Jihoafrická republika a Lesotho

Vše o cestování, expedicích a výletech. Tipy na cesty, záznamy z expedic, deníčky cestovatelů, zážitky z cest. Zkrátka vše na jednom místě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od Ynhoj »

Letos jsem byl v JAR už pčtvrté v životě a poprvé v Lesothu. Poprvé to bylo letos přítelkyní, která nakonec letěla ač ze začátku měla pocity všelijaké, nevěřila, že Afrika může být pohodová dovolená, která nezruinuje člověka na celý život.
JAR je známá velkou kriminalitou, pravda je taková, že ta kriminalita není rovnonoměrně rozprostřená po celé zemi, ale největší ohniska jsou ve slumech na předměstích Johannesburgu, Pretorie, Durbanu,...Do slumů nejezdí ani normálně pracující afričané bez ohledu na na barvu pleťi...Nicméně jsem přítelkyni hned po příjezdu provezl čtvrtí Alexandra, aby viděla i tu odvrácenou stranu. Poté už viděla jen tu dobrou Afriku, která v drtivé většině převažuje....Strávili jsme tam 23 dnů a po návratu řekla, že tam chce jet zase i když tam bylo horko :845: . Z toho jsme strávili 6 dní v Lesothu...Ano, chudá země,ale s moc fajn lidmi a nádhernými horami. Lidi tam kromě hlavního města a pár dalších měst žijí hlavně ve vesnicích a věnují se zemědělství a pastevectví. Lesotho je jinak obrovská zásobárna vody pro velkou část JAR. Po čtyřdenní jízdě koňmo v Lesothu jsme pokračovali dále zpět do JAR a přes Addo Národní park jsme to dali na jižní pobřeží ke Kapskému Městu. Kolem jižního pobřeží vede dálnice, která se občas zužuje na "main road" (po které ale můžete frčet 120km/h) kvůli terénu a potom zase rozšiřuje. Zatáčky na silnicích jsou převážně klopené(!) a nikam vás to nevynáší...Naprosto velmi dobré značení a GPS je v podstatě kompars k mapě...Všude sposuta ubytování na velmi dobré úrovni, o kempech nemá cenu ani psát...Noc na osobu seženete od cca 100 kč/os a přesto je samozřejmostí čisté sprchy, toalety, kde je samozřejmě toaleťák:-). Většina kempů má v ceně i přípojku na elektriku na místě, kde spíte...Poslední týden jsme trávili u našich jihoafrických přátel, kterých tam mám relativně dost(ani jsme nestihli všechny navštívit).
Koho zajímají ceny tak za jídlo asi jako u nás, nicméně maso levnější. Když si chcete dát steak třeba 300 g tak vyšel asi na 150Kč...včetně přílohy...Benzin stojí cca 27 kč....občas nějaký poplatek za dálnici (hlavně kolem Johannesburgu). Čím blíže je čerpačka u rafinérií tak je cena PHM levnější:-) tj. u pobřeží. Kdyby chtěl někdo podrobnější informace tak se klidně ptejte. Nechci tuto zemi jen vychvalovat,ale jako člověk, který tam je na dovolené tak nemohu říct skoro nic proti...Co potřebujete, aby fungovalo tak funguje...V Kapském Městě se nebudete cítit ani jako v Africe...Je to normální velkoměsto jako jinde na světě.... Ani počtvrté jsem se v Africe nedostal do nebezpečné situace, kdyby měl být na mně spácháno přepadení apod. Chce to prostě mít zdravý selský rozum a zbytečně se nevystavovat... Jižní Afrika (JAR, Lesotho, Botswana, Namíbie, Svazijsko, Mozambik) vám dokáže servírovat jeden zážitek za druhým a i cestou autem je co ke koukání... Občas tam potkáte i Subaru, ale jiank tam převažují Toyoty, Isuzu, Nissani a Mitsubishi...začíná se tam drát hodně TATA a číňani :-(. těch zážitků je tolik,že jsem moc línej to sem psát...tak třeba někdy na srazu můžeme udělat prezentačku na projektor(když tam bude) pokud by byl o to zájem :826:
Přílohy
Maluti mountains. Maluti se jmenuje jejich měna a také jejich výrorné pivo v lahvích obsahu 0,660 l :-).Vodu jsme pili v horách z potoků a bez dezinfekce, je to prostě čistá příroda...
Maluti mountains. Maluti se jmenuje jejich měna a také jejich výrorné pivo v lahvích obsahu 0,660 l :-).Vodu jsme pili v horách z potoků a bez dezinfekce, je to prostě čistá příroda...
já s průvodcem, bezva hlapík, vyměnili jsme si adresy, byli u něj doma
já s průvodcem, bezva hlapík, vyměnili jsme si adresy, byli u něj doma
4 dny v sedle, každý den kolem 6ti hodin, nahoru dolů, jezdím celkem už dlouho,ale některé srázy byly adrenalin...
4 dny v sedle, každý den kolem 6ti hodin, nahoru dolů, jezdím celkem už dlouho,ale některé srázy byly adrenalin...
Addo NP je dobrý v tom, že zde není malárie na rozdíl od Krügerova NP. Je tady téměř vše co byste chtěli vidět...Vstupné na jeden den je cca 350 Kč/os.
Addo NP je dobrý v tom, že zde není malárie na rozdíl od Krügerova NP. Je tady téměř vše co byste chtěli vidět...Vstupné na jeden den je cca 350 Kč/os.
Kapské Město, Stolová Hora s typickou čepicí, naštěstí další den úplně jasno a mohli jsme šlapat nahoru!
Kapské Město, Stolová Hora s typickou čepicí, naštěstí další den úplně jasno a mohli jsme šlapat nahoru!
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od dethroned »

zajímavé :supeer: kolika tam přibližně stojí letenka? jak je tam když je tady jaro/léto?
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od Ynhoj »

-normální zpáteční letenka kolem 15.000 Kč, občas je akce za 10.000 kč...
- auto bez limitu km nás vyšlo na cca 9000Kč /23 dnů
-když je tady jaro/léto tak tam je podzi/zima a v Lesothu jsou i sjezdovky....
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
bobhash
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 513
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od bobhash »

JAR je supr ale už to neni co to bejvalo / manželka je napůl z jaru :) / pro ty co tam chtěj jet tak doporučuju na 3 tejdny až -1 měsíc cca 6tis km. johnaseburg/ soveto / - dragens berk / vodopady mac mac falls / - krygrpark / všechny typy zvířat / - hluhlue / nosorožci / - santalucia/ žraloci ,indickej oceán / umtata / nezastavovat zavřít dveře a valit co to dá /- durban/ budete jediny bíli v celim městě : ) což je taky zajímavé / -gardenroud / cesta podél moře / -ticikama / supr park s kytkama /- džefrys bej / - port elizabeth / akvárko /- kejp agulhas neboli střelkovej mys setkání indickýho ocenu s atlantikem / - kejptaun / stolovka , lachtaní ostrov a skakající wajt šarky a mys dobrý naděje / a letadlem z5 .
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od Albi »

jj, jar je super, ale ty několikastránkový bezpečnostní instrukce fakt neuklidní :845:
za týden už tam zase budu (pracovně, JNB), tak doufám že ten měsíc zvládnu, držte mi palce :655:
no, už asi přikládají pod kotlem a krájí zeleninu ::-DD:
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od Ynhoj »

...nic není tak horký jak....pokud člověk není cvok a nechodí tam kam nechodí ani místní bez rozsílu pleti :-), ale Albi, Alexandru znáš :-)?
Provezl jsem tam přítelkyni...,ale potom už se uklidnila, když viděla, že to tam není takto všude :845: ...
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
RallyCAD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1588
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: Doksy

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od RallyCAD »

Kamarád tam má spolužáka z dětství. Vyprávěl mu, že je to čím dál horší.
Za de Klerka prej mohl zastřelit bubáka co mu lez na pozemek nebo do auta
a nikdo to neřešil. Pak už ho prej radši musel odtáhnout někam stranou a dneska
prej aby se bál střílet...
:ironie:

Jo jo - skoro jak rodilej Afrikánec ::-DD:

Dle fotek to vypadá úžasně, nicméně mě to vždycky táhlo spíš na sever... :bp:
Subaru Outback 2.5 2016
Největší výhoda Subaru je ta, že zapadne až tam, kam se nikdo nedostane aby vás vytáhnul...
Uživatelský avatar
bobhash
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 513
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od bobhash »

já mám z JARU blbý skušenosti s bílejma ,myslim že je to tim že maj neskutěčně hnusný žencký / mix holanďanek s angličankama a godzili / a docela je chápu taky bych byl celoživotně v depresi a nepříjemenej na každýho kdo má krásnou ženckou po svim boku protože koukat na ty černošský gazely a pak mít doma 2metrovou půltunovou pihatou rezavou ženckou : )), je fakt pech , jinak JAR je nebezpečnej o tom žádná prostě si to chce dávat větší pozor .
Uživatelský avatar
RallyCAD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1588
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: Doksy

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od RallyCAD »

Viděl jsem pár fotek ty búrský holky fakt nic moc...

Ale třeba zase utáhnou větší pluh a uměj vařit pivo ::-DDD:
Subaru Outback 2.5 2016
Největší výhoda Subaru je ta, že zapadne až tam, kam se nikdo nedostane aby vás vytáhnul...
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od Ynhoj »

Já nevím jak vy kluci,ale viděl jsem tam i zajímavé a pěkné objekty :845: , ale taky spousta ala američanek, jak vysoký tak široký...ohavnost velebnosti...
Za kriminalitu mohou poděkovat "haumanistům" jako Mandela s de Klerk...Otevřeli hranice dokořán a v krátkém momentu se nahrnulo možná (odhad, nikdo to vlastně přesně neví...) přes 5mil. ilegálů ze Zimbabwe, Mozambiku atd...Je dost černejch, kteří by radši návrat apartheidu než "demokracie s korupcí", která tam díky ANC vládne. Hlavně kvůli ilegálům šla kriminalita prudce nahoru.Po roce 1990 se to tam mělo asi rozdělit na "bílo/barevnou" a černoškou zemi...Na jednu stranu Zuma a spol. otravují život bělochům a všem co v minulosti spolupracovali a na druhou stranu v ANC vědí, že bez bílejch by dopadli stejně jako v Zimbabwe...Nakonec to v JAR může skončit klidně občanskou válkou a nebo taky nějakým lepším koncem, ale tomu osobně moc nevěřím i když bych rád...Země měla a má potenciál být klidně na úrovni TOP10 jenže by tam museli vládnout aspoň takový politici jako v Botswaně....
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
bobhash
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 513
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od bobhash »

I přes veškerý rizika si myslim že JAR stojí zato , proč sou tam kde sou a nejsou tam kde byli nebo mohli bejt nechám na odborníky ale je fakt že dou děsně dolůů.... nicméně příroda ,zvěř ,mys dobrý naděje atd . prostě za to stojej vidět .
Přílohy
195905_1014172236440_1206_n.jpg
196393_1014172916457_5507_n.jpg
196743_1014173356468_8480_n.jpg
197329_1014172196439_956_n.jpg
197841_1014171116412_5015_n.jpg
198117_1014170956408_4215_n.jpg
207025_1014171796429_8655_n.jpg
207409_1014171236415_5611_n.jpg
207489_1014171756428_8436_n.jpg
alman
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 336
Registrován: stř bře 09, 2011 8:51 pm
Jméno a příjmení: Ales Novák
Bydliště: u Kladna

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od alman »

Zdravím,

tak jeden zážitek z JAR mám taky, dokonce souvisí s auty.
Přílohy
Na safari nám zapadl bus do bahna, náhon na 4 kola a hrabal a hrabal. Bylo vidět, že levé přední je v prokluzu a zbytek prostě nereaguje.
Na safari nám zapadl bus do bahna, náhon na 4 kola a hrabal a hrabal. Bylo vidět, že levé přední je v prokluzu a zbytek prostě nereaguje.
a pohled zezadu
a pohled zezadu
Pak přijelo jakési vyprošťovací zařízení, které zapadlo taky, respektive hrabalo, pokud zkoušelo vytáhnout náš bus.
Pak přijelo jakési vyprošťovací zařízení, které zapadlo taky, respektive hrabalo, pokud zkoušelo vytáhnout náš bus.
Takže pozvali bagr, ten zapadl úplně tragicky.
Takže pozvali bagr, ten zapadl úplně tragicky.
Bagrista byl ale šikovný, takže se z toho za pomoci přední a zadní lžíce vyhrabal, našel pevnější povrch a tahal...
Bagrista byl ale šikovný, takže se z toho za pomoci přední a zadní lžíce vyhrabal, našel pevnější povrch a tahal...
Šťastný konec.
Šťastný konec.
Subaru Outback 2.5i MY16
spotreby.cz
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Jihoafrická republika a Lesotho

Příspěvek od Albi »

dvě motoristické momentky ze včerejších toulek Pilanesberg parkem ...

taky tu jezdí Subaru! :supeer:
Forestříka bych včera ocenil (já VW Polo) ... ne kvůli 4x4, ale světlé výšce, často kua chyběla ...
a to druhé červené - no comment ::-DD: (o offroudových schopnostech taky nepochybuju)
Přílohy
P3303978-crop.jpg
P3304179-crop.jpg
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
Odpovědět

Zpět na „Cestování“