají auta naprosto bezprostředně, ale i takové, co s ním nemají vůbec nic společného (naposledy frustrace kolem W10 a CADů). A pak jsou takové příspěvky, co se tváří, že jakoby s autem nějak souvisí, ale vlastně to je nepříliš maskovaná samochvála na šikovného důchodce z Jaroměřska :-) Do této skupiny patří např. všechno, co se týká elektroniky, home automation a v poslední době hlavně rekonstrukce stodoly na garážo-dílnu. Následujících několik příspěvků bude patřit právě k tomu poslednímu - co je nového ve stodole.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

1. Stodola léto 2020
Poslední status a fotky stodoly byly z května, tak berme jako výchozí stav červen.
Garáž - ještě prázdná, elektro dodělané:
01_GarageVirginState_20200625.jpg
02_GarageVirginState_20200625.jpg
Dílna - ještě prázdná, stěny a elektro dodělané, sklápěcí žebřík na půdu (kam se přestěhovaly trámky a prkna, co zbyly po rekonstrukci):
03_WorkshopVirginState_20200622.jpg
04_WorkshopVirginState_20200622.jpg
Následovalo příjemné období nákupů...
Sudy na piliny:
05_Barrels_20200627.jpg
DeWalt stolní pila a Triton pracovní a frézovací stolek:
06_DeWaltSawAndTritonWorkCentrePlusRouterModule_20200627.jpg
Odsavač pilin Holzmann 2480, z druhé ruky, ale zachovalý a relativně levný, v blízké budoucnosti určen k přestavbě:
07_DustCollectorHolzmann_20200629.jpg
Mezitím si Šedivák začal zvykat na bydlení pod střechou (poprvé za 2,5 roku):
08_GreyhoundInGarage_20200629.jpg
Smontováno:
Triton WorkCentre:
09_TritonWorkCentre_20200629.jpg
Triton Router Module (zvrchu i zespodu s frézkou TRA001):
10_TritonRouterModuleFromTop_20200629.jpg
Pokračování následuje...
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

1. Stodola léto 2020 - pokračování 1
...pokračování:
11_TritonRouterModuleFromBottom_20200629.jpg
Srovnávačka se spodním protahem Proma HP-250-3/400, po vybalení a prvním spuštění naprázdno:
12_PromaHP250Planer_20200704.jpg
Stolní pila DeWalt DWE7492, po vybalení a prvním spuštění:
13_DeWaltSawAfterFirstCut_20200705.jpg
Demontáž odsavače Holzmann, využitý bude nakonec jen motor s ventilátorem, zabudování cyklonu od Axminsteru do víka sudu a zkouška, zda to funguje dle předpokladů. Funguje. Fotku vnitřku sudu po pokusu nemám...:
14_CycloneOnTheBarrel_20200708.jpg
15_DustCollectorAfterDoomsday_20200708.jpg
Podvozek pod hoblovku:
16_PlanerOnChassis_20200719.jpg
Regály (garáž i dílna):
17_GarageShelves_20200802.jpg
18_WorkshopShelves_20200802.jpg
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

1. Stodola léto 2020 - pokračování 2
Akce Odsávání s dálkovým ovládáním, rozvod po dílně, napojení hoblovky. Udělal jsem samostatně přívod k hoblovce a k protahu, protože hrdla pro napojení jsou z protilehlých stran stroje a nelíbilo se mi přehazovat jednu hadici. Od cyklonu je vše až ke svislým odbočkám průměr 125 mm, svislé odbočky, šoupata a hadice jsou 100 mm. Dálkové ovládání si vyžádalo zneprovoznit to ruční, desku se zdrojem, přijímačem a relátkem a jím spínaným 3fázovým stykačem jsem dal na zeď do pomocného rozvaděče, kde je ještě vypínač, který to celé umí vypnout, kdyby se náhodou roznemohl dálkáč. A taky to vypínám, když odcházím z dílny, aby zbytečně neběžel ten zdroj. Od doby montáže už jsem naplnil hoblinami dva sudy. A kdyby si někdo obzvlášť pozorný všimnul, že je rozvaděč vzhůru nohama, tak má pravdu, měl totiž původně být na druhé straně zdi v dílně, ale pak se ukázalo, že daleko praktičtější bude ho dát do garáže, a to mi pak vycházel ten vypínač, co je na boku, na nevhodnou stranu, tak jsem to prostě otočil, no. Jo, a dálkově to spínám klíčenkou na 433 Mhz, která mi visí u hoblovky.
20_DustCollection_20200802.jpg
21_DustCollection_20200816.jpg
22_DustCollection_20200816.jpg
23_DustCollection_20200816.jpg
24_DustCollection_20200816.jpg
25_DustCollection_20200816.jpg
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

2. Stodola léto - podzim 2020
Akce Stůl pod stolní pilu. Nejdřív jsem si prohlédl asi milión variant různých stolů pod pilu. Pak jsem si tu svou variantu nakreslil ve Fusion360, vytiskl a jal se porcovat a hoblovat stavební trámky, co mi zbyly ze stavby těch vnitřních zdí. Taky jsem objednal několik desek truhlářské bukové překližky - 1 x 8 mm na dno, 2 x 15 mm na vrchní desku, celkové rozměry stolu jsou 2000 x 1200 x 900 mm:
30_Stul_NarezaneAOhoblovaneTramky_20200830.jpg
Sestavil jsem rám stolu, přišrouboval kolečka, dal překližku na dno, sestavil pomocný rám pod pilu a zavěsil ho na závitové tyče, že aby šel výškově štelovat:
31_Stul_SestavenyRamNaKoleckach_20200904.jpg
32_Stul_SestavenyRamNaKoleckach_20200904.jpg
33_Stul_DnoAPomocnyRam_20200908.jpg
34_Stul_DnoAPomocnyRam_20200908.jpg
35_Stul_PoprveSPilou_20200911.jpg
Přidělal jsem spodní polovinu horní desky stolu (15 mm překližka) k rámu:
36_Stul_HorniDeskaSpodek_20200916.jpg
A pak jsem si usmyslel, že na rozdíl od nakresleného návrhu, umístím tu pilu na výsuvný rám, aby byl dobrý přístup pro čištění, sundávání/nandávání klínu a štelování pily. Koupil jsem dva kuličkové plnovýsuvy na 45 kg každý a udělal jsem výsuvnou desku pod pilu:
36_Stul_HorniDeskaSpodek_20200916.jpg
37_Stul_PilaZasunuta_20200919.jpg
38_Stul_PilaPoloVysunuta_20200919.jpg
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19044
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od hamoun »

chlape .. nepises moc, ale pak to stoji za to. jsem rad, ze se jednou za cas odhodlas a napises .. je radost na to koukat :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

2. Stodola léto - podzim 2020 - pokračování 1
39_Stul_PilaZcelaVysunuta_20200919.jpg
Kontrola, že můžu hýbat pravítkem v celém rozsahu:
40_Stul_KontrolaPravitkoVpravo_20200919.jpg
41_Stul_KontrolaPravitkoVlevo_20200919.jpg
Dokončení horní desky. A taky zámek (hliníková lišta), aby pila nemohla sama vyjet, ty plnovýsuvy sice mají aretaci v zasunutém stavu, ale nemusely by pilu udržet:
42_Stul_DeskaKompletSpodekAZamek_20200923.jpg
Horní deska, přišroubovaná zespodu k té dolní. Válel jsem se pod tou deskou jak předseda pod autem :-) Pak jsem zarovnal obě desky s rámem a zakulatil horní hranu:
43_Stul_DeskaKompletVrsek_20200930.jpg
44_Stul_DeskaDetail_20200930.jpg
45_Stul_DeskaDetail_20200930.jpg
Drážky pro přípravky, které jednou budou jezdit v drážkách pily:
46_Stul_Drazky_20201001.jpg
Natřeno 2x OSMO olejovou barvou a prozatím hotovo:
47_Stul_Nater_20201024.jpg
48_Stul_Nater_20201024.jpg
Ještě budu upravovat, abych mohl stůl připojit jako celek k elektřině a zabuduji odsávání (čistě pohodlnost, abych se nemusel moc ohýbat). Ale jinak je to hotové!
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

2. Stodola podzim 2020
Akce Lavičky k Vánocům (nemůžu napsat komu, co kdyby to někdo z rodiny sledoval). Návrh proběhl už zase ve FreeCADu, ale konstrukce byla ověřená - před cca 35 lety jsem si 3 takové udělal na staré chalupě v Heřmánkovicích u Broumova, a všechny používáme s velkým úspěchem a bez jakýchkoliv úprav dodnes (ani jsem je nemusel znovu natírat).

Nařezat, ohoblovat, srazit hrany na frézce, zakulatit vršky hranolů, co se na nich sedí, udělat spoje, smontovat nanečisto:
50_LavickyPriprava_20201006.jpg
51_LavickyMontazNanecisto_20201007.jpg
Natřít OSMO selskou barvou a smontovat načisto. A dárek je hotový:
52_LavickyNatrenoAMontazNacisto_20201021.jpg
53_LavickyNatrenoAMontazNacisto_20201021.jpg
A to je konec zdánlivě nekonečného seriálu. Zatím. Snad výše uvedené ospravedlňuje mou slabší diskuzní účast a naprosté zastavení projektu Home Automation. A to další projekty do dílny jsou v přípravě, např. poslechovka v patře...
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2195
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

hamoun: koukám, že nespíš jako já. A odmítač jsem taky, nemám rád ten stav po požití. Ale nebylo to tak vždycky :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Odpovědět

Zpět na „Vozidla členů SFC“