Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od Dušan »

Transylvánské pastorále 4x4 - 2015


Motto: Když už nám hrabe, tak aspoň všema čtyřma


Letos, po dvou létech, mám opět připravenou výpravu do Rumunska. Je to takřka za komínem, v horách je tam moc krásně, úplně jiný svět. V r. 2013 se nám v Apuseni zdaleka nepovedlo protáhnout všemi kouty, které stojí zato vidět. Stejně jako loni do Černé hory a Albánie, vyrazíme i do Rumunska ve shodném obsazení 6-ti posádek v 6-ti autech. Přesto dojde k jedné velké změně. Zatím jsme vždy vyráželi na společné výpravy výhradně s Forestry. Tentokrát pojedou 4 x Forestr + Jarek s LR Defender (Dafné) + já s Toyotou Land Cruiser (Toyka). Pro Dafné a Toyku to bude expediční premiéra a můžeme si jen přát, ať jsou stejně spolehlivé jako Forestry.

Moje představa je taková, že proti minulým výpravám poněkud zvolníme tempo, aby bylo víc času na individuální program, vycházky, túry, kochání, prostě co komu bude vyhovovat, a taky na častější posezení u společného ohně a grilovačky. Vlastně ….. taková byla moje původní představa. Ale jen do chvíle, než jsem začal plánovat. V Apuseni je toho k vidění pořád strašně moc. Na nějaké velké loudání to opět nevypadá. Když, tak aspoň název expedice evokuje poklidné tempo.

Termín je už všem známý a uděláme to tentokrát tak, že si sraz dáme prvního dne večer až v Rumunsku a to na stejném místě, kde jsme na loučce u potoka zatábořili předloni na první noc. Souřadnice toho místa zašlu všem mejlem nebo SZ. My s Jarkem pojedeme totiž asi znatelně pomaleji než zbytek výpravy, tak abychom nezdržovali. Ostatní mohou jet buď samostatně, nebo se spolu domluvit. Jen si je třeba uvědomit, že i s forestry minule trvalo necelých 700 km z Ostravy od čtyř ráno do šesti večer. Byla to sice atypická trasa, ale i tak. Všichni víme, že při podobných dálkových jízdách nejde na časy z navigací vůbec spoléhat. Připočtěte dostatečnou časovou rezervu a snažte se na určené místo dojet všichni aspoň hodinu nebo dvě před setměním. Hned příští den ráno odjíždíme jinam za prvními silnými zážitky.

Stejné místo jsem zvolil proto, že Jiřka a Marcela chtějí letos taky slanit do „tajné“ krápníkové jeskyně, kde jsme minule byli jen s Jarkem. Exkluzivní fotky z jeskyně je nabudily natolik, že tu nádheru chtějí vidět in natura. Třeba se dolů budou chtít mrknout i ostatní .…. Taky se nám loni nepodařilo najít další dvě potokem přístupné jeskyně. Jsou jen pár kilometrů vedle a teď už trochu vím, kde je hledat. Takže tato oblast bude náš výchozí bod pro další cestu po Apuseni.

Nejedeme za komerční masovou turistikou. Vezměte sebou vše, co je potřebné do terénu a pro divoké táboření. Nezapomenout gumáky, pláštěny a plachty proti dešti – doteď nám počasí na výpravách mimořádně přálo, jenže nejde na to pořád spoléhat. Přibalte kanystr na benzín, minule bez rezervy PHM byly problémy. Na velký oheň by se hodila motorová pila. Doro mě ale pořád ujišťuje, že strom přerúbe sekyrou stejně rychle jako motorová pila => takže motorovku budeme brát, jen pokud by účast zrušil Doro (což se doufám nestane).

Oheň bude dobrý i kvůli bezpečnosti > dvě posádky budou zřejmě spát ve stanu na zemi a medvědů je v Rumunsku víc než dost. Naštěstí zrovna v Apuseni je jich proti všem ostatním horám jen minimum. Minule se nám nepodařilo narazit ani na medvědí stopy, natož na medvěda. Ale čert nikdy nespí. Pro jistotu všem zašlu znovu pokyny jak se chovat při setkání s medvědem. Jeden protimedvědí sprej mám, je to originál, stejný jaký používají rangeři ve Státech a Kanadě, s dostřikem 9 m.

Další záležitosti budeme ladit postupně podle toho, jak si kdo na co vzpomene.

forestROmania 2013-0017 (3).jpg
forestROmania 2013-0154 (3).jpg
forestROmania 2013-0104.JPG
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
johyyy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1296
Registrován: čtv zář 10, 2009 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Johan
Bydliště: Luby u Chebu

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od johyyy »

Rumunsko byl vždycky můj sen, nemohl by se náhodou přidat jeden "civilní" Forester ? Kolik km taková cestička obnáší ?
Forester SH Diesel power :-|
Subaru Outback 3.0 H6 05 LPG
Subaru Legacy II 2.2 '94 100Kw EX
Subaru Forester 03 2.0XT LPG R.I.P
Subaru Outback 2.5i 2007 LPG EX
Subaru Impreza GT 94 LPG EX
Subaru Impreza 97 R.I.P
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2899
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od .dundee. »

Tohle je jediný okamžik v roce, kdy lituji že nemám nazvedaneho Forestra. Přeji pohodovou cestu a úžasné zážitky :-)


odesláno přes Tapatalk
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od VDC »

I já závidím, ale věřím, že už se brzo dočkám...

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
ferenc.74
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1536
Registrován: úte čer 05, 2012 7:06 pm
Jméno a příjmení: František Jindra
Bydliště: Semily

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od ferenc.74 »

Tiše závidím,hned bych jel taky,jen ten čas!
Subaru Forester MY 01 S-Turbo 130KW EX
Subaru Forester MY 06 2.5XT MT
Subaru outback 2,5 115kw MY 2001 AT a v cervený,heč! EX
Subaru outback 2,5 121kw MY 2007 MT šampaň
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od Dušan »

..... no jó, je to tak chlapci, Rumunsko je krásné. Před chvilkou mi Marcela říkala, že v dnešních zprávách byla zmínka o tom, že i britský princ Charles se pobláznil do divoké rumunské přírody a koupil si tam nějaký statek bokem civilizace. V rumunských horách to nemá prostě chybu.


johyyy : musím tě zklamat, jednak 6 aut už je víc než dost, jednak o Forestrech platí to stejné co jsem uváděl k výpravě do Rumunska 2013. Kdysi jsem si pro sebe říkal, že bych na výpravu ve více než třech autech nejel. Pak jsme jeli ve čtyřech a teď skončili u šesti. Některé horské cesty pro nezvednuté a neoplechované Forestry moc nebyly a ani tentokrát to nebude lepší. Spíš naopak.
Posledně vydala cesta z Ostravy, tam a zpět komplet, na cca 2100 km. Myslím, že letos to bude podobné.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
jara650
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: stř říj 02, 2013 8:28 am
Bydliště: Valašsko

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od jara650 »

Dušan> Tiše závidím, ale stejně bych to radši jel na motorce :-) ( ono mne to časem přejde... ::-DD: ) Myslím, že na oblast Apuseni mne před lety (2007) u ledové jeskyně ( Scarisoara ) upozorňoval jeden místní turista, leč v lepší konverzaci nám bránila moje bídná angličtina. Po Librosu jsem se dole v Landeku bavil s Rudolfem o solném dole v Praidu, ovšem je to takový Rumunský "Disneyland".. :-)


Tak si to tam užijte. :850:
Přílohy
IMG_3284.jpg
IMG_3511.jpg
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05
Subaru Forester SF 2.0 90kW MT MY98
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od Dušan »

Solný důl Praid znám jenom z fotek a videí, ale jak říkáš, Disneyland.

Scarisoara (2.fotka) leží v Apuseni, je to neznámější ledová jeskyně v Rumunsku, hodně se propaguje, moc se kolem ní namluví,
ale z její návštěvy jsem měl osobně dost rozpačitý dojem. Nějak na mě moc nezapůsobila. Podruhé už bych tam nešel.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
johyyy
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1296
Registrován: čtv zář 10, 2009 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Johan
Bydliště: Luby u Chebu

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od johyyy »

Tak to je fakt škoda, oplechovaný jsem, vyzvedaný taky a pořádný pneu taky, vzhledem k tomu kde s ním jezdím by to dát musel ale když je stav plný tak se nedá svítit, budem muset sólo :686:
Forester SH Diesel power :-|
Subaru Outback 3.0 H6 05 LPG
Subaru Legacy II 2.2 '94 100Kw EX
Subaru Forester 03 2.0XT LPG R.I.P
Subaru Outback 2.5i 2007 LPG EX
Subaru Impreza GT 94 LPG EX
Subaru Impreza 97 R.I.P
Uživatelský avatar
jara650
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: stř říj 02, 2013 8:28 am
Bydliště: Valašsko

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od jara650 »

No pěkně se v tom motám. :-) Co si pamatuju, tak říkal něco o tom, že je tam těch jeskyní víc a jsou snad zajímavější. Já tam byl dvakrát a podruhé to stálo za prd, průvodkyně mluvila jen rumunsky a moc nám toho neřekla. Alespoň jsme si po ránu užili výjezd k jeskyni, stihli jsme to dřív, než se tam začali motat turisti. :-)
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05
Subaru Forester SF 2.0 90kW MT MY98
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od Dušan »

jaro > v Rumunsku je 12 000 zmapovaných jeskyní a v Apuseni jsou jich mraky, nejvíc kolem Padiše, ten je provrtaný jeskyněmi
jako ementál. Jen několik nejvýznamnějších je využíváno komerčně (vstupné) - jinak je většina volně přístupných. A ty jsou nejlepší.
Už proto, že jejich návštěva je tak trošku dobrodružství a hlavně proto, že tam nečekají davy turistů.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
jara650
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: stř říj 02, 2013 8:28 am
Bydliště: Valašsko

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od jara650 »

Dušan> Děkuji za objasnění. Jestli tam ještě někdy pojedu, tak si budu muset najít více informací a navštívit ty nekomerční jeskyně.
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05
Subaru Forester SF 2.0 90kW MT MY98
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od Dušan »

Tak já už se na výpravu zodpovědně připravuji. V polovině týdne dostala Toyka nové trekové botky.
1.JPG
2.JPG
3.JPG
A jak jsou na tom ostatní účastníci ?

Doro > co startér, už je v pořádku?
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od VDC »

Jo Dušane, tak to je velká paráda ! :-)

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4040
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Transylvánské pastorále 4x4 - 2015

Příspěvek od Doro »

Dušane, startér zatím provizorně vyvložkován mosazí a řádně promazán (vazelina do třmenu s grafitem), takže startování je radost poslouchat - několikrát jsem si nastartoval jen tak na poslech :845: .
Ještě zkusím sehnat motorek na stahování okna u řidiče (pro jistotu, bo tento po opravě nemosí vydržet dlouho - po několika dnech stání se mu nehtělojet plnou rychlostí, ikdyž už zase jede naplno... asik oxidace někde v kontaktech). O víkendu se zpřezuje na AT pneu, nějaké drobnosti na stanu apod. Zvážim převaření příruby na výfuku, pro jistotu, bo už je dost ztenčená. Nové kabely ke svíčkám a kosti zajistím u Alse (hlásí se to o výměnu už nějaký čas). Zemni vrut jsem zatím nesehnal, ale snad seženu, bo představu mám jasnou, co a jak upravit. Kladky vemu 2 a ocel. lano + další drobnosti k tomu. Jarek jistě bere tyč a kamenickou výbavu, bo minule se nám tam hodila :845:
Dále dotaz na úvazek pro Lucku (jestli máš na pučení), já si něco vhodného přikoupím, bo to použiju asik častěji (jestli máš nějaký tip, tak se neváhej podělit).
Tento týden začnu shánět RON, bo minule byl problém sehnat.

Jen mám dotaz - nebylo by vhodnější vyjet v pátek a jet přes pracovní den než v sobotu?
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Odpovědět

Zpět na „Cestování“