Tapanovo vrakoviště (2x Libero FA, 2x Justy KAD, Outback BP, Lego BR a Impreza GG)

Diskuse o vozidlech jednotlivých členů fóra na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22676
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od spm »

To máte nějaký divný koncern, ne? :-DDD Já mám šrouby na autě a ke kolům jenom matky :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14818
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od Tapan »

Dobře, tak jsou to v tomto případě matky, ty hnědopichu :-) (ale dostal jsem je k autu v plastové dóze s nápisem Subaru Forester schrauben) :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22676
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od spm »

Koukám, že se tu ten termín ujal :-DDD Němci, takovej akurátní přesnej národ... a nepoznaj šroubek od matičky :-DDD Nebo to nadepisovala nějaká ženská :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2171
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od parabolD »

Když jsme u tý akurátnosti, tak máš štefty a ne šrouby ;)
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14818
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od Tapan »

Nedotažený jsem měl matky. Štefty tam běžně nechávám :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2171
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od parabolD »

To bylo Tapane na paranoida (spm) :D
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14818
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od Tapan »

V tom případě máš pravdu, až teď jsem si to přečetl s kontextem :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a '98)

Příspěvek od yohn »

parabolD píše:To bylo Tapane na paranoida (spm) :D
Asterix, Obelix a Paranoidix ObrázekObrázek

Ututatise imhotep !
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22676
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od spm »

Jen se smějte... :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od VDC »

yohn píše:
Asterix, Obelix a Paranoidix

Ututatise imhotep !
ObrázekObrázekObrázek
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14818
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od Tapan »

FORESTER - AKCE PŘERUŠOVAČ

Po dnešním zdárném dokončení servisního úkonu na 20 minut, který mi trval zhruba 2 měsíce, jsem se rozhodl, že se tu trochu vyvětím. Komu auto bliká dobře a není zvědavý na dlouhou stať o hovně, nemá důvod číst dál :-)
Už minulou zimu se mi s Foresterem při nízkých teplotách párkrát stalo, že blinkry blikly třeba jenom 3x a dost. Po navrácení páčky a opětovném sepnutí zase třeba jen 2 nebo 3 bliky. Po pár km a vyhřátí interiéru to blikalo spolehlivě. Než jsem se dostal k tomu problém řešit, přišlo jaro a problém pominul. Letošní zimu se to objevilo zas a zhoršovalo se to. Postupem času to nabylo takového rozměru, že jsem si na křižovatce blikal ručně (co hmat páčkou, to blik) a tu a tam to prostě neblikalo vůbec. Chovalo se to takto při povelu na obě strany i při snaze o varovné blikání všemi čtyřmi tlačítkem na středovém panelu. Proto padlo hlavní podezření na přerušovač. Zdánlivě triviální úkol tedy zněl: sežeň funkční přerušovač a vyměň ho!
Dějství první:
Sorzen se nedávno prořekl, že má namířeno k Vrťasovi a pak na výlet k nám na jih. Dostal tedy úkol - přivézt mi od Vrťase přerušovač. Neměl jsem tehdy času nazbyt na odstrojování, focení a bádání, proto jsem mu neposlal nějaký jednoznačnější identifikátor součástky, jen model a modelový rok. Sorzen součástku dovezl, za což mu ještě jednou děkuji. Jak jsem později zjistil, nějaký timer to je, ale o přerušovač se nejedná. Mám podezření na cyklovač, ale kdo ví.
Dějství druhé:
Jistý si tím, jak rozeznat přerušovač od čehokoliv jiného, jsem se spojil s Vrťasem, jednoznačně specifikoval zadání a požádal ho, zda by mi přerušovač dovezl na Jožkoland. Ten mi to přislíbil a jak slíbil, tak se i stalo. Po návratu z víkendu plného dobrého jídla i pití a kvalitní společnosti jsem se opět vrhnul na Forestera. Bohužel se ukázalo, že nově dodaný přerušovač je sice opravdu přerušovačem, ale vykazuje funkčnost ještě menší, než můj původní - ten vždy po sepnutí blikačů alespoň jednou cvaknul relátkem. Náhradní díl nevykazoval funkcionalitu vůbec žádnou. Protože se jedná o bazmek v rozebiratelném pouzdře, nezbylo mi, než nakouknout dovnitř. Odpověď na otázku, proč náhradní díl na pozici původního funguje ještě méně, byla naštěstí pouhým okem zřejmá a ušetřila mě nelehkého bádání (vpravo původní přerušovač, vlevo náhradní díl):
Nový (vlevo) a původní (vpravo)
Nový (vlevo) a původní (vpravo)
Dějství třetí:
Poplakal jsem si Vrťasovi, že obdržený přerušovač nepřerušuje tak jak by měl a že je uvnitř volaký odýmený. Vrťas přislíbil poslat jiný kus a zásilka na sebe nenechala dlouho čekat (díky Vrťasovi za součástku i za trpělivost!). Nově obdržený přerušovač byl v pouzdře jiné barvy, byl počmárán jinými nápisy, ale jinak vypadal důvěryhodně (a poněkud moderněji, než původní typ). Při pokusu o montáž jsem narazil na zádrhel - přerušovač má být zepředu osazen 3pinovým konektorem a zezadu do něj má být vetknut ještě jeden, tentokrát 2pinový konektor. S dvoupinem byl ovšem problém, ďoura v přerušovači nebyla tak úplně kompatibilní s konektorem v autě:
Stejná součástka, různé konektory
Stejná součástka, různé konektory
Po vysvléknutí nového přerušovače z pouzdra jsem shledal, že je sice na odlišném tišťáku a jiné součástkové základně, ale že nekompatibilní zadní konektor má stejnou pozici vodivých plíšků, jako je tomu u původního. Bez pouzdra jsem tedy zkusil připojit a ověřit funkčnost - sláva, blikáme! Napadlo mě tedy vybavit nový přerušovač pouzdrem z toho starého, čímž bych měl dosáhnout nejen konektorové kompatibility, ale dokonce i funkčního řešení. Nemohlo mi však uniknout, že zadní konektor na plíšcích nového přerušovače moc nedrží. Po bližším ohledání jsem zjistil, že plíšky mají výrazně menší tloušťku.
Konektorové plíšky různých tlouštěk
Konektorové plíšky různých tlouštěk
To je blbý, silnější se dají opilovat, slabší jsou na pytel. Další shánění přerušovačů jsem zavrhl, vzal odýmený přerušovač s nulovou funkcionalitou a plíšky odpájel z desky. Operace se zdařila a obešla se bez požáru, takže jsem totéž provedl na funkčním avšak ne zcela kompatibilním přerušovači. Tam už to šlo o něco hůře, nebylo to však nic ve srovnání se snahou implantovat tam shodně tvarované, ale tlustší plíšky ze starého typu přerušovače. Úpravou vodících drážek v pouzdře na macatější plíšky a metodou Helmut - opravář komínů ("To se tam nevejde!" "Ale vejde, neboj!") jsem nakonec dosáhl prostrčení skrz tišťák a přibližně požadované pozice střev konektoru, který je součástí pouzdra. Následně jsem se pokusil udělat spoj vodivý tam, kde vodivý má být a nevodivý tam, kde nemá být. Kvalitou pájení se zde chlubit nebudu, jelikož pájením to lze nazvat jen tak tak a o kvalitě nemůže být řeč vůbec :-) Naštěstí mé schopnosti v oblasti elektrotechniky jsou natolik slabé, že na estetickou stránku věci nemám ve zvyku klást žádné požadavky a zcela se spokojím, když výsledný produkt dokáže nějakou netriviální dobu předstírat zamýšlenou funkci.
V tu chvíli jsem věděl, že mám vyhráno, v cíli jsem však ještě nebyl. Když už má nové pouzdro stejný typ západek jako to staré, proč ty západky aspoň oproti starému typu neotočit o 90 stupňů, že jo :-)
Drážky pro nasazení pouzdra jednou tak, podruhé tak
Drážky pro nasazení pouzdra jednou tak, podruhé tak
Vyrobil jsem si tedy druhý pár drážek a pouzdro sestavil. Výslednou součástku jsem vyzkoušel ve vozidle a funguje to, vždy to bliká, kde to blikat má, a nebliká nikde, kde to blikat nemá :-)
Dvoubarevný kříženeček
Dvoubarevný kříženeček
Inu, servisní úkon na 20 minut :-D
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19032
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od hamoun »

parada ;) ten vysledek te musi tesit ... zejo? :)
a jen hodinu jsi to musel sepisovat :) ...

Odesláno pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20597
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od námořník »

:-) Pěkný Štepane :-)
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od VDC »

Stať teda dlouhá, ale četl jsem to se zatajeným dechem doufaje, že to nakonec dobře dopadne. A jsem rád, že na konci byl happy end.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14818
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Tapanovo vrakoviště (SG 2.0 XT '04, 2x Libero E12 '95 a

Příspěvek od Tapan »

Dnes bylo dost dobré počasí na to, abych se zas jednou více pověnoval Foresterovi. Že jsem ho v poslední době trochu zanedbával bylo patrné hned po otevření pátých dveří. Chvilku s tím nejezdíte a hned se vám tam nakvartýrujou vosy :-)
vosy.jpg
Co auto mám, nevracela se klika pátých dveří. V týdnu jsem to rozebral a při pohledu na původní mechanismus bylo jasné proč. Zarezlý jak prase. Fotka po očištění, pružinka bohužel rozborku nepřežila a přišla o nožičku (v mechanismu už na zkoušku nová pružinka).
mechanismus_puvodni.jpg
Osičku jsem nahradil závitovou tyčí, ocelové pouzdro jsem očistil od hluboké koroze jak nejlépe jsem uměl a vhodná pružinka se také našla, bylo to tedy po dlouhém boji, zkrutné pružinky v Budějovicích asi nikde skladem nemají. Nicméně tahle nakonec pasovala jak prdel na hrnec, skoro bez úprav.
pruzinka.jpg
Mezi klikou a pátými dveřmi byla jakási podložka, která měla asi plnit funkci utěsnění prostupu proti stékající vodě, která se dostane pod plastový kryt. Izolace se při demontáži rozpadla prakticky na prach. Místo styku zanechalo na pátých dveřích jisté stopy. Rez jsem odstranil korundovými brusnými kameny do vrtačky, většina naštěstí byla jen zažraná do laku z ocelového pouzdra kliky, pár puchýřků tam ale bylo.
pate_dvere.jpg
Po důkladné očistě a léčebné kůře odrezovačem jsem to stříknul šedou základovkou, nebude to vidět a nic lepšího nebylo po ruce. Rozpadlou izolaci jsem nahradil výřezkem z 2 mm silné gumy, pouzdro kliky jsem řádně prolil sprejem na dutiny a kliku sestavil. Hurá, klikuje!
mechanismus_novy.jpg
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Odpovědět

Zpět na „Vozidla členů SFC“