Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Diskuse o srazech pořádaných naším klubem, nebo kluby spřátelenými.
Uživatelský avatar
M.Z.
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 709
Registrován: pát led 29, 2010 8:14 pm
Jméno a příjmení: Marek Zrak
Bydliště: FM

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od M.Z. »

Já bych za to 3500,- nedal. Subaru OV mělo někdy v r. 2009 na ještě původním Librosu akci s kluznou fólií a když jsem chtěl opravdu vyzkoušet (tehdy Forestrem) ty vlastnosti na ledu :845: bylo mi řečeno, že jsem se přijel předvádět :713:
Takže mám k akcím, této úrovně despekt, ale třeba to budete mít lepší a bez idiota instruktora. Schválně si těším na reakce, po akci.
ex STI 257kw 470Nm
M2
Coupe JCW
Uživatelský avatar
Kutiltim
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 260
Registrován: stř říj 27, 2010 3:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od Kutiltim »

Protože jsem z Ostravy, docela mě ta nabídka zaujala. Ovšem 3apůl za projíźďku na kluzné ploše je pro mě opravdu moc. A hodinu sedět v učebně a plkat o tom jak se na cestě chovat........ :10125:
Tato akce bude přínosná pro začínající řidiče s malým km nájezdem. Nemyslým si, že jsem nejlepší řidič na světě, ale např. sraz loni (na Makově) mi dalo docela dost zkušeností s jízdou na sněhu a ledu. Snad se ti Rudolfo podaří sehnat dost posluchačů a akce proběhne ke spokojenosti všech účastníků :drive:
Subaru Forester 2.0 X, 5MT, 92 Kw, MY 03-ex
Subaru Forester 2.0 D, 6MT, 108 Kw, MY 09
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16139
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od quickly »

Od roku 1998 mám najeto 500 tkm a musím přiznat, že Jihlava mi dala opravdu moc. Myslel jsem si, že s forestíkem dovedu řešit "krizové" situace úplně v pohodě (s ním najeto 130 tkm), ale první jízda na kluzné desce a vyhýbací manévr mne vyvedl velice rychle z omylu. To, co jsem ze začátku nezvládal při 32 km/h, tak na konci jízd jsem zvládal ve 40 km/h. Na kyvné desce jsme měli velice dobrého instruktura, který dával smysluplnné pokyny. Pokud je v Ostravě náhodná kyvná deska, tak to bude ještě lepší než v Jihlavě. Kdyby to nebylo v daleké Asii, tak bych ihned jel. Pokud si někdo myslí, že vyhýbací manévr dovede nasimulovat někde na parkovišti, tak se podle mne mýlí. Nejdůležitější je moment překvapení - odkud ten vodotrysk vylétne. Je to stejné, jako když se najednou objeví na silnici pes.

Nemyslím si, že po absolvování těchto jízd se z řidiče stane superřidič, ale jde spíše o poznání chování svého auta v mezních situacích bez nebezpečí nabourání => pokud si někdo myslí, že všechny tyto situace zvládá levou zadní, tak opravdu je kluzná plocha pro něho zbytečná (já i po ujetí 500 tkm si to už nemyslím :1774: )
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od catana »

Kutiltim píše:Tato akce bude přínosná pro začínající řidiče s malým km nájezdem. Nemyslým si, že jsem nejlepší řidič na světě, ale např. sraz loni (na Makově) mi dalo docela dost zkušeností s jízdou na sněhu a ledu.
Nechci ti křivdit, ale jsem si celkem jistý, že po 10 minutách mezi vodotrysky a na kyvné desce pochopíš, že své auto moc ovládat neumíš - za předpokladu, že jsi nikdy na ničem podobném nebyl, což jak jsem pochopil jsi nebyl. Na parkovišti se to nasimulovat moc nedá.
Pokročilá úroveň zvládání se dá trénovat na okruzích typu Lungau, základní na kvalitních polygonech kde mají vodotrysky a kyvné desky.

EDIT: quickly asi dokáže nejlépe posoudit vysoký nájezd km x kurz bezpečné jízdy.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
Rudolfo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1956
Registrován: stř srp 05, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Rudolf Weissbrod
Bydliště: Ostrava

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od Rudolfo »

Přátelé, kamarádi :845:

já mám najeto přes 1 000 000 km z toho jen 130 000 km na čtyřkolce - Subaru. Zažil jsem různé povrchy, nebezpečné i kritické situace, nikdy jsem neměl havárii. Zkušeností a praxe si myslím mám docela dost...

Přesto chci investovat 3 500,- Kč do toho vyzkoušet, jak se auto chová v kritických situacích. Určitě to rád vyzkouším na bezpečném polygonu, kde nehrozí následné škody.

Tato akce je "dobrovolná" ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: a určitě tady vás nebudu přesvědčovat, aby jste se zúčastnili. Patrně, kdo podobnou akci nezažil, asi nemůže posuzovat. Já na ní dosud nebyl. Každý máte svou volbu a možnosti. :811:

Rozhodil jsem široké sítě a pokud nepřijedou SUBARU, možná se přidají jiné značky - uvidíme.

A pokud by bylo nejhůř, akci zruším :655:

:3gears: :3gears: :3gears:
Mějte se Subarově

Ruda

__________________________________________________________
Subaru Forester 2.0 Atm., 5MT+redukce, BA95+LPG, oplechovaný spodek, Zvýšený 3 cm, Vyrobeno 2008 - model MY2009
Uživatelský avatar
Rudolfo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1956
Registrován: stř srp 05, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Rudolf Weissbrod
Bydliště: Ostrava

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od Rudolfo »

Dane,
ještě mne napadlo. Když jste byli na té smykové desce, tak jste měli VDC zapnuté, nebo jste vypínali? U nás to má být náhodný směr smyku, tak to bude trochu obtížnější, protože nebudeš vědět, kde Tě to hodí.

Já jsem zažil docela velký smyk se Subaru a než jsem stačil reagovat, tak se přibrzdilo pravé zadní kolo a smyk se srovnal. Já pak jen přidal a vyjel zatáčku.

Bylo to na mokru, nevím co by to udělalo na ledě. :655:
Jo vím, asi by to jelo rovně.::-DDD: ::-DDD: ::-DDD:

To bych určitě (při nebezpečí náledí), tak rychle do té zatáčky nejel :4690:
Mějte se Subarově

Ruda

__________________________________________________________
Subaru Forester 2.0 Atm., 5MT+redukce, BA95+LPG, oplechovaný spodek, Zvýšený 3 cm, Vyrobeno 2008 - model MY2009
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16139
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od quickly »

Rudolfo píše:Dane,
ještě mne napadlo. Když jste byli na té smykové desce, tak jste měli VDC zapnuté, nebo jste vypínali?
Rudolfo, myslím, že se VDC vypínalo, ale teď už si nevzpomínám na 100% :655:
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
M.Z.
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 709
Registrován: pát led 29, 2010 8:14 pm
Jméno a příjmení: Marek Zrak
Bydliště: FM

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od M.Z. »

A jak to řeší s autama, kterým ESP vypnout nejde, to si asi moc nezajezdí, ne?
ex STI 257kw 470Nm
M2
Coupe JCW
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od hetzer »

zazil jsem s imprezou pretacive smyky na vode, na snehu i na suchem asfaltu a pochybuju ze se muze subaru dostat do situace simulovane smykovou deskou, podle me to proste neni u subaru fyzikalne mozne.
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od HonzaCZ »

Já teda v Jihlavě VDC vypínal jen párkrát a cíleně, abych si zkusil, co to udělá bez něj a co to udělá s nim. Jinak jsem "trénoval" se zapnutym, protože to je ten stav, s kterým jezdím 99,9% času. Nemá smysl trénovat něco, co není výchozí situace. A proč ho vypínat jinak, než pro srovnání? Na driftování a podobné manévry tyhle kurzy nejsou. Tyhle kurzy jsou na zvládnutí smyku a opětovné nastolení adheze. Na vyvolávání řízených smyků jsou jiné, prokročilejší kurzy.

Takže odpověď, co s autama, u kterých nejde vypnout ESP/VDC? Nic, prostě budou jezdit stejně jako ostatní. Tím, že jim nejde vypnout, je daný vychozí stav, jak s tím autem běžně řidič jezdí, tak proč se snažit učit se chování auta v nestandardním režimu?

hetzer: A pak ses probudil, co? ::-DDD: :ironie:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od Doro »

- je třeba mít na akci osazeny zimní pneu, bo jinak to postrádá smysl,že =)))
- okolní teploty nesmí být výrazně rozdílné, takže při +25°C to bude zase jiné (auto se bude jinak chovat)
- led se chová jinak než kluzná plocha
- silnice v zimě se nedá nasimulovat v létě
- dyž mě tam vběhne srna aj., tak max. jenom brzdím, ale nebudu se jí nějak moc vyhýbat (už sem řešil hodněkráte, naposled minulý týden)
- jedu tak rychle, jak mi to dovolí pneu a možnosti vůkol - mosím prostě vždy zvládnout včas zastavit
- ESP apod. elektronické sračky mi sou naprd, bo bez nich se naučím víc, naopak s něma pojedu více rizikově a blíž k průseru (že umí pomoct v problému je věc druhá, ale řešit důsledek mi připadá spíše jako blbost, než líp řešit prevenci a s nižší rychlostí)

Pokud nemá instruktor najeto v subárku min. pár desítek tis. km, nemá mě co naučit, bo s tím sám nic neumí!!
Zatím to vidím na vyhození finance. Přesto, že se tam třeba můžu něco nového přiučit, akce v zimě a v terénu (nemyslím terén jako terén) mi dá víc - stejně se to mosí každou zimu nacvičovat znovu :845: ... už kvůli jiným vlastnostem více ojetých pneu.

To je co... tááakáá kritika ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD:

Tož si to tam užijte.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
M.Z.
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 709
Registrován: pát led 29, 2010 8:14 pm
Jméno a příjmení: Marek Zrak
Bydliště: FM

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od M.Z. »

Mě by jen zajímala situace v praktickém provozu, kdy je možné, aby se auto takhle náhle utrhlo :655:
To hození deskou na stranu, je podle mě v praxi nereálné, takhle zničeho nic, ten smyk nepřijde. Je to hlavně o reakci na smyk a to se dá opravdu nacvičit zadara v zimě na ploše a realističtěji.
Netvrdím, že je to špatné, ale kdo chce, pomůže si i sám a bez organizování instruktorama.
Ale někdo naopak může dohled uvítat.
Na ESP jsem se ptal proto, že někdy může být pro srovnání auta naopak na obtíž, protože se snaží za každou cenu jen rovnat auto a řidič přitom potřebuje prokluz kol a kontra opačným směrem. Takhle může hezky čumákem taky zaparkovat rovnou do škarpy, ale to už jsou asi fakt extrémní situace.
ex STI 257kw 470Nm
M2
Coupe JCW
Uživatelský avatar
Tazzy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 720
Registrován: úte dub 03, 2012 9:55 am
Jméno a příjmení: Silvie Šajdáková

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od Tazzy »

Rudo , dobrý nápad, škoda že nejsou volné penízky,všechno spapalo nové autí a toho času taky není....takže někdy příště..... :drive:
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od HonzaCZ »

Pokud člověk udělá kontra stejně dobře jako bez stabilizace, tak stabilizace s tím přeci nemá problém. Snaží se, aby auto jelo tam, kam máš namířený kola, což odpovídá. Ano, pokud dáš kontra, auto se chytne a nevrátíš okamžitě kola rovně, tak jsi v pangejtu se stabilizací i bez. Samozřejmě, že na cílený ježdění smykem je nesmysl mít stabilizaci zapnutou.

Jinak podle mě ta deska je pro totální začátečníky, aby si vyzkoušeli větší smyk v nízký rychlost, jinak mi to víceméně nic nedalo. Podstatně víc mi dala zatáčka, kde si opravdu člověk vyzkoušel v běžný rychlosti, co by asi tak dělal, kdyby mu to v tý zatáčce klouzalo víc, než čekal. To samý klička mezi vodotryskama - zase - nacvičení vyhýbacího manévru na kluzkym podkladu.

Ano nebude to nikdy jako v reálu, ale úplně na nic to neni. Lidi si zažijou nějaký návyky. Třeba já si tam pořádně vyzkoušel hledání maximální adheze cukáním volantu, což jsem do té doby moc v reálu neuplatňoval - jen na simulátorech na kompu - a potvrdil si, že to fakt funguje. Aquaplanning si člověk taky hned tak bezpečně nevyzkouší (teda nevim, jestli v Ostravě maj vanu).

Nejvíc vtipnej mi přijde postoj některejch lidí, jak kdyby jim ten kurz/sraz někdo vnucoval :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Minisraz Ostrava!!! - kluzná plocha Libros !!!

Příspěvek od catana »

M.Z. píše:Mě by jen zajímala situace v praktickém provozu, kdy je možné, aby se auto takhle náhle utrhlo :655:
Reálně mě napadá krizová situace např. prasklá pneu v nevhodný okamžik.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Odpovědět

Zpět na „Srazy“