Korsika

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Korsika?

Příspěvek od Tiger »

OZP píše:No a když už se dneska patlám s fotkama, tak sem pro veliký úspěch nahraju zbytek fotek z dovolené. Odkazy v textu vedou na galerii.
Ondro :supeer: :supeer: :supeer:
Korsiku si nechávám na stáří, až už nebudu moct jezdit na divočejší místa :-)
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11885
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Korsika?

Příspěvek od Traveller »

Musela to být paráda!!! :supeer: :supeer: :supeer:
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Korsika?

Příspěvek od VDC »

Krása !!!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Korsika?

Příspěvek od Dušan »

Tiger píše: Ondro
Korsiku si nechávám na stáří, až už nebudu moct jezdit na divočejší místa
Tak já na Korsiku zase jezdil spíš v mladších létech právě pro její divokost. A taky kvůli Korsice, když jsem po první návštěvě zjistil, že se tam s předohrabkou nedá moc jezdit, tak jsem si v 94-tém roce koupil SUBARU. Bylo to Legacy 2,2 - bezvadné auto, jen po pár dalších dovolených na Korsice mi bylo jasné, že do korsických hor ani Legacy není to pravé ořechové (když jsem ho kupoval, forestry se ještě nevyráběly). Faktem je, že jsem tehdy hodně lozil po kopcích – mám tam slezené všechny vrcholy nad 2.000 m – a dostat se k východisku na túru k jejich úpatí s Legacy prostě někdy nešlo. Tím chci říct, že horské cestičky, jsou tak divoké, že byly nad možnosti subaru. Koupili jsme si Nissana Terrano a v dovolených na Korsice pokračovali.

Už víckrát jsem na různých webových stránkách narazil na rady některých „cestovatelských znalců“ jako že : „na Korsiku ti stačí týden, ta je tak malá, že to k jejímu poznání stačí nad hlavu“. Takové znalce typu „všechno vím, všechno znám“ mám nejraději. No mi to stačí akorát k poznání, že člověk, který něco takového pronese, musí být hodně namyšlený a hloupý. My tam strávili s Marcelou 6x po 3 týdny, a vím stoprocentně, že bych tam měl pořád co nového objevovat. A to jsme už tehdá jezdili tím způsobem, že jsme se skoro dennodenně přesunovali z místa na místo, tábořili ne v kempech, ale nadivoko.

Taky jsem pozoroval, jak se situace na Korsice postupně mění. V 90-tých letech turistů minimum, zákazy nebyly a mohlo se jezdit a tábořit prakticky všude. Na horách i u moře. Postupně se z Korsiky stávala vyhledávaná turistická destinace, doslova turistická atrakce a ostrov přeplněností začal praskat ve švech (neměli jsme možnost jezdit tam mimo sezónu). S tím ruku v ruce přicházelo i ždímání peněženek turistů a omezování pohybu stejně jako tomu je na Jadranu v Chorvatsku. Vrcholem všeho bylo, když na mne v r. 2005 francouzský policajt vytáhl pouta, a chtěl mě v nich odvézt do vězení v Sarténe (tábořili jsme u moře mimo kemp). Od té doby jsem na Korsiku zanevřel a přestali jsme tam jezdit a vyměnili ji za Sardinii – tady Italové vč. policajtů naprosto v pohodě, napoleonské chování jim není vlastní.

Bezpochyby příroda, hory i moře na Korsice, je z mého pohledu asi to nejkrásnější, co ve středomoří existuje. Jen ten, kdo tam zavítá, nemůže ani v nejmenším počítat s takovou cestovatelskou svobodou, jako je na Balkáně.
Tiger > jestli ten trend s nárustem turismu bude pokračovat, tak než zestárneš, tak už se na Korsiku nevlezeš.


... no to jsem se vykecal, ….. ale jen proto, že jsem měl kdysi Korsiku v takové oblibě, …. dneska už dávám přednost jiným koutům.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Korsika?

Příspěvek od VDC »

Dušane a lepší to není ani mimo sezónu ?
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Korsika?

Příspěvek od OZP »

Diky za ohlasy k foto!

Dusane, to je zajimavy a dlouhy prispevek, navazu na nej.

Ostrov se samozrejme vyvyji a neni se cemu divit, moderni intenzivni turismus jim vydela vic nez skanzen a bordel a moc jineho nez turisty v sezona tam k obzive nemaji (zvlast kdyz si uvedomime jak byla Korzika urodna jeste treba pred 50ti, natoz pak 100 az 150 lety). Na druhou stranu se spanim na plazi byl problem uz v tech 90. letech, pomatuju si ze nas policajti z plaze pod Aregnem vyhaneli 2x (je pravda ze bez pout), prestoze podruhe jsme ani nemeli ohen a sli na nejvzdalenejsi cast plaze. Pises Dusane ze jsi tam jezdil opakovane, tak si urcite zazil nejaky pozar- v tom pripade taky imho musis pochopit tu prisnost na lidi kempujici mimo vyhrazena mista, ktera je jiste soucasti protipozarni prevence.

Ja tam byl poprve v roce 92, bylo mi 7 let, tata byl vedouci zajezdu a kuchar zaroven. Jezdili jsme Karosama na dvoutydenni turnusy, vetsinou jsme tam tak stravili mesic a pul z kazdeho leta. Znali jsme akorat plaz v Aregnu, Calvi, Ille Rousse a 1x za turnus koupani na ricce Fangu. Asi druhy rok jsme dostali napad jet se z Calvi podivat do Porta, jeli jsme Karosou po pobrezi dele nez 8 hodin, byl to mega masakr pro oba ridice a zazitek pro maleho kluka jako bejt. Divoke hluboke kanony plne vice ci mene orezlych vraku aut, druhy ridic a muj tata vic nez polovinu cesty sli pesky pred autobusem a regulovali dopravu- silnicka to byla uzoulinka, casto se nevyhnula dve auta, natoz auto a autobus. Uz tehdy si pamatuju velky parkoviste u mest a hlavnich plazi a trajekty dvou ruznych spolecnosti nekolikrat denne (jezdili jsme z Livorna).

Az pozdeji jsme zacali jezdit autem, nejprve kratkou feldou, pak dlouhym focusem- bez radia a klimatizace, nebyly prachy na takovou vybavu :). Na ruzna mista po postrove, par dni tam, par dni tady... Pokud cloveku nevadi porad rozbijet stan a pak ho zas balit, tak je to urcite zpusob pobytu co bych doporucil.

Letos jsem byl z poctu lidi fakt prekvapenej, ackoli diky memu foto a ridicskemu hobby jsme se lidem docela dobre vyhybali. Pred vychodem slunce a dopoledne je provoz a naval lidi OK, to same po te sedme osme vecer. Jakmile ale clovek vyjel behem spicky, tak sileny provoz. Dlouhe kilometry kolon kvuli jednomu kruhaci nebo semaforu na vychodnim pobrezi, pripadne neuveritelne dlohy strudl aut co jsme videli pri vjezdu do Bonifacia, odkud jsme v 11:00 uz odjizdeli- proste nechapu kam se to to tam vsechno vejde. V Bastii jsme pristavali spolu s jeste jednim trajektem, vyjezd z mesta smerem jih byl silenej. Nekolikrat jsem mel strach ze tam nekde v kolone necham spojku, i proto jsme na nektere vylety jezdili namackani v Renaultu.
Dalo se to ale trosku cekat- listky na trajekt jsme objednavali v lednu (na konec srpna) a uz tehdy byl ten spoj, kterym jsme chteli jet, vyprodany. Nektera ubytovani uz taky byla plna (letos jsme nebyli pod stanem, ale v bungalovech).

Nechci psat ze jsem si imprezou ty horske a pobrezni silnicky neuzili kralovsky, ale kdyz si predstavim co vsechno navic bych mohl videt/vyfotit/zazit kdybychom jeli offroadem... Rozhodne si nemyslim ze by na Korsiku nebo oblast podobne velikosti mel stacit jenom tyden nebo dva. To je nesmysl. Dovedu si predstavit, ze kdybych nemusel pracovat a vydelavat, tak ze tech 14dni stravim jen objevovanim Capu Corse. Jinak se mi vic libi zapadni pobrezi, jednak je to dane ze tam jezdime nejdele a miluju to tam, navic mi tam prijdou zajimavejsi prirodni pamatky a zakroucene silnicky. Kdo je ale na prehistoricke nebo rimske pamatky, tak pro toho je zas vychodni pobrezi jasna volba. Pokud clovek resi jestli sever nebo jih, tak je to tezka volba- sever ma Cap Corse, jih zase Bonifacio...

No, rozepsal jsem se jeste vic nez ten Dusan, to proto ze moje vasen pro Korziku stale hori jasnym plamenem (jako to maquis).

RE VDC a sezona: Byli jsme nekolikrat i v zari, ostrov je prazdnejsi, ale pusobi tak jako pouzite- priroda je unavena po dlouhem horkem letu, mesta po navalu turistu... A taky se ti muze stat ze bude treba 4 dni prset. Coz te nepotesi. Taky nevim jak jezdi trajekty, kdyz jsme zkoumali jestli by se tam nedalo jet v zime, tak jsme zjistily ze jezdi treba jen 2 za tyden. Ale to uz je davno, mozna ted jezdi casteji. Letadlem jsme cestu nikdy nepodnikli- nejsou prime lety, pujcovny aut jsou drahe a co na Korzice bez auta? Jasne, da se jezdit na kole, nejake kilometry tam mam najeto, ale to je proste masakr- 10km stale do kopce neni problem.
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Korsika?

Příspěvek od OZP »

Admini, nesel by z nazvu vlakna odstranit ten ?
Nevim proc, ale desne me tam stve :baseball:
Diky
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Korsika

Příspěvek od VDC »

Ondřeji odstraněno. :-)
Když jsem se ptal na mimosezónu, tak jsem teda myslel spíš jaro. Na podzim je chcíplej a vypečenej celej jih a i věčně usměvaví Italové, už mají ty úsměvy vytahaný. :-) Na podzim bych takhle nikam nejel.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: Korsika?

Příspěvek od Tiger »

Dušan píše:Tiger > jestli ten trend s nárustem turismu bude pokračovat, tak než zestárneš, tak už se na Korsiku nevlezeš, …. dneska už dávám přednost jiným koutům.
Dušane, to je pravda co píšeš. O tý Korsice je mi to jasný a že jsem už něco propásl.
Všechno se strašně rychle mění a já to beru tak, že na západě mi toho už neuteče tolik.
Stejně jako vy jsem projezdil Alpský šotoliny v roce 2009 a furt se tam chci vrátit, jedno jestli autem, nebo na motorce, ale beru to tak, že tam už se nic tak zásadně měnit nebude. Jasně, že jo, ale s tím počítám. Němci i spousta Čechů se na Balkánán bojej a tak je pro ně přijatelnější ta Francie. Před Vánocema vyšel motorkářskej průvodce v češtině o Alpskejch šotolinách. Co se stane? Začne tam jezdit ještě víc lidí i ty který neuměj hledat a plánovat trasy. Takže tam přibude lidí a díky tomu i časem zákazů a ubyde svobody, ale furt to neberu tak dramaticky a jako tak strašnou změnu, když s tím počítám.
Zato na jihu a východě mám ještě šanci něco stihnout. Vem si jak přibejvaj asfalty, už i zákazy v Rumunsku a pohostinnost lidí se tam začíná vytrácet a přeměňuje se do turistického kolotoče. Proto třeba i ta Bosna je skvělá, protože spousta lidí ji vynechává, jiní ji zase berou jen jako tranzitní zemi.
Naposledy upravil(a) Tiger dne stř úno 10, 2016 4:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
OZP
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 4328
Registrován: úte pro 09, 2014 3:36 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Praha

Re: Korsika

Příspěvek od OZP »

Dekuji Tome!

Pro nas byly jarni terminy tabu kvuli praci rodicu.
Mohlo by to byt moc pekne- priroda zelenejsi, vic kvetu, min lidi...
Ja bych jel :845:
VW Multivan T6.1 / HAWK- Impreza WRX STI MY2006 / BLOB- Impreza WRX STI MY2003 / EX-Ford Focus combi 1,6 MY2000 RIP†2016 /
V rodině též Levorg MY2017
/ OZP SUBARU Youtube
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Korsika

Příspěvek od Dušan »

Tak určitě je tam na jaře podstatně míň turistů, ostatně jako všude. Jenže Marcela učila, takže jsme jindy než v červenci nebo srpnu nemohli.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Korsika

Příspěvek od VDC »

Jasný, učitelské povinnosti jsou jasně limitující faktor...
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Korsika

Příspěvek od Dušan »

Tiger > Tome, vnímám celkovou situaci v našem způsobu cestování obdobně. O tom motoristickém průvodci jsem nevěděl. To je průšvih. Už teď sleduji, jak každou chvilku některou z alpských šotolin uzavřou a každý další vydaný průvodce tomu svým dílem jen přispívá. Na druhou stranu když vidím, kolik těch offroad-cestovek a s jakýma kolonama tam jezdí, tak se ani moc nedivím. A když k tomu přičteš časté povýšenecké chování Němců směrem k místním a hulvátské a bezohledné chování polských výprav, tak je to pak jasné. Víš, co se tam teď čím dál častěji objevuje nastříkané na kamenech u horských cest? Toto:
4814_001[1].jpg
I tam to bude s každým rokem složitější.
Omlouvám se za offtopic .



OZP > asi máme pro výlety trochu rozdílné priority. Ty to možná ještě skousneš, ale já čím jsem starší, tím míň snáším turistické destinace s davy turistů. Naopak se takovým místům v itineráři záměrně vyhýbám jak jen to jde.
A v 90-tých létech se skutečně ještě dalo u moře volně tábořit. Jen ty uvádíš obří městské pláže u turistických středisek, zatímco my jezdili k plážím, kam turisté zavítali jen omylem a policie vůbec ne. A taky asi je rozdíl, jestli k pláži přijel jeden osobák s jednou rodinkou, nebo jestli tam zastavil autobus. Ale to už je jedno, už je to pryč, dneska to tak stejně nejde, tak není třeba to dále rozebírat.
V tom, že Korsika je nádherná a že stojí zato ji vidět, se určitě shodneme. Není ani vyloučeno, že se tam ještě někdy podívám. Jen mě prostě bude štvát, že ta původní “volnost“ přestala existovat.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Korsika

Příspěvek od VDC »

Ale zase teď máš Dušane šanci tam jet na konci jara. To by sis mohl užít Korsiku s málem lidí. Já ten odpor k davům chápu. Mám to úplně stejně. Nejel bych v životě nikdy na dovolenou v sezóně. Vyhýbám se v sezóně i Borovým Ladám a Kvildě, natož pláži v Chorvatsku. Otřásám se hnusem, jen když to píšu. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Korsika

Příspěvek od Kolben »

Naprostá pravda Tome!!


Sent from my iPad mini 4 using Tapatalk
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Odpovědět

Zpět na „Cestování“