Poskládejte si vysněný vůz

V téhle kategorii bychom měli rozebírat věci, které se nevejdou do technických sekcí
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od vrgada »

myslim, ze o tom vlakno nebylo, jestli se motor pojmenuje flat nebo boxer, na vlastnostech to nic nemeni i bez holi bijicich psy :-). A jinak v Technickem muzeu jsem pred x lety boxer v rezu videl. Svicka uprostred a na krajich dve klikovky, tam ty pisty opravdu boxovaly.
....
Vybiral jsem si auto svych snu a ja vam je necpu. Sam nejradeji jezdim subaru a neni to kvuli placatemu motoru. A ze udelat dobre jde i auto s radovym pricne ulozenym 4 valcem svedci Mitsubishi Evo, zkuste na jejich foru napsat, ze je nevyvazene, ma haldex uhlovy prevod ma mizernou ucinnost a auto umi zatocit jen na jednu stranu. Mimochodem u obou koncepci musite otaceni otocit o 90 stupnu tak nejak z principu. Podelne ulozeny motor se toci v ose vozidla a obe napravy kolmo k ose
...
To legnum se mi libi kvuli oldschool japan karoserii, ale ta V6 je dopredu vystrcena vic nez motor subaru
...
Driv jsem si rikal, R6 od opla, karoserie volvo, podvozek subaru. Dnes si myslim, ze foukana R4 napric je proste lepsi reseni, a zadne hospodske blaboly sametovy chod sestivalce a objem nicim nenahradis (nahradis tlakem nebo otackami-motorky). Mam subaru rad, jinak bych si ho nekupoval, ale kdybych si mohl vybrat, chtel bych to poskladat jinak
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22699
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od spm »

Vlákno tu na to neni, ale už se to tu řešilo. Máš motor s protiběžnými písty (https://cs.wikipedia.org/wiki/Motor_s_p ... p%C3%ADsty) - to je to co popisuješ, boxer (https://cs.wikipedia.org/wiki/Boxer_(motor)) a vidlicový motor (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vidlicov%C3%BD_motor), který může mít úhel sevření i 180° (tuším že třeba tohle má nějaké Ferrari), ale furt to není boxer.

A ano, nějaká foukaná mrdka rozhodně sametový chod šestiválce a s jeho spolehlivostí nenahradí, já bych to fakt nechtěl... Hospodský kecy nevim, hospodský kecy jsou většinou jak nafta táhne vodspoda a jak to všechno vyndá.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od romull »

Ono to turbo je fajn, ale u šestiválce =) . Mitsubishi Evo je trošku o něčem jiném, jistě je to dobré auto a konstruktéři si s jeho vyvážením pohráli, což taky museli aby to dobře jelo. Ale civilně a rodinně je to auto nepoužitelný, alespoň já bych v tom na dovču jet nechtěl a všechno ostatní a použitelné co má motory napříč na zmiňované neduhy trpí. A tady je celkem zajímavé počtení o 4x4, i když to tady určitě už všichni znají http://www.autoforum.cz/technika/system ... it-za-nos/
A jestli čtyřválec nebo šestiválec, tak to je v autě sakra poznat. U benzínu sice ne až tolik, ale u dechtu až neskutečně .....a o V8 už ani nemluvím :-)
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od HonzaCZ »

vrgada píše:myslim, ze o tom vlakno nebylo, jestli se motor pojmenuje flat nebo boxer, na vlastnostech to nic nemeni i bez holi bijicich psy . A jinak v Technickem muzeu jsem pred x lety boxer v rezu videl. Svicka uprostred a na krajich dve klikovky, tam ty pisty opravdu boxovaly.
Pleteš si dojmy s pojmy a pak to vydáváš za fakta.

Přesně jak píše spm - to, co si myslíš, že je boxer, tak to je motor s protiběžnými písty.

A jestli něco pojmenuješ flat nebo boxer rozdíl je.

Flat je množina motorů plochých, to jsou všechny, u kterých běhají písty v horizontální rovině, dle některých výkladů se jako plochý dá označit i řadový motor uložený na plocho. Tedy nemusí jít nutně o motor s protilehlými válci.

Motor s protilehlými válci je mj. tedy podmnožina plochých motorů, tedy motory, co mají válce proti sobě v jedné rovině. To jsou např. Véčka otevřená do 180° nebo třeba ty naše boxery.

A tyto dva případy plochých motorů, nebo ještě přesněji motorů s protilehlými válci, se zásadně liší tím, že Véčko má na jednom ojničním čepu na klice dvě ojnice, tedy písty ve dvou proti sobě ležících válcích jdou vždy stejným směrem - ojnice je zalomená, jak už jsem psal, jenom N/2+1x (N = počet válců) - tedy třeba u dvouválce 2x, u čtyřválce 3x, u šestiválce 4x atd.

Naopak boxer má pro každou ojnici samostatný čep na klice a pro dvojici protilehlých pístů pootočené o 180°, že tyto písty jdou vždy směrem proti sobě nebo od sebe a klika je zalomená tedy N+1x - tedy u dvouválce 3x, čtyřválce 5x, u šestiválce 7x, atd. Stejně tak má odpovídající počet hlavních ložisek a také jsou obě řady válců proti sobě podélně přesazeny o půlku vrtání válce. (EDIT: Spíš o půlku celého válce, nejen vrtání.)

Takže teď by škarohlídi mohli začít plkat, že vlastně ani Subaru není pořádně Symmetrical, protože má jednu řadu válců o cca 4-5 cm víc vpředu, než druhou. :-DDD

Ale je to fajn takhle pořád něco vysvětlovat lidem, co něco jen tak bez rozmyslu plácnou. Aspoň člověk nevyjde ze cviku a stále si prohlubuje znalosti vlastní. Takže vlastně dík. ,,,,| (*_^) |,,,,
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od VDC »

HonzaCZ píše: Takže teď by škarohlídi mohli začít plkat, že vlastně ani Subaru není pořádně Symmetrical, protože má jednu řadu válců o cca 4-5 cm víc vpředu, než druhou.

Ale je to fajn takhle pořád něco vysvětlovat lidem, co něco jen tak bez rozmyslu plácnou. Aspoň člověk nevyjde ze cviku a stále si prohlubuje znalosti vlastní. Takže vlastně dík.
:-DDD :-DDD ,,,,| (*_^) |,,,,
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Harous
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1625
Registrován: čtv pro 26, 2013 8:05 pm
Bydliště: Kolín

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od Harous »

vrgada píše:Taky by sel udelat kompromis mezi R4 a V4 s jednou hlavou W4.
Všechno už tu bylo. Tohle řešení používala Lancia Fulvia:
http://www.eddinsmoto.com/c8a20580.jpg

Používala to Lancia. Ta Lancia která vyráběla veleúspěšnou Lancii Delta HF Integrale přesně s tím typem pohonu o kterém tu byla řeč, že nejde udělat. :-)

Stejně tak existoval i Lancer EVO v kombi, byť ne pro Evropu.
https://www.carsguide.com.au/oversteer/ ... agon-60567
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od romull »

Ti co preferují úhlové převody snad prominou, nemyslím to zle, ale Lancia Fulvia byla tak trošku zhovadilost a muselo to skončit tak jak to skončilo. A ta veleúspěšná Delta byla super ve verzi S4, kde byl motor uložen za přední sedadla až do prostoru zadní nápravy a jedna poloosa kvůli pohonu všech kol procházela olejovou vanou motoru. Ano, to bylo auto =) .....ale dnes je už jiná doba a v rally vládne VW Polo <:-< ....ale ono by vládlo i kdyby se ta Lancia FH vrátila zpátky, svět už je jinde ....
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
Harous
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1625
Registrován: čtv pro 26, 2013 8:05 pm
Bydliště: Kolín

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od Harous »

Delta S4 měla se sériovou Deltou společný jen přední sklo. Po zrušení skupiny B vládla světu rally Delta HF 4WD, Integrale 8V, Integrale 16V, Integrale EVO dlouhých 6 let. A to v době kdy rally auta vycházela ze sériových aut. A to stejný systém pohonu 4x4 převzala Alfa Romeo 155 Q4 a GTA. Jasně, ten systém má svoje výhody i nevýhody. Stejně jako jakýkoliv jiný systém. Ale není pravda, že to nejde, jak tu zaznělo. Jde to a jde to i velmi dobře. Ale podle toho Pola asi rally tolik nesleduješ. ;)

Co myslíš tím, že Fulvia dopadla jak dopadla? Ve výrobě vydržela 13 let, v rally byla Fulvia Coupe taky úspěšná.
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od romull »

Tak dobrá, jde to, ale není to ono, to je přece jasný. Pokud chci použít tři deferáky a ne nějaké elektronické fičůry, nebo to nemít zbytečně složitý a rozházený cik cak po celým autě, tak je podélně uložený motor jediné rozumné řešení vzhledem k vyvážení i relativní jednoduchosti zástavby všech komponentů, S tím jde ruku v ruce i spolehlivost, čím míň toho tam je, tím míň se toho posere ..... a třeba u silných off roadů by to ani jinak s jejich velkými motory a převodovkami nešlo. Fulvia se neprodávala a byla výrobně drahá a navíc nespolehlivá, proto skončila, což je ale taková rodová vlastnost většiny italských aut, třeba i té Lancie a také Alfy, krásná, ale problematická ....kdysi jsem jich pár dovezl z Německa lidem co nic jiného nechtěli. Nevím jak teď, ale tenkrát rychleji rezavěly než jezdily, a to jezdily hodně rychle ;-D . Rally už vážně od toho Pola nesleduju :-) , jak se tam potom namotal ještě Hnojdé, tak už jsem to zabalil, stačilo ....
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
vrgada
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1228
Registrován: čtv kvě 29, 2014 5:25 pm

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od vrgada »

vsak to vlakno je o tom, jak by si to kdo chtel poskladat a ne o tom, co si mysli a preji ostatni diskutujici a sve pravdy ostatnim vnucuji. Ja bych to chtel takhle blbe slozite a je to uplne jedno, protoze mi to stejne nikdo nevyrobi. Nebo je snad nejaky konfigurator automobilky, kde bych si zaskrtl, karoserie jako volvo, podvozek subaru a motor EVO?
....
Horsi je, ze subaru se krapet odklonilo od mych idealu a ja nechci ani ten vysavacovy variator, ani nepovedeny naftak a ani motory, kterym dost chybi kone (proti minulosti), navic i kdyz nejsem znalec, tak si myslim, ze uz nema ani ty 3 mechanicke diferaky s omezenou svornosti a jen jinak pojmenovane haldexy. Proste doba je uplne jinde a cim dal obtizneji budu shanet sve premotorizovane poctive kombiky, protoze uz je nikdo nedela. Sice se i dnes da sehnat kombikova 4 litrova lehka omega s 220 kW a 6 kvaltovym manualem ale je 30 let stara a stoji 3/4 milionu a nema ani airbag ridice a freonova klima fungovat taky nebude
...
https://www.autoscout24.cz/nabidky/opel ... ?cldtidx=1
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od HonzaCZ »

Verze s manuální převodovkou mají 3 diferáky. Verze s CVT mají to, co měla většina automatů u Subaru od cca 80.-90. let... Tedy mokrou vícelamelovou spojku zabudovanou v převodovce a bez mezinápravového diffu připojující zadní nápravu. Pro evropský trh asi nic jiného aktuálně není. Samozřejmě pro Japonsko a další destinace se stále vyrábí modely s VTD (např. Levorg 2.0 GTS, Subaru WRX s automatem a možná další...).
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od VDC »

A to Vrgadovo twinturbo má VTD nebo MPT ?

Když to tu čtu, tak jsem rád, že mám ty automobilový sny tak jednoduchý. A vlastně v podstatě splnitelný. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od HonzaCZ »

No ruku do ohně za to nedám, ale podle mě se VTD poprvé objevilo v SVX, ale v Legacy až v BE/BH kolem toho roku 99, jak jsem zrovna zmiňoval v jinym vlákně.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od VDC »

No Vrgada má BH. Takže by tam mohlo být VTD, ale i MPT. Proto mě to zajímá, co dali do takovýhle motorizace.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Poskládejte si vysněný vůz

Příspěvek od HonzaCZ »

Aha, já myslel, že twinturbo byly jenom ty dřívější. Když se podělí o kód převodovky, tak zjistíme.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Jen tak pokec“