Skandinávie 2018

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Uživatelský avatar
puschpull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3768
Registrován: pát dub 21, 2017 5:49 pm
Jméno a příjmení: Petr Püschel
Bydliště: Most, Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Skandinávie 2018

Příspěvek od puschpull »

Dobrý den.
Vím, je tu téma Skandinávie 2016
https://subarufanclub.cz/forum/viewtopi ... =35&t=5923
pročítal jsem ho.

Rád bych se s předstihem připravil na zamýšlenou cestu. (To že bych takovou cestu podnikl mě napadlo včera! :-))
Představa - jet po vlastní trase, autem, ve čtyřech lidech na zhruba 4 týdny cestu: Německo, Dánsko, Švédsko, Norsko (Oslo, Trondheim, Bergen, ...)
Bydlení - podle okolností, nějaké chatky, bungalovy, ubytovny, hotýlky.
Kdo mě vrátí zpátky na zem? Jaké budou náklady. Benzín, to je jasné, nějakých 5-6 tisíc km (můj hrubý odhad). Poplatky za silnice (asi pěkně drahé v Nosku, že?) Poplatky za trajekty. Ubytování, jídlo...
Rád bych takovou cestu podnikl, zapomněl na práci, na starosti a trochu si užíval. Neškudlit na jídle, prostě si jídlo kupovat, vařit si svépomocí ale i chodit do hospod, restaurací, podle okolností.
Hlavně zastavovat tam kde se člověku líbí, naplánovat turistické výšlapy, fotit, žít ...

Existují nějaké ucelené zdroje informaci pro detailnější rozpočet a rozplánován í trasy atd ...
Děkuji
Naposledy upravil(a) puschpull dne pát srp 25, 2017 8:40 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru XV 2,0i Executive CVT (MY 2018)
Subaru Forester 2.0x SG (MY 2004)
Škoda Fabia Combi (2004)
Uživatelský avatar
Rudolfo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1956
Registrován: stř srp 05, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Rudolf Weissbrod
Bydliště: Ostrava

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od Rudolfo »

Ahojky,
tak podruhé a lépe - poprvé se mi příspěvek smazal. >:-&

Cesta přes mosty cca 80 euro - jsou tam 2 mosty a dvě mýta. Jinak dálnice zdarma sem tam mýto v Norsku za tunely - vyřiď si autopass (automatické odečítání poplatků dle SPZ). Trajekty normální cena nic předraženého - možnost i platby kartou. Vlaky neužívat, hlavně turistické - poměrně drahé.

Celkově na naše poměry draho. Ceny stejné v NOK jako u nás jen musíš vynásobit x 2,88. Alkohol nekoupíš, jen v speciálních obchodech a šílenými cenami.
My v hospodách nejedli, nemám zkušenost. Kafe za rozumnou cenu, ale v hospodě v Bergenu malé pivo 120,- Kč.

Ubytování v chatičkách za rozumnou cenu (rok 2012 - kurz byl tenkrát 3,30 Kč za NOK) se pohyboval od 300 - 500 Kč na osobu. Záleží jak byla chatička vybavena. Čisto, útulně, topení elektrikou, někdy vařič. Sprchy , WC v budovách se zázemím, kde byla i kuchyňka s vybavením k dispozici. Někde i pračky. Někdy k dispozici zdarma, jindy na mince. Sprchy taky na mince, nebo čip. Mimo sezónu někdy si musíš zavolat správce telefonem - anglicky se domluvíš i se základními slovy.

Aktuální cenu benzínu si vygoogli, spotřebu budeš mít malou. Jezdí se tam předpisově. Max. rychlost na dálnici v Norsku 100, jinak spíše 90 km/hod. Radary jsou značeny foťákem v modrém poli.

Dá se oficiálně spát mimo kempy, ale už se moc neví, že je tam hodně medvědů. Teploty i v létě nižší, do stanu bych doporučoval pro ženské teplejší spacáky. 8-?

Příroda úžasná - kdo tam jednou byl pořád se vrací...
Mějte se Subarově

Ruda

__________________________________________________________
Subaru Forester 2.0 Atm., 5MT+redukce, BA95+LPG, oplechovaný spodek, Zvýšený 3 cm, Vyrobeno 2008 - model MY2009
Uživatelský avatar
Rudolfo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1956
Registrován: stř srp 05, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Rudolf Weissbrod
Bydliště: Ostrava

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od Rudolfo »

Ještě články, co tu k Norsku jsou, ale zapadly v historii:

Praktická příručka Norsko z roku 2009 - aktualizovaná
http://subarufanclub.cz/modules.php?nam ... cle&sid=15

Cesta do Trondheimu v roce 2009
http://subarufanclub.cz/modules.php?nam ... cle&sid=13

Galerie Fotek
http://subarufanclub.cz/modules.php?nam ... cle&sid=14

Cesta na Lofoty 2010
http://subarufanclub.cz/modules.php?nam ... cle&sid=35

Cesta Jižní Norsko jen formou deníku - jak jsem zjistil...
https://subarufanclub.cz/forum/viewtopi ... =35&t=2199
Mějte se Subarově

Ruda

__________________________________________________________
Subaru Forester 2.0 Atm., 5MT+redukce, BA95+LPG, oplechovaný spodek, Zvýšený 3 cm, Vyrobeno 2008 - model MY2009
Uživatelský avatar
puschpull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3768
Registrován: pát dub 21, 2017 5:49 pm
Jméno a příjmení: Petr Püschel
Bydliště: Most, Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od puschpull »

Díky za reakci. Nápad (bláznivý) vznikl o víkendu. Ale jsem člověk, co když se nadchne tak ho pak už skoro nic neodradí.
Norsko (Švédsko, Finsko) byl vždy můj sen. Bohužel, do svých současných 55 jsem tam nebyl a už nechci čekal. Přijde nemoc, úraz, stáří či pohodlnost a člověk co furt čeká, tak nic nezažije. Děti už jsou dospělé, se ženou asi budeme cestovat sami, tedy levněji než když člověk pro děcka neměl na nic čas a peníze... Ale počítám, že bychom jeli 4 osoby (syn s přítelkyní a my s manželkou).
A když už se tam pojede tak ať to stojí za to! :-)
Jestli by to stálo na 2 týdny třeba 60 tisíc tak raději na 4 týdny za 100 tisíc (ty ceny teď střílím od boku). Ale když už v Norsku budeme tak bych rád něco viděl a něco i prošlapal pěšky. Ta příroda tam - to je nádhera.
Chci věnovat nějaký čas přípravě a nastudování možností. Alkohol mě nezajímá, ale jíst a pít člověk musí a cpát se tam měsíc konzervami - to odmítám. Vždy dříve, když jsme cestovali ještě s cestovkami (Anglie, Skotsko, Irsko, ...) jsme chodili i do hospod a dávali si jídlo a místní pivo. Pak v autobuse koukali jak někteří dávají tu paštiku v plechovce a chleba. Nic proti tomu, peníze nikde nepadají z nebe, ale zrovna ty hospody na Britských ostrovech prostě patřili k tomu, co jsme chtěli zažít.
Plánuji to Norsko tak, aby z toho měl člověk zážitek. Ne něco vidět a za pár minut zase pospíchat jinam. Bude to drahé, ale takovou akci dělá člověk jen párkrát v životě.

Omlouvám se, píšu trochu páté přes deváté, ale mám toho plnou hlavu ... :-)
Subaru XV 2,0i Executive CVT (MY 2018)
Subaru Forester 2.0x SG (MY 2004)
Škoda Fabia Combi (2004)
Uživatelský avatar
puschpull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3768
Registrován: pát dub 21, 2017 5:49 pm
Jméno a příjmení: Petr Püschel
Bydliště: Most, Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od puschpull »

Rudolfo: díky za odkazy
Subaru XV 2,0i Executive CVT (MY 2018)
Subaru Forester 2.0x SG (MY 2004)
Škoda Fabia Combi (2004)
Uživatelský avatar
Rudolfo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1956
Registrován: stř srp 05, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Rudolf Weissbrod
Bydliště: Ostrava

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od Rudolfo »

No my na expedice si do sklenic zavařujeme jídlo a to už není "konzerva" ale super pošušňáníčko. ;-D

Ale určitě se sem tam dá něco v hospodě pojíst, jen abych řekl pravdu moc jsme na ty hospody nenarazili. V městech budou, ale většinou v Norsku jedeš liduprázdnou krajinou. V turistických místech asi něco najdeš.

Budu rád za info o tomto druhu stravování. Rádi bychom někdy dorazili Norsko až po NordKapp, aby jsme jej měli komplet :-/
Mějte se Subarově

Ruda

__________________________________________________________
Subaru Forester 2.0 Atm., 5MT+redukce, BA95+LPG, oplechovaný spodek, Zvýšený 3 cm, Vyrobeno 2008 - model MY2009
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od sima »

Jo sklenice jsou super,taky jsem doma zavařovali,opravdová lahůdka je pro mě vepřové a to sádelko z toho je taky velice praktické :-) =) Když jsem přišel večer z práce,nechtělo se už kolikrát ani hnout,natož moc kuchtit,tohle je super rychlovka.S něčím se to smíchalo a bylo navařeno na tři dny :-)Dá sem myslím i do konzervy,kámoš takhle usklaňuje přebytky ze zabijaček a hlavně na tyhle expedice je to pak lehčí.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
mari75
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3400
Registrován: pon říj 31, 2016 10:47 am

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od mari75 »

Nejlepší jsou doma zavařené klobásky.To je fakt luxus >B-)
Subaru Forester 2,0XT 03 Red dragon
Alfa Romeo 156 SW 1,9 Jtd 02 85 kw chip by Sarkan
ex AR 156 SW 1,9 Jtd 01 81 kw chip by Sarkan
ex AR 146 1,4 TS
ex Saab 9-3 2,0i kupé
ex Seat Toledo 1,9 Tdi 98
ex VW Vento 1,8i
ex Škoda 130
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1712
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od Cliffer »

Ahoj puschpull,
v tomhle nápadu tě plně podporuju. Nádhernější scenérie jsem neviděl. A to co vypadá z fotek báječně je na živo ještě několikrát lepší.
Když už dělám rychlý sumář naší cesty, najeli jsme kolem 8500 km za tři týdny. Bylo to trochu poznamenaný hlavně nejdeštivějším srpnem od roku 1995 :-D - zrušli jsme pár výletů.
Cesta šla řádově Praha->Berlín->Aarhus->Aalborg->Frederikshavn->(trajekt)->Göteborg->Oslo->Stavanger->Bergen->Trondheim->Bodø-> (trajekt na Lofoty) Å->Narvik->Abisko->Svappavaara->Rovaniemi->Oulu->Repovesi NP->Helsinky->(trajekt) Talin->Riga->Vilnius->Praha
Samozřejmě jsme nejeli přímé přesuny a nikdy jsme nechvátali. Zpětně musím říct, že mě trošku mrzí že jsme navštěvovali i pobaltstký hlavní města, protože ušetřený čas bych radši strávil například na Lofotách. Co jsme plánovali cestu s kamarádem vypustili jsme Nordkap, protože tam vesměs nic není a navíc to ani není nejsevernější místo Evropy.
Zajímavá místa, kde jsme byly:
neočekávaně město Aarhus - naprosto krásný Dánský město
sklaní stěna, kterou známe jako Preikestolen - docela zajímavá, ale cca od 10. hodiny neskutečného lidu. Když jsme se vraceli dolů, byli jsme rádi, že jsme se skrz zástupy prodrali.
cesta Stavanger-Odda - vnitrozemská cesta s dechberoucími výhledy. Ideální pro řidiče i kochače :-D
Ledovec Buerbreen - jeden z nejsilnějších zážiteků. jednak proto, že tam bylo málo lidí, jednak proto, že jsme to podcenili (málo jídla, málo vody, pršelo, už unavený po výšlapu na Preikestolen v jeden den). O to všechno to bylo ale lepší. K ledovci se jde opravdu kozí stezkou, kde několikrát člověk musí lézt po lanech připevněných ke skále.
Trolltunga - zajímavé, u Trolltungy zase mrtě lidu (docela otravující a rušící požitek) ale cesta hezká, i když náročnější
Bergen - nejhezčí město, kterým jsme projížděli. Památky, trhy, ...
Dvě jezera v Bessengeru - druhý velice silný zážitek. Nádherný scenérie dvou jezer kousíček od sebe a přitom výškově úplně někde jinde
Geirangerfjord - nic mimořádnýho, hodně lidí. Skvělý serpentýny ale mrtě aut, hlavně obytňáků.
Trondheim - hezký město, obrovská katedrála. Mě sice neuchvátilo ale ostatní ano
Lofoty - můj třetí TOP - balzám na duši. Byly tam nepř. i místa s tichem až zvonilo v uších. A výstupy z +0 m.n.m. do +1000 m.n.m. Doporučuju všema deseti na rukou i deseti na nohou!
ještě bych zmínil Abisko NP ve Švédsku - kde byla hustota hub (kozáci a křemenáče) asi tak 20/m2 :-D
Jinak jsme navšívili další místa ale je takový výcuc největších nadšení/zlamání
Spaní jsme řešili 2 stany s průměrnými 3-sezónními spacáky + oblečení pokud bylo třeba. V celý skandinávii se může spát naprosto kdekoliv (třeba i v NP ale maximálně 2 noci na stejném místě)
Počasí:Největší zima byla v Norsku jak pršelo. Teplota +6°C přes den. Paradoxně za polárním kruhem +15°C a na tričko a bez deště. Během prvních 9ti dnů 8 dnů čistého času deště, ale pak užbylo jenom hezky.
Hygiena kde se dalo. Prakticky všechno rychleji tekoucí je pitný. Koupání v jezerech i v moři i za polárním kruhem (pro otužilce). K tomu nějaký ty vlhčený ubrousky a asi 2x sprcha. I slečna to dala docela bez remcání.
Jídlo jsme se vezli s sebou (konzervy, zavařený maso) chytili jsme si makrely v moři (povoleno) kupovali jsme jen ovoce a pečivo. co jsme jednou koukali na oběd v Norsku v přepočtu by stál cca 1000kč jednoho člověka. Velký doporučení je pivo s sebou. Navíc Kozel 10° je v Norsku znávané platidlo a jde díky tomu ušetřit :-D
Asi bych měl ještě podotknout, že nám bylo 23 let.

Jeli jsme ve čtyřech a celkové náklady (bez suvenýrů) byly kolem 19 000 Kč/osoba. Hodně jsme ušetřili právě na jídle. Zase jsme ale museli platit pokutu za parkování (o 6 minut déle) za cca 3000 Kč. Celkově jsem odpozoroval že ceny v Norsku jsou stejné jako u nás, ale v NOK -> tzn x3. Jenom na mýtu v Norsku jsme zaplatili 797,7 NOK při použití Europassu (automatické odečítání dle SPZ). Trajekty stály z Fredekrikhavnu (DEN->SWE) cca 2800 Kč (lidi+auto), z Bodo na Lofoty cca 3000 Kč a z Helsinek do Talinu cca 3500 Kč, kdy jsme si vybírali noční = levnější cesty.

Koukám, že jsem chytil slinu a docela rozepsal. Určitě jsem na moře věcí zapomněl, tak klidně vyzvýdej. ;o)(o;

edit: upřesnění ceny
Naposledy upravil(a) Cliffer dne úte kvě 23, 2017 5:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
Cliffer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1712
Registrován: sob lis 21, 2015 6:24 pm
Jméno a příjmení: Tadeáš Pospíchal
Bydliště: Praha

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od Cliffer »

Ještě nějaký odkazy (možná i nějaký duplicitní s Rudolfem)
Zajímavé cestovatelské info http://knivskjellodden.webnode.cz/informace/

Návod na tankování http://andrejruscak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=442342

Dálniční poplatky v Norsku http://www.tolls.eu/cs/norway

A ještě jedny poplatky http://norge.cz/jak-do-norska/autopass- ... o-v-norsku

A potřetí http://www.autopass.no/en/autopass

Pokud se chceš navnadit a třeba i pár typů na cestu tak sleduju na YouTube tohohle anglána, který nedávno taky podnikl cestu za polární kruh https://www.youtube.com/channel/UCq4g9Q ... gG_fKEiHrQ
Subaru Outback 3.0R "Démon"
- Skotsko 2022 (5567 km)
- Rumunsko 2021 (3574 km)
- Norsko 2020 (7007 km)
- Ukrajina 2019 (4060 km)
Subaru Outback 2.5i-prodán
- Balkán 2018 (4457 km)
- Balkán 2017 (5884 km)
- Skandinávie 2016 (8300 km)
Š.Felda 1.6
- Istanbul 2012 (6100 km)
Uživatelský avatar
puschpull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3768
Registrován: pát dub 21, 2017 5:49 pm
Jméno a příjmení: Petr Püschel
Bydliště: Most, Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od puschpull »

Cliffer: úžasné!!! Určitě se budu ptát. Je na to celé zatím čas. Nejtěžší bude dostat od zaměstnavatele ty 4 týdny dovolené v jednom kuse ... (Když tak dám výpověď, no ...)
Ale na 2 týdny je to škoda peněz ... když už tam člověk bude ....
Dík moc za povzbuzení a informace (bude jich třeba ještě hodně). :-)
Subaru XV 2,0i Executive CVT (MY 2018)
Subaru Forester 2.0x SG (MY 2004)
Škoda Fabia Combi (2004)
Uživatelský avatar
Bekr
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 544
Registrován: sob lis 26, 2011 9:47 pm

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od Bekr »

puschpull píše:...Jestli by to stálo na 2 týdny třeba 60 tisíc tak raději na 4 týdny za 100 tisíc (ty ceny teď střílím od boku)...
Tak to jseš úplnej pistolník... Počítej minimálně 100tkč, ale spaní minimálně z poloviny v kempech a jídlo co si uvaříš ze surovin zakoupených v supermarketu a jednou za tejden ta hospoda... Byli jsme tam 3x a po každý to vyšlo podobně... Počet najetých km tam dost ovlivní rozpočet. Nám to vyšlo po každý 8 až 10tkm.
Bacha, je to tma ale návykový, dá se tam vracet do nekonečna... ;-D (viz můj avatar...)
Bekr
Subaru Forester 2.0X Comfort 2003
Subaru Forester 2.0X Active 2007
Subaru Forester 2.5XT Low 2008
Subaru Outback 2.5i Executive ES 2020
GSX400SH 88 & XJR1300 00 & S22 60
Uživatelský avatar
puschpull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3768
Registrován: pát dub 21, 2017 5:49 pm
Jméno a příjmení: Petr Püschel
Bydliště: Most, Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od puschpull »

Hezké ráno všem. Mám dotaz: je třeba plánovat dopředu noclehy (chatky, camping - stan, ubytovny, hotýlky ...) nebo se dá tomu dát "volný průběh", aby měl člověk volnost jet tam kam momentálně vlivem okolností jet chce?
Jak to chápu, tak v nejhorším člověk zastaví někde u lesa, postaví stan, přenocuje a druhý den jede dál. :-)
Subaru XV 2,0i Executive CVT (MY 2018)
Subaru Forester 2.0x SG (MY 2004)
Škoda Fabia Combi (2004)
PeteBiggy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1281
Registrován: pát úno 10, 2017 2:56 pm
Bydliště: Biggyho Beskydský Rajón
Kontaktovat uživatele:

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od PeteBiggy »

Ahoj, byli jsme v roce 2011, výjimečně autem (jinak jsme Evropu sjezdili na motorce) a výjimečně ve více lidech.
Dvě auta. My jsme jeli ve třech v Opelu Astra 1,7 diesel. Na to jak je Norsko sakra drahá destinace, tak nás to vyšlo na hubičku. Ale bylo to tím, že jsme byli řádně připraveni. Žena (v té době ještě přítelkyně) zavařila různé druhy masa do sklenic a k tomu jsme točili brambory, těstoviny, rýži, chleba....sem tam plechovky fazolí apod. Tam jsme kupovali prakticky jen chleba....a třeba nějaké ovoce nebo nějaké drobnosti. A světě div se, vyšlo nás to sakum prásk se vším všudy na 16 tis. kč/os. na 23 dní! :-) To jídlo je alfa a omegou sumy, kterou tam necháš. Je to sakra drahá destinace. A proto, až jednou pojedu na mašině na svůj vysněný Nordkapp, tak pojedu zaručeně sám, jelikož bychom se nebyli schopni ve dvou zabalit. Ten proviant je ve Skandinávii prostě hodně důležitý. A to jsme byli na mašině i v jiných docela drahých destinacích, např. ve Skotsku, Beneluxu, Francii a tam jsme si dovolili zajít třeba i do restauračky. Ale Norsko, to je ještě jiná liga! Bacha na to ;o)(o; No a jinak samozřejmě k nízkým nákladům nám přispěla nízká spotřeba kámošova dýzláčka, kdy jsme na norskou naftu jezdili za 4,2l/100! Na euronaftu už to šlo o litr nahoru a pocitově o 30 koní a 30 Nm dolů >:-&

Jinak jsme pluli z dánského Hirsthals trajektem a z5 po ose přes mosty. Najeli jsme něco okolo 7,5 tis. km, procestovali spodní třetinu Norska po Trondheim (vodopády, Preikestolen, Geiranger, Dalsnibba, Trolí stezka, Atlantská cesta, Bergen, Trondheim, dřevěné kostelíky, ledovce, Lillehammer, Oslo....). Používali jsme hodně trajekty, spali půl na půl v kempech ve stanech (jednou v chatce) a na divočáka. Tzn. u cca půlky nocí jsme ušetřili za nocleh. V této souvislosti se mi osvědčilo zajet rovnou na nějakou farmu a tam se zeptat, že bychom chtěli přespat někde na louce apod., zda by jim to nevadilo a kde by to případně šlo. A vždycky jsem pochodil, měl posvěcení přímo od farmáře a ještě vybraný perfektní plácek. Na tuto strategii jsem přešel po pár dnech a velmi se osvědčila-ušetřila spoustu času s hledáním místa a jistotu, že nás nikdo nevyhodí....
Ještě k tomu jídlu, když se takhle připravíte, tak vězte, že nejen že ušetříte hromadu peněz, ale o nějakém živoření nemůže být ani řeč. Dá se i takhle pěkně gurmánit, chce to jen se připravit. A pokud nechcete zavařovat, tak pak doporučuju něco ve stylu http://www.hotovky.cz. Na motorku, na hory používám a taky super ;)

Kdyby tě ještě cokoliv zajímalo, klidně se ptej >B-)
Alfa Romeo Stelvio Veloce 280/2023-MY 2022/ & Suzuki Swift 1.2/2022/ & KTM SMT limit. ed./2011/
Ex AR Stelvio B-Tech 280/2020/ & Subaru Forester 2.0 XT/2018/ & Subaru XV 2.0 MT/2016/ & spousta motorek
Subaru & Alfa Romeo by Pete Biggy!!!
Uživatelský avatar
puschpull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3768
Registrován: pát dub 21, 2017 5:49 pm
Jméno a příjmení: Petr Püschel
Bydliště: Most, Korozluky
Kontaktovat uživatele:

Re: Skandinávie 2018 (případně září/říjen 2017)

Příspěvek od puschpull »

To jsou všechno super informace. Dostávám "slinu" jak za mlada! Škoda, že to nevyjde letos v létě. Jak píšu v záhlaví buď podzim září/říjen (ale bál bych se zimy) nebo příští léto.
Autem, buď box na střechu nebo na tažné. Letos by to bylo se starým Foresterem nebo příští rok možná s novým (záleží na mnoha okolnostech, případně novým XV). Z hlediska spotřeby a klidu na duši by nové auto bylo na takovou cestu fajn.
Jak s připojištěním do těchto zemí (jak pojištění auta tak osob ...) ?
Subaru XV 2,0i Executive CVT (MY 2018)
Subaru Forester 2.0x SG (MY 2004)
Škoda Fabia Combi (2004)
Odpovědět

Zpět na „Cestování“