Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od Kolben »

Výborně!!! Hustý :-)


Sent from my iPad mini 4 using Tapatalk
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od VDC »

Jo je to fakt hustý. V Bosně jsem byl za displej nesmírně rád, byť jsem sledoval jen teplotu vody a automatu. Ale v horách, kde auto dostalo zabrat, byla možnost sledovat teploty k nezaplacení.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od outback »

Trochu jsem zapracoval na hardware - už kreslím zapojení pro návrh plošňáku, a to co tam teď nedám tam nebude. Takže jsem na poslední chvíli přidal pípák, aby to mohlo třeba varovat při příliš vysoké teplotě něčeho nebo ztrátě tlaku, a taky tlačítko. Tlačítko lze připojit i na straně LCD displeje, má svůj pin na LCD konektoru - to je důležité při oddělené montáži displeje (LCD zvlášť a elektronika s procesorem zvlášť). Oddělení LCD displeje od řídící elektroniky budu teď testovat v autě, hlavně jde o to, jestli nebude rušit rádio, ale použil jsem stíněný pětižilový kablík tak snad ne.

V software je zatím tlačítko využité na přepnutí režimu zobrazení "teréní/normální", přepnutí na terén při zamčení jedničky nebo dvojky je zachované, ale tlačítkem se to dá dodatečně změnit, no a pípák na potvrzení krátce pípne (a taky po zapnutí zapalování, abych poznal, že tam stále je). Tohle se ale bude měnit a vyvíjet, první kupci dostanou prostor pro přání, co to má všechno dělat, kdy má pípák pípat atd.

Taky jsem zkoušel připojit blok čtyř desetiampérových relátek na ovládání couvací kamery atd., funguje to dobře, ale software k tomu budu ladit až po zadání plošnáku do vývoje. Ty relátka byly hlavní motivace pro oddělení elektroniky a LCD displeje - kdyby to bylo v jednom bloku, tak mi povede na palubku moc kabelů, takhle může vše schovat a na palubku povede jen jeden tenký kabel. Možnost dát vše (bez relátek) na palubku do Kolbenovo krabičky je samozřejmě zachovaná, šla by i varianta kdy se pod palubku schovají jen relátka a na palubce bude zbytek v Kolbenovo krabičce.

Jenom abyste nemysleli, že se flákám.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od outback »

Ještě foto, deska s relátky volně ložená vedle elektroniky displeje. Deska elektroniky velikostně vychází zatím asi na polovinu velikosti prototypu, možná i méně.
Přílohy
disp_zvlast.jpg
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od VDC »

Hezký :-) No já už se těším na definitivní plošňák, aby už to mohlo dostat definitivní škatulku a skrytou kabeláž. :-) Ale jinak displej miluju a už bych bez něj nemohl žít. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od Kolben »

Krásný. Neuvěřitelný, jak to pěkně funguje. :-)


Sent from my iPad mini 4 using Tapatalk
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od outback »

První nástřej definitivního zapojení. Chudinka tranzistor v K-Line převodníku nemá uzemněný emitor, chybí popis konektoru čidel - ještě to dotvořím a dopopíšu. V podstatě se to celé skládá jen z konektorů. Konektory FTDI, EXT1, ISP a JTAG můžou být uprostřed, zbytek (OBD, DISP, ČIDLA) na krajích aby se daly podle potřeby osadit přímé nebo pravoúhlé konektory.

EDIT: a chybí pípák AL60SP05 natvrdo z PB4 na zem.
Přílohy
SubaruDispV1.02.jpg
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od mnov »

outback píše: Chudinka tranzistor v K-Line převodníku nemá uzemněný emitor
To musím přeposlat synovi, co se učí druhým rokem na elektro škole. :-) :826:
Jinak synek dělá všechno v Eagle a tam se tohle pak nestane. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od HonzaCZ »

Stejně nechápu, proč tam nakonec nemáš ten integrovaný K-line převodník.

Jinak super. Máš tam spousta věcí, který jsem měl vymyšlený a nikdy se nedostal takto blízko produkční verzi. Fakt super! :supeer:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od outback »

Ještě trochu popisu a dokreslená verze 1.03:

Předpokládám, že to vyjde na oboustraný tišťák, procesor a malé součástky dospod, na horní straně víceméně jen rozvod napájení, monstrózně vysoké součástky a zem. Konektory OBD, ČIDLA, DISP a pokud to půjde i EXT a FTDI paralelně s krajem, aby šly osadit případně o 90° zalomené konektory a kabel pak vycházel z boční strany krabičky. Hrubý layout nakreslený zhruba v měřítku dodám, doufám, že to vyjde menší než Arduino Uno.

U zdroje opravdu počítat s odběrem přes 400mA pro případ, že na to pověsíme relátka. Zapojení dodám přímo ve formátu Eagle.

Konektory jsou asi zbytečně velké, ale zvolil jsem klasické piny s rozestupem 2.54mm, protože si každý může snadno vyrobit nebo nechat vyrobit kabely na míru bez speciálního nářadí a součástek.

Tři odpory 100k na vstupu čidel: hodnoty se možná ještě změní a možná bude každý jiný. Odpory 280R: všechny stejné a co nejpřesnější, s hodnotou je možné po dohodě pohnout nahoru aby se dobře sháněly.

Konektor DISP: vstup pinu 16 je možné přesadit na kraj kdyby blbě vycházel layout.
Pořadí pinů na konektorech FTDI, ISP a JTAG je neměnné, se zbytkem by šlo v případě potřeby (layout) po dohodě pohnout.

JP1: osadit jumperem, aby šlo bez zásahu do SW umlčet pípák, nebo připojit externí, nebo odpor na tlumení hlasitosti…

EXT1: umožní pomocí jumperů volit konfiguraci co nás v budoucnu napadne, dál umožní připojit další analogová čidla, digitální vstupy, přepínací relátka, LEDky atd. Mírná komplikace a lehounké prodražení v řádu max. desetikorun umožňující zásadní rozšíření pokud nás to bude pořád bavit. Osadit vždy.

JTAG: jen pro mne pro ladění, na prvních 3 kusech osadit, u zbytku jen vyvrtat díry.

TAST: kdyby nebylo místo v nejhorším po dohodě vynechat

FTDI: umožní zasunout FTDI modul a přes USB z PC nahrát novější software, bootloader zatím ale není implementován, osadit všude

ISP: osadit všude pro prvotní programování

POWER: osadí se buď napájecím kablíkem jištěným separátní pojistkou 1A na piny 1-zem 2- napájení Vbatt, nebo jumperem mezi piny 2 a 3 (nouzové permanentní napájení z OBD).

K-Line převodník – tenhle jsem odzkoušel a chodí, ten lepší integrovaný bych musel vestavět do prototypu a odzkoušet znovu celek, zdrželo by nás to o měsíc, což nechci investovat. Kdyby to mělo být perfektní, tak to nebude nikdy - já nejsem bez chyby, tak nebude bez chyby ani displej.
Přílohy
SubaruDispV1.03.jpg
Naposledy upravil(a) outback dne úte čer 28, 2016 6:17 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od outback »

A ještě poznámka k testování: rušení rádia se nekoná, zato pěkně slyším čínskou couvací kameru označenou symbolem CE, takže jsem s mojí konstrukcí v tomto bodě spokojen. Na pípák už mám vymyšlenou první funkci - dvě kratičké pípnutí po dosažení rozumné teploty oleje (70°C?), baych věděl, že můžu jet i bez stálého hypnotizování displeje po ránu - hlavně když vyjíždím na dálnici s polozahřátým autem.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od outback »

Layout: předběžný nástřel. Teď pozor: je to pohled zespodu, tj. ze strany CPU, konektory budou tedy z druhé strany. PIN1 CPU je vlevo nahoře, mělo by to vyjít tak, že se propojení CPU s konektory snad nebudou navzájem křížit (mimo napájení). Rozměr 90x55mm, lze zvětšit na 100x60 kdyby to nevycházelo. Měřítko je 4 kostičky na centimetr. Konektory jsou 10mm od kraje aby se daly osadit úhlové položené na tišťák. Není to dogma, jen první nástřel jak by to asi tak mohlo vyjít, místo pro zdroj a K-line převodník jsem odhadnul náhodně, krystal patří co nejblíž k CPU. Předpokládám většinu spojů CPU a malé SMD součástky na této (dolní) straně, konektory a velké součástky (elyty) shora. Volba typu tranzistorů, kondenzátorů atd. libovolná aby se to dobře shánělo a snadno osazovalo, ale aby se to dobře vešlo asi co nejvíc SMD.

Yohn: Hodnoty kondenzátorů u krystalu si nepamatuju, ale jsou v původním zapojení co už jsi dodal ve formátu Eagle, předpokládám, že se použije jako základ. K tomu dodám mailem zapojení jiného zařízení taktéž v Eaglu, ze kterého se převezme zdroj a případně CPU (je tam ve správném pouzdře). To je vše, ty dva soubory pošlu mailem a pak můžete prosím prosím začít kreslit a samozřejmě se ptát.

EDIT: jak na to teď koukám, tak bych možná posunul ISP až těsně k FTDI, tím by byla větší volnost pro pohyb krystalu a posunutí procesoru směrem k OBD straně - možná vyjde K-Line převodník menší a zdroj větší...

ISP a FTDI nebudou nikdy použité současně, takže můžou být natěsno.
Přílohy
SubaruDispV1.03 Layout.jpg
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od yohn »

Vlado ja nestihl dobehnout k tlf a zpet se mi nejde dovolat.
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od outback »

Plošňák je zadaný do vývoje, a já zkouším další modifikace víceméně pro vlastní potřebu. Při tom se ukazuje, že už do toho vede nějak moc kabelů. Potřeba budou pro většinu lidí minimálně dva až tři - OBD, napájení a čidla, plus případně další na relátka atd.

Momentálně provozuju LCD displej odděleně od řídíci elektroniky, takže můžu mít elektroniku displeje namontovanou skrytě včetně nejrůznějších přívodních kabelů, a k LCD displeji na palubku vede jediný černý dobře ohebný kablík o průmětu zhruba 5mm. LCD Displej na palubce pak může být v podstatně menší krabičce ve tvaru hranolu - boční stěna by šla udělat jako téměř rovnostraný trojúhelník. Byla by to krabička navíc, ale ta pod palubkou by mohla být nějaká standartní z obchodu a ta na palubku by šla odvodit zmenšením Kolbenovo konstrukce...

Co vy na to? Očekávám názory zájemců...pokud se rozhodneme pro verzi s displejem na palubce a elektronikou schovanou zvlášť, tak můžeme rovnou začít dávat dohromady finální verzi 3D tisku...
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49130
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice přídavného displeje pro starší Subaru

Příspěvek od VDC »

Mě osobně je to jedno. Vyhovuje mi prototyp. Jeho rozměry mi nevadí. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“