Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Uživatelský avatar
Stekem
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 415
Registrován: sob pro 03, 2016 2:23 pm
Bydliště: Západ

Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od Stekem »

Ahoj, průběžně zkoumám různé cíle v Rumunsku a obecně na Balkánu, kam bych se rád vypravil s Outbackem. No a minulý rok jsem narazil na webové stránky člověka co cestoval s Defenderem po Evropě a sepsal několik zajímavých “off-road” cest z Alp. Tedy vhodné na takové to zkoušení, testování.
15B09FEC-FE2C-4AF1-A294-232A55FA3230.jpeg
15B09FEC-FE2C-4AF1-A294-232A55FA3230.jpeg (27.18 KiB) Zobrazeno 557 x
No a já si tu knížku “Alpy bez asfaltu” pořídil. Jsou v ní zaznamenané různé (nejen) vojenské cesty včetně map, popisů, zajímavostí atd.. Současně je označena jejich obtížnost a atraktivity (výhledy, zajímavá místa, apod.).
Možná jste o knížce už slyšeli/četli od Subaru ČR, protože ještě v minulém roce se už na jednu z cest vypravil někdo s posledním modelem Outbacku a udělal z toho článek na webové stránky.
Já žádné takové ambice nemám, chci to pouze pojmout jako výlet na pár (3-4) dní s bonusem, že se jezdí po šotolině, rozbitých lesních cestách a je to v horách.
Záměrně koukám na cesty, které jsou označeny co do obtížnosti (subjektivní hodnocení autora knihy) jako A a B, tedy ty méně náročné na techniku. Současně to jsou cesty v Itálii po Trentem, tj nemusí se tam cestovat ix hodin, ale je to relativně blízko.
Chtěl by se někdo připojit? Detaily bychom si pak vyladili.
Kamarád s kterým jsme to tak nějak nezávazně plánovali to letos nedá a že bych jel sám je taky možnost, ale přeci jen ve dvou se to lépe táhne.
Já bych jel klasickým Otb BS s AT pneu.
Přílohy
090D8A09-8500-41A6-8FFB-06709B5C7E32.jpeg
Subaru Outback 2.5i X Special Edition MY2019

Subaru Outback 2.5i Sport ES MY2015
Mondeo Mk4 r. 2012
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2869
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od .dundee. »

Jen si dovolím upozornit že tak do konce května až půlky června může být řada takových cest kolem 2000m ještě pod sněhem.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1374
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od Dušan »

... červenec
Záp.Alpy 1.jpg
Záp. Alpy 2.jpg
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
Stekem
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 415
Registrován: sob pro 03, 2016 2:23 pm
Bydliště: Západ

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od Stekem »

Toho jsem si vědom a proto ty vybrané cesty jsou v max výšce cca 1700 - 1900, kde je možný pěší výstup na vrchol cca 2200. Navíc těch cest je poblíž sebe více, takže kdyby náhodou, tak se člověk holt otočí a zkusí jinou jinde. :)
Nicméně "jaro" v názvu může být zavádějící, kdy já se tam prostě chci dostat před začátkem letních prázdnin. Přesný termín nemám - operativně. :)
Subaru Outback 2.5i X Special Edition MY2019

Subaru Outback 2.5i Sport ES MY2015
Mondeo Mk4 r. 2012
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od CoZmo »

tak o tomhle vyletu už uvažuju hrozně dlouho, teď už bych si na to s dětma troufl. Jen to překlopit do reálné realizace. Takže pokud by se to podařilo vyčasovat, tak bych do toho šel...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od námořník »

Teoreticky bych o tom s Foresterem uvažoval taky. Záleží na datumu.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od milan74ma »

Ahoj, ak si sadneme s terminom, ja by som tiez siel. Len mam otazku - je podmienka mat AT na tie cesty pre Outback BS ?
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od CoZmo »

já bych teda jel klasicky na silničkách, ono ty easy kategorie o kterých se tady bavíme jsou i pro předohraby a domorodci tam jezdí běžnýma autama na výlety...esli jsem stekema dobře pochopil, tak když to nepůjde, tak to nepůjde a pojede se jinudy. Já si spíš kladu otázku, jak budeme řešit nocležení. Pokud budem jezdit okolí trenta, tak o jídlo se nebojím...je to spíš o tom to zkusit. V alpách mám minimum zkušeností a ty říkají, že je to spíš o brzdy, problém bývají ty sjezdy dolů. V tomhle to tam umí být zákeřný.
Kempování netuším...námořník je jasnej, ten má pojízdnej barák i se sprchou, já sem spíš v levelu max stan a eště mě sere ho stavit a bourat :-)
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
Stekem
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 415
Registrován: sob pro 03, 2016 2:23 pm
Bydliště: Západ

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od Stekem »

Myslím, že potřeba nejsou, protože přesně jak píše Cozmo, na některých cestách tam autor knížky jel s Defenderem a proti němu najednou italové s fiatem apod. Takže při troše opatrnosti si myslím, že to bude v pohodě. Každopádně ty cesty co bych jel, jsem vybral záměrně ty A, AB, abych si to bez nějakýho stresu prostě zkusil a třeba zjistil, že bych příště zkusil klidně C a dál.
Co se týče spaní, tak buď bych to řešil spaním v autě (spacák peří, samonafukovací karimatka), nebo ve stanu. Střešní stan nemám a hlavně asi budu mít rakev.
Jinak ty cesty jsou různě dlouhé.
Ta první např. začíná v Enegu (poslední místo, kde se dají nakoupit zásoby) a pár km po silnici se dojede k místu, kde začíná okruh, který má cca 50 km se všemi odbočkami na různá zajímavá místa (kaplička, horská chata, vrchol hory s vyhlídkou a další vrchol vedle, skalní vojenská pevnost a lanovka. U téhle cesty píše, že se dá projet za sucha v podstatě čímkoliv s trochou opatrnosti.

Další cesta, která o pár km vedle má zase jen 11 km s celkovou dobou 2-3hod. A o kousek dál je další s délkou cca 10 km, kterou hodnotí B,C s celkovou dobou 3-6 hodin.
Cesty jsou písčité, občas kameny, někde trochu větší kameny, ale nic co by se vymykalo nějaké standardní lesácké udržované cestě v českém lese mi tak přijde podle fotek.
Takže určitě to nebude o tom, že na 4 dny zmizíme z civilizace a najedeme tam ix desítek km.
Jestli tohle čte někdo, kdo sjezdil to Rumunsko a Balkán, tak se asi pousmívá, ale mě to na ten začátek přijde jako fajn, že si to prostě člověk může zažít, ošahat se svým civilním autem, které kvůli tomu nemusí vlastně nijak upravovat a je pořád celkem v civilizaci. :-)

Edit. Já ty AT třeba budu mít jen proto, že je mi líto je vyhodit, když jsem na nich s předchozím autem jezdil jen jedno léto a kousek, takže proto je ještě tuhl sezonu nahodím.

Edit 2.
Odkaz na článek, kde s novým Otb projeli tu první cestu.
https://zazij.subaru.cz/tip-na-subaru-v ... skych-alp/
Subaru Outback 2.5i X Special Edition MY2019

Subaru Outback 2.5i Sport ES MY2015
Mondeo Mk4 r. 2012
Uživatelský avatar
strider
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1267
Registrován: stř zář 05, 2018 2:07 pm
Jméno a příjmení: Jakub D.

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od strider »

(kdyz ty AT mas, tak si je rozhodne vem. Staci aby nekde trochu trcel sutr a i na easy cestach dostanes ďobanec do bocnice raz dva a lepsi mit AT nez shanet pneuservis)
WRX STI Active MY18
Forester XT Sport MY17
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od milan74ma »

Kedy by sa inak islo, ak na jar niekedy asi by som si nechal radsej zimaky ako tak pozeram ... Aj ked tie Goodyear co mam testovali na BT a tiez toho dali celkom dost ...
Subaru Outback 2019 (Comfort)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od outback »

Možná se zeptám úplně blbě, ale je to legální? Smí se po těch cestách jezdit? Nebo to akorát jen nikdo neřeší? Já si kdysi koupil knížku s cyklovýlety po Šumavě a pak jsem zjistil, že na velkou část těch tras se prostě s kolem vůbec nesmí vjet, tak proto se ptám...
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
Stekem
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 415
Registrován: sob pro 03, 2016 2:23 pm
Bydliště: Západ

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od Stekem »

Je to legální, dokonce si to autor ověřoval u italského a francouzského autoklubu. Žádná z cest není za zákazem vjezdu, závorou, apod.
Subaru Outback 2.5i X Special Edition MY2019

Subaru Outback 2.5i Sport ES MY2015
Mondeo Mk4 r. 2012
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od milan74ma »

otazka - uz je aj nejaky aspon nastrel terminu ? Pripadne nejaky link na trasu ? Na kolko dni by sa islo ? Proste tak viac infa, lebo ak sa pojde tak treba nejaky cas aby sme si vedeli dohodnut aj volno, co to nakupit, a tak ...
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
milosv
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1019
Registrován: pon kvě 04, 2015 11:03 pm
Jméno a příjmení: Miloslav Všetička
Bydliště: Syrovice

Re: Jaro 2024 - Alpy bez asfaltu

Příspěvek od milosv »

Na duben už mám zájezd zařízený. Ale knížka objednaná a uvidíme.. Moc díky za typ. A ten výlet outbackem vypadá moc libově.
Forester SJ 2.0i Comfort CVT ES 2018
Forester SH 2,0 XS Comfort LPG 2009
ex Forester SG 2,0 X Trend LPG 2003
Odpovědět

Zpět na „Cestování“