Rumunsko 2016

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Odpovědět
USbiker
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 468
Registrován: pát dub 15, 2016 9:56 pm
Jméno a příjmení: Radim Vinklárek
Bydliště: Paskov

Rumunsko 2016

Příspěvek od USbiker »

Už se blíží konečně letošní dovolená a já se zase nemůžu dočkat... :-) Pro mne se vlastně rok dělí na Před dovolenou, Dovolená a Po dovolené... A teď opět jak se to už blíží tak horečně přemýšlím jestli máme všechno a zjišťuji že ani zdaleka ne. Že chybí nakoupit spoustu nezbytných věcí, jako třeba lampičku do stanu, držák na kameru, PMR vysílačky... :-) Marcela také zjišťuje že ji toho spousta chybí. Ale to co chybí ji se mi nezdá být zase až tak důležité. Znáte to.
A jak jsem tak nažhavený tak si projíždím videa z minulých dovolených a zrovna teď jsem koukal na Rumunsko z roku 2016, a tak jsem pocítil hroznou potřebu se s vámi o tyto naše zážitky podělit. :-)
Byla to naše první dovolená po koupi Outbacku, neměl jsem ještě ani moc zkušeností s offroadem a Outback nebyl ani zvednutý. Spíš naopak. Jak byl naložen bágly a námi tak spíš seděl na břichu. Jeli jsme já, Marcela, Denis (15 let) a Ellen (necelé 2 roky). Vyjížděli jsme z Paskova a Slovensko a Maďarsko jsme profrčeli jen s pauzami na wc a jídlo, takže večer jsme už stavěli stan v Rumunsku za Aradem pod zříceninou hradu nad vesničkou Siria. Musím říct že nejméně záživná cesta byla skrz Maďarsko. Šíleně nudná rovná placka.
Druhý den jsme již najeli na náš plán cesty. Nejdřív jsme měli v merku pozůstatky a archeologické vykopávky staré římské kolonie Dacia, podle které pravděpodobně zdědil jméno typický rumunský vůz. Nevím jestli by tehdejší vozatajové byli spokojeni s jízdními vlastnostmi... Večer jsme si našli nádherné místo ke stanování nad městem Vulcan vysoko v kopcích. Tady se mi fakt líbilo, miluji takhle nádhernou přírodu.
Třetí den jsme se jen tak pijánko přesunuli do Avrigu, odkud jsme na čtvrtý den plánovali průjezd skrz turisty proflákuté údolí po nejhezčí silnici světa (podle TopGearu) Transfagaras. Jako musím uznat že silnice je pěkná a vede fakt nádhernou scenérií. Nahoře pak ve více než 2000 m/nm se počasí změnilo, jak už to tak na horách bývá, a dolů na druhou stranu hory jsme již sjížděli v průtrži mračen. Večer jsme se ubytovali v motelu v Corbeni a na pátý den byla naplánována zřícenina pravého hradu hraběte Dráculy v Poienari. Denis si to pak vyšlapal až nahoru po x schodech a my na něj hrdinsky čekali dole. :-) K večeru jsme dojeli do Brašova kde jsme se ubytovali a plánovali na šestý den procházku s Outbackem po okolí Brašova. Brašov je známý svými medvědy hnědými, kteří se jim tam prý už nějak přemnožili a filmového hradu hraběte Drákuly. Bohužel se však zhoršilo počasí a dohnal nás opět déšť, a tak jsme změnili plán a ve snaze počasí ujet jsme se vydali k moři. Vyhnuli jsme se plážím v Constantě a jeli kousek výš k severu k městečku Vadu, kde jsme měli pláž sami pro sebe. Večer bylo sice dost větrno a v dáli se kupily mraky, ráno však bylo jak vymalované.
Přiznám se že mi strašně cukalo rukama sundat ze střechy rakev, upustit gumy a prohnat H6ku po pláži, ale měl jsem obavy že někde zapadnu jak jsem nezkušený a pak kdo ví jak bych auto hrabal z písku. Měl jsem jen takovou super malou a levnou a skládací lopatku z eBay... :-) No, to je hold daň za to když jede jen jedno auto a člověk nemůže moc riskovat...
Sedmý den jsme se vraceli tedy do Brašova. Vzali jsme to skrz Bukurešť, ale jak moc velké města nemusíme, tak jsme to jen projeli skrz centrum, abychom se podívali na ten jejich slavný parlament, což je prý rozlohou největší kancelářská budova na světě. Za Bukurešti jsme vjeli do zácpy. Tady však slovo "zácpa" dostává zcela jiný význam. Pánové a dámy, já jako kamioňák jsem si už odstál nejednu zácpu, ale to co bylo tady se nedá s ničím srovnat. Rumuni totiž měli ten den nějaký svátek a všichni se vydali našim směrem do nějakého kostela či co v horách. A protože to bylo jen malé město s malým parkovištěm tak vznikla mnohakilometrová kolona, ve které jsme se posouvali nekecám 7 hodin! Já nevím jestli vždyckky čekali až někdo skončí svou potřebu v kostele a odjede a na jeho místo pustili další auto, ale bylo to hrozné. Samozřejmě že jsem před Marcelou dělal hrdinu jako:"Vidíš to? A tohle já mám v práci furt...", ale pravda je že něco takového jsem ještě nezažil. A nikudy jinudy to objet nešlo, tohle byla jediná cesta z Bukurešti do Brašova.Takže jsme nakonec skončili ještě kus před Brašovem a postavili stan u nějakého přeplněného penzionu.
Osmý den jsme se byli tedy podívat po okoli Brašova. Je tam jedna krásná soutěska známá z filmu "Návrat do Cold Mountain". Filmaři tu tenkrát postavili celou vesnici jako kulisu k filmu a rumuni ji dodnes opatrují a obývají. Okolí Brašova je nádherné. Taky jsme navštívili hrad, ve kterém podle různých filmů přebýval hrabě Drákula, což však podle dostupných pramenů není vůbec pravda, jen je tento hrad prostě hezčí a fotogeničtější než ta pravá zřícenina v Poienari.
V Brašově jsme ještě přespali v motelu, abychom mohli ráno odpočinutí vyjet na mou asi nejoblíbenější část dovolené - výjezd na vrcholy Karpat a cestu po hřebenech. Dojeli jsme odpoledne pod vrchol a abychom si to mohli celé krásně užít, tak jsme přespali vedle staré, opuštěné ovčárny. cesta nahoru byla opravdu rozbitá a já se cítil jako pravý offrouďák, jak jsem tak zdolával výmoly a strouhy vymleté stékající vodou z hor. Cítil jsem se tak až do chvíle kdy jsem na vrcholu potkal pastevce s Dácií... :-)
Takže desátý den jsme si to užívali na vrcholech. Opravdu nádhera!!! Ty výhledy na hory, údolí, divoké koně a stáda ovcí...byl jsem prostě totálně unešen a jsem dodnes. Proto jsem vždycky chtěl takové auto. Ne proto abych mohl řádit po motokrosových drahách (samozřejmě jsou akce/vyjímky jako tředa Subaru sraz a sbírání zkušeností :-) ), ale proto, abych se dostal tam kam se ostatní jen tak nedostanou, abych měl hory a tu krásu sám pro sebe... Byli jsme dva dny sami. Jen ten jeden ovčák co hlídal stádo a dva offroad Nissany co jely opačným směrem... To bylo neuvěřitelné... Počasí taky přálo. Až poslední kilometr se zatáhlo a na asfalt jsme najížděli s deštěm.
Pak jsme se večer ubytovali v motelu v Hunedoara. Cestou tam jsme potkávali v chudých vesnicích ty jejich slavné megastavby a obrovské vily. Nevím jestli tam vždy bydlí několik pokolení rodiny nebo si tím něco kompenzují, ale to jsou páni fakt hrady!
Přespali jsme, ráno navštívili jeden hodně známý hrad, Marcela říkala, ale já si už nevzpomenu jak se jmenoval. Čekala nás totiž už cesta domů a já se jen nestačil divit jak to všechno uteklo...
Rumunsko je krásná země, Karpaty jsou úžasné a určitě se tam ještě vrátíme. Rumuni jsou milí lidé, vstřícní a ochotní, teda alespoň ti které jsme potkali my. Celkově už je tam i tak o 60 procent méně volně pobíhajících psů a taky už pomalu mizí hromady odpadků. I cesty jsou již v mnohem lepším stavu. Posuzuji tohle podle toho jak jsem před 10 lety jezdil kamionem do Bulharska... Co se nezměnilo jsou stáda dobytka a skotu na vozovce, je tedy třeba fakt jezdit opatrně a předvídat nepředvídatelné. Třeba jsme v noci potkali na úzké silnici koňský povovoz s hořícím ohněm v plechovce místo zadní pozičky... Taky jsme byli u nehody transita co sejmul krávu. Nebyl to pěkný pohled.
Takže Subaristi! Kdo jste ještě nebyli v Karpatech tak hurá do toho. Pokud máte rádi přírodu alespoň zpola tak jako já tak si to fakt užijete.
Mám tady i video z celé naší cesty...ale je dlouhé, takže záleží jen na vaší chuti a trpělivosti. To video jsem tenkrát točil jen mobilem a fotky jsme dělali starou D200.
Pokud jste dočetli až sem tak díky a snad se z toho dalo něco vzít. Těším se na další skvělé klubové akce!

https://youtu.be/QJvHo4FyqWA
Naposledy upravil(a) USbiker dne pát čer 14, 2019 10:28 pm, celkem upraveno 1 x.
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1281
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumunsko 2016

Příspěvek od PeteBiggy »

Jojo Rumunsko je krásná země =) Byli jsme v roce 2012 na motorce. Mototouring je moje životní vášeň, akorát teď s dětmi už to šlo logicky trošku do ústranní. Ale i tak se snažím, pokud to trochu jen jde, každý rok aspoň na pár dní urvat. Letos to bude hlavně o tom, jestli zdraví dovolí. Jinak ale těch krásných zemí je v Evropě spousta, za mě srdeční záležitost - Skotsko, Norsko, alpské země a většina Balkánu (pokud bych měl vypíchnout jen jednu zemi, tak určitě Černou horu)….
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
USbiker
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 468
Registrován: pát dub 15, 2016 9:56 pm
Jméno a příjmení: Radim Vinklárek
Bydliště: Paskov

Re: Rumunsko 2016

Příspěvek od USbiker »

PeteBiggy píše:Jojo Rumunsko je krásná země Byli jsme v roce 2012 na motorce. Mototouring je moje životní vášeň, akorát teď s dětmi už to šlo logicky trošku do ústranní. Ale i tak se snažím, pokud to trochu jen jde, každý rok aspoň na pár dní urvat. Letos to bude hlavně o tom, jestli zdraví dovolí. Jinak ale těch krásných zemí je v Evropě spousta, za mě srdeční záležitost - Skotsko, Norsko, alpské země a většina Balkánu (pokud bych měl vypíchnout jen jednu zemi, tak určitě Černou horu)….
Jo to chápu. Právě kvůli naší malé dceři taky nemůžeme na dovču na motorce,,, Jinak Albánie, Skotsko a Norsko jsou v plánu a v pořadníku. :-) Ale víš jak, vždycky je to o financích a vždycky se něco vy..re když to nejmíň očekáváš,,, :-)
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Rumunsko 2016

Příspěvek od Slavek_xxx »

Cernou horu fakt doporucuju, nadhera.
Jinak pred 3mi tydny jsem projel cestu pres NP Cerne udoli po DN66A. Bylo po hrozny bource a cesta byla fakt baheni koupel se vsim vsudy. 60km bez signalu telefonu a prakticky bez civilizace. Parkrat mi docela lepilo, ale stalo to za to.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Rumunsko 2016

Příspěvek od milosv »

Krásné, letos nevím, jestli najdu čas ještě někam vyrazit. V užším výběru je BaH, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko. V Rumunsku jsem byl vícekrát s šotoušema (Višeu de Sus, Comandau…, klasicky Banát, Veselý hřbitov nebo opevněné kostely) a tak mě report hoodně naladil na další poznávání krás Rumunska. Že by, v případě vyšetření času, bylo rozhodnuto? :-/

Jinak Albánii doporučuji čím dřív. Rychle se mění a civilizuje...
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
mari75
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3400
Registrován: pon říj 31, 2016 10:47 am

Re: Rumunsko 2016

Příspěvek od mari75 »

Moc hezké čtení, Radime (*_^) |,,,, . Úplně mě to navnadilo se do Rumunska vypravit. Bohužel nejsem zas takový dobrodruh, abych tam jel sám. Asi bych měl obavy a z výletu bych nic neměl :-/ . Takže závist ;-D
Subaru Forester 2,0XT 03 Red dragon
Alfa Romeo 156 SW 1,9 Jtd 02 85 kw chip by Sarkan
ex AR 156 SW 1,9 Jtd 01 81 kw chip by Sarkan
ex AR 146 1,4 TS
ex Saab 9-3 2,0i kupé
ex Seat Toledo 1,9 Tdi 98
ex VW Vento 1,8i
ex Škoda 130
Odpovědět

Zpět na „Cestování“