CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1374
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od Dušan »

Jako obvykle v několika posledních létech, chtěli jsme i letos na Balkán. Bohužel, koronavirus nám původní plány zhatil. Do balkánských zemí se letos moc nedalo. Co vím, tak vyrazilo jen několik málo výprav. Podařilo se jim vystihnout ten pravý okamžik v Covidovém mezidobí, kdy šlo bez větších komplikací jak vyjet, tak hlavně se i vrátit. Já si v zimě naplánoval výlet po horách Bosny, jenže ta zůstávala pořád nedostupná. Narychlo jsem ji proto změnil na Rumunsko, a když i to zčervenalo, zbylo jako jediné Chorvatsko. Vyrazili jsme tam v druhé půlce srpna na 12 dnů a jenom v komorním složení – já s Marcelou naší starou Toyotou a soused Roman se synem v celkem novém Jeepu Grand Cherokee. V Chorvatsku jsem po horách jezdil už vícekrát a na některá ta nejpěknější a nejzajímavější místa jsem se chtěl podívat znovu. Takže ze všech tras byla asi polovina starých známých z předchozích let, + přidal jsem úplně nové trasy a místa, a ty tvořily tu druhou půlku cest mimo asfalt.

Ze zkušenosti vím, že Chorvati moc do hor nechodí, ani nejezdí. Proti Česku se tam pěší turistice věnuje úplné minimum lidí. Každý správný Chorvat se přece v létě vyvaluje u moře. Chaty v horách jsou zavřené, pustnou a rozpadají se. Moc takových jsme už s Marcelou viděli. A to stojí přímo na turistických stezkách k vyhlídkovým vápencovým vrcholům typu V. Rozsutce. Těch chat je mi líto, ale přináší to i jednu velkou výhodu. Všechen turistický ruch se odehrává na pobřeží a nanejvýš několika málo dalších profláklých místech ve vnitrozemí (Plitvice, Skradinski Buk, Sveti Jure apod.). Zbytek, tj. naprostá většina chorvatských hor je pustých, nejsou tu turisté ani domácí, ani zahraniční. Potvrdili jsme si to i teď za koronaviru. Když to porovnám s tím, co se dělo o prázdninách na našich horách nebo v Tatrách, nestačím se divit, jak je to vůbec možné. I když média chrlí varování před Chorvatskem jedno po druhém, my jsme se tam vlastně jeli před Covidem schovat do bezpečí. Několikrát se nám stalo, že jsme celý den projížděli horami a nepotkali jediný offroad, jediného turistu. Když to tak zpětně probírám, tak jsme se za celou výpravu setkali s 6-ti ofrouďáky: 3 Češi (2x Discovery, 1x Rubicon) a 3 německé offy. Vlastně další 3 - 4 místní auta jsme viděli cestou přes Mali Alan (ten taky patří mezi profláklá místa), ale to není offroadová trasa, ale pečlivě upravená šotolina vhodná i pro předohrabky. Tábořit na divoko se dá v horách úplně všude, nikdy žádný problém, takže po celý výlet jen volné táboření, stejně jako na každé jiné naší výpravě. Do obchodu jsme se tentokrát nestavovali ani jednou, takže styk s lidmi minimální, z veřejných míst jen myslím 3x benzínka.

Jsme doma, vrátili jsme se ve zdraví, auta taky, výlet se povedl a stál i za tu trochu obav z případných komplikací při návratu. A když řeknu, že jsme na hranici mezi Chorvatskem a Maďarskem byli jediné dvě auta a odbavení obou trvalo asi 2 minuty, tak mi nikdo neuvěří. Zkrátka … vše šlo jak po drátku.

Se psaním končím, postupně budu vkládat fotky z nádherné přírody a tábořišť a vlastně z celého průběhu výletu. Ať se trochu pokochají i ti, co letos vyjet chtěli ….. a nemohli.


První tábořiště u řeky a nezbytná Željava > Titovo technické veledílo, nejdražší projekt bývalé Jugoslávie, 3,5 km tunelů pro 58 letadel, 100 tunová hermetická vrata, 5 ranvejí, atd. + radarová hora Plješevica. Po dokončení díla v 60-tých létech pak Jugoši jezdili učit Iránce, jak se zakopávat pod zem.
Chorvatsko 2020   01.jpg
Chorvatsko 2020   02.jpg
Chorvatsko 2020   03.jpg
Chorvatsko 2020   04.jpg
Chorvatsko 2020   05.jpg
Chorvatsko 2020   06.jpg
Chorvatsko 2020   07.jpg
Chorvatsko 2020   08.jpg
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
RudaK
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 746
Registrován: úte zář 03, 2019 6:34 am
Bydliště: Ostrava

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od RudaK »

Bezva reportáž ! Jako každý neomezený vládce veledílo .... moc díky to bych se asi jinak nedozvěděl :-)
Subaru Levorg 1.6 2019
Suzuki Swift 2015 mama car
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48972
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od VDC »

Těším se na další fotky Dušane !!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od sima »

Rád tě čtu Dušane, tvoje postřehy a zážitky a další foto- joooo přidávej, super jste si to i užili, samota jak bejk! ,,,,| (*_^) |,,,,
Rudo, já se o tomhle díle taky dozvěděl myslím až odsud, z nějaké reportáže offu, taky jsem zíral!
Opravdu je zdejší forum barvité, člověk se tu nenudí ani den, ani chvilku, skvělá komunita ,,,,| (*_^) |,,,, ,,,,| (*_^) |,,,, =)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4856
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od Makovica »

Uzasne ! Nezabudni na nejake video.
Ale ked tam zase vidim tie miny, ako aj na predchadzujom videu...
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od Doro »

Bylo to dost haluzově. Ode dneška je Maďarsko na 1 měsíc neprůjezdné, což šecko komplikuje.
Dušane, určitě to moslo stát za to. Aj sme si s Luckou říkali, že pokud bystě někde zaviseli v horách, díky blbosti států, tak aj měsíc tam vydržíte a rozhodně nebudete strádat, natož nějak extra spěchat dom ;-D . Ale že vyhrálo Chotvatsko sem fakt netušil, spíše sem myslel, že Rumunsko.
Na foto sa tu těšíme šici, tak postupně dáfkujte, ať možeme slintat aspoň před monitorem.
,,,,| (*_^) |,,,,
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od marek.sm »

Jestli se něco nezměnilo, tak tranzit přes Maďarsko lze.
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1374
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od Dušan »

Doro, Maďarsko je tranzitem průjezdné pořád. Do Rumunska nešlo, sotva jsem dokončil přípravu, dostalo se mezi červené země a byl konec. Jen slintej, ... však polovinu letošních tras jsme před pár léty projeli spolu.
Zítra nebo pozítří přidám další fotky.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od milosv »

Chorvatsko a hory - to je prostě klasická balkánská paráda. A Željav je jedno z míst, které jsem viděl díky tvým reportům z cest *_*=*_*
Těším se na další informace a fotky.
Letos, ač naplánováno, jsme na žádné výpravě nebyli, postupně nám vše zavřeli ::-(((
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od Tiger »

Dušane, vyjeli jste až na Plješevicu? Když jsme tam byli naposled, tak nahoře v tom průsmyku bylo mraky zákazovejch značek, páč se tam taky kus jede Bosnou, takže jsem tam HSK nevzal. S Bosenskejma celníkama jsem měl asi před deseti lety problém dole u tunelu 4, ten už je taky na Bosenskym území. To nám tam pak pomáhali Chorvatský celníci, páč jsme se u nich nahlásili, pak jsme si ještě pod jejich dozorem pojezdili všechny ranveje :-)
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od námořník »

Paráda Dušane :-)
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1374
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od Dušan »

Tome, na vrchol jsme nevyjeli, ta zákazová cedule je tam sice jenom jedna, zákaz vjezdu i vstupu, ale taky jsem měl strach. Trasa vede 1 km bosenským územím a po té vracečce u vrcholu jde zaparkovat jen na straně Bosny. My za tou cedulí zaparkovali sice až v Bosně, ale jen asi 10 m za hranicí. Z místa kousíček před cedulí vychází neznatelná pěšinka a vede trávou a skalkami přímo po hřebeni, po chorvatské straně, až na vrchol. Za 20 min. jsi nahoře. Už jsme po ní jednou šli, ale tentokrát ne, měli jsme ten den docela kalup, nebyl čas.

Ale ještě jedno mě odrazovalo od výjezdu posledního kilometru na vrchol, a toho jsem byl svědkem poprvé. Několikrát jsme na křižovatkách nebo souběhu horských cestiček viděli stát v autech chorvatské policejní hlídky. Ne jenom na trase na Plješevicu, ale i jinde v horách poblíž bosenské hranice. A nejen policajti v autech, ale na podobných strategických místech mají buldozerem srovnané velké plošiny a na nich umístěné bílé obytné kontejnery s nápisem POLICIJA. A domýšlím se, proč. Na druhé straně hřebene Plješevice leží bosenské město Bihač a v jeho blízkosti jsou obří uprchlické tábory pro migranty z Blízkého východu. Přes hory tam vede jedna z tras „Balkánské migrační cesty“. Zřejmě tam dost kvete převaděčství do EU a Chorvati, jak je vidět, se docela snaží je odchytávat.

Já, když jsem viděl ty policajty sedět v autě, tak jsem raději sám zastavil a šel se jich zeptat, jestli jedu správně třeba pod tu a tu horu nebo k tomu a tomu turistickému cíli i když jsem dobře věděl, kam mám jet. Sehrál jsem divadélko, aby nás náhodou nepodezírali a nepovažovali za nějaké převáděče. Policajti poradili a vysvětlili kudy pokračovat, takže bez problémů jsme se dostávali dál do hor, blíž k bosenské hranici.
S2940034.jpg
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od Tiger »

Dušan píše:Tome, na vrchol jsme nevyjeli, ta zákazová cedule je tam sice jenom jedna, zákaz vjezdu i vstupu, ale taky jsem měl strach.
Jo máš pravdu je tam jedna, teď jsem se díval na fotky.
Přílohy
DSC_8878.JPG
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od Doro »

...tak už pozdě, letos byla asik poslední šance. Rumunsko je mezi prvními z oblíbenýh. Od 1. 9. 2020 je v Rumunsku ofroud mimo zákon.
Eště sa uvidí, jak to je v přesném znění jejich nového zákona a zda půjde aspoň po lesních cestách nebo ne. Autem by to jít mělo, u UTV už si tak jistý nejsu.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: CHORVATSKO 2020 – liduprázdné hory

Příspěvek od milosv »

Ještě k Chorvatsku. 2018, ale to byl ještě v Chorvatsku a BaH klid.
Pljesevica1.jpg
Pljesevica2.jpg
Pljesevica3.jpg
Pokud je to Rumunsko pravda, tak >:-&
Ale ruku na srdce, co tam předváděli kroskaři a na čtyřkolkách... Ani se nedivím :-/
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Odpovědět

Zpět na „Cestování“