Outback H6 konverze na manual

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
Odpovědět
tomitaFRS
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 102
Registrován: sob říj 03, 2015 10:09 pm

Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od tomitaFRS »

Jak jsem slibil pratele, tady to mate :wink:

Zacalo to tim ze jsem chtel neco na zimu (4x4) a v kombajnu, takze volba byla jasna. Taky mam slabost pro japonsky auta a vzdycky me lakaly veci, co nejsou uplne bezne a co nema kazdy..
WP_20151007_005.jpg
WP_20151007_007.jpg
Takze kdyz se naskytla moznost koupit Outback H6 za dobry prachy, sel jsem do toho. Jelikoz prevodovka vykazovala znamky nejake vady (proto ta nizka cena), prestavba na manual se vicemene nabizela. Zprvu jsem hledal vhodnou prevodovku s diferakem na prodej, ale nic co by mi pasovalo jsem nenasel. Po kratkem patrani jsem natrefil na 2.5GX kombi za hodne slusnou cenu a jelikoz dle predchozich zjisteni ma tenhle model jako jediny staly prevod 3.7, tak jsem ho koupil jako darce organu.

Seznam dilu z 2.5 nutnych k prestavbe.
-prevodovka (s bowdenem a pakou ovladani redukce – pokud chcete zachovat funkci redukce)
-vzpera/drzak prevodovky se silentblokem
-kabelaz k prevodovce
-kardan
-diferak
-radicka komplet
-spojkove valce oba i s vedenim
-spojkovy a brzdovy pedal
-ventil hill holderu s bowdenem (neni nutnost, jen pokud clovek chce mit tuhle funkci - ja ho jeste nemam namontovany)
-brzdove trubky kolem hill-holderu (neni nutnost, jen pokud clovek chce mit tuhle funkci)
-plast kolem radicky s manzetou

Mechanicka vec je myslim jasna, automat ven i s kardanem a diferakem. Ja si chtel ponechat LSD z H6, takze jsem oba diferaky rozebral a prehodil vnitrek LSD do diferu 3.7 z 2.5GX (samozrejme to neni nutne, ale proc to nemit :850: ).

Diky tomu, ze do Scionu jsem si pred casem poridil odlehceni setrvacnik, zbyl mi seriovy, takze tohle jsem nemusel kupovat. Seriovy dvouhmotovy z 2.5 zustal na motoru, stejne je tezsi a taky uz nebyl v nejlepsi kondici.

Jeste jsem koupil novou spojkovou sadu Exedy FJK2034 pro Forester 2.5XT ktera pasuje prave na jednohm. setrvacnik a novou vidlici.
WP_20151031_010.jpg
Sundat automat z motoru je docela pakarna kvuli pristupu k sroubkum na konvertoru, musel se mirne nadzvednout cely motor i s prevodovkou. Nejdriv samozrejme vypustit olej (stejne tam neco zustane)..o cemz jsem se presvedcil, kdyz jsem tu sakra tezkou vec snazil drzet vsi silou pricemz mi vytekal olej pres vystup kardanu na stehno :D

Nasledne se namontoval novy setrvacnik, spojka, pak manualni prevodovka. U kardanu je jedna vec: stredove ulozeni ma jinou “montovaci hloubku” u H6 i manualu, jelikoz u H6 je kardan kratsi (tim padel svira jiny uhel) a taky cela napravnice vzadu je odsazena kvuli zvyseni podvozku (aby uhel poloos nebyl moc veliky). Ulozeni stredoveho loziska kardanu jsme podlozili asi 15mm krouzkem aby osa obou pul-kardanu zustala v jedne lajne.

Rozmer obou diferaku je samozrejme stejny, tam nebyla zadna zmena.

Tahla razeni je lepsi namontovat pred tim, nez se prevodovka a kardan umisti na misto (samozrejme jsem na to prisel az po tom :D takze jsem tam kvedlal s tema ramenama az jsem to nejak prostrcil za kardan asi hodinu za vydatneho pouzivani sprostych slov..:)
Nasledne zasunout cep a ten jistici kolik byl na dalsi pulhodinu nadavek.

Horni vzpera/vyztuha motoru ma jinou delku u obou a jelikoz pomocni ram je prisroubovan na prevodovce, trvalo chvili laborovani jak to vyresit. S ramem od manualu neslo spojit ani jednu ze vzper. Vypada to ze 2.5litr sedi v mirne jine pozici (o neco vic vzadu nez H6), ale jen o par mm.:)..tak jsme zvetsili/prodlouzili diru a uz to klaplo.
WP_20151113_010.jpg
Otvor pro spojkovy valec je nastesi pritomen i u H6, jen je zaslepen gumovou zaslepkou  takze staci jen umistit valecek s nadobkou, prostrcit pedaly na kterych jsou 2 srouby, ktere drzi spojkovy valec a hotovo.
WP_20151113_006.jpg
Co se tyce pedalu, tady jsem travil asi dalsi hodinu peprnych nadavek, protoze vyndat puvodni brzdovy pedal a nasadit do spravne pozice dvojici pedalu z manualu bych prirovnal ke hre jezek v kleci.:). Tomu vsemu vam vadi vsudepritomne tluste svazky kabelu a hlavne tyc brzdoveho valce a to vsechno musite delat hlavou dolu, otocen na zadech nejak vykroucen mezi podlahou a ridicovou sedackou. No parada :D

Posledni veci bylo upraveni vyfuku, jelikoz vzpera prevodovky manualu lezi jinde a H6 ma 2 vyfukovy vetve do Y ktera v jednom miste je v kontakytu s tim drzakem. Proto jsme urezali vyfuk za katikama na obou vetvach a nastavili o potrebny kus, nasledne pak samozrejme zkratili za spojenim o stejny kus.

Elektrika

Zpatecka:
Zacal jsem zapojenim svetel zpatecky, to je to nejjednoduzsi :845: Z manual vedou 2 draty - cervena/bila a cervena/bila (logicky :D), tyhle se spoji s dratmi cerna/bila a bila/cerna z konektoru B12.
WP_20151120_007.jpg
Spinac spojky (kvuli tempomatu).
Na pedalu spojky manualu je spinac, z ktereho vedou 2 draty zluta/cerna a zluta/cervena..temi se prerusi drat zluta/cerna z konektoru brzdoveho spinace H6.

Inhibitor switch.
Pro startovani se musi spojit cerna/zluta s cernou/bilou u konektoru T3/B12..to je pozice P nebo N u atomatu - to aby jste mohli vubec nastartovat 
Pripadne se sem muze vlozit vypinac a slouzit jak immobilizer.
WP_20151120_013.jpg
Snimac rychlosti.
Snimac rychlosti u manualu je jiny nez u automatu. Z Automatu vedou jen 2 dratky z manual 3.
Manual potrebuje 5v, kostru a treti kabel je signal. Automat pro tento snimac 5v nepotrebuje, proto jsem musel nekde najit na jinem svazku privod. Nastesti MAP senzor a cidlo teploty je napajen prave 5v, takze jsem jednoduse napichnul cervenou/cernou z konektoru pro 5v a cernou/modrou pro kostru.
WP_20151120_010.jpg
zelena/bila – cervena/cerna (5v)
cerna/modra – cerna/modra (kostra)
zelena/cerna – bila/cerna (signal).
WP_20151120_011.jpg
Signal z toho senzoru vede do jednotky automatu (TCU) a dal do tempomatu a jednotky motoru.
Na US forech pri teto konverzi nechavaj zapojenou i TCU, jen odpoji jeden z konektoru aby fungoval ABS. Taky jsem s tim laboroval, tam ale byla konverze delana na verzi bez VDC, coz je jednoduzsi. Jelikoz ale mam VDC, z jednotky automatu mi vedou 3 konektory, o jeden vic nez non-vdc.
Zapojeni jednotlivych pinu je taky docela rozdilne a hlavne promichane, neni to tak ze se pridal jeden konektor kvuli VDC. Studovanim zapojeni jsem travil docela dost casu :655:
Dopadlo to tak, ze jsem celou jednotku TCU vyhodil a signal rychlosti propojil primo do jednotky motoru a tempomatu. Stejne mi Check Engine bude svitit tak nebo tak, jestli tam TCU ponecham zapojenou nebo ne.
Odpojenim vsech tech snimacu a solenoid automaticke prevodovky si TCU nevi rady, proto hned hazi check engine. Tohle se bohuzel vyresit moc neda. Kontrolni vstupni signal je sinusoida o amplitude 0-5v, kterou emulovat by mozna nejak slo, ale ja nevim jak na to.

Co se tyce ABS a VDC, vec se ma tak ze ABS funguje normalne, ale VDC nejspis ne..sviti kontrolka. Je to hlavne z duvodu ze odpojenim TCU jsem taky odpojil 2 signaly z pinu 9 a 18 na zelenem konektoru B56 (TCU)..viz prispevek ve vlakne Nase Outbacky H6.

Potreboval bych zjistit co to dela pri normalnem fungovani..
Naposledy upravil(a) tomitaFRS dne pon led 11, 2016 10:09 pm, celkem upraveno 2 x.
Outback H6 M/T, 2010 Outback 2.5 CVT, FXT 03
tomitaFRS
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 102
Registrován: sob říj 03, 2015 10:09 pm

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od tomitaFRS »

Zapomnel jsem ještě na starter, ten musí byt taky z manualu, jelikoz z automatu je jinej, viz.obr.
WP_20151031_035.jpg
Spinac neutralu.
Tohle jsem vyresil přes 5ti polove relátko, ECU motoru u automatu potřebuje vedet kdy je neutral N a kdy je zarazena rychlost D. Ted je to zapojeno tak ze když je v neutralu, ECU "vidi" N, kdyz je v jakekoliv rychlosti (1-5 a R), tak tam ma "D".
Obrazek později,..zapomnel jsem to vyfotit :845:
Naposledy upravil(a) tomitaFRS dne pon led 11, 2016 10:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Outback H6 M/T, 2010 Outback 2.5 CVT, FXT 03
Uživatelský avatar
dulas
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 533
Registrován: čtv lis 24, 2011 9:44 pm
Jméno a příjmení: Radovan Drahorád
Bydliště: Alšovice

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od dulas »

Pekna práce, jen co je pravda. A jak si to poresil s papirama?
ex2x Subaru Legacy 2.0 LPG
ex Subaru Legacy 2.5 LPG

ex Subaru Impreza 1.6 LPG
ex
Subaru Forester 2.0 Sturbo (1999)
Subaru Outback 2.5 LPG
Majer
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1048
Registrován: pon bře 18, 2013 5:08 pm
Jméno a příjmení: Robert Košař
Bydliště: Ostrava

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od Majer »

Ještě napiš dojmy jak to jezdí ? Rozdíl v dynamice ?
Peugeot 406,Subaru Outback 2,5AT,r.v.00
tomitaFRS
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 102
Registrován: sob říj 03, 2015 10:09 pm

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od tomitaFRS »

Zatim jsem s nim moc nejel, prave se resi papiry. Bohuzel jsem s automatem ani nejel, vlastne hned po koupi jsem ho rozebral. Takze az mi nekdo pujci serii H6 tak reknu jaky je rozdil :-)
Outback H6 M/T, 2010 Outback 2.5 CVT, FXT 03
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od VDC »

Tome paráda !!!
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
tomitaFRS
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 102
Registrován: sob říj 03, 2015 10:09 pm

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od tomitaFRS »

Tak konecne na znackach oficialne :) i se zapsanyma kolama 225/55/17 a s tim souvisejicim upravenym rozchodem :850:
Přílohy
lego1.jpg
lego2.jpg
H6 3.0 manual
H6 3.0 manual
Kola 225/55/17 a upraveny rozchod
Kola 225/55/17 a upraveny rozchod
Outback H6 M/T, 2010 Outback 2.5 CVT, FXT 03
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od Slavek_xxx »

Dable! Udelame sraz H6 a muzem porovnat zrychleni :-)
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od VDC »

Tome gratuluju ! Jsi pašák :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
u-geen
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2103
Registrován: úte led 19, 2010 9:49 pm
Jméno a příjmení: Evžen Eiba
Bydliště: Kyje, okres Jičín

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od u-geen »

parada... mimochodem jak jsi postupoval se zapisem zmen? treba ten uplne jiny rozmer kol a evidentne i jine ET :)
Uživatelský avatar
macasubaru
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 918
Registrován: ned dub 08, 2012 9:48 pm
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Jablonecko

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od macasubaru »

super práce. jseš moc dobréj
Outback 2009 LPG 127 KW AUT černá met. EX..
FORESTR 2008 LPG 110 KW manual (bohužel: :-/ ) stříbrná metal
tomitaFRS
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 102
Registrován: sob říj 03, 2015 10:09 pm

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od tomitaFRS »

Muzem dat sraz. Jezdim teprve prvni den..nejaky drobnosti se jeste musi vychytat.
Outback H6 M/T, 2010 Outback 2.5 CVT, FXT 03
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od outback »

Vedly do toho automatu nějaké hadice s chladící kapalinou nebo všiml jsi si, že by se ten převodový olej nějak přes vodu chladil a ohříval?
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
tomitaFRS
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 102
Registrován: sob říj 03, 2015 10:09 pm

Re: Outback H6 konverze na manual

Příspěvek od tomitaFRS »

Mas na mysli chladic (vymennik) prevodoveho oleje? Jo ten tam je..ale ted je odpojen samozrejme.
Outback H6 M/T, 2010 Outback 2.5 CVT, FXT 03
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“