Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Diskuse o srazech pořádaných naším klubem, nebo kluby spřátelenými.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od Metuzalem »

VDC píše:Já si obnovuji své znalosti tvorby v cadu a pomalu si začínám rýsovat své budoucí budovatelské počinky...
Tome, ty jsi fakt renesanční člověk :-) Já si potřebuju nakreslit interiér té dílny a garáže, co má vzniknout z mé stodoly, protože můj tesař udělá jen to, na co si sám netroufám - výměnu pár trámů ve střeše aniž by se sundávala komplet krytina + nějaké ty dřevěné obklady ve výšce - a zbytek (kam dosáhnu ze svého lešení + celý interiér) si chci udělat sám. Tak jsem stáhnul FreeCAD a nemaje žádných předchozích zkušeností se s ním mořím s přestávkami 14 dní a nakreslený není nic :-( V ruce bych to už měl dávno hotový... A dotaz zní - jaký CAD používáš?
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od HonzaCZ »

FreeCAD je děsná sračka. Teda už asi 2 roky jsem ho neviděl, ale fakt mi vůbec nesedl. A těch chyb, při složitějších opracích, co nadělal...

Na tyhle budovatelský věci bych se vůbec nebál SketchUpu. Já v tom mám celej byt už od dob, když ještě ani nebyl můj a vše si v tom plánuju. Podporuje to komponenty, různé skriptování, generování atd. Je to silnej nástroj, i když na začátku po člověku nic nechce a kvůli jednoduchým věcem se nemusí učit ty složité. Taky je do toho spousta pluginů a hlavně spousta hotových modelů.

Já jsem s tím teda na tyhle účely nad míru spokojený.

Ale třeba díly na 3D tisk se v tom dělají dost blbě - na ně to chce fakt CAD.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od podvlada »

Sem tam něco kreslím kvůli 3D tisku, a mně třeba FreeCAD přišel dost neintuitivní, ale to bude zřejmě tím, že jsem vychovanej ze školy na AutoCADu od Autodesku. Takže je pro mě přirozenější dělat v něm, než v těchhle moderních. Je ale možný, že pro někoho kdo se učí od nuly je to lepší...
Můžeš zkusit ještě Fusion 360, ale ten je spíš zaměřenej na modelování (3D) než "rýsování". Zároveň taky podporuje přímý exporty CAD/CAM, což zřejmě nevyužiješ.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od Metuzalem »

podvlada píše:mně třeba FreeCAD přišel dost neintuitivní
Protože nemám téměř žádné CAD zkušenosti, je pro mě neintuitivní cokoliv :-)
HonzaCZ píše:FreeCAD je děsná sračka. Teda už asi 2 roky jsem ho neviděl, ale fakt mi vůbec nesedl.
FreeCAD za poslední 2 roky dost pokročil, možná že i pár chyb zmizelo (dle jejich wiki :-)), ale hlavně jsem myslel že se naučím jednu aplikaci, kterou použiju jak na tisk krabiček na 3D tiskárně, tak na nakreslení konstrukce vnitřních zdí včetně návrhu nějakého šikovného nařezání OSB desek, aby toho nezbylo zbytečně moc nebo nechybělo.
podvlada píše:sem vychovanej ze školy na AutoCADu od Autodesku. Takže je pro mě přirozenější dělat v něm, než v těchhle moderních
Já nemám vhodnou výchovu, neb poslední školu jsem ukončil v roce 1976 :-) Kupovat žádný SW nechci, takže AutoCAD a Revit je pro mě mimo, ale koukal jsem, že Fusion 360 bych mohl mít na rok zdarma a pak asi i dál. A taky se můžu podívat na Blender... Alternativ mnoho, ale kdo to má všechno pořád zkoumat. Občas potřebuju i nějaký výsledek :-)

Prozatím ten FreeCAD ještě nevzdávám, ono se uvidí. Jo, a dík za reakce :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od HonzaCZ »

Blender je spíš na animace, i když modelovat se v něm rozhodně dá taky.

SketchUp se ti fakt nelíbí? Zaregistruješ a frčí to rovnou v prohlížeči. Je to víceméně přímo na to, co chceš dělat.

EDIT: Naučit se jednu věc a používat jí na všechno zní možná celkem dobře, ale podle mě je návrh budov a návrh krabiček dost odlišná záležitost. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od spm »

Metuzalem píše:Kupovat žádný SW nechci, takže AutoCAD a Revit je pro mě mimo, ale koukal jsem, že Fusion 360 bych mohl mít na rok zdarma a pak asi i dál.
Pokud tu licenci poslední dobou nějak nezměnili, tak Fusion 360 můžeš mít zadarmo patrně furt, pač v té licenci pro hobbisty je něco takového, že je to zdarma pro nekomerční projekty nebo pro komerční do nějaké výše ročního zisku. A ta výše byla relativně dost vysoká (že pokud se tím fakt nebudeš primárně živit, tak to asi vystačí slušně).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48974
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od VDC »

Já jsem se ve škole učil v AutoCad Architecture. Dělal jsem 2006-2010 VOŠ Volyně, obor dřevěné konstrukce. Jsem DiS v oboru dřevostaveb. Takže si obnovuji své znalosti ze školy.
Používám AutoCad LT 2017. Zkoušel jsem nějaké free verze Cadů, ale dělat v tom mi prostě nejde. Takže ačkoliv mi není úplně po chuti používat soft, který jsem nekoupil, tak v tomhle případě jsem nucen udělat výjimku.
Zkoušel jsem i SketchUp, ale nezvykl jsem si. Práce v tom je prostě úplně jiná.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše:SketchUp se ti fakt nelíbí? Zaregistruješ a frčí to rovnou v prohlížeči. Je to víceméně přímo na to, co chceš dělat.
No já jsem takový SW veterán a nějak jsem se primárně zalekl toho, že se to provozuje v browseru. Nepřešel jsem proto prozatím ani k fázi registrace, je mi to fakt proti mysli. Ale protože moje malé šedé buňky mozkové (jak by řekl Hercule Poirot) se FreeCADu vzpírají měrou vyšší než obvyklou, tak se možná překonám, nebudu tak rigidní ve vztahu ke cloud-based aplikacím a SketchUp zkusím, návodů je na webu dost a dost. A v každém případě díky za doporučení.
HonzaCZ píše:Naučit se jednu věc a používat jí na všechno zní možná celkem dobře, ale podle mě je návrh budov a návrh krabiček dost odlišná záležitost.
Jasně, ale on FreeCAD je v tomhle dost schizofrenní a měl by to dát oboje, alespoň podle slov svých tvůrců... Jen ta moje zkušenost s ním je zatím dost na pytel :-)
VDC píše:Takže ačkoliv mi není úplně po chuti používat soft, který jsem nekoupil, tak v tomhle případě jsem nucen udělat výjimku.
Zkoušel jsem i SketchUp, ale nezvykl jsem si. Práce v tom je prostě úplně jiná.
Taková výjimka je pro mě samozřejmě naprosto nepřijatelná :-) :-) Dávám FreeCADu maximálně 2 dny a pak zkusím ten SketchUp. Nemám žádné zkušenosti a tak nelze očekávat přeškolovací potíže :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2168
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od parabolD »

Mě přišel nejintuitivnější kradený Archicad, ale netuším, jestli ještě žije...
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od Metuzalem »

spm píše:Pokud tu licenci poslední dobou nějak nezměnili, tak Fusion 360 můžeš mít zadarmo patrně furt, pač v té licenci pro hobbisty je něco takového, že je to zdarma pro nekomerční projekty nebo pro komerční do nějaké výše ročního zisku. A ta výše byla relativně dost vysoká (že pokud se tím fakt nebudeš primárně živit, tak to asi vystačí slušně).
Asi ji nezměnili, jen píšou, že platí rok a pak se musí nějak obnovit - ale nestudoval jsem to nějak usilovně. Takže by to taky byla cesta. A v tom to je, mnoho cest, co všechny vedou do Říma. Nebo taky do p :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od Metuzalem »

parabolD píše:Mě přišel nejintuitivnější kradený Archicad, ale netuším, jestli ještě žije...
Nejinuitivnější z pohledu ovládání nebo získání? :-) :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od spm »

Jinak na krabičky stejně nedám dopustit na OpenSCAD :-DDD Ale ten program je divnej, asi pro divný lidi jako já :-DDD

Jinak mám teď hrozný dilema. Zítra v 8 ráno nejenom že mám být už vzhůru, ale ještě k tomu v Měcholupech... abych se osobně znemožnil při ježdění s přívěsem :-D Takže bych se správně měl teď něčím bacit do hlavy, abych aspoň něco naspal. Na druhou stranu jsem v nějaký akci koupil Kerbal Space Program, takže mě teď hrozně svědí klávesnice to pustit :-DDD (a to by taky mohlo dopadnout tak, že nepůjdu spát vůbec :-DDD )
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
jkotek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1877
Registrován: úte úno 14, 2017 9:51 am
Jméno a příjmení: Jan Kotek
Bydliště: Praha

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od jkotek »

Kerbala nepouštěj! Jinak půjdeš spát až v pondělí!
Daily: Subaru Outback 2.0D CVT Active, MY2015
Obrázek
Summer: Subaru Legacy 3.0R, MY2005
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22554
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od spm »

Zatím se držím :-DDD a cpu do sebe pivo. Kde musím správně odhadnout množství, aby mě to úspěsně uspalo, ale nepřišel jsem ráno ožralej :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Subaru Dobré jitro, Rádio Šumavan

Příspěvek od HonzaCZ »

Metuzalem píše:No já jsem takový SW veterán a nějak jsem se primárně zalekl toho, že se to provozuje v browseru. Nepřešel jsem proto prozatím ani k fázi registrace, je mi to fakt proti mysli. Ale protože moje malé šedé buňky mozkové (jak by řekl Hercule Poirot) se FreeCADu vzpírají měrou vyšší než obvyklou, tak se možná překonám, nebudu tak rigidní ve vztahu ke cloud-based aplikacím a SketchUp zkusím, návodů je na webu dost a dost. A v každém případě díky za doporučení.
Na SW v prohlížeči v dnešní době není asi nic špatnýho, když je dobře napsanej. Ale blbě napsaná může bejt i aplikace nativní... Pokud by tě to trápilo hodně, dá se sehnat starší verze, ta byla nativní. Nebo Pro, ta je v nativní variantě pořád.
Metuzalem píše:Jasně, ale on FreeCAD je v tomhle dost schizofrenní a měl by to dát oboje, alespoň podle slov svých tvůrců... Jen ta moje zkušenost s ním je zatím dost na pytel
Dle mých zkušeností záleží i na výkonu té aplikace. Jak složitý model zvládne. Na tom SketchUpu je fajn, že model můžeš umístit do reálného prostředí (poloha na zemi, orientace a nadmořská výška) a pak si dělat třeba světelné studie - nastavíš datum a čas a ono ti to reálně osvítí, vidíš reálný stíny. Taky se dá snadno přidat fotomapu okolí nebo otexturovat samotnej model z fotek.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Srazy“