Itálie s dětmi, obytným přívěsem a Subaru

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Odpovědět
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Itálie s dětmi, obytným přívěsem a Subaru

Příspěvek od outback »

Tak jsme se právě vrátili z Itálie, a protože tu pár majitelů přívěsu a dětí je, rozhodl jsem se sepsat pár základních zkušeností aby Yohny a další nemuseli bolestně opakovat naše chyby...zatím máme vyzkoušené tři lokality a dvě různé cesty přes Alpy se Subaru i dříve s nesubaru.

Kudy se tam jede: podle cíle většinou přes Brenner nebo Taury (Tauernautobahn). Taury mají tu velkou výhodu, že tam prakticky není velké převýšení a zácpy se drží v rozumných mezích. Tauernautobahn stoupá pozvolně na velké vzdálenosti, a na jejím konci se provoz rozděluje na Karawanky a do Itálie ve Villachu, tam jsou zácpy nejhorší. My jsme loni nocovali v kempu na Villacher See, bezproblémový nocleh a ráno člověk může vyjet ještě než se Villach ucpe. Přímo na dálnici za Tauerntunelem je jedno parkoviště, kde mohou zdarma nocovat karavany, většinou jich tam pár je a v houfu a v Rakousku bych se nebál se tam vyspat - my ale chtěli ujet co nejvíc kilometrů, tak jsme pokračovali po obhlídce dál.

Brenner: dva velké mínusy, ale pro nás nejkratší cesta to Toskánska. První nepříjemnost je 6% převýšení při cestě tam, hned za Insbruckem a pak ještě jednou, vždy několik kilometrů. Ono se to nezdá, ale je to dost, a kdo nemá auto v pořádku po pár kilometrech uvaří. Když jsme jeli my, tak bylo pořád přes třicet stupňů, i nahoře, a já blbec jel se zapnutou klimatizací, takže jsem udržel rychlost pouhých 40 km/h, při pokusu o rychlejší jízdu jsem se moc blížil k červené oblasti teploměru. Po vypnutí klimatizace jsem už mohl držet celkem civilních 60-70 km/h při 106°C teplotě vody. Na tohle to chce naftu, pro můj benzín to není nic moc. Další problém je výběr mýtného v Itálii - ucpává se to ve Sterzingu, kde není dost pruhů na vyzvednutí lístku na mýto. Takže několik set výškových metrů klesání jde zvětší části do brzd, taky záběr pro auto. Z Brenneru dolů do Sterzingu to bylo stop and go, jeli jsme v sobotu - nikdy více. Pak mi v kempu chlapík co bydlí v Insbrucku říkal, že v sobotu není vyjímka zácpa ze Sterzingu nahoru na Brenner a zase dolů až do Insbrucku už od rána, ostatní dny je to lepší. Tyhle dvě věci si člověk cestou přes Taury ušetří. Zpáteční cesta stoupá pomaleji a jel jsem dopoledne při teplotě vzduchu kolem 15°C. Nahoru jsem vysvištěl na trojku maximální povolenou osmdesátkou, teplota vody nahoře 103°C, olej 130°C. Prodké klesání Brenner - Insbruck se dalo z větší části odbrzdit motorem, jel jsem na třetí kvalt ze čtyř a občas přibrzdil, hlavně dole nebyla zácpa tak se brzdy hezky chladí jízdou.

Pokračování příšte, bude o kempech - Jesolo, Alpy (nikoliv na Gardě ale v Leviku) a Toskánsko (Marina di Bibbona)...
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Itálie s dětmi, obytným přívěsem a Subaru

Příspěvek od outback »

První kemp: Waikiki v Jesolu

Plusy:
- pěkná pláž, pozvolně klesající, písek, rozumní plavčíci
- Jesolo je celkem velké, velký výběr restaurací a dobré možnosti nakupování
- je to blízko
- čisté a pěkné WC a sprchy, teplá voda stále, bazén, dětská hřiště
- solidní personál, většinou kromě italštiny i němčina a angličtina
- zajímavé výlety v okolí - Benátky, Aquilea, Palmanova
- možnost zapojit vodu a odpad z přívěsu na skoro každé parcele, solidní jističe unesou i klimatizaci

Mínusy:
- normální komáři večer a tygrovaní komáři i přes den - nemožnost pohybu po kempu bez použití repelentu, syn měl za deset dnů padesát štípanců i když jsme se stříkali repelenty jak o život, já jen asi pět, platí všude od Jesola přes Caorle a Bibione až do Lignana klid je jen na pláži
- loni kupodivu žahavé medůzy - každý den obvykle vyběhlo z moře jedno požahané křičící dítě, my dávali pozor a vyhli se jim
- přístup z kempu na pláž se zamyká v osm večer
- velmi hlasitá animace do jedenáct večer i déle plus diskotéka z okolí, kdo rád chodí brzy spát ať se ubytuje na západním konci kempu a vezme si špunty do uší
- malé parcely, sotva se vejde auto a přívěs a předstan

Ceny: tak nějak obvyklé italské, nejdražší je to v srpnu, my platili začátkem září snad kolem 50€ za čtyřčlenou rodinu s autem a přívěsem za noc.

Závěr: kvůli komárům a medůzám jsme celou oblast zavrhli. Ještě dřív v betonových apartmánech ve čtvrtém patře to šlo, to jsme se komárům vyhli a medůzy tenkrát nebyly, ale v kempu bída.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Itálie s dětmi, obytným přívěsem a Subaru

Příspěvek od outback »

Další kemp, tentokrát Toskánsko, Le Esperidi v Marina di Bibbona

Plusy:

- žádné problémy s komáry (respektive ne víc než kdekoliv jinde)
- bez medůz
- písečná pláž
- západy Slunce do moře, když se zadaří je vidět i Korsika
- klid, animace s rozumnou hlasitostí a brzkým koncem
- východ na pláž otevřený do jedné v noci
- nejlepší a nejčistší záchody a sprchy co jsme kde viděli
- solidní hřiště, každé ráno od deseti do jedenácti pro děti fotbalový trénink
- atrakce v okolí: do hodiny cesty je výchdisko trajektu na Elbu, Pisa se šikomu věží, museum Piaggio, o něco dál Florencie atd.
- jídlo a pití v Toskánsku je bez konkurence
- dobrá skladba hostů, polovina Němci (ale ne ty uřvaný týpci co jezdí do Čech hrát si na nadlidi a chlastat, spíš solidně situované rodiny s dětmi s drahými přívěsy a obytnými auty a normálním chováním), zbytek Italové, Rakušáci a Švýcaři
- všude domluva německy i anglicky

Mínusy:
- mravenci, stačí ale obsypat nožičky a kola přívěsu jedem a pak v pohodě
- strmější přechod do hluboké vody, je lepší když už děti umí plavat
- s přívěsem daleká cesta, řešíme noclehem a jedním dnem v Levicu v Alpách
- je to v podstatě v pustině, kolem kempu nic moc není, ale může to být i plus - v noci celkem tma, žádný hluk, žádné monstrózní hotely a turistická centra
- drsnější vlny odpoledne když se zvedne vítr, chce to dávat pozor na děti

Cenově mimo nejhlavnější sezónu asi taky kolem padesáti za noc.

Závěr: super, určitě tam ještě nekdy pojedeme.
Naposledy upravil(a) outback dne ned říj 23, 2016 7:46 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Itálie s dětmi, obytným přívěsem a Subaru

Příspěvek od VDC »

Hezkej soupis. Určitě se může hodit.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Itálie s dětmi, obytným přívěsem a Suhlbaru

Příspěvek od outback »

Poslední italský kemp - no, italský tak napůl, Südtirol je nedaleko - je kemp Lago di Levico v Levicu. Je to taková levnější alternativa ke Gardě s teplejší vodou. Velká výhoda je poloha na hraně dvou civilizačních okruhů - už tam platí italské ceny, ale zároveň ještě skoro všichni mluví německy a není tam takový chaos jako občas na jihu. Jezero má hodně teplou vodu, protože je jen malý přítok a odtok.

Plusy:

- dobré koupání pro děti, travnatá pláž a ve vodě kamínky bez bláta a postupný vstup do hloubky
- rozumné ceny, klidná animace bez velkého kraválu
- několik pingpongových stolů
- solidní restaurace v kempu
- krásné lázeňské městečko Levico
- velmi dobré sociálky
- historické modely skůtrů na recepci, prý něco z toho i protoypy
- krásné okolí - hory, hrady, pevnosti...
- když začne bouřka a blesky buší do okolních vrcholků tak je to fakt super kino...

Mínusy:
- u jednoho typu parcel jsou přímo malé soukromé záchůdky, co ale místy lehce smrdí - lepší je se usadit v blízkosti těch společných, ty jou uklízené mnohokrát za den a jsou bez chyb
- trošku dražší než předchozí dva, ale pořád to jde
- jezero je malé, na kajtování, surfování atd to moc není, to spíš vedlejší Lago di Caldonazzo nebo Garda

Jako jednodenní nebo dvoudenní zastávka cestou dál na jih nebo zpátky domů můžu doporučit, případně na skok přes Alpy na prodloužený víkend při vhodné předpovědi počasí.
Naposledy upravil(a) outback dne úte zář 13, 2016 7:51 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Itálie s dětmi, obytným přívěsem a Subaru

Příspěvek od outback »

Ještě pár všeobecně platných detailů, co můžou našince překvapit:

Závora. Do kempu lze vjíždět a vyjíždět jen v určené hodiny. Ráno obvykle od sedmi, večer jak kde - tak asi do deseti. Někde bývá polední pauza třeba 10-12 hodin. Chce to se informovat a dát si na to pozor.

Placení - pravidla různá, někde lze platit jen při odjezdu, někde se musí platit naopak před odjezdem na kase pouze v omezených hodinách. V Levicu lze třeba odjet ráno v sedum, ale kasa zavírá večer někdy kolem šesté a otvírá snad až v devět - když jsem to prošvihl, tak jsem musel platit hotově a přesně a dostal jsem jen ručně psaný žlutý post-it lepík jako potvrzení bez razítka.

Parcely - nejsou volné plochy, jen přesně vymezené parcely, při příjezdu stojí auto a přívěs u brány a jdete si podle čísel a seznamu volných parcel vybrat pěšky (nebo s golfovým vozíkem) kde chcete být.

Oheň a grilování - otevřený oheň nelze nikde, plynový gril snad všude, gril na dřevěné uhlí je leckde zakázaný (Levico povolen, Le Esperidi zakázán). Mám plynový a vatry pálím dostatečně často na Šumavě, tak je mi to fuk. Chce to se informovat a dát si na to pozor.

Pásky na ruku - každý je nemilosrdně okroužkován.

Psi - striktní pravidla, nemám tak neřeším.

Bungalovy - Mobilheimy - na rozdíl od českých chatek čisté, většinou s klimatizací, hojně užívané, často zabírají třetinu kempu.

Pumpy - místy debilní samoobslužný systém, v Levicu mi to v sobotu odmítlo kartu, tak jsme tam strčil padesátieurovku, no ale do nádrže se za padesát nevešlo - vylezla poukázka na 12 Euro k proplacení na kase co otevírá v pondělí ráno....bohužel jsme v neděli odjížděli, nakonec mi to vyměnila nějaká místní paní, že si to pak vyzvedne.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Odpovědět

Zpět na „Cestování“