Forester XT a jeho Metuzalem

Diskuse o vozidlech jednotlivých členů fóra na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od spm »

Metuzalem píše:
Já se ovšem taky chystám na nástřik podvozku, jenže asi bude dražší. U Chalupů mi tvrdí, že auto odstrojí a v DP Pce to nastříknou, oni že to pak zase ustrojí. A že prý je to neuvěřitelně kvalitní nástřik, co vydrží léta. A dělají to i s dutinami. Jen jsem trochu na rozpacích z toho, že tvrdí, že auto je po nástřiku podvozku špinavé i jinde, což se potom musí umýt technickým benzínem (nebo lihem? už si to přesně nepamatuju). A představa, jak mi drhnou auto nějakým hadrem je pro mě nepřijatelná, tak uvidím, ještě to proberu s mechanikama …
Jo, to je to co jsem řešil před pár dny teď na tom svém veteránovi :-) Prostě jak se to stříká na podvozek, tak semtam něco ustříkne ven. Já to pak dodrhával benzinem doma, nicméně i tak to bylo celkem potřeba drhnout, ale záleží co konkrétně tam nacpou. Ale na mym 17 let starym laku se nějaký drhnutí hadrem už fakt neprojeví :-DDD Naproti tomu v tom mém vlákně mám moc velkou spoustu fotek, jak to vypadá, když tam ten nástřik není; to pak zlatý poškrábaný lak ;-D
Metuzalem píše: Já si to vyfotil, protože se v kafi vůbec nevyznám a vždycky, když si ho někde dávám, tak trpím, jaký jsem dřevo. Tak jsem to bral jako jakýsi úvod do problematiky - jako "Teach Coffee Yourself in 21 seconds"
Ono bys nejspíše trpěl ještě o dost víc, kdyby ses v tom vyznal a pak si ho někde dával :-DDD Já většinou pak končím v restauracích u toho dvojitého espressa ne protože bych chtěl smrťák, ale protože je to obvykle to jediné, co zvládnou připravit a většinou teda poslední dobou obvykle i přinesou to, co by to mělo být. Nebo se to tomu alespoň podobá :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

spm píše:Já to pak dodrhával benzinem doma, nicméně i tak to bylo celkem potřeba drhnout
Ono ani tak nejde o to, zda drhnout, ale čím drhnout. Když se použije mikrovláknová utěrka, na kterou se kápne pár kapek nějaké té bezpečné chemie, tak je to celkem bez vážných důsledků. Ale oni jsou schopní vzít režný hadr, co už toho utřel víc a je v něm třeba spousta drobných zrníček písku od toho, jak naposledy někomu utřeli zablácené dveře, aby viděli škodu (to mi udělali před mýma očima, ten hadr rozhodně nebyl čistý a rozhodně nebyl ničím navlhčený, ale šlo o dveře, co šly na výměnu, tak jsem nic nenamítal). Takový hadr pak do laku vyškrábe rýhy, které už vyleštit prakticky nejdou.

A vlákno o tvém autě jsem četl jak sci-fi. A jak krásně to auto vypadalo po vyjetí z lakovny (aspoň na fotce), to jsem ani nemohl uvěřit...
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

puschpull píše:Ten Forester takto vypadá jak malé autíčko...
Ono to taky nijak velké auto není. Tak akorát pro dva důchodce :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od spm »

Metuzalem píše: A vlákno o tvém autě jsem četl jak sci-fi. A jak krásně to auto vypadalo po vyjetí z lakovny (aspoň na fotce), to jsem ani nemohl uvěřit...
Jo, dopadlo to hodně dobře, i ve skutečnosti :-) Na lak míchaný dle kódu a aplikovaný na takhle starou vránu to vypadá fakt super. Abych je teda nepřechválil, tak dnes jsem na tom laku jednu chybku našel :-DDD nějak jsem přes to přejížděl rukou a v jednom místě je taková mikroskopická nerovnost, zrníčko. Prostě asi jako kdyby při lakování se tam přichomýtlo nějaký zrníčko bordelu a vlepilo se tam. Nicméně poznat to jde v podstatě akorát tím hmatem, vidět to je, když se na to člověk dívá z 10cm a ještě ví kde hledat :-DDD Měl bych to znova umýt (už je zase zaprasený jak jetel) a nafotit ještě někde pořádně ;-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

Určitě umej a nafoť. Je to krásný kus techniky a každá fotka takovýho auta potěší. A po létech třeba i se slzou v oku :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od VDC »

Ono se to při té aplikaci nástřiků někdy trochu zapráší. Ale nemělo by to být na drhnutí chemií. Měl jsem to zalepený krycími foliemi, i když ne plošně. A že u SPM vznikla chyba i když naštěstí ne velká, mě poučilo, že je třeba to zakrýt komplet.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od spm »

VDC píše:Ono se to při té aplikaci nástřiků někdy trochu zapráší. Ale nemělo by to být na drhnutí chemií. Měl jsem to zalepený krycími foliemi, i když ne plošně. A že u SPM vznikla chyba i když naštěstí ne velká, mě poučilo, že je třeba to zakrýt komplet.
Pohoda, tím benzinem to umýt šlo, už na tom nic není :-) Neviděl bych to nijak tragicky :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1281
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od PeteBiggy »

Metuzalem píše:Končím ekologické okénko, nyní k detailingu.

Po koupi jsem tam měl jen pár sluníček, ale hned po prvním mytí, kdy jsem smyl prodejcův vosk, se ukázalo, že jich není jen pár. Tak jsem na podzim rozlešťoval, ale musel jsem moc opatrně, lak na Foresterovi je neuvěřitelně měkký. Použil jsem jen dokončovací pastu od Menzerny a jemný kotouč a klepal jsem se, abych to nepodělal. Přes zimu jsem to teď nechal být, a v létě to udělám ještě jednou a důkladněji, snad mi tam nějaký lak zbyde, a pak nanesu keramický povlak od Optimum. Bez toho by ten lak zmatněl do …
Takže leštil :-) Ten lak je fakt jak bláto, u XVčka se mi to tak měkké nezdálo, ale je fakt, že to byla bílá...Vosk cosi schová, to je jasná věc. Jakožto bohužel i fakt, že ti co ty auta připravují, jsou na to absolutně leví. A je jedno jestli to je prodejce Fábie za dvěstěpade nebo MBčka za dva mega >:-&

Takže Optimum Gloss-Coat? Opti-Coat 2.0 už se myslím nedělá (ten jsem měl na Dusteru a byl super)...Taky bych si to klidně nanesl sám, ale já bych si to strojně nepřipravil, takže pokud se rozhodnu si to nechat, budu holt muset s tím asi jít za "profíkem"... :-/
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

Jo jo, Optimum Gloss-Coat, už ho mám doma od podzimu. Jenže u mě je ten problém, že to nemám kde dělat, nemám totiž garáž (zatím). Můj spolehlivý a drahý :-) tesař nemá už 2 roky čas, aby opravil stodolu, ale prý přístí rok určitě... Proto musím čekat, až bude bezvětří nebo jen mírný vánek, rozhodně nesmí pršet, sluníčko je lepší když nebude, ale stín si umím najít, akorát je každou chvíli jinde :-) A celý je to komplikovaný tím, že to za den většinou nestihnu, protože kolena už nejsou jako bývala a setrvat dlouho v předklonu mi nedělá dobře a chybí už nějak výkon :-) Takže potřebuju, aby to počasí vydrželo minimálně 2 dny, což znamená, že musí být právě nějaké stabilní období. A to na podzim ani na jaře nebývá, tak mi zbývá jen léto a naděje.

Už jsem dokonce přemýšlel, že bych možná taky měl jít za profíkem, protože se mi ten lak zdá opravdu nebezpečně měkký. Možná, že to zkusím jen prokonzultovat s panem Vepřekem, jestli ovšem po těch létech, co jsem ho neviděl, bude ještě stále tak ochotný, jako býval tehdy. Ale uvidím, třeba naberu s létem odvahy a chuti riskovat. Když to dopadne, tak se tady pochlubím a když ne, tak se "pochlubím" taky :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1281
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od PeteBiggy »

Metuzalem píše:Jo jo, Optimum Gloss-Coat, už ho mám doma od podzimu. Jenže u mě je ten problém, že to nemám kde dělat, nemám totiž garáž (zatím). Můj spolehlivý a drahý tesař nemá už 2 roky čas, aby opravil stodolu, ale prý přístí rok určitě... Proto musím čekat, až bude bezvětří nebo jen mírný vánek, rozhodně nesmí pršet, sluníčko je lepší když nebude, ale stín si umím najít, akorát je každou chvíli jinde .....
8() 8() 8() Milane, Ty nemáš garáž [?] [?] [?] Tak to obdiv, že jsi šel vůbec do takové káry. A to teda jako leštíš na venku? A keramika, to jakože neřešíš prach, pyl....Vždyť to musí několik hodin vytvrdnout, spíš teda několik desítek hodin.... :-/
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

No nemám, no. Mám stodolu, ve které se práší víc jak venku a tesař, co jsem s ním dohadoval její úpravu, zatím nemá čas. Auto parkuju pod přístřeškem, mezi ním a silnicí je cca 150 metrů + rybník. Leštím venku už léta, tam to řeší vysavač, kterým vždycky ofouknu tu právě vyleštěnou část (Menzerna trochu práší a ten prach je lepší co nejdřív odfouknout) a hned pak tu, co jdu zrovna leštit - s tím prachem to tady u nás není zase tak žhavý, po umytí se první známky prachu projeví nejdříve tak do hodiny. A pyl je jen na jaře, pak už je pokoj. Tu chvíli, než udělám tu jednu plošku, to rozhodně vydrží. Na závěr to umeju CarPro Eraserem a pak na to natřu Optimum Car Wax, který tuhne téměř okamžitě. Takže to vše jde dělat venku, jen musí být stálé počasí a nesmí moc foukat. Keramiku jsem zatím nedělal, nechtěl jsem, Car Wax mi docela vyhovoval - Renaulty neměly tak měkký lak. Když se ukázalo, jak je tomu u Subaru, tak jsem začal keramiku řešit, možná dopadne spíš ta alternativa s profíkem, ale kdyby ne, tak si samozřejmě na nátěr a vytvrdnutí keramiky (Gloss-Coat píše 12 hod.) půjčím garáž od souseda, ale to můžu max. tak na den, přípravu před tím udělám jako obvykle venku - je to úplně stejný postup jako vždycky.

Jinak si myslím, že Forester snad není až taková kára, aby nemohla stát venku?
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1281
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od PeteBiggy »

Tak to joo, já jsem myslel, že budeš chtít aplikovat i tu keramiku venku. To bych si fakt raději půjčil tu garáž na den od souseda a je to cajk ;) Já bych to ve své taky neměl šanci udělat, skrz prostornost teda, jedině u rodičů a ani tam není moc místa. Jenomže já bych potřeboval hlavně auto rozleštit...Joo jinak, taky používám Car Wax od Optimumu, pač to je uživatelsky perfektní věc. Sušíš a přitom zároveň lubrikuješ a nanášíš vosk...
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od Metuzalem »

Ty jó, od února ticho... Ne, že bych si uložil bobříka mlčení, ale nějak nebylo co psát. Život běží tak nějak svým tempem a všechno už tady přece bylo :-)

No, ale dnes cestou do Hradce jsem přeci jen důvod k napsání našel:
IMG_20180717.jpg
Pro ty, co jim tady končí displej: auto i já jsme OK.
---
Pokračování pro ty s větším displejem, kafem po ruce a trpělivostí.

Trvalo to sice 10 měsíců tempem 1000 km/měsíc, ale je to tady - pětimístný stav. K tomuto slavnému výročí tedy připojím pár poznatků:

Negativa
- Nějak se nemůžu dokopat k tomu, abych nechal odhlučnit interiér. Ne, že by Šedivák byl jako takový hlučný, ale naopak je tak tichý, že mi vadí jak hlučné jsou gumy (hlavně zimní Nokiany SUV) a kamínky do podběhů. A taky muzika nezní nic moc, nevím jestli by Harman Kardon u Sport verze byl lepší (asi jo), ale zvuk si vyžaduje mírnou investici. Vytipoval jsem si (jako i někteří jiní zde) brněnskou firmu Ahifi, která vypadá, že mají zkušenosti i s Forestery, jen ta doprava do Brna mě trochu děsí. Ale ono to nějak přežiju, jen nevím co tam budu celý den dělat. Asi pojedu na prýgl :-)

- Nějak se nemůžu dokopat k tomu, abych nechal vystříkat podvozek a dutiny, ale do zimy to bude. Sám si to dělat nechci, to bych asi s ohledem na fyzickou kondici nedal. A hlavně to chci dělat až po tom vytlumení.

- Nějak se nemůžu dokopat k tomu, abych nechal nanést nanopovlak na kastli. Měkký lak si to žádá, zejména když zatím nemám garáž. Chtěl jsem si to udělat sám, uměl bych to, ale nemám kde, sousedova garáž se nakonec ukázala jako nepoužitelná (musel by uklidit apod. neřešitelnosti). Mělo by to být až úplně poslední ze všech těch jmenovaných úprav.

- A taky nevím, jestli vůbec chci do Šediváka tolik investovat. I když ho stejně prodávat nechci, abych se musel zabývat myšlenkou na to, zda se to vrátí (jasně, že nevrátí), on mě totiž i tak přežije :-) Nezbývá, než se k tomu postavit jako chlap a k tomu všemu se nějak dokopat. Aspoň budu mít ve svém pravidelném čtvrtletním příspěvku v zimě o čem psát, buď v pozitivech nebo negativech, to se ještě uvidí :-)

A pak už jen samá
Pozitiva
- Auto mě pořád baví a pořád se těším na každu cestu. Často je cesta tou lepší částí, zejména když je cílem nákup nebo doktor.

- 1x za měsíc kontroluju olej v motoru - pořád je ho tam stejně.

- 1x za měsíc kontroluju nafouknutí gum - ty letní drží na 100 %, u zimních jedna mírně rychlostí 0.1 atm za měsíc ucházela, ale to jsem jen dofouk a hotovo.

- Drnčení palubky na příšerných jaroměřských kostkách pokračuje, ale buď je to míň, nebo si zvykám. Neřeším to. Zato ale řeším, jak se po nich všichni vlečou. No, vím proč, coural jsem se po nich s jinými značkami taky, ale s Šedivákem nemusím. Vyhladí to, neposkakuje, neklepe se, nerozhoupe se podélně na žádným hupu, paráda.

- Zatáčky se dají jezdit o dost rychleji, aniž by člověk měl pocit, že je kaskadér. Ovšem problém je s věcmi v kufru, co s nimi odstředivá síla hází a dělají kravál, o možnosti poškození nemluvě. Budu muset buď koupit síťový program, nebo vymyslet nějaký vestavný systém přepážek nebo co. Nejlepší je jezdit úplně prázdný, ale to se jaksi vždy nepodaří.

- Naučil jsem se přidávat plyn v sub-milimetrových kvantech, takže už se umím rozjet i tak, jako kdybych měl 40 koní, a ne 240. Ne, že by to bylo vždy nutné, ale občas to je vhodné. V začátcích jsem z křižovatek s Šedivákem nechtěně startoval jak derviš a pak zase hnedle brzdil a pak jsem pozoroval pobavené výrazy těch, co mě na červené dojeli a objevili za volantem Šediváka - šediváka. Teď už se umím rozjet tak, že nebudím pozornost :-)

- Spotřebu sice sleduju (7.6 dle počítače, 8.3 dle tankování, sledovaného v My Cars), ale jízdu tomu nepřizpůsobuju. Stačí, že jsem se naučil nespěchat a spíš se kochám, na to je Šedivák jak dělaný. A taky provoz často nedovolí jet, jak by se chtělo. Ale když to jde, tak jedu a protahuju pavučiny, to je pak svátek. Beru Vervu 100, bez ní mi přijde motor drobet línější (možná placebo efekt, ale neodolatelný).

A už stačí, další status info zase za 3 měsíce :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18906
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od hamoun »

gratuluju k vyroci

krasne shrnuti ...
proste ... hromada nedostatku ... ale super svezeni

Odesláno pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester XT a jeho Metuzalem

Příspěvek od quickly »

Metuzalem: v Dašicích zkusím navrhnout řešení na kufr, síťový program je dobrý jen na malé věci, do příštího forestíka ho už nebudu chtít.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Odpovědět

Zpět na „Vozidla členů SFC“