Kréta

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Kréta

Příspěvek od outback »

Letos jsme strávili dva červnové týdny na Krétě a byli jsme naprosto unešení. Kréta je naprosto nádherná se spoustou památek, možností pěší turistiky a zároveň s pěknými písečnými plážemi. Zároveň je to civilizovaná země kde nevládne žádná náboženská ani jiná diktatura a platí se eurem. Trochu jsem se bál řecké abecedy, ale ten, kdo měl ve škole matematiku a ruštinu, se chytne velice dobře - stejně je v turistických oblastech vše i latinkou.

Jízda autem na Krétě je poměrně dobrodružná. Hlavní pravidlo, co se striktně dodržuje, je nejvyšší povolená rychlost při míjení radaru, taky semafory se respektují. Pokud ovšem jedete pouze 10 km/h přes limit a na silnice je namalovaná dvojitá plná čára, musíte počítat s tím, že vás bez blinkru kdykoliv předjede místní borec, a když budete mít opravdu štěstí, nechá vám více než 20cm boční odstup. Čáry na silnici jsou jen doporučení, pomalé vozy uhýbají na krajnici a předjíždí se kdekoliv. Brzdou provozu jsou hlavně turisti v autech z půjčovny, co dodržují rychlostní limity a ještě se nenaučili uhýbat do krajnic. Jednou se mi stalo, že v protisměru začal takového turistu předjíždět autobus, a automaticky se spolehnul na to, že mu uhnu do krajnice - měl jsem na to dost času i místa, ale kdybych zrovna nedával pozor, tak by bylo veselo. Na skůtru se helmy nenosí skoro vůbec, na dospělých motorkách je to tak půl na půl. Ve srovnání s provozem v ČR nebo Německu je to ale celkově pohoda - sice se nedodržují pravidla, ale kdo s tím počítá nemá problém, jezdí se ohleduplně (až na boční odstup) a klidně. Policii jsem zaznamenal pouze u nehod. Řecko nedávno zavedlo dost šílený systém daně z motorových vozidel, cokoliv přes litr objemu vychází neuvěřitelně draho, takže hodně aut je relativně nových a malých. Starší auta jsou často v hrozném technickém stavu, totálně prohnilá, poničená solí od moře a pískem, občas jsou ale vidět opečovávané naleštěné dokonalé youngtimery.

Zajímavé na Krétě je etnická homogenita obyvatelstva, to z Německa nebo Itálie neznám. Prodavači procházející po plážích jsou evidentně Řekové a nabízejí jídlo a pití, žádné podivné existence prodávají falšované hodinky a kabelky jsem neviděl. Žebráci v Herakleionu vypadali všichni řecky a nebylo jich moc, rumunské žebrácké klany jsem nezaznamenal. Ani pro uprchlíky není Kréta atraktivní - nehodí se pro tranzit ani jako cílová země. Magoři jsou ovšem všude, místní cvok nedávno znásilnil a zabil turistku zrovna v lokalitě, kam jsme původně chtěli jet.

Na Krétě je zároveň spousta opuštěných areálů po americké armádě, kdo se chystá cestovat na Krétu a má zájem o konkrétní tip na výlet, ať mi pošle SZ...

Příště se podíváme na půjčovny aut a tipy na výlety...i fotky budou.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24291
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Kréta

Příspěvek od sima »

To mě zajímá (*_^) |,,,, už jsem o Krétě uvažoval mnohokrát, různí známí co tam byli, byli moc spokjeni,rád bych se tam jednou podíval, jen si na to vyhradit čas, přesně řečeno skloubit společnou dovolenou...
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kréta

Příspěvek od VDC »

Pak máš mít nějakej čas, když se flákáš u Kreténů. :-DDD

Těším se na pokračování !! :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Kréta

Příspěvek od outback »

sima píše:To mě zajímá už jsem o Krétě uvažoval mnohokrát, různí známí co tam byli, byli moc spokjeni,rád bych se tam jednou podíval, jen si na to vyhradit čas, přesně řečeno skloubit společnou dovolenou...
Kréta byla právě řešení společné dovolené aby byli spokojený všichni...prvně a asi naposledy v životě jsme vyrazili na pláž na all-inclusive-4-hvězdy, zároveň jsem si ale na týden půčil takovej jakože skoro Jeep, vyvezl rodinu na turistiku do nějaké soutěsky, na divokou pláž kde jsme byli sami nebo na vykopávky na Knossos, částečně jsem se jezdil projet na výlet i sám. Dva dny pláž a bazény, jeden den výlet a tak dokola.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1034
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Kréta

Příspěvek od milosv »

Kréta je super, také doporučuji. Procourali jsme východní část, ještě zbývá západní, jen nevím kdy. Ráno zaplavat v moři, potom pocourat autmo, čtyřkolmo nebo pěcho, večer moře, večeře a tak dokola.... (*_^) |,,,,
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3074
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: Kréta

Příspěvek od Šaman »

Kréta? YES! Loňská zkušenost a perfektní. Já jsem byl moc spokojený. Byli jsme 16 km od Heraklionu. Kato Gouves, na okraji města, klid, výhled na moře, bazén, moře přes cestu cca 15m přes bar (výhodné), jídla habaděj, i šneci, chobotnice, i gril. Aj to kreténské pivo šlo v tom horku piť.
Moře krásné, sem tam vlnka, personál úžasný, na hotelu samý žabožrout;), okolí zajímavé,
Nad městem zbytky US radiolokátoru, jeskyně. Cestovka FIRO - spolehlivá, zaméstnanci ochotní. Hyc jak prase;) Super to bylo.
Normálně bychom letos klidně jeli zas, ale máme jiný plán:)
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Kréta

Příspěvek od outback »

Šaman píše:Kréta? YES! Loňská zkušenost a perfektní. Já jsem byl moc spokojený. Byli jsme 16 km od Heraklionu. Kato Gouves, na okraji města, klid, výhled na moře, bazén, moře přes cestu cca 15m přes bar (výhodné), jídla habaděj, i šneci, chobotnice, i gril. Aj to kreténské pivo šlo v tom horku piť.
Moře krásné, sem tam vlnka, personál úžasný, na hotelu samý žabožrout;), okolí zajímavé,
Nad městem zbytky US radiolokátoru, jeskyně. Cestovka FIRO - spolehlivá, zaméstnanci ochotní. Hyc jak prase;) Super to bylo.
Normálně bychom letos klidně jeli zas, ale máme jiný plán:)
Jo tak Kato Gouves jo? Já se snad usměju - kterej hotel? My Aphrodite Beach, a k těm zbytkům US radiolokátoru...sem nenapíšu nic, jen SZ. Od jeskyně pak dodám fotky...
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3074
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: Kréta

Příspěvek od Šaman »

Byl to hotel Gouves Sea and Mare, poslední hotel cestou ven z mesta směrem k letišti. Dál už byly mobilní domy a kemp a nejaký akváč. A brutálně dlouhá pláž.
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
Uživatelský avatar
Austin
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 283
Registrován: úte zář 18, 2018 10:55 pm
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kréta

Příspěvek od Austin »

Šéfkou "národního" muzea v Heraklionu alespoň bývala nebo ještě je češka, dělá 2x týdně průvodce výpravě v češtině. Doporučuji.

Kréta je velmi zajímavá na výlety.
NIKDY si nekupujte pobyt na jižní straně,
neustále tam fouká a s větrem lítá písek, mimořádně otravné.

Doporučím ke shlédnutí křižácký hrad na jižním pobřeží.
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24291
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Kréta

Příspěvek od sima »

S tou jižní stranou je to docela známá věc, radila mě to před mnoha lety paní z cestovky. To musí být dost nepříjemné, rozhodně bych se obešel.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
mirekst
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 786
Registrován: čtv říj 10, 2013 8:02 pm

Re: Kréta

Příspěvek od mirekst »

Krétu taky doporučuju, archeologické muzeum v Heráklionu je naprosto úžasné (doporučuji mít alespoň půl dne na prohlídku, i víc - dá se tam strávit i celý den), plus určitě si připlatit prohlídku Knóssosu (je to cca půl hodiny autobusem, autem se tam zajet moc nedá, není tam moc parkovacích míst, cestovka by to měla umět zařídit). Prohlídku Knóssosu určitě co nejdřív ráno, a mít s sebou dost vody k pití, v létě je tam vedro a slunce pálí k nepřežití X-& Moře na severním pobřeží je krásné, čisté, teplé, vlny tak akorát - žádný jadran v Chorvatsku.

Na výlety je dobré si půjčit auto - ale pozor, běžné půjčovny ho dodávají s prázdnou nádrží a jako první je potřeba natankovat (vrací se pak s tím, co v nádrži zbyde), takže plánovat, benzinek tam moc není, nebo jsou na divných místech - styl Itálie. Subaru ale v nabídce neměli (zato tam jezdí spousta Suzuki Jimny). My měli Opel Insignia - a nikdy víc, :-o [SUBARU]. Parkování je dost problém kamkoli míří turisti. Hodinu jedete a druhou hodinu hledáte místo. Místní doprava je opravdu jenom pro místní - třeba zastávky jsou tam, kde si to vyjednáte nebo tam, kde to "staví vždycky" - bez jakéhokoli označení. Jízdní řád je sprosté slovo.

Za návštěvu taky stojí mořské akvárium (https://www.cretaquarium.gr/en).

Žije tam docela dost čechů a slováků - při troše štěstí se tam domluvíte česky. Anglicky/německy spolehlivě kdekoliv, kam chodí alespoň trochu turisti.
Uživatelský avatar
Levap
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2231
Registrován: ned říj 04, 2009 10:00 pm
Bydliště: Roztoky

Re: Kréta

Příspěvek od Levap »

Ahoj,

hele ten jih Kréty je ale moc nádhernej. Byl jsem kousek východně od Ierapetry v Makrygialos a super. Docela divoký pobřeží, málo hotelů, některý pláže jsou úplně pustý , bez hotelů. Za mně doporučuju :-) i když s tím větrem mě taky kdekdo strašil, nás to nepotkalo. Možná jeden, dva dny. A to jsme tam byli asi 3x na dovolený. Doporučuji aspoň projet autem , jihovýchod Kréty je super. A taky jsou tam super cestičky se serpentinama. I když ted hyjundaj z půjčovny nic moc ...

Napříklas Xerokampos je asi nej pláž co jsem kdy v Řecku viděl.
Obrázek
Impreza 2.0 MY18
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Kréta

Příspěvek od outback »

Původně jsem chtěl pokračovat psaním o autu, ale když už se tu načlo pár témat, tak začnu jihem Kréty. Zajel jsem na krátký průzkumný výpad na jižní pobřeží na východní kraj Ierapetry. Pláže skoro prázdné (viz foto), vítr žádný. Lokalitu mi doporučili na recepci jako místo, kam jezdí na dovolenou Řekové. Dotaz kolik stojí pronájem lehátka: "no když si u mne koupíte něco k pití tak nic". Není to ale jemný píseček, viz foto s klíčem od auta pro srovnání velikosti.

Ierapetra je také dobré výchozí místo pro výlety, v dosahu je pro jednodenní výlety oblast od Herakleionu až po zajímavé východní pobřeží - kde jsem nebyl, protože pro mne bylo z Gouves už daleko.
IMG_20190613_152804877.jpg
IMG_20190613_152810504.jpg
IMG_20190613_153238609.jpg
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Kréta

Příspěvek od outback »

Archeologické muzeum v Herakleionu je fakt bomba. Vyplatí se jen napřed tam, a pak další den na vykopávky Knossos - jednak to dává logicky smysl, a taky jsou tak levnější lístky a předběhnete pak šílenou frontu. Parkování na Knossosu bez problémů a zdarma, jinak to chce tam být ráno, vzít si dost vody atd. Vůbec v červnu nebylo parkování problém nikde, i na městské pláži v Agios Nikolaos jsem kdykoliv přijel, zaparkoval v bezprostřední blízkosti a zdarma a dostal volné lehátko. Obvyklá cena dvě lehátka a slunečník 5-6€ na den.

Agios Nikolaos je taky moc pěkná lokalita, v dosahu spousta zajímavostí, na pláži nejen turisti z Německa ale i řecké rodinky. Na fotce auta je vidět průhledem skrz okýnko pláž, fakt jen pár minut pěšky. Je tam hezký jemný písek, vlny byly tak akorát, pohodička. Pláž malá, ale o dost větší než to co je vidět na fotce. Hotýlek v Agios Nikolaos by byl úžasná varianta pro dovolenou bez dětí, je tam i pěkné staré centrum, můžete si to koneckonců vygooglit podrobně.
Přílohy
IMG_20190613_104241754.jpg
IMG_20190613_133043728.jpg
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Kréta

Příspěvek od outback »

Měl jsem nepříjemné problémy s veškerou fototechnikou, takže jen pár nedbalých fotek krajiny včetně záběru z jednoho lehoučkého offroadu při návratu z divoké pláže...normálně se fakt snažím fotit líp, ale fotograficky byla ta Kréta naprosto zakletá :-( :-( :-(
Přílohy
DSCN2291.jpg
IMG_20190613_140505594.jpg
IMG_20190617_195001359_HDR.jpg
IMG_20190617_195650498_HDR.jpg
IMG_20190617_195123342.jpg
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Odpovědět

Zpět na „Cestování“