Májové Rumunsko - příprava

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Jackylle »

Ahoj cestovatelé,
máme letos v plánu se také vypadat pojezdit cesty i necesty v Rumunsku.
Budeme asi 4 auta, ale to se ještě vyvine.
Termín cca konec května - začátek června. Taky ještě neurčeno.
Délka výletu asi týden.
A protože jsou kluci odvážní, dali za úkol naplánovat trasu Té co zabloudí i s navigací. (Předpokládají, že navigace v horách stejně fungovat nebude :-D ).
Nechceme jezdit nic brutálního, ale jet na pohodu - rozhledy, kochání krajinou, nějaké zajímavosti, příroda... včetně procházek pěšmo. Ani není cílem najet stovky km skrz celé Rumunsko.
Tak vás zkušené prosím o nějaké tipy co vidět a hezké cesty.
Mám přečtené cestovní deníčky a začínám se v tom ztrácet... Rumunsko je pro mně jedna velká neznámá a tak se snažím ty místa, o kterých jste psali lokalizovat a vymyslet, jak je začlenit do trasy.

Zatím studuju Transalpinu a cestičky přes hory, které z ní odbočují... našla jsem nějaká videa a vypadá to přesně taková obtížnost, jakou chceme.
Např. https://www.livetouring.com/cs/track/ru ... ica-stevia

V zápiscích tady mě hodně zaujala ta krasová oblast Park Apusani. Co tam všechno navštívit?
Našla jsem interaktivní turistické mapy... kde je taková úroveň detailu a tolik informací... že nevím co z toho vybrat. Možná to moc řeším a stačí určit zhruba směr a něco hezkého tam bude vždycky? ;-D

Díky předem za tipy a nápady a zkušenosti.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1743
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Cliffer »

Jackylle gratuluju, podíváš se do jedný z nejhezčích evrompských zemí! :-)

V Rumunsku dost silně doporučuji si project sever. Stojí to už když odbočíst od Satu Mare na sever k Ukrajinským hranicím. krásný příroda a minimum lidí. (Teda krom obrázkovýho hřbitova) Každopádně pravá podívaná začíná někde od Sighetu Marmaţiei a pak celou dobu na Vatra Dornei a Piatra Niemt. Celý pohoří Rodnei je super a jsou tam najít hezký "zkratky" horama (a občas to jsou regulérní silnice 2. třídy :-D ). Z Vatry dornei jde cestičkama ject až na vesnici Bicaz, kde je hezký šplhání přes kopečky a fajn výhledama a hlavně s minimem civilizace. Kousíček od Piatry je zas jezero Bicaz kolem kterýho je taky moc fajn. Bohužel Parcul Naţional Ceahlău jsem ještě nestihnul objevit, ale vypadalo to, že by tam šli taky najít hezký cestičky.

Druhá část, kterou doporučuju je oblast kolem Fagarašskýho pohoří. Pokud byste se vydali po Transfagarašský silnici (ta známá), zaparkovali nahoře na parkovišti (placený, ale když se vyrazí hned ráno - silnici otevírají v 7:00) tak tam najedeš bez lístku a s trochou smlouvání když budeš odjíždět zaplatíš zdaleka né plnou cenu) a vydali se tam po stezce nahoru, může se vám naskytnou úžasný výhledy, kdy stojíte na hřebeni prakticky uprostřed Rumunsku a můžete prohlídnout při dobrý počasí skoro až na jeho hranice jak na severu tak jihu. Plus je tam mrtě hor na který lze vylézt. (Tady jsou už turisti). Brašov prochozený nemám, ale na jih od Brašova jsou super lesy. Každopádně celý pás od Brašova směrem k Devanu je super.

Třetí část je na jihu kolem Dunaje. Mám projeto v oblasti Banátu. Zase mrtě spojovacích cestiček pro naše auta :-D super příroda, ale bohužel i dost výjevů hnusu (odpadky, Dunaj taky není moc čistý). Všude starý doly, do kterých se dá většinou dostat ale většina není moc bezpečná. lze zaject i do tam největšího dolu Nova Moldava, jen pozor na divoký psy. V banátu je několik českých vesnic, kde se člověk v pohodě domluví i česky. V Tisovém údolů je (kde se konává festival) je fajn hospůdka a na jeho konci je i důl, který lze prolízt na příklad tam ještě i starý záznamy lidí rozházený po zemi. Svatá Helena (nejhezčí vesnička z českých Banátských) má nádherný okolí na tůry a procházky.

Celkově v Rumunsko je velice zelený na severu až vyprahlý na jihu. Má krásnou přírodu, ale je i špinavý a betonový a ošklivý. Je to super země, kde jsem byl několikrát a stále se tam chci vracet :-)
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Jackylle »

Díky za tip Cliffe, tuto část Rumunska jsem zatím úplně pominula.
Už jdu na to a propátrám to pohoří Rodnei. Ono se nabízí tím začít, ať tu první přibližovací štreku nemusíme jet zbytečnou dálku. A pak to vzít směr Fagaraš. A podle toho, jak to bude vycházet časově, tak to zpátky stočit na Apuseni... Musím si začít čmárat do velké papírové mapy, ať dostanu představu o vzdálenostech.
Moc na jih bychom se netlačili, jednak je třeba nechat něco na příště, druhak ať nejezdíme příliš dlouhé přejezdy. Raději méně a více si to užít.
Jaký je rozumný odhad, že se dá za den ujet km? Asi si půjdu pojezdit nějaké terény a změřím si čas a ujetou vzdálenost. Mám tendenci vymýšlet přehnaně ambiciozní trasy a tohle nikdo nechce :-D
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2718
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od zhor »

Spíš to chce mít jenom seznam nějakých pěkných míst, a zbytek se dojede kam se dojede, a operativně řešit kam se pojede dál. V terénu nikdy nevíš kde a kdy nastane komplikace, a nebo se podaří najít nějaká zkratka.

Průměrná rychlost si myslím nebude víc jak 20kmh, a když denně pojedem 5-6 hodin čisté jízdy, tak to bude akorát. Takže terénní přejezdy bych nepočítal víc jak 70-100km za den, a taky kvůli palivu by to chtělo jet aspoň co dva dny kolem nějaké benzínky.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49152
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od VDC »

Ty terénní přejezdy si musíš rozmyslet. Tedy jejich vzdálenost. Protože strávit celej den v terénu je krásný, ale únavný. A akční rádius je tím značně omezen.
My na těch našich expedicích strávíme v terénu třeba 30-40 km denně max, pak normálně sjedeme na silnici a kus popojedeme. Pak se dají plánovat trochu nějaké přesuny. A není vopruz se poposunout o 100 km dál.
Na tom se v té naší partě shodujeme, že nemáme ambici se mlátit jenom v terénu celý den.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1034
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od milosv »

Připojuji se k náčelníkovi. Ne že by nešlo jet cca 6 hod. v terénu, ale je to hoooodně náročná záležitost. Jinak Rumunsko je pecka téměř všude, třeba jen pohoří Apuseni může být klidně na celý týden. Totéž Maramures, Banát….. Zvlášť pokud plánujete i pěší tůry.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Jackylle »

Už se v tom začínám trochu orientovat...
Ono to ani nejde, přejet všechno jenom terénem. Ty cesty často (aspoň podle map) vedou jen někam a dál už ne a nikdo nechce jet terén vhodný akorát tak pro Lakatoš.
Třeba ty hory Rodnei na severu, o kterých psal Cliffer podle mapy vypadají, že tam vedou silnice zábavné, ale neterénní a z nich je hromada odboček k prozkoumání a procházkám. To bych neřešila detailně... určíme hlavní směr a pak budeme improvizovat. Ani bych se nebránila občas přespat někde pod střechou, určitě to tam nebude žádná drahota. Zatím mi tahle část přijde hodně zajímavá.
Včera jsem si zkusmo naklikala cestu přes tyhle hory, pak s přejezdem na Transfagaranu a pak směrem na Transalpinu a byla jsme na 1000 km, což už je dost a to ještě je další kus cesty na park Apuseni. (Brala jsem to zase spíš cestama klikatýma, šlo by to i jednodušeji). Ale už se nad tím dá vymýšlet, kam by banda chtěla směřovat a jestli více prozkoumat jednu oblast, nebo udělat průlet přes větší území.
Podle info na stránkách Transfagarany je ta cesta zavřená až do 1.7. ve vrcholovém úseku, takže přejet ji celou ani nepůjde. To bych ji raději nechala na další dovolenou. Začínám mít trochu větší respekt z počasí ;-D
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1743
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Cliffer »

Pravda že jsem tam byl vždy červenec-srpen a všechno bylo na pohodičku.
Já to beru tak že co je pod 4000 km za 14 dní je pohoda. Teda s tím že tam sem tam bude delší přejezd třeba půlden.
Jinak osobně naplánuju většinou jen body kam se chcem kouknout (ale občas i celé trasy co chcem project) a až na místě řešíme jak se dostaneme z bodu A do bodu B. Je to pak větší divočina, trocha improvizace a jak říkám: Zabloudit na takovýhle je žádoucí. Člověk pak pozná místa a lidi, terý by nenaplánoval. :-)
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od RadekN »

Jen bacha na to, že Rodnei je národní park. Tedy něco jako u nás třeba KRNAP. Sice jsem nahoře byl několikrát, ale vždy na motorce a to se dá případně rychle zmizet :-). S Foresterem by to bylo horší ...

Vloni jsem tam byl po čtyrech letech a přibyly nějaké značky, závory atd ...

V roce 2015 jsme cestou nahoru potkali chlapíky s kamerou, co točily dokument o tamní přírodě. Ptali jsme se jich, jestli je to problém tam jet s motorkami. Pokrčily rameny a řekli něco ve smyslu "if you'll be lucky" ...
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Jackylle »

Aha... dobré vědět. Je to celé Národní Park, nebo jen části?
Nemám teď před sebou mapu, ale v rámci pohoří (i ostatních) tam byly vymezené oblasti, které by mohly být parkem se speciálním režimem.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1743
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Cliffer »

Tak ono se dá najít i mimo NP hezký cesty. A navíc co jsem v Rodnei a lezl jsem na Ineu od severu a pak od jihu (od hotelu Alpina Blazna) tak si nedovedu představit jak tam jezdit autem. Od Alpiny pravda byly nějaký cesty ale to by bylo tak pro Johyyyho :-D
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Jackylle »

Už kouķám na mapu... nemusíme jezdit po parku, stačí se přiblížit a cest různých barev co jsou na normální velké mapě tam je dost.
Zkusím profárat informace k těm parkům...které vybrat na pochození.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1743
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Cliffer »

Ona i DN18 je nádherná, ač myslím od roku 2017 čerstvě v novém asfaltu. Jinak třeba u spojka z DN18 na DN17D je vtipná. Sjezd z DN18 je na (47.5600106N, 25.0434133E). Nebo třeba i spojka mezi DN18 a Dj175 přes vesnici Iedu může být zajímavá (tu jsem neprojel). Ale třeba fakt sranda je cesta Vatra Dornei->Coverca->Platinis->Bilbor. Ale v týhle oblasti je hoooodně zajímavých cestiček skrz přírody. Od jednodušších až po brutálek :-)
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Jackylle »

To vypadá, že se můžeme motat polovinu času jen tady a nebudeme se nudit 8-?
Brutálku bychom se raději vyhnuli.
Na pořádnou procházku vypadá přitažlivě Park Ceahlu, taky skalky a smrdí to sportovními výkony, tož to nevím, jestli nenarazím na zavilý odpor https://mapy.cz/s/nusutupupu
kopeček s jednoduchou turistickou trasou a skalkami Pietrele Doamnei https://mapy.cz/s/gahopanuku
pak jakási pevnost Neant https://mapy.cz/s/janatahate

A to jsem s tím sotva začala.

Teď mám info od jedno z členů týmu, že zákon daleko a pašeráci drog a zbraní z Ukrajiny jsou v této oblasti hojní. Měli jste tam někdo pocit, že je tam nebezpečno? Nebo je radno spíše se věnovat antimedvědí prevenci, jako asi všude v horách?
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Májové Rumunsko - příprava

Příspěvek od Jackylle »

Cliffer píše:Ale třeba fakt sranda je cesta Vatra Dornei->Coverca->Platinis->Bilbor.
Tak na tuhle propojku jsem do plánovače trasy musela zadat kolo, aby mi to šlo zadat :-DDD
https://mapy.cz/s/nucucegeso

Dá se to reálně projet? Zdá se že tam kus cesty chybí, resp. podle značení je to "průjezdné pro Lakatoš" :-D
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Odpovědět

Zpět na „Cestování“